Sık SorulanlarHasta Yorumları

İç Varis

İç Varis Nedir?

İç varis ve iç varis nasıl tedavi edilir. Bu konu önemli bir konu olup ayrıntılı biçimde aşağıda açıklanmıştır. İç varis diye bilinen varis tipi cilt yüzeyinden görülemeyen ancak bacak kasları arasında bulunan toplardamarlarda oluşmuş olan varis türüdür.

İç varis çoğu zaman dıştan bir belirti vermez. Bu varisin belirtileri genellikle görüntü dışındaki diğer varis belirtileridir.

İç Varis Belirtileri

 • Kaşıntı,
 • Ağrı,
 • Şişlik,
 • Dolgunluk Hissi,
 • Bacakta Şekil Bozukluğu,
 • Bacakta Renk Değişikliği.

şeklinde görülen belirtiler iç varis belirtisidir.

İç varis bacak kasları içinde yol alan toplardamarlarda oluşan varis tipidir!

İç Varisler

Bu varis tipi, yandaki resimde görülen toplardamar tablosunda gösterilen damarlardır. Bu damarlardaki varis kimi zaman o kadar genişler ki bu durumda iç varis olmasına rağmen cilt yüzeyinden de görülmeye başlar.

İç varis olan damarlara uygulanması gereken varis tedavisi yöntemi genellikle Endo Venöz Lazer Ablasyon (EVLA) diğer adıyla lazerle varis tedavisidir.

Lazerle varis tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgiye sayfamızdaki lazerle varis tedavisi sayfasına bakarak ulaşabilirsiniz. İç varis hastalarının çoğu bacaklarındaki ağrının nedenini anlayamaz ve çeşitli ağrı kesiciler ile ağrılarını dindirmeye çalışırlar. Bacaklarınızda yukarıda saydığımız şekilde, belirtilerin birini veya birkaçını görmeniz halinde varis muayenesi olmanızı tavsiye ederiz.

İç varis hastalarının çoğu hastalığın teşhisi sonrasında tedavilerini uzun zaman erteleme eğiliminde olurlar. Bu davranış biçimi ne yazık ki çok yanlıştır. Çünkü iç varis de yüzeyel varislerde olduğu gibi tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu hastalık tipinin tedavisi lazerle varis tedavisi olduğunu daha önce ifade etmiştir. Bu tedavi yöntemi ağrısız ve ameliyatsız varis tedavisi yöntemi olup çoğu hastamız tedavi sonrasında tedavisini boşuna yıllarca ertelemiş olduğunu ifade etmiştir.

Tedavinin uzun yıllar ertelenmesi halinde bacaktaki bir takım şekil bozukluklarının kalıcı olmasına neden olacağını ifade etmek isteriz.

İç Varis

İç varis kas dokuları içinde bulunan toplardamarlardaki varis oluşumu olduğunu daha önce ifade etmiştik. Bu varis tipi bacak kaslarının damar çevresini kaplaması nedeniyle hastanın yürüyüş yapması ve spor yapmasıyla belirtileri hafifleyebilir.

Hastaların spor yaparak ilerlemeyi yavaşlatması mümkün olduğundan spor yapmayı tavsiye ediyoruz.

Ancak spor ve hareket ne yazık ki sadece ilerlemeyi yavaşlatır. Tedavi olunması gerekliliğini ortadan kaldırmaz. Varis tedavisi eskiden korkulduğu gibi değildir. Artık ameliyatsız varis tedavisi imkanları vardır ve korkacak bir şey yoktur.

İç Varis Nedir diye soruyor ve varis tedavisi olmayı düşünüyorsanız.

İç Varis Sık Sorulan sorular
 • Varis İçin Hangi Doktora Gidilir?
  Varis Teşhisi Radyoloji Uzmanları Tarafından Yapılır

  Varis hastalığı bacak toplardamarlarında oluşan bir sağlık sorunu olması nedeniyle kalp damar cerrahları tarafından incelenmekte idi. Fakat gelişen teknoloji ve tıpta gelişen yöntemler varis hastalığını girişimsel radyolojinin alanına sokmuştur.

  Varis sorunu yaşayan kişilerin bacaklarındaki varisin muayenesi için hastaneye gittiklerinde damarların ayrıntılı olarak incelenmesi için radyoloji birimine yönlendirildiği bilinen bir gerçektir. 

