Sık SorulanlarHasta Yorumları
Sık Sorulan Sorular
EVLA Nedir?

EVLA Nedir?

Evla nedir?

EVLA Nedir? EVLA (Endo Venöz Lazer Ablasyon) damar içinin lazer ile yakılması kelimelerinin İngilizcesinin baş harflerine verilen kısa addır.

Evla için Lazerle varis tedavisi de denilebilir. EVLA tedavisi uygulanan hastalar tarafından çok sık kullanılmaya başladıkça varis hastaları tarafından çok sık sorulan bir soru olmaya başlamıştır. EVLA nedir?

Lazer teknolojisinin varis tedavisinde kullanılmaya başlaması 2000 yılların başında bir girişimsel radyoloji uzmanı olan Dr. Robert Min ile mümkün olmuştur. Dr. Robert Min varis hastalığının tedavisi için o zamana kadar benimsenmiş olan ameliyat yönteminin yerine bir teknik geliştirmeye çalışmıştır. Teknik ameliyat ile koparılarak dışarı çıkarılacak damarı çıkarmak yerine dokuların içinde yakarak kapatmak ve dışarı çıkarmamak mantığı üzerine kuruludur. Bu teknikte Dr. Min bir radyoloji uzmanının en büyük avantajı olan ultrasonu kullanmış ve dokuların içindeki varisli damarın yerini ve şeklini görebilmiş ve damarı doğru yerden yakma imkanına kavuşmuştur. Daha sonra bu teknik pek çok girişimsel radyoloji uzmanı tarafından uygulanmaya başlanmış ve bu gün Türkiye'de de girişimsel radyoloji uzmanları tarafından lazerle varis tedavisi EVLA uygulanır hale gelmiştir. Bu teknikte varisli damarın içten yakabilmek için lazer fiberi kullanılmaktadır. Lazer fiberi yapı olarak bir ucundan lazer enerjisi verildiğinde diğer ucundan enerjinin çıkmasına imkan veren bir yapısı vardır. Dolayısıyla lazer fiberi damar içine enerji transferi için çok kullanışlıdır. İşlem sonunda kullanılan lazer fiberleri atılmaktadır. Tek kullanımlıktır.

Varisli damarın içinin lazer enerjisi ile yakılabilmesi bu fiber optik teknolojisi ile mümkün olabilmiştir.

Umarız Evla nedir? sorunuza gereken cevabı verebilmişizdir.

Lazerle Varis Tedavisi EVLA nedir hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Hasta Yorumları
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Beni varisten kurtardınız
Beni varisten kurtardınız 16.07.2017

Urfadan Ankaraya kadar Selam gönderiyorum Size teşekkür ediyorum Beni varisten kurtardınız Ramazanda ömrede agrısız Ve rahat vazifemizi yaptık Havalar biraz serinlesin Hanımıda getirecegim

Varıslerım ve ağrılarım kalmadı
Varıslerım ve ağrılarım kalmadı 16.07.2017

Uzun suredır varıs ağrısı çekiyordum ve bacaklarımda görünen varıslerım çok fazlaydı Rengın Hanım'a tedavı olmuş bır tanıdığım vasıtasıyla ıletışıme geçtım ve tedavı surecım başlamış oldu. Mükemmel bır insan her anlamda sızın sorularınıza cevap verebılecek kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağından aldığınız tedavıden ilgiden alakadan fazlasıyla memnun kalacaksınız

Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum
Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum 16.07.2017

Ben Ankara'nin bir ilcesinde yasıyorum.Rengin hanımı eşim internet araştırmaları sonucu tesadüfen buldu. Kendisine çok korkarak tereddütle gittim,bir dinler çıkarım ne kaybedeceğimki diye düşünüyordum. Çünkü daha önce bir lazer tedavisi olmuştum .Hem tedavi hem sonuç çok üzücüydü ve varislerimde geçmemişti. Ama Rengin hanımın güler yüzü, tatlı dili, şefkatli dokunuşu beni tadavi olmaya ikna etti ve süreç başladı. Başlayalı üç ay oldu ve daha şimdiden çok mutluyum.Varislerim henüz tamamıyla bitmedi ama beni bu yaz rahatlıkla etek giyip mutlu edecek kadar azaldı. Her fırsatta eşime ve kendisine dua ediyorum.

İyi Bir Varis Doktoru
İyi Bir Varis Doktoru 16.07.2017

Rengin Hocam ile sağlık sektöründe çalıştığım ve bir Biyolog olduğum için anneme iyi bir Varis Doktoru ararken kesişti yollarımız iyi ki tanıdık sizi iyi ki güvendik size işini severek yapan başarı bir hekim diye bana sorsalar aklıma ilk gelecek isimsiniz başarılarınızın devamını diler sonuç için çok teşekkür ederiz.

Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin
Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin 16.07.2017

Aksaray'dan araştırma sonucu Uzman Dr Rengi Türkgüler'e Ulaştım. Uzman Dr Rengin Hanıma ve Asistanı Safiye Hanıma Gönülden İlgilendikleri için Teşekkürlerimi sunuyorum. Kısa sürede çokkkkk güzel sonuç aldım. Tedavi için geldiğimde psikolojikmen iyi olacağımı düşündüm tabiki bu düşünceye Safiye hanımın desteği de olmuştur. Veeeeeeee Varistennnn Kurtuldummmmmmm Tek seansta mükemmel ötesi sonuç aldım.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314