Sık SorulanlarHasta Yorumları

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi Nedir?

Varis hastalığı bacak toplardamarlarındaki yetmezlikten kaynaklanan bir sağlık sorunudur. Temelde varis, bacak toplardamarlarının sağlıklı çalışmaması ve kirli kanı bacaktan kalbe taşıyamaması nedeniyle ortaya çıkar. Bu sorunun en kolay ve hızlı yolu ameliyatsız varis tedavisidir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Aynı zamanda damarlar içinde bulunan kapakçıkların da bozulması sonucu olarak ortaya çıkan bir hastalık olduğu için geçmişte kalp damar cerrahları tarafından ameliyat ile tedavi edilmeye çalışılan bir hastalıktı.

Ancak 2000'li yılların başında Amerikalı bir Girişimsel Radyoloji Uzmanı olan Dr. Robert MIN ve ekibi tarafından geliştirilen yöntemlerle varis, ameliyatsız olarak tedavi edilmeye başlanmıştır.

Girişimsel Radyoloji Uzmanları tarafından geliştirilen bu varis tedavisi yöntemlerinin en bilineni lazerle varis tedavisi ve köpük tedavisi olarak ortaya çıkmış ve son yıllarda yaygın biçimde uygulanmaya başlanmıştır.

Varis belirtilerinin ortaya çıkması üzerine ameliyatsız varis tedavisi ile varisli damarın lazerle ya da ilaçlar ile içten yakılarak kapatılması esastır. Zaten geçmişte kalp damar cerrahları da kapatılması gereken bu damarı kopararak dokuların içinden çıkartıyordu. Lazerle varis tedavisinin ve köpükle varis tedavisi'nin en güzel tarafı bu damarların kopartılmaması, böylece dokularda oluşan kanamanın olmamasını sağlamasıdır.

Varis ameliyatında damarlar kopartılarak çıkarılır ve çok zor iyileşme olur. Bu nedenle ameliyatsız varis tedavisi çok tercih edilmektedir. 

Varis hastalığının ileri evrelerinde bacak damarlarını cerrahi işlem ile koparılarak çıkarılmasından başka yol yoktu, bu nedenle de varis hastaları varis ameliyatı olmaktan korkuyorlardı. Ameliyatsız varis tedavisi böyle değildir.

Kliniğimizde yapılan ameliyatsız varis tedavisi esnasında ise hasta yürüyerek kliniğimize gelir, kan alma iğnesi gibi ince bir iğne ile varisli damara lazer kateteri yerleştirilir, daha sonra lazer fiberine lazer enerjisi verilerek damar içten yakılarak çıkılır.

Lazer tedavisi gerekmiyor ise kıl kadar ince iğneler ile damar içine ilaç verilerek damar yakılarak kapatılır. Ameliyatsız tedavi esnasında sadece iğne girişi yaptığımız için ciltte iz kalmaz. Bu nedenle tedaviye ameliyatsız varis tedavisi denilir. Kimi zaman bazı hekimlerin bu işlem esnasında tedavi edilecek damarın ucunu dışarıya çıkardıkları bu nedenle neşterle kesi yaptıkları olmaktadır. Ancak kliniğimizde hiçbir şekilde neşter kullanılmamaktadır.

Kliniğimizde yapılan ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin hiçbirinde neşter kullanılmaz!

Ameliyatsız Tedavi esnasında içine girişim yapılacak damarın ucu dahi dışarıya çıkarılmaz. Bu sayede yapılan işleme Ameliyatsız Varis Tedavisi denilir. Aksi halde tedavi Ameliyatsız Varis Tedavisi olmaz.

Ameliyatsız Varis Tedavisi yaklaşık bir saat sürer. Bu işlemin ilk 20 dakikası hazırlık son 20 dakikası ise toparlanma için geçmektedir. Aslında işlem 15 - 20 dakika sürmektedir. Ameliyatsız varis tedavisi esnasında hastaya narkoz verilmez ve hasta uyutulmaz.

Ameliyatsız Varis Tedavisi yöntemlerinden biri olan lazerle varis tedavisi sırasında hastanın bacağına yapılan işlemi hissetmemesi için femoral blok ve  işlem yapılacak damarın çevresine verilen tümesan anestezi ile uyuşturulur.

Bu işlem ile damar çevresine verilen tümesan anestezi yoğunlukla serum olduğundan damarın çevresindeki dokuların yanmasının önüne geçilir. Ameliyatsız Varis Tedavisi sonrasında hasta evine yürüyerek gidebileceği gibi ertesi gün de iş başı yapabilir, sosyal hayata katılabilir.

