Sık SorulanlarHasta Yorumları

Örümcek Damarları Nedir?

Örümcek Damarlar

Örümcek damarları, cildin hemen altında, en yaygın olarak alt ekstremitelerde bulunan sağlıksız damarlardır.

Örümcek Damarları Nedir?

Örümcek damarları genellikle mavi, kırmızı veya mor renktedir ve genellikle dışa doğru yayılan kümelerde bulunur.

Onlara adını veren bir örümcek görünümü olabilir. Örümcek damarları genellikle kronik venöz yetmezlik adı verilen altta yatan bir durumdan kaynaklanır.

Örümcek damarları için tıbbi terim telanjiaktazilerdir.

Örümcek Damarlarının Sebebi Nedir?

Örümcek damarları genellikle kronik venöz yetmezlik olarak bilinen bir durum olan bacaklarda biraz daha derin damarlardaki zayıf dolaşımdan kaynaklanır.

Bacaklardaki damarların birincil görevi kanı kalbe geri taşımaktır. Bacağın derinindeki damarlar kanın çoğunu taşır, ancak safen veya yüzeysel damarlar olarak bilinen cilde daha yakın olan ikinci bir damar seti, az miktarda kanı yukarı taşır.

Bacaklardaki tüm damarlar, kanın doğru yönde akmasını sağlamak için valf adı verilen tek yönlü kapılar kullanır. Kan, yerçekimine karşı, bir valften geçerek akar. Daha sonra valf kapanır ve kanın ayaklara dönüşünü önler.

Bir dizi farklı faktör nedeniyle, valfler işlevsiz hale gelebilir ve kanın aşağıya doğru sızmasına izin verebilir. Valfın altındaki damarlar şişer ve yüzeysel damarlardaki yüksek basınç nedeniyle yeni damarlar (örümcek damarları dahil) oluşabilir.

Ayrıca, ofis çalışanı kadınların % 54'üne ve genel olarak kadınların 45'inde örümcek damar görülür.

Örümcek Damarlar  asemptomatik olabilir veya önemli rahatsızlığa neden olabilirler. Belirtiler arasında huzursuzluk, yorgunluk, ağırlık, kramplar, cildin yüzeyinde şişme ve ağrı bulunur. Genel olarak konuşursak, venöz yetmezlik ve örümcek damarlarına bağlı semptomlar uzun süreli oturma veya ayakta durma ile daha kötüleşir ve düzenli egzersizle düzelebilir. 

Örümcek Damarları İçin Kimler Risk Altında?

Örümcek damarlar çoğunlukla bacak arkasında bulunur ve örümcek damar riski yaşla birlikte artar. Yüksek östrojen seviyeleri örümcek damarları riskini arttırır, bu nedenle kadınlarda erkeklerden daha yaygındır, ancak her iki cinsiyet de etkilenebilir. Diğer risk faktörleri şunları içerir:

 • Gebelik,
 • Sürekli oturma,
 • Uzun süre ayakta durma,
 • Ayak bileği travması,
 • Genetik yatkınlık.

Aile öyküsü veya genetik, en büyük risk faktörüdür. Annenizin ve babanızın her ikisinde de örümcek damarları varsa, kronik venöz yetmezlik gelişme riskiniz %90'dır.

Örümcek Damarlarının Nedeni Nedir?

Yine örümcek damarlarının altta yatan temel nedeni damar hastalığı olarak da bilinen kronik venöz yetmezliktir. Bacaklardaki damarlarda artan basınç, örümcek damarları gibi yeni, sağlıksız damarların oluşumuna yol açar.

Bu işlem, bir duvardaki sızan bir boruya benzemektedir, burada altta yatan damarlar sızdıran boru ve örümcek damarları duvarın yüzeyinde lekelerdir.

Örümcek Damarlarının Belirtileri Nelerdir?

Örümcek damarlar genellikle sıra dışı bir kozmetik görünümün ötesinde birkaç belirtiye neden olur. Ancak, kişiye göre aynı zamanda, yanma, kaşıntı, karıncalanma da görülebilir.

Daha ciddi damar hastalığı vakalarında, insanlar zayıf iyileşen cilt değişiklikleri ve ülserasyonlar geliştirebilir.

Doktorlar Örümcek Damarlarını Nasıl Tedavi Ediyor?

Örümcek her zaman tedavi gerektirmez, ya da başka ciddi semptom görülmezse. Şiddetli bir nedeniniz varsa, bazı nedenlerden dolayı çıkarılmasını istiyorsanız, doktorlar skleroterapi gibi tedavileri düşünürler.

