Sık SorulanlarHasta Yorumları
Sık Sorulan Sorular
Kılcal Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Kılcal Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Kılcal Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Aşırı hareketsiz yaşayan, birden fazla doğum yapmış olan sürekli olarak ayakta durmak zorunda kalan ve kalıtımsal faktörler nedeniyle tehdit alında olan kişilerde görülebilen varis rahatsızlığı aslında tedavisi son derece basit olan ve ağrısız bir şekilde halledilebilecek olan bir rahatsızlık türüdür. Genel olarak bayanlarda görülme olasılığı fazla olan ve bayanlarında görüntü açısından rahatsızlık duyduğu ve bir an önce çözümlenmesini istediği bu rahatsızlık; Bu rahatsızlıkla karşılaşan kişilerin ilk sorduğu soru Kılcal Varis Nasıl Tedavi Edilir? dir. Varis çoğu kişinin yaşam kalitelerini olumsuz olarak etkileyen ve onları müşkül duruma sokan bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman ağrılarla kendini belli etmeyen sadece görüntü açısından rahatsızlıklara neden olan ve hastaların da bu nedenle tedavi edilmesini istediği bu rahatsızlık müdahale edilmediği taktirde büyük sorun ve sıkıntılara neden olabilmektedir.

Kaç Çeşit Varis Vardır?

Varisler bünyeden bünyeden bünyeye farklılık göstermekle birlikte birden fazla türde ve çeşitte bulunabilen bir dolaşım bozukluğudur. Kılcal damar varisi, orta boy varis, büyük boy varis, karma varis ve iç varis olmak üzere birbirinden farklı beş çeşidi vardır. Bunlardan en tehlikeli olanı ve kendini en belli etmeden oluşum göstereni iç varis oluşumudur.

İç Varis

İç varis, derin toplardamarların içerisinde seyreden ve hastaların genel olarak farkına varmadıkları ve sonucu ölümlere kadar gidebilen bir rahatsızlık çeşididir. Derin toplardamarların içerisindeki kan dolaşımının; kalıtımsal ya da çevresel veya her iki ihtimalle de sekteye uğraması ve damarlarda kan birikmesinin ardından pıhtı oluşması ile seyreden bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık çoğu zaman pıhtı oluşumlarının kendiliğinden eriyerek kaybolması sonucunda kendiliğinden kısa bir süreliğine de olsa ortadan kalkabilmektedir. Ancak sık sık bu pıhtı ve çözülme durumlarının tekrar etmesi sonucunda ana toplardamarlar da bulunan kapakçıkların bozulması, damarlarda daralmaların meydana gelmesi ve pıhtı şeklinde bulunan kanların parçalanarak dolaşıma katılması ve akciğere giden damarlardan bir tanesini ya da birden fazlasını tıkaması sonucunda ölümlerle sonuçlanabilir.

Orta Boy Varis

Bacakların arka kısımlarında gözle hafiften de olsa fark edilebilen çıkıntılarla kendisini belli eden ve genellikle yeşilimsi bir görüntü çizen bu varis çeşidin de hasta ağrılı şikayetlerle karşılaşmayabilir. Özellikle erkek hastaların ağrı oluşumu gerçekleşmediği zaman bu tür varislere müdahale isteminde bulunmadıkları bilinmektedir. Fakat bu durum ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek nitelikler doğurabilir. Zira varis asla ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Kan bizim yaşamamıza olanak sağlayan bir sıvıdır. İçerisinde su, yiyecek ve aynı zamanda mineral, vitamin ve antikor taşıyan bir yapıdır. Bu yapının yuvaları yani damarları içerisinde gerektiği gibi dolaşım sağlayamaması gibi durumlar nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşanabilir.

Bayan hastaların orta boy varislerden daha çok rahatsızlık duydukları ve tedavi istemiyle doktorların kapılarını çaldıkları bilinmektedir. Bazı durumlarda ağrılı bir şekilde seyredebilen varis oluşumu yaşam kalitesini düşürdüğü için rahatsızlık edici boyutlara ulaşabilir. Ancak bu varislerin de tedavisi mümkündür. Üstelik orta boy varislerin tedavi edildikten sonraki dönemlerde tekrar etmedikleri ve çok çok nadiren tekrarlarının yaşandıkları bilinmektedir.

Büyük Boy Varis

Bacakların hem arka hem de ön yüzeylerinde 3 milimetreden fazla bir şekilde meydana gelen ve gözle görülebilir olan bir toplardamar genişlemesi rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık çeşidi yanı bu varis, doktorlar tarafından müdahale edilmesi mecburi olarak nitelendirilen bir varis çeşididir. Büyük boy varislerin asıl problem yaratan yanı; ana toplardamarların içerisinde bulunan kapakçıkların bozulmasıdır. Bu kapakçıklar bozulduğu için; damarların içerisine gereğinden fazla basınç uygulanmaktadır. Bu da damarların genişlemesine ve ardından da ağrılı süreçlerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Hastalığın tedavi edilmesinde kullanılacak olan yöntem RF olarak adlandırılır. Buradaki amaç cerrahi bir yöntem kullanılmadan damarın içerisindeki genişlemeyi ortadan kaldırmaktır ve genişleyen damarın içerinse ısıl işlemi uygulayarak bu damarın iptalinin sağlanmasıdır. Damara ısı verilerek büzülmesi ve küçülmesi ardından da yok edilmesi amaçlanmaktadır. Bu işlem için herhangi bir cerrahi kesi uygulanmamaktadır. Kişilerin hastane de yatmasına gerek yoktur.  Aynı gün içerisinde uygulama gerçekleştirilip hasta evine yolcu edilebilir ve hasta yürüyerek evine kolaylıkla gidebilir.