Tümesan anestezi ameliyatsız varis tedavisinde çok önemlidir

Tümesan anestezi; yakılarak kapatılacak varisli damarın çevresine verilen steril serum ve uyuşturucudur. Lazer enerjisi ile varisli damar yakılırken çevresindeki dokuların yanması bu sıvı sayesinde önlenir. Bu nedenle tümesan anestezinin nereye verileceğini ancak ultrason ile belirlenebileceği için işlemin bir Girişimsel Radyoloji Uzmanı tarafından yapılması gerekir.

Girişimsel Radyoloji Uzmanı ultrason yardımıyla bacak dokuları arasında bulunan toplardamarın çevresindeki zarın içine tümesan anestezi verilir. Böylece hem damar çevresi dokular uyuşur hem de damarın çevresine su yastığı oluşturur. Bu sayede oluşturulmuş olan su bariyeri sayesinde dokuların yanması önlenmiş olur.

Ameliyatsız Varis Tedavisi genel olarak Girişimsel Radyoloji Uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Tedavi ultrason eşliğinde yapılır. Bu nedenle Ameliyatsız Tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşın.

Köpük Tedavisi de Ameliyatsız Varis Tedavisi yöntemlerinden biridir.

Yukarıda bahsettiğimiz lazerle varis tedavisi sonrasında lazer fiberinin girebileceği kalınlıkta olmayan damarlara köpük tedavisi uygulanır. Köpük tedavisi nispeten biraz daha ince varislere yapılır.

Köpükle varis tedavisi için kullanılan ilaç aterosklerol isimli ilaçtır. Bu ilaç aterosklerol isimli ilacın özel aletlerle köpürtülmesinden sonra köpük haldeyken damar içine verilmesi suretiyle yapılır. Köpük tedavisinde kullanılan ilaç damar iç çeperini yakan bir ilaçtır. Bu damar içine verilen ilaç damar içini yaktığı için damar içine doğru yapışır ve kapanır. Böylece ince varislerin de tedavisi sağlanmış olur.

Köpük tedavisi sırasında da ultrason kullanılır. Köpük verilen damarlar her zaman cilt yüzeyinden görülen damarlar olmayabilir. Bu durumda damarın yerinin ultrason ile tespit edilmesi ve iğnenin damar içine girip girmediğinin ultrason ile görülmesi gerekir. Bu nedenle köpük tedavisinin de Girişimsel Radyoloji Uzmanı tarafından yapılması tavsiye edilir.

Kimi yerlerde sadece yüzeyden görülen damarlara gözle varis tedavisi yapılmakta ancak tedavi yarım bırakılmaktadır.

Ameliyatsız Varis Tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın!

Ameliyatsız Varis Tedavisi Sık Sorulan sorular
 • Varis Tedavisinde Ağrı Sorunu
  Varis Tedavisinde Ağrı Sorunu

  Varis tedavisi esnasında en fazla çekinilen konulardan biri tedavinin ağrılı olup olmadığıdır. Kılcal varislerin köpük tedavisi (skleroterapi) ile tedavisi çok az ağrı yapabilir. Ancak köpük tedavisi dışındaki varis tedavi yöntemlerinde, ağrı kesme yöntemi kullanılmazsa (anestezi ve femoral blok) tedavi ağrılı olabilir.

  Varis tedavisi sırasında hastalar normal şartlarda hiç bir şekilde ağrı hissetmemesi için gereken hazırlık yapılmalıdır. Lazerle varis tedavisi ya da köpük tedavisinin ağrılı olduğunu bildiren hastalar vardır. Uygun ağrı kesme yöntemleri kullanıldığında varis tedavisinin hiç birinde ağrı hissedilmez. Tedavi işlemi sırasında sohbet edilebilir, kitap okunabilir ya da müzik dinlenebilir. Bazı hastalarımız işlemi hatırlamak istemeyebilir. Bu durumda genel anestezi kullanmadan, daha basit yöntemlerle hastalarımız kolaylıkla uyutulabilir.

 • Varis Tedavisinin Riskleri Nelerdir?
  Varis Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

  Varis Tedavisinin Riskleri Nelerdir sorusuna karşı verilecek cevaplar çeşitli olmakla birlikte özellikle Lazerle varis tedavisi sırasında oluşabilecek riskler;

  Lazerle varis tedavisinden sonra, işlem yapılan damar boyunca damar çevresinde çeşitli oluşumlar meydana gelebilir. Meydana gelen bu sıkıntılar tamamen geçici olup hastadan hastaya değişmekle birlikte bu riskler farklılık gösterir.