Örümcek Damarları İçin En İyi Tedavi Nedir?

Gerçekten de en doğru ve en doğru şeydir. Örümcek damarlarını tedavi etmeden önce kapsamlı bir damar değerlendirmesinin gerekli olduğunu hatırlamak önemlidir. Altta yatan venöz yetmezliğiniz varsa ve bu sorunu ele almadan örümcek damar tedavisi alıyorsanız, örümcek damarları kaçınılmaz olarak geri dönecektir.

Örümcek Damarların Tedavi Yöntemleri

Skleroterapi: Örümcek damar semptomları olanlarda, konservatif tedaviler de gerekli sonuçları vermeyecektir. Bu nedenle mutlaka öncesinde venöz damar sisteminin renkli doppler ultrason ile incelenmesi gerekir.

Radyofrekans Ablasyon: Radyofrekans ablasyon ile endovenöz ablasyon, kronik venöz yetmezlik için minimal invaziv bir tedavidir. Lazer ablasyona benzer, ancak lazer enerjisi yerine termal enerji kullanır. Lazer ablasyona kıyasla, radyofrekans ablasyon tipik olarak işlemden sonra daha düşük miktarda rahatsızlık ve morarma ile ilişkilidir.

Endovеnöz Lаѕеr Ablasyon: Lazerle varis tedavisi, altta yatan venöz yetmezliği tedavi etmek için kullanılır. Çoğu damar cerrahisinden daha güvenli ve kolaydır ve sadece lokal anestezi ile ayaktan yapılabilir.

Lazer Tedavisi: Yüzeyel lazerle varis tedavisi, öncelikle örümcek damarlarının görünümünü azaltmak için kullanılır. En küçük damarlarda en iyi şekilde çalışır ve skleroterapiye iyi bir alternatiftir veya sonuçları optimize etmek için skleroterapi ile birlikte kullanılabilir. Bazı cilt tipleri için önerilmez ve kronik venöz yetmezlik nedeniyle semptomlar üzerinde bir etkisi yoktur.

Günlük Egzersiz: Bu egzersiz, aynı zamanda, her şeyden önce de geliştirilebilir. Egzersiz, baldır kasının sıkılmasına, kanı kalbe doğru pompalamasına ve dolaşım etkinliğini artırmasına neden olur. Etkilenen kişiler, bundan kaçınmaktan veya ayakta durmaktan kaçınmalıdırlar. Uyurken kalbin seviyesinin üzerinde bacak yükselmesi de dolaşımı iyileştirebilir ve bacak şişmesini azaltabilir.

Kompresyon Çorapları: Destek çorapları, sıkıştırma çorapları olarak da bilinir, basit bir şeydir. Kompresyon çorapları kanın kalbe doğru itilmesine yardımcı olur ve bacak damarlarındaki basıncı azaltır. Örümcek damarlarının görünümünü iyileştirmezler, ancak semptomları hafifletmeye yardımcı olabilirler. Kompresyon çoraplarının uygun şekilde takılması önemlidir ve bir damar doktor ofisinde resmi ölçüm ve boyutlandırma öneririz.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • F
  Fahrettin24.01.2023

  Selamlar,ben 70 yaşındayım .7 sene önce by pass amelilyatı oldun .2 damar değişti,şimdilik soırun yok.Ayak bilekleri civarında yüzeysel damarları mor renklerle yüzeyde görüyorum .ne yapmam gerekir.Yaşadığım yer marmaris iyi çalışmalar

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba, bırakmış olduğunuz telefon numaranızdan sizi arayacaklar sevgiler.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu 18.12.2019

Ben Çiğdem Resuloğlu, Ordu'dan geliyorum. Üç çocuk annesiyim, üç normal doğum yaptım. Topuklu ayakkanı giymeyi giymeyi çok seviyorum. Rengin hanım'ı bir doktor arkadaşım tavsiye etti. Onun da varis problemleri vardır ve mutlu sonuçlar almıştı. Bende 2 seans sonucu çok mutlu sonuçlar aldım. Görüntü değişti ve ağrılarım kayboldu. Dr. Rengin hocamın'a teşekkür ediyor, Allah yolunu daima açık etsin diyorum. Sevgiler, saygılar...

Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi
Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019

Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim. Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim. Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti. Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz. Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim. Emekli İngilizce Öğretmeni Aylin ÇAKIREL

Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314