Sık SorulanlarHasta Yorumları

İç Varis

İç Varis

İç Varis Nedir?

İç Varis Nedir ve nasıl tedavi edilir. Bu konu önemli bir konu olup ayrıntılı biçimde aşağıda açıklanmıştır.

İç Varis diye bilinen varis tipi cilt yüzeyinden görülemeyen ancak bacak kasları arasında bulunan toplardamarlarda oluşmuş olan varis türüdür. İç varis çoğu zaman dıştan bir belirti vermez. Bu varisin belirtileri genellikle görüntü dışındaki diğer varis belirtileridir. Özellikle; Kaşıntı, Ağrı, Şişlik, Dolgunluk hissi, Bacakta şekil bozukluğu, Bacakta renk değişikliği şeklinde görülen belirtiler iç varis belirtisidir.

İç varis bacak kasları içinde yol alan toplardamarlarda oluşan varis tipidir.

İç Varis

Bu varis tipi yandaki resimde görülen toplardamar tablosunda gösterilen damarlardır.

Bu damarlardaki varis kimi zaman o kadar genişler ki bu durumda iç varis olmasına rağmen cilt yüzeyinden de görülmeye başlar.

İç varis olan damarlara uygulanması gereken varis tedavisi yöntemi genellikle Endo Venöz Lazer Ablasyon (EVLA) diğer adıyla lazerle varis tedavisidir.

Lazerle varis tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgiye sayfamızdaki lazerle varis tedavisi sayfasına bakarak ulaşabilirsiniz.

İç varis hastalarının çoğu bacaklarındaki ağrının nedenini anlayamaz ve çeşitli ağrı kesiciler ile ağrılarını dindirmeye çalışırlar. Bu nedenle bacaklarınızda yukarıda saydığımız şekilde belirtilerin birini veya birkaçını görmeniz halinde varis muayenesi olmanızı tavsiye ederiz.

İç varis hastalarının çoğu hastalığın teşhisi sonrasında tedavilerini uzun zaman erteleme eğiliminde olurlar. Bu davranış biçimi ne yazık ki çok yanlıştır. Çünkü iç varis de yüzeyel varislerde olduğu gibi tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu hastalık tipinin tedavisi lazerle varis tedavisi olduğunu daha önce ifade etmiştir. Bu tedavi yöntemi ağrısız ve ameliyatsız varis tedavisi yöntemi olup çoğu hastamız tedavi sonrasında tedavisini boşuna yıllarca ertelemiş olduğunu ifade etmiştir. Tedavinin uzun yıllar ertelenmesi halinde bacaktaki bir takım şekil bozukluklarının kalıcı olmasına neden olacağını ifade etmek isteriz.

İç varis kas dokuları içinde bulunan toplardamarlardaki varis oluşumu olduğunu daha önce ifade etmiştik. Bu varis tipi bacak kaslarının damar çevresini kaplaması nedeniyle hastanın yürüyüş yapması ve spor yapmasıyla belirtileri hafifleyebilir. Hastaların spor yaparak ilerlemeyi yavaşlatması mümkün olduğundan spor yapmayı tavsiye ediyoruz. Ancak spor ve hareket ne yazık ki sadece ilerlemeyi yavaşlatır. Tedavi olunması gerekliliğini ortadan kaldırmaz. Varis tedavisi eskiden korkulduğu gibi değildir. Artık ameliyatsız varis tedavisi imkanları vardır ve korkacak bir şey yoktur.

İç Varis Nedir diye soruyor ve varis tedavisi olmayı düşünüyorsanız.

İç Varis Sık Sorulan sorular
 • Varis İçin Hangi Doktora Gidilir
  Varis Teşhisi Radyoloji Uzmanları Tarafından Yapılır

  Varis hastalığı bacak toplardamarlarında oluşan bir sağlık sorunu olması nedeniyle kalp damar cerrahları tarafından incelenmekte idi. Fakat gelişen teknoloji ve tıpta gelişen yöntemler varis hastalığını girişimsel radyolojinin alanına sokmuştur.

  Varis sorunu yaşayan kişilerin bacaklarındaki varisin muayenesi için hastaneye gittiklerinde damarların ayrıntılı olarak incelenmesi için radyoloji birimine yönlendirildiği bilinen bir gerçektir. 

