Sık SorulanlarHasta Yorumları

Kılcal Damar Tedavisi Ankara

Kılcal Damar Tedavisi Ankara

Kılcal Damar Tedavisi Ankara da yaşayan hastalar açısından oldukça önemli bir sağlık sorunudur. Kılcal damar tedavisine geçmeden önce belirtmek isteriz ki kılcal damar nedir sorusuna cevap vermek isteriz.

Kılcal Damar Tedavisi Ankara

Kılcal Damar Nedir? Kılcal Damar neden Olur?

Telenjiektazi yani örümcek ağı şeklideki damarın adıdır. Bu damarlar 1 ila 2 mm içinde kalınlığa sahiptirler. Oluşmalarına sebep olan neden bilinmemekle beraber baylarda çok alkol kullanımına bağlı olduğu düşünülmektedir.

Bazı durumlarda gözle görülmeyecek kadar ince olabilen bu damarlar gittikçe sızlamaya ve dıştan fena görünüme sahip olabilirler. Hanımlar için ciddi bir estetik bir sıkıntı olmakla beraber önlem alınmaması halinde kılcal damar çatlaması halinde ortaya çıkmaktadır.

Kılcal Damar Oluşumu Çoğunlukla Bacaklarda Ve Yüzde görülmektedir!

Kılcal damar oluşumunun erkeklerde özellikle yüzdeki kılcal varis oluşumu yoğun alkol kullanımına bağlı olduğundan bu durumun önlenmesi için alkol kullanımının azaltılması tavsiye edilir. Hanımlarda ise daha beyaz ten, ince ten yapısı, dıştan alınan darp ve çok fazla güneşlenme nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

Hanımlarda bu sebepten dolayı çok bacaklarda oluşan kılcal damarlanma tedavi edilebilen bir sorundur. Bu sorunun çözümlenmesi için devlet hastaneleri iki yöntem belirlemiştir. Sorun bir sağlık sorunu olarak görülürse tedavi Devlet Hastanelerinde yapılmaktadır.

Fakat sorun estetik bir problem olarak kabul edildiğinde Devlet Hastaneleri tedavi yapmamaktadır. Bu nedenle kliniğimize estetik kaygılar sebebiyle başvuran hastalarımız yoğunlukta olup kılcal damar tedavileri son derece başarılı sonuçlanmaktadır.

Kılcal Damar Tedavisi Mecburi Bir Hastalık Değildir!

Kılcal damar çatlaması temelde estetik sorundan öteki bir şey değildir. Ancak bu estetik sorunun çözümlenmemesi biçiminde sağlık hastalığına da dönüşebilir. Kılcal damar yoğunlaşan bölgede oluşan yapı bir müddet sonra kaşıntıya ve sızlamaya sebep olabilmekte. Kaşıntı dolayısıyla cilt yüzeyinde oluşan tahriş bu bölgede yaraların açılmasına kadar varan sıkıntıların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle öncelikle estetik kaygılarla ile daha sonra da sıhhi nedenlerle kılcal damar tedavisinin yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Kılcal Damarlar Gebelik Döneminde Daha Çok Görülmekte!

Gebelik döneminde bayanlarda bedenin içinde bulunan kan miktarı yaklaşık şekilde yüzde ellilik bir artış gösterir. Bu artış içinde dolaştığı damarların iç çeperlerine de basınç uygulayarak damarların genişlemesine sebep olur. Bu genişleme dolayısıyla kılcal damarlar da artış olmaktadır.

Gebelik dönemde oluşan bu kılcal damar yoğunlaşması gebelik sonrasında 2 – 3 ay sonra kendiliğinden ortadan kaybolabilir. Ancak böyle olmadığı zaman kılcal damar tedavisi yapılmasında yarar vardır.

Kılcal Damar Tedavisi Nasıl yapılıyor?

Kılcal damar tedavisi kılcal varis tedavisi olarak tanımlanabilir. Kılcal damar yoğunlaşması aslında kılcal varis oluşumuna verilen diğer addır. Kılcal damarları ameliyat etme imkânı olmadığı için ameliyatsız varis tedavisi metodları ile kılcal damarlar tedavi ediliyor. Kılcal damarın tedavisi için Ankara’daki kliniğimizde kullanılan yöntem köpük tedavisi ve sıvı skleroterapi tedavisidir. Bu yöntemlerin hangisinin seçileceğini Dr. Rengin TÜRKGÜLER yaptığı muayene esnasında belirlemektedir.

Kılcal Damar Tedavisi Ankara ’daki kliniğimizde seanslar halinde yapılıyor. Köpük tedavisi ve Skleroterapi tedavi seansları ultrason eşliğinde yapılmaktadır. Bu seanslar 15 ila 30 dakika sürmektedir.

