Sık SorulanlarHasta Yorumları
Sık Sorulan Sorular
EVLA Nedir?

EVLA Nedir?

Evla nedir?

EVLA Nedir? EVLA (Endo Venöz Lazer Ablasyon) damar içinin lazer ile yakılması kelimelerinin İngilizcesinin baş harflerine verilen kısa addır.

Evla için Lazerle varis tedavisi de denilebilir. EVLA tedavisi uygulanan hastalar tarafından çok sık kullanılmaya başladıkça varis hastaları tarafından çok sık sorulan bir soru olmaya başlamıştır. EVLA nedir?

Lazer teknolojisinin varis tedavisinde kullanılmaya başlaması 2000 yılların başında bir girişimsel radyoloji uzmanı olan Dr. Robert Min ile mümkün olmuştur. Dr. Robert Min varis hastalığının tedavisi için o zamana kadar benimsenmiş olan ameliyat yönteminin yerine bir teknik geliştirmeye çalışmıştır. Teknik ameliyat ile koparılarak dışarı çıkarılacak damarı çıkarmak yerine dokuların içinde yakarak kapatmak ve dışarı çıkarmamak mantığı üzerine kuruludur. Bu teknikte Dr. Min bir radyoloji uzmanının en büyük avantajı olan ultrasonu kullanmış ve dokuların içindeki varisli damarın yerini ve şeklini görebilmiş ve damarı doğru yerden yakma imkanına kavuşmuştur. Daha sonra bu teknik pek çok girişimsel radyoloji uzmanı tarafından uygulanmaya başlanmış ve bu gün Türkiye'de de girişimsel radyoloji uzmanları tarafından lazerle varis tedavisi EVLA uygulanır hale gelmiştir. Bu teknikte varisli damarın içten yakabilmek için lazer fiberi kullanılmaktadır. Lazer fiberi yapı olarak bir ucundan lazer enerjisi verildiğinde diğer ucundan enerjinin çıkmasına imkan veren bir yapısı vardır. Dolayısıyla lazer fiberi damar içine enerji transferi için çok kullanışlıdır. İşlem sonunda kullanılan lazer fiberleri atılmaktadır. Tek kullanımlıktır.

Varisli damarın içinin lazer enerjisi ile yakılabilmesi bu fiber optik teknolojisi ile mümkün olabilmiştir.

Umarız Evla nedir? sorunuza gereken cevabı verebilmişizdir.

Lazerle Varis Tedavisi EVLA nedir hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Hasta Yorumları
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Beni varisten kurtardınız
Beni varisten kurtardınız 16.07.2017

Urfadan Ankaraya kadar Selam gönderiyorum Size teşekkür ediyorum Beni varisten kurtardınız Ramazanda ömrede agrısız Ve rahat vazifemizi yaptık Havalar biraz serinlesin Hanımıda getirecegim

Varıslerım ve ağrılarım kalmadı
Varıslerım ve ağrılarım kalmadı 16.07.2017

Uzun suredır varıs ağrısı çekiyordum ve bacaklarımda görünen varıslerım çok fazlaydı Rengın Hanım'a tedavı olmuş bır tanıdığım vasıtasıyla ıletışıme geçtım ve tedavı surecım başlamış oldu. Mükemmel bır insan her anlamda sızın sorularınıza cevap verebılecek kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağından aldığınız tedavıden ilgiden alakadan fazlasıyla memnun kalacaksınız

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314