Sık SorulanlarHasta Yorumları

Gebelikte Varis

Gebelikte Varis

Gebelikte Varis

Hamile kalmak yeni varislerin oluşmasına yol açabileceği gibi var olan varislerin artmasına da yol açabilir. Eğer gebelikten önce varis varsa, bu varislerin hamilelik sırasında dahada büyümeleri önemli sorun oluşturabilir. Bu durumda hamilelikten önce varislerin tedavi edilmesi önerilir.

Eğer gebelikten önce varis yoksa hamilelik sırasında yeni varisler oluşabilir. Hamilelikte oluşacak varisleri engellemek mümkün olmayabilir. Bilimsel olarak hamilelerde varis özelikle ikinci gebelik sırasında daha fazla görülür. Gebelik sırasında fazla kilo alanlarda, ikiz gibi çoklu hamileliklerde ve gebelik boyunca uzun süre ayakta duranlarda varis daha fazla görülür. Gebelikte ortaya çıkan varislerin büyük bölümü gebelik sonrasında ortadan kaybolabilir.

Özellikle gebelikten önce varisiniz yoksa, gebelik sırasında oluşan varislerin daha sonra kaybolma ihtimali çok fazladır. Bunun dışındaki varisler, tedavi edilmeden kaybolmaz. Gebelik esnasında özellikle ayak bileği bölgesinde görülen kılcal damarlar ya da kılcal varisler büyük varisler gibi şikayet oluşturmaz ve gebeliğin sonrasında genellikle kaybolur. Bu nedenle gebelik sırasında oluşan varislerin gebelik sonrasında takip edilmesi ve düzelmeyenlere tedavi uygulanmasını tavsiye etmekteyiz.

Gebelikte Varis Sık Sorulan sorular
 • Varis Hastalığının Dereceleri Nelerdir?
  Varis Hastalığının Dereceleri 

  Varis, bacaktaki toplardamarların hastalığıdır. Varisin değerlendirilmesinde ve tedavi planı çıkarılmasında venöz yetersizliğin derecesi önemlidir. Bu aşamada önemli bir soru varis hastalığının dereceleri nelerdir. Çapı 5 mm ve yukarısında olan toplardamar genişlemelerinde Ayakta Renkli Doppler Ultrason ile değerlendirilir. Tetkik sırasında hasta ayaktadır, doktor Doppler  Ultrason yaparken  hasta ıkındırılır. Bu sırada meydana gelen reflü akım halk arasındaki söylemiyle kaçak değerlendirilir.

  Varis hastalığının üç derecesi vardır :

  Grade 1 venöz yetmezlik : Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasının başlangıcında 1-2 sn olan ve ıkınma devam ederken devam etmeyen reflü akım izlenir. Varis Tedavisi gerektirmez.

  Grade 2 venöz yetmezlik: Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasıyla başlayan, ıkınmanın ortasına kadar yaklaşık 3-4 sn devam eden ve sonlanan,  ıkınma devam ederken devam etmeyen reflü akım izlenir. Takip edilmesi gerekir.

  Grade 3 venöz yetmezlik: Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasının başlangıcında başlayan  ve ıkınma bitene kadar devam eden reflü akım izlenir. Tedavi edilmesi gereklidir.

  Varis Hastalığının dereceleri hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
 • Gebelikte Varis Neden Oluşur?
  Gebelikte varis neden oluşur?

  Varis neden oluşur başlığı altındaki açıklamalar dışında Gebelikte buna ek bazı etkenler ortaya çıkar. Bu da varisi gebelerde daha sık görmemize yol açar.

  Gebelerde damarlarındaki kan miktarı çok fazla arttığı için bu toplardamarlara ek yük bindirir. Rahmin büyüyerek yakınında bulunan bacak ana toplar damarlarına baskı yapması, bacaklardan kalbe kan taşınmasını zorlaştırabilir.

  Ayakta biriken kan da damarlara ek yük bindirir ve toplardamarda varis oluşturur. Gebelik sırasında vücutta artan Progesteron hormonunun damar duvarı üzerindeki gevşetici etkisi toplardamarların genişlemesine yani varisleşmesine yol açar. Varisin kalıtımsal bir hastalık olduğunu unutmamak gerekir. Anne ve babanızda varis varsa sizde de varis olma ihtimali diğer hamilelere göre daha fazladır.
  Gebelik sırasında varis gelişimini azaltmak ve yakınmaları gidermek için varis çorabı önerilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • B
  Bahattin13.03.2019

  Ya benim eşim hamiledir ama damarları Şişmiş öyle nasıl söyliyim yani ihtiyarlarda oluyor aynısı olmuş 5 aylık hamiledir bazen basamıyor çalıştığı halde nasıl böyle oluyorki bunu Ne yapabiliriz internetten araştırdım sizin hesabınızı buldum bunun ilaçla bi çözümü falan varmı acaba

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Bahattin bey merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Varisler gebelik sırasında oluşabilir ve çok sık karşılaştığım bir durumdur.Gebelik süresini tamamladıktan sonra çok kolay tedavi işlemleri ile bu varislerden,ağrılardan kurtulabilir. Tedavilerin sütü etkileme gibi durumu yoktur. Gebelik süresince gebe tipi varis çorabı giyerek eşiniz biraz daha rahatlayabilir.Fakat doğumdan sonra kesinlikle tedavi olmasını öneririm. Varisler genişleme yapabilir ve ciddi sağlık problemleri yaratabilir. Varislerin bitkisel yönden veya ilaç bakımından herhangi bir tedavi yoktur. Daha detaylı bilgi için 0532 385 31 93 veya (0312)224 13 14 telefon numaralarımızı arayabilirsiniz. Teşekkürler.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Beni varisten kurtardınız
Beni varisten kurtardınız 16.07.2017

Urfadan Ankaraya kadar Selam gönderiyorum Size teşekkür ediyorum Beni varisten kurtardınız Ramazanda ömrede agrısız Ve rahat vazifemizi yaptık Havalar biraz serinlesin Hanımıda getirecegim

Varıslerım ve ağrılarım kalmadı
Varıslerım ve ağrılarım kalmadı 16.07.2017

Uzun suredır varıs ağrısı çekiyordum ve bacaklarımda görünen varıslerım çok fazlaydı Rengın Hanım'a tedavı olmuş bır tanıdığım vasıtasıyla ıletışıme geçtım ve tedavı surecım başlamış oldu. Mükemmel bır insan her anlamda sızın sorularınıza cevap verebılecek kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağından aldığınız tedavıden ilgiden alakadan fazlasıyla memnun kalacaksınız

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314