  Varis hastalığının teşhisi için yapılması gereken renkli doppler ultrason işlemini radyoloji uzmanı doktorlar yapmakta ve hazırladıkları raporlar kalp damar cerrahı doktorların yapacakları ameliyat için önemil bir veri olmaktadır. Ancak gelişen tedavi yöntemleri bu hastalığın tedavisinde kalp damar cerrahlarının yanı sıra girişimsel radyoloji uzmanı doktorların da tedavide yer almasına neden olmuştur. 

  Özellikle AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ yöntemlerinden olan EVLA (lazerle varis tedavisi) yönteminin girişimsel radyoloji uzmanları tarafından geliştirilmesinden sonra bu hastalığın tedavisinde radyologlar önemli yer almaya başlamıştır. Dünyada son yıllarda varis tedavisi için girişimsel radyoloji uzmanlarının yaptığı ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ameliyatın yerini almıştır. 

  Bu nedenle varis için hangi doktora gidilir? sorusunun cevabı; "girişimsel radyoloji uzmanlarıdır" demek doğru olmaktadır. 

   

   

 • Varis Hastalığının Dereceleri Nelerdir?
  Varis Hastalığının Dereceleri 

  Varis, bacaktaki toplardamarların hastalığıdır. Varisin değerlendirilmesinde ve tedavi planı çıkarılmasında venöz yetersizliğin derecesi önemlidir. Bu aşamada önemli bir soru varis hastalığının dereceleri nelerdir. Çapı 5 mm ve yukarısında olan toplardamar genişlemelerinde Ayakta Renkli Doppler Ultrason ile değerlendirilir. Tetkik sırasında hasta ayaktadır, doktor Doppler  Ultrason yaparken  hasta ıkındırılır. Bu sırada meydana gelen reflü akım halk arasındaki söylemiyle kaçak değerlendirilir.

  Varis hastalığının üç derecesi vardır :

  Grade 1 venöz yetmezlik : Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasının başlangıcında 1-2 sn olan ve ıkınma devam ederken devam etmeyen reflü akım izlenir. Varis Tedavisi gerektirmez.

  Grade 2 venöz yetmezlik: Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasıyla başlayan, ıkınmanın ortasına kadar yaklaşık 3-4 sn devam eden ve sonlanan,  ıkınma devam ederken devam etmeyen reflü akım izlenir. Takip edilmesi gerekir.

  Grade 3 venöz yetmezlik: Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasının başlangıcında başlayan  ve ıkınma bitene kadar devam eden reflü akım izlenir. Tedavi edilmesi gereklidir.

  Varis Hastalığının dereceleri hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
 • Varis Muayenesi Nedir?
  Varis Muayenesi

  Varis muayenesi nedir? Bu tetkik tek başına gözle yapılabilen bir kontrol değildir, kompleks bir işlemdir.

  Varis, bacaktaki toplardamarların genişlemesi, kanı yukarıya yani kalbe götürememesi dolayısıyla görevini yapamaması sonucu gelişir. Toplardamarda kirli kanın birikmesine bağlı olarak damarlar belirginleşir, mavi-mor damarlar ve kılcal damarlar oluşur. Bazen bu damarlarda pıhtı gelişebilir, bunun sonucunda damarlar sertleşir ve ağrı oluşur. Bunların yanı sıra bacakta biriken kirli kan sonucunda bacakta uyuşma, yanma ve ilerledikçe ısı artışına meydana gelir. Varis Muayenesi  bu belirtilerin görüldüğü hastalarda yapılabilir.

  Varis muayenesinin yapıldığı sırasında gözle muayene ile damarların yoğunluğu ve tipi, bacakta kızarıklık olup olmadığı değerlendirilir.  Varis muayenesi sırasında elle muayene ile damarların sertlikleri incelenir, ısı artışı olup olmadığı değerlendirilir.

  Varis hastalığının teşhisi için en önemli olan hastalığın sınıflandırılması, varisin derecelendirilmesi,  varisli damarın hangi damarlarla ilişkili olduğunun anlaşılmasıdır. Bunlar; iyi bir varis muayenesinin ve muayeneye eşlik eden Ayakta Bilateral Venöz Doppler US nin yapılması ile değerlendirilebilir.  Muayene sırasında Doppler US ve sonrasında yapılan venöz haritalama oldukça önemlidir. Varis muayenesi sırasında ısı artışı olması ya da damarlarda ele gelen sertlik, hastaya yapılacak müdahalenin daha hızlı yapılması gerektiğini düşündürür.