  Varis hastalığının teşhisi için yapılması gereken renkli doppler ultrason işlemini radyoloji uzmanı doktorlar yapmakta ve hazırladıkları raporlar kalp damar cerrahı doktorların yapacakları ameliyat için önemil bir veri olmaktadır. Ancak gelişen tedavi yöntemleri bu hastalığın tedavisinde kalp damar cerrahlarının yanı sıra girişimsel radyoloji uzmanı doktorların da tedavide yer almasına neden olmuştur. 

  Özellikle AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ yöntemlerinden olan EVLA (lazerle varis tedavisi) yönteminin girişimsel radyoloji uzmanları tarafından geliştirilmesinden sonra bu hastalığın tedavisinde radyologlar önemli yer almaya başlamıştır. Dünyada son yıllarda varis tedavisi için girişimsel radyoloji uzmanlarının yaptığı ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ameliyatın yerini almıştır. 

  Bu nedenle varis için hangi doktora gidilir? sorusunun cevabı; "girişimsel radyoloji uzmanlarıdır" demek doğru olmaktadır. 

   

   

 • Varis Hastalığının Dereceleri Nelerdir?
  Varis Hastalığının Dereceleri 

  Varis, bacaktaki toplardamarların hastalığıdır. Varisin değerlendirilmesinde ve tedavi planı çıkarılmasında venöz yetersizliğin derecesi önemlidir. Bu aşamada önemli bir soru varis hastalığının dereceleri nelerdir. Çapı 5 mm ve yukarısında olan toplardamar genişlemelerinde Ayakta Renkli Doppler Ultrason ile değerlendirilir. Tetkik sırasında hasta ayaktadır, doktor Doppler  Ultrason yaparken  hasta ıkındırılır. Bu sırada meydana gelen reflü akım halk arasındaki söylemiyle kaçak değerlendirilir.

  Varis hastalığının üç derecesi vardır :

  Grade 1 venöz yetmezlik : Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasının başlangıcında 1-2 sn olan ve ıkınma devam ederken devam etmeyen reflü akım izlenir. Varis Tedavisi gerektirmez.

  Grade 2 venöz yetmezlik: Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasıyla başlayan, ıkınmanın ortasına kadar yaklaşık 3-4 sn devam eden ve sonlanan,  ıkınma devam ederken devam etmeyen reflü akım izlenir. Takip edilmesi gerekir.

  Grade 3 venöz yetmezlik: Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasının başlangıcında başlayan  ve ıkınma bitene kadar devam eden reflü akım izlenir. Tedavi edilmesi gereklidir.

  Varis Hastalığının dereceleri hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
 • Varis Muayenesi Nedir?
  Varis Muayenesi

  Varis muayenesi nedir? Bu tetkik tek başına gözle yapılabilen bir kontrol değildir, kompleks bir işlemdir.

  Varis, bacaktaki toplardamarların genişlemesi, kanı yukarıya yani kalbe götürememesi dolayısıyla görevini yapamaması sonucu gelişir. Toplardamarda kirli kanın birikmesine bağlı olarak damarlar belirginleşir, mavi-mor damarlar ve kılcal damarlar oluşur. Bazen bu damarlarda pıhtı gelişebilir, bunun sonucunda damarlar sertleşir ve ağrı oluşur. Bunların yanı sıra bacakta biriken kirli kan sonucunda bacakta uyuşma, yanma ve ilerledikçe ısı artışına meydana gelir. Varis Muayenesi  bu belirtilerin görüldüğü hastalarda yapılabilir.

  Varis muayenesinin yapıldığı sırasında gözle muayene ile damarların yoğunluğu ve tipi, bacakta kızarıklık olup olmadığı değerlendirilir.  Varis muayenesi sırasında elle muayene ile damarların sertlikleri incelenir, ısı artışı olup olmadığı değerlendirilir.

  Varis hastalığının teşhisi için en önemli olan hastalığın sınıflandırılması, varisin derecelendirilmesi,  varisli damarın hangi damarlarla ilişkili olduğunun anlaşılmasıdır. Bunlar; iyi bir varis muayenesinin ve muayeneye eşlik eden Ayakta Bilateral Venöz Doppler US nin yapılması ile değerlendirilebilir.  Muayene sırasında Doppler US ve sonrasında yapılan venöz haritalama oldukça önemlidir. Varis muayenesi sırasında ısı artışı olması ya da damarlarda ele gelen sertlik, hastaya yapılacak müdahalenin daha hızlı yapılması gerektiğini düşündürür.