  Varis tedavisinin riskleri;

  1. Ağrı,
  2. Kızarma,
  3. Morarma ve
  4. Hafif şişlik

  gibi sıkıntılar olmakla birlikte bu durum herhangi bir risk yaratmaz. Zamana bağlı olarak geçer. Tedavisi sırasında ve sonrası damarda pıhtı oluşumu ve bu pıhtının akciğere ulaşması da istatistik olarak çok düşüktür. Bu olasılık ameliyatta daha yüksek kabul edilmektedir.

  Varis Tedavisi Riskleri

  Varis tedavisi, insana uygulanan tüm işlemlerde olduğu gibi belli Varis Tedavisi Riskleri taşımaktadır.  Bu riskler ister köpük tedavisinde ister lazer tedavisinde belirli ölçüde bulunmaktadır.

  Ancak bahsi geçen varis tedavisi yöntemlerinin her ikisi de cerrahi yöntemlere göre çok daha az risklidir. Zira işlem esnasında cerrahi uygulamaya göre çok daha az girişim gerçekleşir.

  Lazerle varis tedavisi (Buharla varis tedavisi veya Radyofrekans yönetimi için de benzerdir) sonrası riskler:

  Lazerle ya da Radyofrekans ile varis tedavisi sonrasında işlem yapılan damarın çevresinde ağrı, kızarıklık, morarma ve hafif şişlik görülebilir. Ancak bu belirtiler her hangi risk taşımaz. Zamanla düzelir.

  Lazer tedavisi ve Radyofrekans tedavisi bacak ön yüzünde diz altına da yapılırsa uyuşukluk, karıncalanma ve hissizlik oluşabilir. Bu belirtilerin geçmesi 3-6 ay ve nadiren daha uzun sürebilir. Kişiye zarar vermez. Lazer varis tedavisi esnasında ve sonrası damarda pıhtılaşması ve akciğere atması bilimsel olarak son derece seyrek görülmektedir. Bu tedavi dışında ameliyatta da aynı risk vardır.

  Skleroterapi (köpük tedavisi ya da iğne tedavisi) sonrası olabilecek riskler:

  Skleroterapi uygulanan kılcal, orta boy ya da büyük varislerde %10 oranda (on kişide bir) kahverengi bir lekelenme oluşabilir. Bu durum tamamen geçici olup, ancak vücudun bunu geçirmesi bazı kişilerde hızlı bazı kişilerde yavaş olur ve bazen birkaç ay sürebilir.

  Skleroterapi esnasında kullanılan ilaç yakıcı bir ilaçtır. Köpük şeklinde uygulandığında daha da etkili olur. Varisli damara verilen bu ilaç bazen iğne giriş deliğinden çıkarak deride küçük yaraların oluşmasına sebep olabilir. Çok sık görülmez (%1 civarı). Genel olarak varis tedavisi sonrası izlenen sorunlar geçicidir ve zamanla kendiliğinden ortadan kaybolur.

  Varis Tedavisi Riskleri hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
 • Emzirirken Varis Tedavisi Olabilir mi?
  Emzirme Döneminde  Varis Tedavisi

  Hamilelikte olan kilo ve basınç artışı sebebiyle bacaklarda varis oluşabilmektedir. Varisler, hamilelik süresince görüntü olarak rahatsız ettiği gibi ağırlık hissi, kaşıntı, ağrı, yanma, kramp gibi şikâyetlere de neden olmaktadır.

  Hamilelik süresince karın içinde basınç artışı sürdüğünden ve asıl mesele evladınızın sağlam ve hastalıksız olarak dünyaya gelmesi olduğundan bu problemler önemsenmemekte ama evladınızı elinize aldıktan ve hastalıksız olduğunu gördükten sonra kendi şikayetleriniz ön plana çıkmaktadır.

  Varisleri olan bir anne gelince;

  1. Varis muayenesi ile bacaklar değerlendirilir.
  2. Ayakta yapılan Bilateral Alt Ekstremite Venöz Doppler Ultrason ile damarlar incelenir, hastalıklı damarlar belirlenir.
  3. Venöz haritalama yapılır, varisli damarlar belirtilir, EVLA ya da köpük skleroterapi, hangisinin yapılacağına karar verilir.