  Varis muayenesi nedir ve varis nasıl anlaşılır. Muayene randevusu için bize ulaşın
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • Y
  Yadigar Topcu24.07.2019

  Hocam ben 26 yaşındayım doktorum iç vars oldugunu söyledi kılcal damar şikaywtşm için lazer tedavisi olmaya gittim. Ama iç varislere şuan karışılmayacgını ilerde ameliyat edilecgini söyledi. Kışcal damar tedavisi olmalımıyım başka yerlerdende cıkıyor estetik olarak çok kötü gmrünüyor

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. İç varise müdahale edilmez ise genişlemeye ve daha büyük problemlere yol açabilir. Benim hastalarıma uyguladığım Endovenöz Lazer Ablasyon tedavisi iç varis tedavisinde de tek çözümdür. Cerrahi boyuta gelmeden müdahale edilmesi gerekmektedir. Asıl problemli damarı tedavi etmeden kılcallara köpük yapmak benim pek sıcak baktığım bir konu değildir. Kılcal varislerle birlikte iç varis, venöz yetmezlik veya ameliyatlık damarlarda tedavi edilmedi ve hepsi bir toparlanmalıdır. Teşekkürler.

 • F
  Fırat19.06.2018

  Bundan 2 ay önce hayatımda ilk defa yaşadığım ayak ağrılaırı meydana gelmeye başladı. İlk önce ortopedi doktoru na gidip cevab aradım doktorum emar istedi ve belime ve ayaklarıma kadar bakıldı. Sonuç ortobedi dokturundan olumlu sonuçlar alındı hiç bir problemin olmadığı söylendi fakat neroloji doktoruna gitmem gerektiğini söyledi. Ordan neroloji doktoruna gittim ilk muayenem de ayaklarıma metal bir şeyle dokunup his kaybı varmı yokmu kontrol etti ve her iki ayağımda da da dokunduğu ve batırdığı metal her bölgede eşit olduğunu söyledim daha sonra ayaklarım için toplar damar ve söylediğine göre kasıkdan ayak bilkelerime kadar yaklaşık bir saatlik ultrason ile damarlarımdaki akış hızlarını kontrol ettiler ve çıkan sonuc doktorumun bana söylediği cevap şöyle oldu . Ultroson sonuçlarım BİLATERAL ALT EKSTREMİTE DOPPLER US SONUÇ: normal sınırlarda bilateral alt ekstremite arteriel doppler us diye bir kağıt verdi ikinci ultroson sonucumda şöyle BİLATERAL ALT EKSTREMİTE VENÖZ DOPPLER SONUÇ : her iki ana femoral vende valsavla ile sağda 2-3 sn süren solda kısa süreli yetmezlik ile uyumlu geri akımlar izlenmektedir. Diğer femoropopliteal sistem ve krural sistem derin venleri normaldir. Safenofemoral bileşke ve büyük safen veri açıktır. Yetmezlik bulgusu izlenmedi. Küçük safen ven lümeni açık olup yermezlik bulgusu izlenmedi. SONUÇ: deri venöz sistemde sağda belirgin yetmezlik ile uyumlu geri akımlar . Diye bir sonuç elde edildi ve neroloji doktorum daflon hapı ve kan sulandırıcı hapı verdi ve egzersizler önerdi bunları yap ve haplarını devamlı kullan dedi burda bana düşen görev bu kadar burdan sonrası iç venöz yetmezliği ile ilgili ve bu işten çok iyi anlayan KALP DAMAR CERRAHİSİ UZMANI YADA PROF dr OLURSA ÇOK DAHA İYİ OLUR benim sana verdiğim sonuçlarla birlikte deperlendirilmek üZere karar merceği tamamen onlara kalmak şartıyla sonuçlarını göster ve en kısa zamanda önerilen tedavinin başlanması gerektiğini söyledi. Ve bende sizden acil yardım istiyorum . Şu bir aydır ayak ağrılarım yüzünden piskolojim bozuldu ve ayaklarımda ne morarıklık ne uyuşukluk nede görünen en ufak şişen ve kötü görüntü yapan bir damar bile yok bol bol bisiklet sürüyor denize giriyor ve günlük egzerzsilerimi aksatmadan bir aydır ilaçlarım ile birlikte uyguluyorum . Sonuç 3 gün hiç bşrşey yok Daha sonraki günler hiç kesintisiz ağrılarım var ve dayanılmaz ağrılar ben hayatımda böyle birşey hiç görmedim . Diğet dikkat ettiiğim hususlar gece uyuduğumda sabaha kadar beni uykumdan uyandıran hiç bir ağrı bugüne kadar olmadı yanlız sabah uyandıktan sonra ayağa kalkmamla birlikte her sabah değil tabi iki üç günde bir ayağa kalktııktan yaklaşık bir saat sonra inanılmaz ağrılar başlıyor ağrıların en çok nerelerde oluyor diye sorarsanız %90 diz kapağı arkası ve arka kasımda meydana geliyor . Ve ağrıyan yerlere bastırarak dokunduğum zaman masaj yapar gibi o dokunduğum yerler inanılmaz acıyor sanki içerde diplerde bir yerlerde ufak ödemler oluşmul ve ben oraya dokununca acı hissediyorum. Birde arada olmak la beraber sağ kasığımdaki damarın sanki tıkanıyor gibi arada sırada çok değil çok acayip bir ağrı hissiyati oluyor ve çok rahtsız ediyor . Sonuç olarak kimseye givenemiyorum . Ve en yakın zamanda siz değerli AHMET AKGÜL HOCAMA izmirden gelmeden önce şikayelerimi dile getirp yanınıza geldiğimde kendi daha iyi ifade etmek adına bunca şeyi yazma gereğinde bulundum . saygılarıımla EN yakın zamanda bana geri dönüş sağlayacağınızı umuyorum teşekkür ederim .