  Varis muayenesi nedir ve varis nasıl anlaşılır. Muayene randevusu için bize ulaşın
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • G
  Gülizar15.05.2023

  Merhaba, 27 yaşımdayım anneden gelme varis problemim var. Dün çok fazla ayakta kaldım ilk defa bu kadar şiddetli bir ağrı yaşıyorum. Sağ bacağımda dünden beri ağrı var. Ayaklarımda da karıncalanma mevcut, bir kaç egzersiz yapıp dinlendirdim kendimi ama bana mısın demiyor. Ne yapmam gerek bir tavsiyeniz var mı ? Ek olarak en kısa sürede de tedavi olacağım.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba, evde maalesef varislere yönelik herhangi bir şey yapamazsınız. Alanında uzman bir hekim tarafından muayene edilip tedavi belirlenmesi germektedir. 0532 385 31 93 numaralı hattımızı ararsanız yardımcı olabiliriz. Sevgiler.

 • P
  Pelin Yaşar27.02.2023

  Merhabalar 25 yaşındayım,bir iki ay önce bacağımda biraz görünür olan mor kılcal damarlar iiçin gittiğm doktor yüzeysel bakıp sadece varis çorabı önerdi ama gittikçe artıyor bu son zamanlarda kollarımda dahil vücudumun birçok yerinde, iç kısimda, cildimin altinda anlam veremediğim leke gibi duran damar görünümleri arttı buna varis diyebilir miyiz yoksa altta yatan başka bir nedenden olabilir mi,damar görünümunde olması iç varış olduğunu düşündürdü.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba kılcal varisler varsa varis çorabı giymek bunlara engel olmaz şikatyetinizi geçirmez. Varis yönünden muayene etmeden ne olduğu hakkında ilgi vermem maalesef doğru olmaz. Ancak vücudun diğer alanlarında lekeler varsa; Livedo retikülaris de olabilir. Bu durum ciltte benekli renk değişiminin olduğu çeşitli durumları ifade eder. Siyanotik renk değişikliği soluk merkezi cildi çevrelediği için retiküler (ağ benzeri, dantel benzeri) olarak tanımlanır. Tedavisi yoktur.

 • B
  Bahattin12.02.2023

  Merhaba iyi günler benim sorum kendim için değil annem için annemde ic varış var iki ayagida aşırı derecede şiş ve buda yürümesini zorlaştırıyor bunun için ne yapılmasını önerirsiniz şimdiden tesekkurler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Bahattin bey merhaba damarların muayenesini yani değerlendirmesini yapmadan hastaya burada bir şey önermem pek etik olmaz. Muayene için gelirseniz gereklilik halinde tedavisini, tanısı koyarım ve planlamasını yaparım. Sağlıklı günler dilerim.

 • C
  Ceyda Dilmaç28.01.2023

  Merhaba hocam ben 21 yasimdayim benim ayalaklarim da yaklaşık 4 senedir bir ağrı var 10,15 dakika yol yürüdüğüm zaman sanki damarlarım patliycakmiş gibi bir ağrı hissediyorum egildigiim zaman kalkamıyorum ağrıdan alt bacaklarımin arka kisminda oluyor ve bileklerimde de hissediyorum bazi yerlerde beze gibi sislikler oluşuyor daha doktora gitmedim ne olabilir sizce ?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba. Detaylı bilgi için personelim sizi aramış fakat ulaşamamış. Muayene etmeden durum hakkında net bir şey söylemek oldukça zor. Varise yönelik bir problem varsa Doppler Ultrason ile muayene sonrası tanıyı net olarak koyup, tedavi planlaya bilirim. Başka bir durum olduğunu düşünürsem alanında uzman hekimlere yönlendiririm. Muayene için gelmek isterseniz arayıp randevu alabilirsiniz. Sevgiler.

