Sık SorulanlarHasta Yorumları
Sık Sorulan Sorular
Kaç Çeşit Varis Bulunmaktadır?

Kaç Çeşit Varis Bulunmaktadır?

Kaç Çeşit Varis Bulunmaktadır?

Kaç çeşit varis bulunmaktadır? Bu soru akla geldiğinde verilecek cevap aslında üç başlıkta toplanabilir.

  1. Kalın varisler (Büyük Boy Varisler)
  2. Orta Varisler (Orta Boy Varisler)
  3. İnce Varisler (Küçük Boy Varisler)

Bacaklardaki toplardamarların genişlemesi nedeniyle oluşan varisler; hastadan hastaya farklılık gösterebilecek şekilde bulunabilir. Bazı hastalarda sadece bir çeşidi bulunurken bazı hastalarda ise aynı anda birden fazla ya da tamamı şeklinde kendini gösterebilir. Kimi hastalarda sadece ufak ufak başlangıçlar gösteren varisler kılcal damarlardaki morarmalar olarak gözlemlenebilir. Çoğu zaman bacağın yüzeyine aşırı derecede bir gözle görünürlükle yansımayan bu durum, bazı durumlarda bacağın yukarıya olan kısımlarında ara ara, parça parça seyrekte olsa kendini gösterebilir. Bu tür varisler küçük boy varis olarak isimlendirilir. Çoğu zaman hastanın ciddi şekilde semptomlar yaşamasına sebebiyet vermeyen ve yaşam kalitesini hatırı sayılır bir ölçüde olumsuz olarak etkilemeyen ve gözle de fazla seçilemediği için de umursanmayan bu varis çeşidi; ilerleyen dönemlerde gerekli müdahaleler yapılmazsa, bazı durumlar ve koşullar aynı şekilde hastanın hayatında seyretmeye devam ederse ve yaşam şekillerinde bir değişikliğe gidilmezse ilerlemeler baş gösterebilir. Bu şekilde ilerleyen kılcal damar varisleri daha da büyük olan varisleri tetikleyebilir. Bu yüzden önlem alınmasında faydalar vardır.

Bir diğer varis çeşidi ise çapı daha büyük olan ve bazı durumlarda bacak üzerinde koyu yeşil lekelenmeler ile kendisini belli eden ve hastanın yaşam kalitesini düşürmeye yönelik bazı semptomlar gösteren orta boy varislerdir. Orta boylu olan bu varisler bazı durumlarda kılcal damar varisleriyle birlikte de görülebilmektedir. Bu nedenle ilerlemeye devam etme olanakları son derece yüksektir. Gerekli müdahaleler yapılmadığı takdirde ciddi fiziksel sorunlara yol açabilecek olan bu varisler kişilerin yaşam kalitelerini düşürücü etkiler gösterebilir. Bacaklarda sızlama, aşırı hassasiyet ve kaşıntı ile seyreden bu durumlar geceleri uyumakta zorluk çekme gibi nedenlere de yol açabilir.

Hastalarda son derece rahatsızlık uyandıran ve varisin en tehlikeli boyuta ulaştığı şekli ise büyük boylu varislerdir. Büyük boylu varisler bacaktan çıplak gözle rahatlıkla görülebilen ve çapları oldukça geniş olan bazı durumlarda diğer varis çeşitleriyle beraber de seyredebilen ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen varislerin başında gelmektedir. Bu varisler kişilerin hem fiziki açıdan rahatsızlıklar yaşamasına neden olurken hem de aynı zamanda görüntü açısından da sıkıntılarla boğuştuğu varis şeklidir. Müdahale edilmeden yaşam kalitesi eski seviyeye döndürülemez. Hastan bu varisler nedeniyle büyük sorunlar ve sıkıntılar yaşar. Dolaşım bozukluğu ciddi bir rahatsızlıktır ve acil şekilde tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde daha büyük sorunlarla karşı karşıya gelmek kaçınılmaz olacaktır. Kişi ağrılarla ve sızlamalarla devamlı olarak mücadele etmek durumunda kalacaktır. Kendince ağrı kesicilerle sorununu kısa süreli olarak çözmeye çalışacaktır bu da durumu ertelemekten ve belki de daha da kötü bir hale getirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Bu şekildeki varislerle mücadele eden hasta; gün içerisinde kendini rahatlamak için bacaklarını baş seviyesine doğru kaldırarak uzanma ihtiyacı hissedecektir. Bu şekilde kendisini rahatlamaya çalışan hasta ağrılarla ve sızlamalarla birlikte büyük sıkıntılar yaşayacaktır.

Kaç Çeşit Varis Bulunmaktadır bu konuda daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın

Hasta Yorumları
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Beni varisten kurtardınız
Beni varisten kurtardınız 16.07.2017

Urfadan Ankaraya kadar Selam gönderiyorum Size teşekkür ediyorum Beni varisten kurtardınız Ramazanda ömrede agrısız Ve rahat vazifemizi yaptık Havalar biraz serinlesin Hanımıda getirecegim

Varıslerım ve ağrılarım kalmadı
Varıslerım ve ağrılarım kalmadı 16.07.2017

Uzun suredır varıs ağrısı çekiyordum ve bacaklarımda görünen varıslerım çok fazlaydı Rengın Hanım'a tedavı olmuş bır tanıdığım vasıtasıyla ıletışıme geçtım ve tedavı surecım başlamış oldu. Mükemmel bır insan her anlamda sızın sorularınıza cevap verebılecek kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağından aldığınız tedavıden ilgiden alakadan fazlasıyla memnun kalacaksınız

Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum
Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum 16.07.2017

Ben Ankara'nin bir ilcesinde yasıyorum.Rengin hanımı eşim internet araştırmaları sonucu tesadüfen buldu. Kendisine çok korkarak tereddütle gittim,bir dinler çıkarım ne kaybedeceğimki diye düşünüyordum. Çünkü daha önce bir lazer tedavisi olmuştum .Hem tedavi hem sonuç çok üzücüydü ve varislerimde geçmemişti. Ama Rengin hanımın güler yüzü, tatlı dili, şefkatli dokunuşu beni tadavi olmaya ikna etti ve süreç başladı. Başlayalı üç ay oldu ve daha şimdiden çok mutluyum.Varislerim henüz tamamıyla bitmedi ama beni bu yaz rahatlıkla etek giyip mutlu edecek kadar azaldı. Her fırsatta eşime ve kendisine dua ediyorum.

İyi Bir Varis Doktoru
İyi Bir Varis Doktoru 16.07.2017

Rengin Hocam ile sağlık sektöründe çalıştığım ve bir Biyolog olduğum için anneme iyi bir Varis Doktoru ararken kesişti yollarımız iyi ki tanıdık sizi iyi ki güvendik size işini severek yapan başarı bir hekim diye bana sorsalar aklıma ilk gelecek isimsiniz başarılarınızın devamını diler sonuç için çok teşekkür ederiz.

Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin
Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin 16.07.2017

Aksaray'dan araştırma sonucu Uzman Dr Rengi Türkgüler'e Ulaştım. Uzman Dr Rengin Hanıma ve Asistanı Safiye Hanıma Gönülden İlgilendikleri için Teşekkürlerimi sunuyorum. Kısa sürede çokkkkk güzel sonuç aldım. Tedavi için geldiğimde psikolojikmen iyi olacağımı düşündüm tabiki bu düşünceye Safiye hanımın desteği de olmuştur. Veeeeeeee Varistennnn Kurtuldummmmmmm Tek seansta mükemmel ötesi sonuç aldım.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314