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Öncelikle geçmiş olsun Fırat Bey. Eski tetkiklerinizi beraberinizde getirip kliniğimizde Dr.Rengin hocamızın size tekrardan dobler US ve Ultrason çekmesi gerekiyor.Eski tetkikleriniz ile karşılaştırılması bizim ve sizin için bir çok iyi olur. Kliniğimize geldiniz zaman dobler US ve Ulturason çekildiğinizde sizin için uygun olan tedavi planı oluşturulacak.Venöz haritalama ile sizin için uygun olan tedavi planı Skleroterapi (Köpük Tedavisi) mi yoksa Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) mı buna karar verecektir Dr. Rengin hocamız.Kesi dikiş ve anestezi almadan tedaviniz başladığında yürüyerek gelip yürüyerek gideceğiniz ve ağrılarınızdan kurtulacağınız bir tedavi yöntemi size uygulanacaktır. Bunların yanı sıra size sağlıklı damarlarınızı korumanız için bilgi verilecektir. Daha fazla detay için bırakmış olduğunuz telefon numarası ile sizi bire bire arayarak daha detaylı ve kapsamlı bilgi vereceğiz.

 • A
  Adem08.02.2018

  Burger tanısı konuldu2003 de.2010 da varislerimi aldırdım iki bacaktan..4 ay önce motorsiklet kazası geçirdim.ayak bileği dış kısmında yaram yeni kapandı, periferik venöz yetmezlik,postflebiltik sendrom teşhisi konuldu.pletal.venoruton.trental cr 600 kullanıyorum.Ankarada yaşıyorum.doktorlar.is gereği ayakta kalıyorum oturuyorum.uzun süre bu ilaçları kullanicam.kedin tedavi sırasında varmı lazerle? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun, Burger hastalığınız olduğu için kapsamlı bir merkezde değerlendirilip tedavi edilmeniz daha uygun olacaktır. İyi günler dilerim.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu 18.12.2019

Ben Çiğdem Resuloğlu, Ordu'dan geliyorum. Üç çocuk annesiyim, üç normal doğum yaptım. Topuklu ayakkanı giymeyi giymeyi çok seviyorum. Rengin hanım'ı bir doktor arkadaşım tavsiye etti. Onun da varis problemleri vardır ve mutlu sonuçlar almıştı. Bende 2 seans sonucu çok mutlu sonuçlar aldım. Görüntü değişti ve ağrılarım kayboldu. Dr. Rengin hocamın'a teşekkür ediyor, Allah yolunu daima açık etsin diyorum. Sevgiler, saygılar...

Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi
Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019

Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim. Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim. Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti. Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz. Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim. Emekli İngilizce Öğretmeni Aylin ÇAKIREL

Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314