Sık SorulanlarHasta Yorumları

İç Varis

İç Varis

İç Varis Nedir?

İç Varis Nedir ve nasıl tedavi edilir. Bu konu önemli bir konu olup ayrıntılı biçimde aşağıda açıklanmıştır.

İç Varis diye bilinen varis tipi cilt yüzeyinden görülemeyen ancak bacak kasları arasında bulunan toplardamarlarda oluşmuş olan varis türüdür. İç varis çoğu zaman dıştan bir belirti vermez. Bu varisin belirtileri genellikle görüntü dışındaki diğer varis belirtileridir. Özellikle; Kaşıntı, Ağrı, Şişlik, Dolgunluk hissi, Bacakta şekil bozukluğu, Bacakta renk değişikliği şeklinde görülen belirtiler iç varis belirtisidir.

İç varis bacak kasları içinde yol alan toplardamarlarda oluşan varis tipidir.

İç Varis

Bu varis tipi yandaki resimde görülen toplardamar tablosunda gösterilen damarlardır.

Bu damarlardaki varis kimi zaman o kadar genişler ki bu durumda iç varis olmasına rağmen cilt yüzeyinden de görülmeye başlar.

İç varis olan damarlara uygulanması gereken varis tedavisi yöntemi genellikle Endo Venöz Lazer Ablasyon (EVLA) diğer adıyla lazerle varis tedavisidir.

Lazerle varis tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgiye sayfamızdaki lazerle varis tedavisi sayfasına bakarak ulaşabilirsiniz.

İç varis hastalarının çoğu bacaklarındaki ağrının nedenini anlayamaz ve çeşitli ağrı kesiciler ile ağrılarını dindirmeye çalışırlar. Bu nedenle bacaklarınızda yukarıda saydığımız şekilde belirtilerin birini veya birkaçını görmeniz halinde varis muayenesi olmanızı tavsiye ederiz.

İç varis hastalarının çoğu hastalığın teşhisi sonrasında tedavilerini uzun zaman erteleme eğiliminde olurlar. Bu davranış biçimi ne yazık ki çok yanlıştır. Çünkü iç varis de yüzeyel varislerde olduğu gibi tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu hastalık tipinin tedavisi lazerle varis tedavisi olduğunu daha önce ifade etmiştir. Bu tedavi yöntemi ağrısız ve ameliyatsız varis tedavisi yöntemi olup çoğu hastamız tedavi sonrasında tedavisini boşuna yıllarca ertelemiş olduğunu ifade etmiştir. Tedavinin uzun yıllar ertelenmesi halinde bacaktaki bir takım şekil bozukluklarının kalıcı olmasına neden olacağını ifade etmek isteriz.

İç varis kas dokuları içinde bulunan toplardamarlardaki varis oluşumu olduğunu daha önce ifade etmiştik. Bu varis tipi bacak kaslarının damar çevresini kaplaması nedeniyle hastanın yürüyüş yapması ve spor yapmasıyla belirtileri hafifleyebilir. Hastaların spor yaparak ilerlemeyi yavaşlatması mümkün olduğundan spor yapmayı tavsiye ediyoruz. Ancak spor ve hareket ne yazık ki sadece ilerlemeyi yavaşlatır. Tedavi olunması gerekliliğini ortadan kaldırmaz. Varis tedavisi eskiden korkulduğu gibi değildir. Artık ameliyatsız varis tedavisi imkanları vardır ve korkacak bir şey yoktur.

İç Varis Nedir diye soruyor ve varis tedavisi olmayı düşünüyorsanız.

İç Varis Sık Sorulan sorular
 • Varis Hastalığının Dereceleri Nelerdir?
  Varis Hastalığının Dereceleri 

  Varis, bacaktaki toplardamarların hastalığıdır. Varisin değerlendirilmesinde ve tedavi planı çıkarılmasında venöz yetersizliğin derecesi önemlidir. Bu aşamada önemli bir soru varis hastalığının dereceleri nelerdir. Çapı 5 mm ve yukarısında olan toplardamar genişlemelerinde Ayakta Renkli Doppler Ultrason ile değerlendirilir. Tetkik sırasında hasta ayaktadır, doktor Doppler  Ultrason yaparken  hasta ıkındırılır. Bu sırada meydana gelen reflü akım halk arasındaki söylemiyle kaçak değerlendirilir.

  Varis hastalığının üç derecesi vardır :

  Grade 1 venöz yetmezlik : Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasının başlangıcında 1-2 sn olan ve ıkınma devam ederken devam etmeyen reflü akım izlenir. Varis Tedavisi gerektirmez.

  Grade 2 venöz yetmezlik: Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasıyla başlayan, ıkınmanın ortasına kadar yaklaşık 3-4 sn devam eden ve sonlanan,  ıkınma devam ederken devam etmeyen reflü akım izlenir. Takip edilmesi gerekir.

  Grade 3 venöz yetmezlik: Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasının başlangıcında başlayan  ve ıkınma bitene kadar devam eden reflü akım izlenir. Tedavi edilmesi gereklidir.

  Varis Hastalığının dereceleri hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
 • Varis Muayenesi Nedir?
  Varis Muayenesi

  Varis muayenesi nedir? Bu tetkik tek başına gözle yapılabilen bir kontrol değildir, kompleks bir işlemdir.