 • S
  Senem24.07.2022

  Hocam merhaba benim diz ile bilek arasinda ,ve kollarımda yanma hissi var, son iki aydır ise banyo yaptıktan sonra sırt ta da yanmalear başladı,yardımcı olursanız minnettar olurum,, saygılar,,

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Senem hanım merhaba sadece bacaklarınızda yanma, ağrı - batma olsaydı varis olduğu düşündürürdü, sizin kol ve sırt bölgenizde de şikâyetleriniz var. Varis kaynaklı olmayabilir. Hastanede tetkikler ve alanında uzman bir hekimle önce bu sorununuzu görüşmenizi, bacaklarda olan varisler içinde bana gelmenizi önerebilirim. Sağlıklı günler dilerim.

 • K
  Kadriye Gizem Ateş24.06.2022

  Merhaba hocam, yaşım 22 bu hastalık 15 yaşımdan beri var. Varis ameliyatı oldum ama bir çözüm olmadı doktora gittim ameliyat için geç kalınmış iç varise dönmüş dedi. Tedavi olmak istiyorum geri dönüş bekliyorum. Teşekkürler. İyi Çalışmalar.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Varis ameliyatından sonra tedavi için kliniğime başvuran hastalarım var. Tanıyı koyabilmek ve tedavi sürecini belirlemem için muayene etmem gerekiyor. Skleroterapi tedavisiyle tek seansta biten hasta da var, EVLA tedavisi yaptığım hasta da . Yetkili personelim bırakmış olduğunuz telefon numaranızdan sizi aradı ancak ulaşamadı. 0532 385 31 93 numaralı hattımızı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

 • S
  Sevgi Altaş23.05.2022

  İç varis hastalığım var ve tedavi olmak istiyorum mümkün nasıl yapılabilir bu konu da bana yardımcı olabilir misiniz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba geçmiş olsun. Bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi arayarak detaylı bilgi verecek yetkili personelim. Sağlıklı günler dilerim.

 • M
  Mehmet Doldur25.11.2021

  İç varis agri çok oluyor tedavisi mumkunmu

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Mehmet bey merhaba, muayene etmek önemli. İç varis tedavisi mümkün evet ama görmeden buradan bir şey demek doğru olmaz. Sağlıklı günler dilerim.

 • H
  Hafize Berber11.11.2021

  Merhaba Hocam benim sol bacakta 4.5 genişliğinde iç damar genişlemesi var tedavisi nasıl yapılır devlet hastanesi karşılamıyor galiba

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Hafize hanım gün içinde sizi arayarak detaylı bilgi verecekler. Sağlıklı günler dilerim.

 • S
  Serdar11.10.2021

  bacaklarımarenkli doppler ultrason yapildi ve erkeklerde görülen iç varis teşhisi konuldu. 38 yaşındayım bacaklarımda bazen ayakta çok kalınca şişlik oluşuyor. Bunu engellemek mümkün mü , çünkü çalışmak zorundayım. Teşekkürler iyi çalışmalar ve sağlıklı günler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Serdar bey merhaba. İç varislerin tedavisinde EVLA yöntemi kullanıyorum. Detaylı bilgi için yetkili personelim sizi aramış ancak ulaşamamıştır. 0532 385 31 93 numaralı hattımızı ararsanız detaylı bilgi verecekler. Sağlıklı günler dilerim.

 • B
  Birsen24.07.2021

  İç varis teşhisi kondu bacak ve baldır kısımlarında ağrı ve şişlik oluyo bazen çok fazla oluyo ne yapmam gerekir? Teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Birsen Hanım. Bırakmış olduğunuz telefon numaranızdan sizi arayacaklar. İyi günler dilerim.

 • C
  Ceyda Öztürk29.06.2021

  Hocam 22 yaşındayım 3 sene önce iç varis teşhisi kondu. Ve iki bacagımda da reflü izlendi. Fakat sağ bacagımda agrıyla birlikte şişlik eşlik ediyor 4cm şiş. Lazerle tedavi olsam bu şişlik de gidermi yanıtlarsınız çok sevinirim. İyi günler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Ceyda hanım detaylı bilgi için sizi arayacaklar. Sağlıklı günler dilerim.