Bu tedavi işlemi esnasında hastaya herhangi bir uyuşturucu ya da uyutucu verilmesine gerek yoktur. İşlem tamamen acısız ve ağrısız olarak gerçekleştirilmektedir. Her bir damarın tedavisi ortalama olarak 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken tek husus ise işlem tamamlandıktan sonra gerçekleşebilecek olan hafif bir ağrı oluşumudur. Bu da kısa bir süre içerisinde ortadan kalkacaktır.

Kılcal Varis Tedavisi

Kılcal boy varisler genel olarak bayanların korkulu rüyası olan varis çeşidinin başında gelmektedir. Bacakların arka kısımlarında meydana gelen ve rengi morumsu bir kırmızıya çalan bayanların etek giymelerine mani olan bu rahatsızlığın tedavisi mümkündür. Genel olarak uzun süre yüksek topuklu ayakkabılarla ayakta durmak zorunda olan bayanlarda, aşırı hareketsizlikle boğuşan ve yaşam şeklini dönüştüremeyen obezite hastalarında, kalıtımsal faktörlerim mağduru olarak bu hastalıkla cebelleşen kişilerde ve bazen de daha farklı durumlarda bu rahatsızlık kendisini gösterebilmektedir.

Kılcal Varis Nasıl Tedavi Edilir sorusuna bazı durumlarda kılcal damar varislerinin özellikle de erkeklerde, yüz bölgesinde görüldüğü bilinmektedir. Bu durum genel olarak alkolü aşırı derecede kullanan erkeklerde rastlanılan bir durum niteliğindedir. Bu yüz bölgesinde bulunan varisler genellikle estetisyenler tarafından ortadan kaldırılmaktadır. Kılcal damar varislerinin tedavi etmenin birden fazla yolu ve yöntemi vardır. Bunlardan ilki radyofrekans yöntemi ile tedavi gerçekleştirilmesidir. Bu yöntemle 15 dakika içerisinde sizin sinirlerinizi bozan varislerden kurtulmanız mümkündür. Bu varis çeşidi tedavi edildikten sonra yeniden görülmemektedir. Radyofrekans yöntemi, damarın içerinse ısıl işlem uygulanması yoluyla damarın ortadan kaldırılması ve böylelikle de hastalığın tedavi edilmesi yöntemidir. Ağrısız ve acısız bir yöntemdir. Cerrahi nitelik taşımamaktadır, kısa sürede de halledilmektedir.

Lazerle kılcal damar varis tedavisi

Bir diğer yöntemse lazerle kılcal damar varis tedavisi yöntemidir. Bu yöntem genellikle radyofrekans uygulaması yapılamayacak olan son derece ince damarlarda kullanılan bir yöntemdir. Bacağın üzerine hassaiyeti engelleyecek olan bir jel sürülerek hastanın rahatlatılması sağlanır. Ardından bacağın üzerine söz konusu olan rahtsız damara verilmek üzere bir lazer yansıtılır. Bu lazer, derinin altındaki kılcal damara işleyerek, varisli damarın ısıtılmasını böylelikle de damarın tahrip edilmesini sağlar. Tahrip edilen damar vücut tarafından kısa bir süre içerisinde emilir ve kılcal damar varisi ortadan kaldırılmış olur. Bu yöntemin ardından hasta hiçbir sıkıntı yaşamadan ayağa kalkabilir, hastaneye geldiği gibi evine dönebilir. Gündelik hayatına aynı şekilde devam edebilir. Uygulama sonrasında bacak yüzeyinde herhangi bir iz kalmaz ve hasta bu izler yüzünden sıkıntı yaşamaz. Korkulacak, çekinilecek bir durum yoktur. Tedavi yöntemleri son derece basit ve ağrısızdır.

Karma Varis

Karma varisler, kişilerin aynı anda ya tüm varis çeşitlerini ya da iki adet varis çeşidini aynı anda bacağında bulundurması sonucunda meydana gelen bir dolaşım bozukluğu rahatsızlığıdır. Kılcal damar varisi diğer varislere dönüşen bir rahatsızlık değildir. İlerleyebilir, genişleyebilir ancak daha büyük olan varis çeşitlerine dönüşmez. Bu varislerin içerisinde bulunduğumuz zaman diliminde tedavisi mümkündür.

Kılcal Varis Nasıl Tedavi edilir sorunuza daha ayrıntılı cevaplar ve randevu için bize ulaşın.

Hasta Yorumları
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu 18.12.2019

Ben Çiğdem Resuloğlu, Ordu'dan geliyorum. Üç çocuk annesiyim, üç normal doğum yaptım. Topuklu ayakkanı giymeyi giymeyi çok seviyorum. Rengin hanım'ı bir doktor arkadaşım tavsiye etti. Onun da varis problemleri vardır ve mutlu sonuçlar almıştı. Bende 2 seans sonucu çok mutlu sonuçlar aldım. Görüntü değişti ve ağrılarım kayboldu. Dr. Rengin hocamın'a teşekkür ediyor, Allah yolunu daima açık etsin diyorum. Sevgiler, saygılar...

Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi
Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019

Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim. Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim. Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti. Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz. Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim. Emekli İngilizce Öğretmeni Aylin ÇAKIREL

Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314