Dr. Rengin Türkgüler’in Kılcal Damar Tedavisi Ankara'da yaptığı kılcal varis tedavisi uygulamasına ilişkin videoyu izleyebilirsiniz.

Köpük Tedavisi

Bu tedavide aterosklerol isimli ilaç hususi bir alet yardımı ile köpürtüleler insülin iğnesiyle kılcal damarlar içine uygulanır. Bu tekniğe kısaca köpük tedavisi veya iğne tedavisi denilmektedir. Köpük tedavisine ilişkin ayrıntılı bilgilere köpük tedavisi isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Köpük tedavisi sırasında her bir seansta bir ampul ilaç kullanılmakta olup daha çok ilacın kullanılması hastanın şikâyetlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle bir seansta birden fazla ilaç kullanılmamaktadır.

Radyofrekans Kılcal Varis Tedavisi

Bu aygıt, yüksek frekanslı ses dalgalarını ince bir iğne ucuna yönlendirilmesiyle çalışır. Ten yüzeyinden kılcal damarlara yönlendiren yüksek frekanslı ses dalgaları kılcal damarları yakarak kapanmasını sağlar. Lakin bu tedavi epey bir riskli bir tedavi yöntemidir.

Zira bu tedavi esnasında uygulanan cihazı ehliyetli olmayan yada hekim olmayan kişilerin kullanması ciddi ten yanıklarına neden olabilir. Bu da bir lekeden kurtulmaya çalışırken bir de yanık izi ile uğraşmaya sebep olabilmektedir. Bu nedenle kliniğimizde bu metod kullanılmamakta ve tavsiye de edilmemektedir.

Lazer İle Kılcal Damar Tedavisi

Lazer epilasyon cihazlarını neredeyse bütün hanımlar bilir. Bu cihazın verdiği lazer ışığı ten yüzeyindeki kılları yakarak döktüğü bilinir. Bu yöntemde de kılcal damarların yakılarak kapatılması için kullanılmaktadır. Tedavi sırasında ten yüzeyine jel uygulanmakta ve cildin yanması önlenmeye çalışılmaktadır. Fakat ne yazık ki bu metod de cilt altındaki kılcal damarları yakmak için gereğinden fazla lazer enerjisi verildiğinde cilt yanıklarına neden olabilmekte. Bu nedenle ten yanıklarının oluşmaması için bu tedavi yöntemi de kliniğimizde uygulanmamakta ve tavsiye de edilmemektedir.

Kılcal Damar Tedavisi Doğal ve Bitkisel Yöntemler İle Mümkün Değildir!

Kılcal damarların genişleyerek cilt yüzeyinden görülür hale gelmesine neden olan olgu damar içi basıncın artmasına bağlı olabildiği bu gibi başka nedenler de olabilir. Ancak bu nedenler ortadan kalktığında dahi damarların kapanmaması damarların yapısal şekilde bozulmasından kaynaklanmaktadır. Bu fiziki bozulma hiç bir doğal ve bitkisel yöntemle ya da kremle tedavi edilemez.

Varis çoraplarının Kılcal Damar çatlamasına Etkisi

Varis çorabının giyilmesi kılcal damarların azalmasına olumlu hiçbir etkisi olmayacaktır. Zira varis çorapları orta boy ve büyük boy varislerin belirtilerini azaltmak için kullanılırlar. Kılcal varislerin iyileşmesini sağlayamazlar. Bu nedenle kılcal varislerin tedavi edilmesi bir zarurettir.

Ankara’da Kılcal Damar Tedavisi için daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın!

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • Z
  Zerrin23.11.2022

  Merhabalar yüz bölgesine kılcal damar tedavisi uyguluyor musunuz. Bununla ilgili bilgi alabilir miyim eğer uyguluyorsanix hangi tedavi yöntemi sürec bilgi alabilir miyim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba yüz kılcalları için herhangi bir tedavi yapmıyorum.Sevgiler.

 • Y
  Yeliz02.10.2021

  Hocam ben beyaz tenliyim kötü görünüyor ve ise giderken etek giymek hayalim oldu esim laf sokuyo bu beni üzüyor hep kapatmaya calisiyorum bana yardımcı olurmusunuz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Yeliz hanım merhaba. Skleroterapi köpük tedavisi ile görünümden rahatsız olduğunuz damarları tedavi edebilirim. Detaylı bilgi için personelim sizi aramış fakat ulaşamamış. 0532 385 31 93 numaralı telefonumuzu arayarak bilgi alabilirsiniz. İyi günler dilerim.

