Sık SorulanlarHasta Yorumları
Sık Sorulan Sorular
Kaç Çeşit Varis Bulunmaktadır?

Kaç Çeşit Varis Bulunmaktadır?

Kaç Çeşit Varis Bulunmaktadır?

Kaç çeşit varis bulunmaktadır? Bu soru akla geldiğinde verilecek cevap aslında üç başlıkta toplanabilir.

  1. Kalın varisler (Büyük Boy Varisler)
  2. Orta Varisler (Orta Boy Varisler)
  3. İnce Varisler (Küçük Boy Varisler)

Bacaklardaki toplardamarların genişlemesi nedeniyle oluşan varisler; hastadan hastaya farklılık gösterebilecek şekilde bulunabilir. Bazı hastalarda sadece bir çeşidi bulunurken bazı hastalarda ise aynı anda birden fazla ya da tamamı şeklinde kendini gösterebilir. Kimi hastalarda sadece ufak ufak başlangıçlar gösteren varisler kılcal damarlardaki morarmalar olarak gözlemlenebilir. Çoğu zaman bacağın yüzeyine aşırı derecede bir gözle görünürlükle yansımayan bu durum, bazı durumlarda bacağın yukarıya olan kısımlarında ara ara, parça parça seyrekte olsa kendini gösterebilir. Bu tür varisler küçük boy varis olarak isimlendirilir. Çoğu zaman hastanın ciddi şekilde semptomlar yaşamasına sebebiyet vermeyen ve yaşam kalitesini hatırı sayılır bir ölçüde olumsuz olarak etkilemeyen ve gözle de fazla seçilemediği için de umursanmayan bu varis çeşidi; ilerleyen dönemlerde gerekli müdahaleler yapılmazsa, bazı durumlar ve koşullar aynı şekilde hastanın hayatında seyretmeye devam ederse ve yaşam şekillerinde bir değişikliğe gidilmezse ilerlemeler baş gösterebilir. Bu şekilde ilerleyen kılcal damar varisleri daha da büyük olan varisleri tetikleyebilir. Bu yüzden önlem alınmasında faydalar vardır.

Bir diğer varis çeşidi ise çapı daha büyük olan ve bazı durumlarda bacak üzerinde koyu yeşil lekelenmeler ile kendisini belli eden ve hastanın yaşam kalitesini düşürmeye yönelik bazı semptomlar gösteren orta boy varislerdir. Orta boylu olan bu varisler bazı durumlarda kılcal damar varisleriyle birlikte de görülebilmektedir. Bu nedenle ilerlemeye devam etme olanakları son derece yüksektir. Gerekli müdahaleler yapılmadığı takdirde ciddi fiziksel sorunlara yol açabilecek olan bu varisler kişilerin yaşam kalitelerini düşürücü etkiler gösterebilir. Bacaklarda sızlama, aşırı hassasiyet ve kaşıntı ile seyreden bu durumlar geceleri uyumakta zorluk çekme gibi nedenlere de yol açabilir.

Hastalarda son derece rahatsızlık uyandıran ve varisin en tehlikeli boyuta ulaştığı şekli ise büyük boylu varislerdir. Büyük boylu varisler bacaktan çıplak gözle rahatlıkla görülebilen ve çapları oldukça geniş olan bazı durumlarda diğer varis çeşitleriyle beraber de seyredebilen ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen varislerin başında gelmektedir. Bu varisler kişilerin hem fiziki açıdan rahatsızlıklar yaşamasına neden olurken hem de aynı zamanda görüntü açısından da sıkıntılarla boğuştuğu varis şeklidir. Müdahale edilmeden yaşam kalitesi eski seviyeye döndürülemez. Hastan bu varisler nedeniyle büyük sorunlar ve sıkıntılar yaşar. Dolaşım bozukluğu ciddi bir rahatsızlıktır ve acil şekilde tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde daha büyük sorunlarla karşı karşıya gelmek kaçınılmaz olacaktır. Kişi ağrılarla ve sızlamalarla devamlı olarak mücadele etmek durumunda kalacaktır. Kendince ağrı kesicilerle sorununu kısa süreli olarak çözmeye çalışacaktır bu da durumu ertelemekten ve belki de daha da kötü bir hale getirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Bu şekildeki varislerle mücadele eden hasta; gün içerisinde kendini rahatlamak için bacaklarını baş seviyesine doğru kaldırarak uzanma ihtiyacı hissedecektir. Bu şekilde kendisini rahatlamaya çalışan hasta ağrılarla ve sızlamalarla birlikte büyük sıkıntılar yaşayacaktır.

Kaç Çeşit Varis Bulunmaktadır bu konuda daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın

Hasta Yorumları
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Beni varisten kurtardınız
Beni varisten kurtardınız 16.07.2017

Urfadan Ankaraya kadar Selam gönderiyorum Size teşekkür ediyorum Beni varisten kurtardınız Ramazanda ömrede agrısız Ve rahat vazifemizi yaptık Havalar biraz serinlesin Hanımıda getirecegim

Varıslerım ve ağrılarım kalmadı
Varıslerım ve ağrılarım kalmadı 16.07.2017

Uzun suredır varıs ağrısı çekiyordum ve bacaklarımda görünen varıslerım çok fazlaydı Rengın Hanım'a tedavı olmuş bır tanıdığım vasıtasıyla ıletışıme geçtım ve tedavı surecım başlamış oldu. Mükemmel bır insan her anlamda sızın sorularınıza cevap verebılecek kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağından aldığınız tedavıden ilgiden alakadan fazlasıyla memnun kalacaksınız

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314