  Yapılacak tedavilere göre açıklarsak;

  EVLA sırasında;

  1. Lokal anestezi uygulanır, etkisi maksimum 15-20 dakikada geçer. Yani işlem biter bitmez lokal anestezinin etkinliği kaybolur, hem ağrısız bir işlem gerçekleşir, hem de işlem sonrası hastaya çorabı giydirilirken lokal anestezinin etkisi geçmiş olur.
  2. EVLA (Endo Venöz Lazer Ablasyon) ince, kan alma iğnesi gibi bir iğne ile yapılır. Lazer fiberi damar içine yerleştirilir, ultrason eşliğinde damar çevresine koruyucu-lokal anestezikli sıvı enjekte edilir, böylece damar yakılırken çevre dokular korunmuş olur.
  3. İşlem sırasında damar içine lazer enerjisi verilir, damarın içini yakarak etki eder, dolayısıyla dolaşıma geçen herhangi bir ilaç yoktur, sadece lokal olarak etki etmesi istenen damarı kapatır. Emzirmeyi etkilemez, dolaşıma ve dolayısıyla süte geçen herhangi bir şey yoktur.
  4. İşlem maksimum 1-1,5 saat sürer. Böylece hem anne bebeğinden ayrı kalmamış olur, hem de bir sonraki emzirme periyoduna anne yetişir
  5. Genel anestezi yapılmadığı için annenin ayılma süreci de olmayacaktır, ayrıca vücudunda kalan bir anestezik madde olmayacağından süte geçmesi ihtimali de yoktur. İşlem sonrası hasta çorabı giydirilir giydirilmez bebeğini emzirebilir.
  6. İşlem sonrası hastanın yatması gerekmez, yürüyebilir, evine gidebilir.

  Köpük tedavisi sırasında;

  1. Verilen ilaç, damarlarda küçülme ve yapışmaya neden olur, dolayısıyla etkisi lokal olarak kalır.
  2. İşlem maksimum 1-1,5 saat sürer.
  3. İşlem sonrası hastaya yürüyerek evine gidebilir.

  Yani hem kullanılan ilaçlar süte geçmez, hem de anne bebeğinden uzun süre ayrı kalmamış olur.

  Emzirme dönemi, annelerinin bebekleriyle ilgilendiği kadar kendileriyle de ilgilendikleri bir dönem olabilir. Bebeğinizi mutlu etmek ne kadar önemliyse kendinizi mutlu etmeniz de o kadar önemli.

  Mutlu anne= Mutlu bebek. Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum...

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • Z
  Zeliha03.07.2023

  Ben laxer ameliyati oldum bir ayagimda fakat ayagim morardi, ve zamanla daha buyudu ce bu sefer de yesil damarlar cok cikmaya basladi, agrilarim oluyor ve ayagim cok yaniyor bazen. Sorum ayni gun muhane olum ve ayni gun islem yapiliyormu? Ve isle den sonra cikarmi yada tekrardan olursurmu bunlar ve baska yerde cikcarmi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Zeliha hanım, personelim sizi aramış fakat ulaşamamış. 0532 385 3193 numaralı hattımızı ararsanız yardımcı olacak size. Sağlıklı günler dilerim.

 • K
  Kemal Artun17.10.2018

  Doktor hanım merhaba, varis tedavisi sonrasında varisin tekrarlaması durumunda ne yapıyorsunuz. bir de varis tekrar çıkmaması için ne yapmak gerekir.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Kemal bey merhabalar. Sağlıklı damarınız varis olduysa damarın yapısına göre işlem yapılıyor. Eğer ki korumak isterseniz ; lkilo artoşına,bacak bacak üstüne atmaya,dar giysiler giyememeye,özen göstermelisiniz.Teşekkürler.

 • M
  Mert Karaman20.07.2018

  İyi günler. (Sol bacak/diz altı/ön taraf) çok kalın damar şeklinde varis rahatsızlığım var. Ameliyatsız varis tedavisinin fiyatını öğrenebilir miyim?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun Mert bey. Ameliyatsız tedavimiz mümkündür ve ameliyattaki gibi herhangi bir tekrarlaması söz konusu değildir. Kesi dikiş almadan. Tedavilere yürüyerek gelip gideceğiniz bir tedavi yöntemi olan Endovenöz Lazer Ablasyon(EVLA) tek seansta biter ve sağlığınıza kavuşuyorsunuz.Kliniğimizde kesi tanı için Dr. Rengin hocamızın size ayakta Doppler US çekmesi gerekir. Daha sonra bir venöz haritalama oluşturuluyor. Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu 18.12.2019

Ben Çiğdem Resuloğlu, Ordu'dan geliyorum. Üç çocuk annesiyim, üç normal doğum yaptım. Topuklu ayakkanı giymeyi giymeyi çok seviyorum. Rengin hanım'ı bir doktor arkadaşım tavsiye etti. Onun da varis problemleri vardır ve mutlu sonuçlar almıştı. Bende 2 seans sonucu çok mutlu sonuçlar aldım. Görüntü değişti ve ağrılarım kayboldu. Dr. Rengin hocamın'a teşekkür ediyor, Allah yolunu daima açık etsin diyorum. Sevgiler, saygılar...

Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi
Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019

Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim. Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim. Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti. Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz. Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim. Emekli İngilizce Öğretmeni Aylin ÇAKIREL

Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314