 • A
  Ayten Ozanoğlu13.12.2018

  hocam merhaba, benim bacaklarımda çok miktarda kılcal varislerim var. Kılcal damar tedavisi Ankara da bulunan kliniğinizde yapılıyor mu? Bir de kılcal varis tedavisi fiyatları hakkında bilgi verir misiniz? teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Öncelikle Geçmiş olsun Ayten Hanım. Kliniğimiz Ankara'dadır. Kılcal ve orta dereceli varislere Skleroterapi (köpük tedavisi) uyguluyorum.Seanslar doppler ultrasonunuzu çektikten sonra belli oluyor.Başta sizi muayene etmem gerekiyor. 0532 385 31 93 numaralı telefon numaramızdan detaylı bilgi ve randevu için bizi arayabilirsiniz.Teşekkürler.

 • L
  Leyla Kara03.10.2018

  Hocam merhaba, sitenizi inceledim. Size tedavi olmayı düşünüyorum. Ancak kılcal varis tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak istiyorum. Varis tedavisi fiyatları hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. İyi günler.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Kliniğimizde kesi tanı için Dr. Rengin hocamızın size ayakta Doppler US çekmesi gerekir. Daha sonra bir venöz haritalama oluşturuluyor. Sizin için uygun olan tedavi planı Skleroterapi ( Köpük Tedavisi) mi ? yoksa Endovenöz Lazer Ablasyon mu ? buna karar veriliyor. Skleroterapi (Köpük tedavisi) Genelde kılcal varislerde ve orta derece varislerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. 1-2 senansa biter ama nadirde olsa 4-5 seans süren hastalarımızda oluyor. Bunun sebebi varislerin azlığına ya da çokluğuna bağlıdır. Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) ; venöz yetmezlik,damar genişlemesi ve ameliyat olması gereken damarlarda uyguladığımız ikinci bir tedavi yöntemidir Tek senansta da biter.Ameliyatsız tedavimiz bu EVLA sayesinde hastalarımızın sağlığına hemen kavuşmasını ve yaşamına olumlu devam etmesinde en büyük etkendir. Kesi yok, dikiş yok ve anestezi almadan tedavilerinize yürüyerek gelip gideceğiniz bu tedavi yöntemlerimizde tekrarlama, herhangi bir sorun yaşamadan varislerinizden kurtulmanız mümkündür. Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 • P
  Pelin Kayahan20.05.2018

  Rengin hanım iyi akşamlar diliyorum ve sormak istediğim soru bacaklarımda eskiden hiç görünmeyen damarların şimdi yüzeye oldukça yaklaşmış olması ilgili olacaktır.Böyle olması beslenme ile ilgili midir? 36 yaşımdayım yaş ile normal midir?beslenme ile ya da ilaçla düzelir mi?genel cerrahiye görün demişlerdi ama ufak tefek birkaç yerde kılcal damarlar da gözükmekte.acaba varis başlangıcı mı vardır?ne yapayım bilemedim...kolay gelsin,iyi çalışmalar.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Pelin hanım merhaba, Bacaklarınıza renkli doppler ultrason yapmadan sormuş olduğunuz sorulara net bir cevap vermek yanlış olur. Bu nedenle ayakta renkli doppler ultrason randevusu almanızı ve muayene olmanızı tavsiye ederim. 0 312 224 13 14

 • L
  Leyla Aktaş18.03.2018

  Çillerim var ve buna ek olarak kılcal damar oldugunu öğrendiğim bir kırmızılık var burnumun üzerinde bu gecer mi kaç seansta gecer tekrarlr mı

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Yüzdeki çiller ve kılcal damarlar bizim tedavi alanımıza girmemektedir. Bu rahatsızlıklarınız için bir cildiye uzmanına başvurmanızı tavsiye ederiz.

 • H
  Hasan07.11.2017

  Burun kenarları kilcal damar tedavi süresi ve fiyatı hakkında bilgi alcaktim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hasan bey merhaba, Burun kenarlarındaki kılcal damar artışı ile ilgili olarak kliniğimizde tedavi uygulaması yapılmamaktadır. İlginiz için teşekkür ederiz.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu 18.12.2019

Ben Çiğdem Resuloğlu, Ordu'dan geliyorum. Üç çocuk annesiyim, üç normal doğum yaptım. Topuklu ayakkanı giymeyi giymeyi çok seviyorum. Rengin hanım'ı bir doktor arkadaşım tavsiye etti. Onun da varis problemleri vardır ve mutlu sonuçlar almıştı. Bende 2 seans sonucu çok mutlu sonuçlar aldım. Görüntü değişti ve ağrılarım kayboldu. Dr. Rengin hocamın'a teşekkür ediyor, Allah yolunu daima açık etsin diyorum. Sevgiler, saygılar...

Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi
Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019

Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim. Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim. Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti. Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz. Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim. Emekli İngilizce Öğretmeni Aylin ÇAKIREL

Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314