Sık SorulanlarHasta Yorumları

Şehir Yaşamı ve Varis Oluşumu

Şehir Yaşamı ve Varis

Şehir Yaşamı ve Varis Oluşumu

Sabah erkenden kalkıp işe koşturmak, uzun süreler ayakta durarak ya da oturarak çalışmak şehir yaşantısının gerekleri haline dönüştü.

O kadar hızlı bir döngünün içine girdik ki yaşamak için çalışmak yerine çalışmak için yaşar hale geldik. Tüm bu yoğunluk içinde uzun süreler yerçekimine maruz kalmak, tüm vücudumuzu etkilediği gibi bacak damarlarımızı da etkiledi.

Çağımızın hastalıkları olarak tabir edilen hastalıklardan biri de varis haline geldi.

Varis, kirli kanı yukarıya doğru taşıyan toplardamarların genişlemesidir. Görüntünün çirkin olmasının yanı sıra, bacak damarlarındaki kirli kanın artışıyla birlikte ağrı, kaşıntı ve kramplar meydana gelebilir.

Varis tedavisinin iki ana yöntemi vardır:

 1. Ameliyatlı varis tedavisi 
 • Hasta yürüyerek gelir.
 • İşlem genel anestezi ile uyutularak veya spinal anestezi (belden uyuşturma) yöntemi ile yapılır.
 • İşlem en az 2-3 saat, en fazla 4-5 saat sürebilir.
 • Hasta işlem öncesi hastaneye yatırılır, işlem sonrası en az 1 gece hastanede kalması gerekir, hastaneden çıktıktan sonra en az 15 gün sıkı bandajla ve yatak istirahatiyle geçirilir.
 • Normal yaşama dönmesi yaklaşık 20-25 gün sürer.
 • Bacaklarında varisin yaygınlığıyla orantılı az ya da çok iz kalır.
 • Şehir yaşantısında bu süre oldukça önemli bir zaman kaybıdır, ya yıllık izin kullanılacak ya da rapor alınacaktır.
 1. Ameliyatsız varis tedavisi
 • Hasta yürüyerek gelir.
 • İşlem lokal anestezi eşliğinde yapılır.
 • İşlem 1 saat sürer.
 • Hastanın işlem öncesi ya da sonrası yatması gerekmez, işlem biter bitmez ince bir varis çorabı giydirilir, hasta yürüyerek evine gider. Ertesi günü işbaşı yapabilir.
 • Normal yaşama dönmesi 1 gün sürer.
 • Bacaklarında hafif morarmalar olabilir, hastanın vücut yapısına bağlı olarak bu morluklar kısa zamanda kaybolur.
 • Hastanın genel olarak uzun bir izin ya da rapor kullanması gerekmez, kendini fazla zorlamadan günlük yaşantısına dönebilir.

Kısa sürede çabuk sonuç almak ve hayatın rutinine çabuk dâhil olmak artık elzem hale geldi. Şehir yaşantısının keşmekeşi ve koşturmacası içinde varis tedavisine zaman ayırmak sizi yoruyorsa ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerini değerlendirmenizi öneririm.

Hayatınızda varis olmaması dileğiyle...

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • L
  Leyla10.06.2022

  Sorum yok sayın doktorum, çok güzel yazmışsınız sadece bşr teşekkürüm var size... Kaleminize sağlık, saygılar

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Güzel düşünceleriniz beni mutlu etti, asıl ben teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu 18.12.2019

Ben Çiğdem Resuloğlu, Ordu'dan geliyorum. Üç çocuk annesiyim, üç normal doğum yaptım. Topuklu ayakkanı giymeyi giymeyi çok seviyorum. Rengin hanım'ı bir doktor arkadaşım tavsiye etti. Onun da varis problemleri vardır ve mutlu sonuçlar almıştı. Bende 2 seans sonucu çok mutlu sonuçlar aldım. Görüntü değişti ve ağrılarım kayboldu. Dr. Rengin hocamın'a teşekkür ediyor, Allah yolunu daima açık etsin diyorum. Sevgiler, saygılar...

Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi
Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019

Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim. Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim. Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti. Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz. Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim. Emekli İngilizce Öğretmeni Aylin ÇAKIREL

Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314