 • I
  Ilayda29.04.2021

  Hocam öncelikle merhabalar ben 21 yaşındayım. 19 yaşında iç varisimin olduğunu ögrendim basta farkında degildim fakat yürürken dayanamaz agrılarım basladı ve sol bacagımda sislik vardı yaşımın genç olmasından kaynaklı ilac tedavisi baslatılmadı fakat onun yerine varis corabı verildi uzun süre kullandım sikayetlerim hala devam ediyor ve şuan birden olusan bel sokumu kısmımda gecmeyen ağrı varisten kaynaklımıdır ne yapabilirim ?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar. Varislerin varis çorabı ile tedavisi mümkün değildir. Varis tedavisi olmanız taktirinde problemlerin çoğu gidecektir. Belinizdeki ağrı varise bağlı oladabilir olmayada bilir. Bel için ayrıca bir uzmanla da görüşe bilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 • E
  Emine05.01.2021

  Merhaba hocam benim alt ayak baldir larım da ağrı oluyo da ha önce doktora gittim iç varis dedi sürekli ovalatiyorum

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Emine hanım merhaba, muayene etmeden bir şey söylemem pek doğru olmaz. Ancak iç varislerle ilgili kesin tedavi yöntemleri uyguluyorum. İlaçlarla geçmesi mümkün değildir. Sizi bırakmış olduğunuz telefon numarasından arayacaklar. Sağlıklı günler dilerim.

 • B
  Beyza Nur17.10.2020

  Merhabalar hocam ben bir hafta önce doktora gittim bana dediki kronik venöz yetmezlik var yaşım 19 .Daha yeni başlamış dedi daflon ve çorap verdi.3 ay sonra gel dedi bir de tromboflebit var.Acaba ilaçla geçer mi tromboflebit .Geçmezse eğer lazer uygulansa bir zararı olur mu yaşımdan dolayı.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Beyza hanım. Yaşınız tedavi için uygundur. İlaçlar etki eder ama varisli damar genişse tekrar oluşur. Kan sulandırıcıyı hep kullanmanız gerekebilir. Muayene edersem size daha iyi yardımcı olabilir detaylı bilgilendire bilirim. 0532 385 31 93 numaralı hattımızı ararsanız yardımcı olacaklardır. Sağlıklı günler dilerim.

 • S
  Serpil Barutcu29.07.2020

  Merhaba hocam benim 20 yıldır ataklarımda ağrılarım var her iki ayağımın dış kısmında aynı hizada ağrıyı duyuyorum uykumda olmuyor ancak uyandığım andan itibaren burdayım diyen ağrılarım uyuyuncaya kadar devam ediyor yaptırmasıyım hiç bir şey kalmadı renkli dopler de çektirdim bizim meselemiz değil diye hep geri yollandım çaresizliğinden size yazdım ne önerirsiniz rica etsem

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Serpil hanım merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi arayacaklar ve yardımcı olmaya çalışacağız. Teşekkürler.

 • H
  Hasan02.05.2020

  Hocam bir kaç yıldır bacaklarımda ağrı mevcut, bu ağrılar için öncelikle huzursuz bacak sendromu denildi ancak ona yönelik ilaçlarla iyileşme sağlanamadı. Öncekeri akşamları daha çok olurken artık 24 saat acı çekiyorum ne uyku uyuyabiliyorum ne bir şeye konsantre olabiliyorum sizce bu iç varis olabilir mi şişlik morluk şuan yok sadece bacakta ağrı yanma var.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hasan bey geçmiş olsun tarif ettiğiniz belirtiler iç varis olduğuna işaret ediyor. Ancak kesin bir teşhis konulabilmesi için bacaklarınıza renkli doppler ultrason yaparak toplardamarlarınızın tamamının değerlendirilmesi ve ona göre bilgi verilmesi daha doğru olur. Dilerseniz 0 312 224 13 14 numaralı telefondan randevu alarak muayene olabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 • H
  Hacer Memisoglu20.04.2020

  Oncelikle merhabalar dr hanim benimde surekli bacaklarim sisiyor sanki uzerine eklenmis bir et parcasi var gibi dr gittim kalp damar cerrahina muayene etti ve ic varis dedi ama untrason dopler istedi malum korano yuzunden tabi cekilemedim ama bacaklarim sisiyor tabi ne yapmaliyim tesekkurler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Hacer hanım bize bırakmış olduğunuz telefon numaranızdan sizi arayarak bilgilendirme yapacaklar. Teşekkürler.