  Varis, bacaktaki toplardamarların genişlemesi, kanı yukarıya yani kalbe götürememesi dolayısıyla görevini yapamaması sonucu gelişir. Toplardamarda kirli kanın birikmesine bağlı olarak damarlar belirginleşir, mavi-mor damarlar ve kılcal damarlar oluşur. Bazen bu damarlarda pıhtı gelişebilir, bunun sonucunda damarlar sertleşir ve ağrı oluşur. Bunların yanı sıra bacakta biriken kirli kan sonucunda bacakta uyuşma, yanma ve ilerledikçe ısı artışına meydana gelir. Varis Muayenesi  bu belirtilerin görüldüğü hastalarda yapılabilir.

  Varis muayenesinin yapıldığı sırasında gözle muayene ile damarların yoğunluğu ve tipi, bacakta kızarıklık olup olmadığı değerlendirilir.  Varis muayenesi sırasında elle muayene ile damarların sertlikleri incelenir, ısı artışı olup olmadığı değerlendirilir.

  Varis hastalığının teşhisi için en önemli olan hastalığın sınıflandırılması, varisin derecelendirilmesi,  varisli damarın hangi damarlarla ilişkili olduğunun anlaşılmasıdır. Bunlar; iyi bir varis muayenesinin ve muayeneye eşlik eden Ayakta Bilateral Venöz Doppler US nin yapılması ile değerlendirilebilir.  Muayene sırasında Doppler US ve sonrasında yapılan venöz haritalama oldukça önemlidir. Varis muayenesi sırasında ısı artışı olması ya da damarlarda ele gelen sertlik, hastaya yapılacak müdahalenin daha hızlı yapılması gerektiğini düşündürür.

  Varis muayenesi nedir ve varis nasıl anlaşılır. Muayene randevusu için bize ulaşın
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • A
  Adem08.02.2018

  Burger tanısı konuldu2003 de.2010 da varislerimi aldırdım iki bacaktan..4 ay önce motorsiklet kazası geçirdim.ayak bileği dış kısmında yaram yeni kapandı, periferik venöz yetmezlik,postflebiltik sendrom teşhisi konuldu.pletal.venoruton.trental cr 600 kullanıyorum.Ankarada yaşıyorum.doktorlar.is gereği ayakta kalıyorum oturuyorum.uzun süre bu ilaçları kullanicam.kedin tedavi sırasında varmı lazerle? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun, Burger hastalığınız olduğu için kapsamlı bir merkezde değerlendirilip tedavi edilmeniz daha uygun olacaktır. İyi günler dilerim.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Beni varisten kurtardınız
Beni varisten kurtardınız 16.07.2017

Urfadan Ankaraya kadar Selam gönderiyorum Size teşekkür ediyorum Beni varisten kurtardınız Ramazanda ömrede agrısız Ve rahat vazifemizi yaptık Havalar biraz serinlesin Hanımıda getirecegim

Varıslerım ve ağrılarım kalmadı
Varıslerım ve ağrılarım kalmadı 16.07.2017

Uzun suredır varıs ağrısı çekiyordum ve bacaklarımda görünen varıslerım çok fazlaydı Rengın Hanım'a tedavı olmuş bır tanıdığım vasıtasıyla ıletışıme geçtım ve tedavı surecım başlamış oldu. Mükemmel bır insan her anlamda sızın sorularınıza cevap verebılecek kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağından aldığınız tedavıden ilgiden alakadan fazlasıyla memnun kalacaksınız

Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum
Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum 16.07.2017

Ben Ankara'nin bir ilcesinde yasıyorum.Rengin hanımı eşim internet araştırmaları sonucu tesadüfen buldu.Kendisine çok korkarak tereddütle gittim,bir dinler çıkarım ne kaybedeceğimki diye düşünüyordum. Çünkü daha önce bir lazer tedavisi olmuştum .Hem tedavi hem sonuç çok üzücüydü ve varislerimde geçmemişti. Ama Rengin hanımın güler yüzü, tatlı dili, şefkatli dokunuşu beni tadavi olmaya ikna etti ve süreç başladı. Başlayalı üç ay oldu ve daha şimdiden çok mutluyum.Varislerim henüz tamamıyla bitmedi ama beni bu yaz rahatlıkla etek giyip mutlu edecek kadar azaldı. Her fırsatta eşime ve kendisine dua ediyorum.

İyi Bir Varis Doktoru
İyi Bir Varis Doktoru 16.07.2017

Rengin Hocam ile sağlık sektöründe çalıştığım ve bir Biyolog olduğum için anneme iyi bir Varis Doktoru ararken kesişti yollarımız iyi ki tanıdık sizi iyi ki güvendik size işini severek yapan başarı bir hekim diye bana sorsalar aklıma ilk gelecek isimsiniz başarılarınızın devamını diler sonuç için çok teşekkür ederiz.

Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin
Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin 16.07.2017

Aksaray'dan araştırma sonucu Uzman Dr Rengi Türkgüler'e Ulaştım. Uzman Dr Rengin Hanıma ve Asistanı Safiye Hanıma Gönülden İlgilendikleri için Teşekkürlerimi sunuyorum. Kısa sürede çokkkkk güzel sonuç aldım. Tedavi için geldiğimde psikolojikmen iyi olacağımı düşündüm tabiki bu düşünceye Safiye hanımın desteği de olmuştur. Veeeeeeee Varistennnn Kurtuldummmmmmm Tek seansta mükemmel ötesi sonuç aldım.

Çok güzel sonuç aldık
Çok güzel sonuç aldık 16.07.2017

Dr. Rengin Hanım'a çok teşekkür ediyoruz. Aliekber bacağından ağrısız varis tedavisi oldu çok güzel sonuç aldık çok mutluyuz.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314