 • Y
  Yadigar Topcu24.07.2019

  Hocam ben 26 yaşındayım doktorum iç vars oldugunu söyledi kılcal damar şikaywtşm için lazer tedavisi olmaya gittim. Ama iç varislere şuan karışılmayacgını ilerde ameliyat edilecgini söyledi. Kışcal damar tedavisi olmalımıyım başka yerlerdende cıkıyor estetik olarak çok kötü gmrünüyor

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. İç varise müdahale edilmez ise genişlemeye ve daha büyük problemlere yol açabilir. Benim hastalarıma uyguladığım Endovenöz Lazer Ablasyon tedavisi iç varis tedavisinde de tek çözümdür. Cerrahi boyuta gelmeden müdahale edilmesi gerekmektedir. Asıl problemli damarı tedavi etmeden kılcallara köpük yapmak benim pek sıcak baktığım bir konu değildir. Kılcal varislerle birlikte iç varis, venöz yetmezlik veya ameliyatlık damarlarda tedavi edilmedi ve hepsi bir toparlanmalıdır. Teşekkürler.

 • F
  Fırat19.06.2018

  Bundan 2 ay önce hayatımda ilk defa yaşadığım ayak ağrılaırı meydana gelmeye başladı. İlk önce ortopedi doktoru na gidip cevab aradım doktorum emar istedi ve belime ve ayaklarıma kadar bakıldı. Sonuç ortobedi dokturundan olumlu sonuçlar alındı hiç bir problemin olmadığı söylendi fakat neroloji doktoruna gitmem gerektiğini söyledi. Ordan neroloji doktoruna gittim ilk muayenem de ayaklarıma metal bir şeyle dokunup his kaybı varmı yokmu kontrol etti ve her iki ayağımda da da dokunduğu ve batırdığı metal her bölgede eşit olduğunu söyledim daha sonra ayaklarım için toplar damar ve söylediğine göre kasıkdan ayak bilkelerime kadar yaklaşık bir saatlik ultrason ile damarlarımdaki akış hızlarını kontrol ettiler ve çıkan sonuc doktorumun bana söylediği cevap şöyle oldu . Ultroson sonuçlarım BİLATERAL ALT EKSTREMİTE DOPPLER US SONUÇ: normal sınırlarda bilateral alt ekstremite arteriel doppler us diye bir kağıt verdi ikinci ultroson sonucumda şöyle BİLATERAL ALT EKSTREMİTE VENÖZ DOPPLER SONUÇ : her iki ana femoral vende valsavla ile sağda 2-3 sn süren solda kısa süreli yetmezlik ile uyumlu geri akımlar izlenmektedir. Diğer femoropopliteal sistem ve krural sistem derin venleri normaldir. Safenofemoral bileşke ve büyük safen veri açıktır. Yetmezlik bulgusu izlenmedi. Küçük safen ven lümeni açık olup yermezlik bulgusu izlenmedi. SONUÇ: deri venöz sistemde sağda belirgin yetmezlik ile uyumlu geri akımlar . Diye bir sonuç elde edildi ve neroloji doktorum daflon hapı ve kan sulandırıcı hapı verdi ve egzersizler önerdi bunları yap ve haplarını devamlı kullan dedi burda bana düşen görev bu kadar burdan sonrası iç venöz yetmezliği ile ilgili ve bu işten çok iyi anlayan KALP DAMAR CERRAHİSİ UZMANI YADA PROF dr OLURSA ÇOK DAHA İYİ OLUR benim sana verdiğim sonuçlarla birlikte deperlendirilmek üZere karar merceği tamamen onlara kalmak şartıyla sonuçlarını göster ve en kısa zamanda önerilen tedavinin başlanması gerektiğini söyledi. Ve bende sizden acil yardım istiyorum . Şu bir aydır ayak ağrılarım yüzünden piskolojim bozuldu ve ayaklarımda ne morarıklık ne uyuşukluk nede görünen en ufak şişen ve kötü görüntü yapan bir damar bile yok bol bol bisiklet sürüyor denize giriyor ve günlük egzerzsilerimi aksatmadan bir aydır ilaçlarım ile birlikte uyguluyorum . Sonuç 3 gün hiç bşrşey yok Daha sonraki günler hiç kesintisiz ağrılarım var ve dayanılmaz ağrılar ben hayatımda böyle birşey hiç görmedim . Diğet dikkat ettiiğim hususlar gece uyuduğumda sabaha kadar beni uykumdan uyandıran hiç bir ağrı bugüne kadar olmadı yanlız sabah uyandıktan sonra ayağa kalkmamla birlikte her sabah değil tabi iki üç günde bir ayağa kalktııktan yaklaşık bir saat sonra inanılmaz ağrılar başlıyor ağrıların en çok nerelerde oluyor diye sorarsanız %90 diz kapağı arkası ve arka kasımda meydana geliyor . Ve ağrıyan yerlere bastırarak dokunduğum zaman masaj yapar gibi o dokunduğum yerler inanılmaz acıyor sanki içerde diplerde bir yerlerde ufak ödemler oluşmul ve ben oraya dokununca acı hissediyorum. Birde arada olmak la beraber sağ kasığımdaki damarın sanki tıkanıyor gibi arada sırada çok değil çok acayip bir ağrı hissiyati oluyor ve çok rahtsız ediyor . Sonuç olarak kimseye givenemiyorum . Ve en yakın zamanda siz değerli AHMET AKGÜL HOCAMA izmirden gelmeden önce şikayelerimi dile getirp yanınıza geldiğimde kendi daha iyi ifade etmek adına bunca şeyi yazma gereğinde bulundum . saygılarıımla EN yakın zamanda bana geri dönüş sağlayacağınızı umuyorum teşekkür ederim .

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Öncelikle geçmiş olsun Fırat Bey. Eski tetkiklerinizi beraberinizde getirip kliniğimizde Dr.Rengin hocamızın size tekrardan dobler US ve Ultrason çekmesi gerekiyor.Eski tetkikleriniz ile karşılaştırılması bizim ve sizin için bir çok iyi olur. Kliniğimize geldiniz zaman dobler US ve Ulturason çekildiğinizde sizin için uygun olan tedavi planı oluşturulacak.Venöz haritalama ile sizin için uygun olan tedavi planı Skleroterapi (Köpük Tedavisi) mi yoksa Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) mı buna karar verecektir Dr. Rengin hocamız.Kesi dikiş ve anestezi almadan tedaviniz başladığında yürüyerek gelip yürüyerek gideceğiniz ve ağrılarınızdan kurtulacağınız bir tedavi yöntemi size uygulanacaktır. Bunların yanı sıra size sağlıklı damarlarınızı korumanız için bilgi verilecektir. Daha fazla detay için bırakmış olduğunuz telefon numarası ile sizi bire bire arayarak daha detaylı ve kapsamlı bilgi vereceğiz.

 • A
  Adem08.02.2018

  Burger tanısı konuldu2003 de.2010 da varislerimi aldırdım iki bacaktan..4 ay önce motorsiklet kazası geçirdim.ayak bileği dış kısmında yaram yeni kapandı, periferik venöz yetmezlik,postflebiltik sendrom teşhisi konuldu.pletal.venoruton.trental cr 600 kullanıyorum.Ankarada yaşıyorum.doktorlar.is gereği ayakta kalıyorum oturuyorum.uzun süre bu ilaçları kullanicam.kedin tedavi sırasında varmı lazerle? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun, Burger hastalığınız olduğu için kapsamlı bir merkezde değerlendirilip tedavi edilmeniz daha uygun olacaktır. İyi günler dilerim.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu 18.12.2019

Ben Çiğdem Resuloğlu, Ordu'dan geliyorum. Üç çocuk annesiyim, üç normal doğum yaptım. Topuklu ayakkanı giymeyi giymeyi çok seviyorum. Rengin hanım'ı bir doktor arkadaşım tavsiye etti. Onun da varis problemleri vardır ve mutlu sonuçlar almıştı. Bende 2 seans sonucu çok mutlu sonuçlar aldım. Görüntü değişti ve ağrılarım kayboldu. Dr. Rengin hocamın'a teşekkür ediyor, Allah yolunu daima açık etsin diyorum. Sevgiler, saygılar...

Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi
Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019

Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim. Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim. Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti. Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz. Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim. Emekli İngilizce Öğretmeni Aylin ÇAKIREL

Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314