Sık SorulanlarHasta Yorumları
Sık Sorulan Sorular
Köpük Tedavisi Nedir?

Köpük Tedavisi Nedir?

Köpük Tedavisi Nedir?

Köpük Tedavisi Nedir? Bilindiği üzere varis; bir toplar damar hastalığıdır. Bu hastalık, toplardamarlar içinde bulunan kan akış yönünü belirleyen kapakçıkların bozulmasından kaynaklanır. Sağlıklı kapakçıklar kanın tek yönlü olarak kalbe doğru akışına izin verir. Varis hastalarında ise bu durum böyle değildir. Damar çapı genişlediği için kapakçıklar görevini tam olarak yapamaz ve kanın aşağıya geri kaçmasını önleyemez. Bu durumda olan damarların kapatılmasından başka bir yol yoktur. Çünkü genişlemiş damar çapının daraltılması mümkün değildir. Büyük damarlarda bu kapatılma işlemi lazerle, buharla ya da radyofrekansla yapılırken ince damarlarda köpükle yapılabilmektedir.

Köpük Tedavisi yüzeyden sürerek mi yapılır?

Köpük tedavisi sanılanın aksine bacaktaki damarların üzerine tıraş köpüğü gibi bir madde sürerek yapılan yüzeysel bir tedavi değildir. Köpük tedavisi, damar endotelini yani damarın iç yüzeyini yakarak kapatan bir ilacın, köpürtülerek damar içine verilmesi ve sonuç olarak hastalıklı damarların kapatılmasını hedefleyen bir tedavi şeklidir. İlaç, belirli işlemlerle köpürtülür, bu sayede damarın iç yüzeyinde ilerlerken daha çok yüzeye değer ve daha geniş bir alanı yakar. Bu sayede yanan hastalıklı damar yüzeyleri birbirlerine yapışır, hastalıklı damar kapanır. Hayat içinde yapıştırmak istediğiniz yüzeylerin arasına yapıştırıcı sürüp bir süre bastırarak bekleriz ya, bacak damarlarında da yapılan bu işlem sonrası damarların tam olarak yapışması için dışarıdan baskı uygulamak gerekir. Dışarıdan uygulanacak baskı, varis çorabı ile sağlanır. Her köpük tedavisi  işlemi sonrası yaklaşık 2-3 gün hafif basınçlı ince varis çorabı giymek yeterli olacaktır. Bu arada bacağın dolaşımı sağlıklı damarlar tarafından devam ettirilir.

Köpük tedavisi çok ağrılı bir işlem midir?

Köpük tedavisi, ince de olsa bir iğne ile yapılmaktadır. Ancak kullanılan iğne, prematür dediğimiz çok küçük bebeklerde kullanılan tip çok ince bir iğnedir. Günümüzde uygulanan lazerle yüzeysel tedaviler (lazer epilasyon vs) ile köpük tedavisini kıyaslayan hastaların ifadelerine göre , lazerle yüzeysel tedavilere kıyasla daha az ağrı olduğu belirtilmektedir. Ayrıca tek bir yerden ilaç verildiğinde oldukça geniş bir alana ilaç ulaşabilmekte, bu da seans sayısını azaltmaktadır.

Köpük tedavisinde lokal anestezi uygulanır mı?

Köpük tedavisinde lokal anestezi uygulanabilir ancak çok etkin değildir. Uygulama alanı çok geniş olabilmektedir. Bu kadar geniş bir alana lokal anestezi yapılmamaktadır. Köpük tedavisinde kullanılan yakıcı ilaç, aslında lokal anestezik madde olarak üretilmiş, damarı yaktığı keşfedilince bu amaçla kullanılmaya başlanmış bir ilaçtır.  Dolayısıyla bir süre sonra zaten işlem uygulanan alanda uyuşukluk da olmaktadır.

Köpük tedavisi sonrası tekrar kılcal damar oluşur mu?

Köpük tedavisi sonrası yapılan damarlarda tekrarlama beklenmez. İki nedenle kılcallar görülebilir;

  1. Köpük tedavisi yapılmadan önce yoğun şekilde bulunan kılcallar kaybolunca çevresinde olan ve önceleri hastayı rahatsız etmeyen çok ince kılcal damarlar göze batarak hastayı rahatsız etmeye başlayabilir. Bacaklarının güzelleşmesi hastanın mükemmeliyetçilik arzusunu tetikleyip daha da mükemmel bacaklar istemesine neden olabilir.
  2. Ayrıca köpük tedavisi yapılan hastalarda kılcal damar oluşumuna genetik bir yatkınlık bulunmaktadır ve hiç damar oluşmayabileceği gibi başka yerlerde yeni damarlanma da oluşabilir. Bacaktaki her damar kapatılmadığı için yeni damar oluşumu engellenemez ancak oluşmaması için dikkatli davranmak mümkündür.

Köpük tedavisi sonrası kılcal damar gelişmemesi için ne yapmak gerekir?

Köpük tedavisi sonrası yeni kılcal damar gelişmemesi için birtakım şeylere dikkat etmek gerekir. Bunlar;

  1. Bacak bacak üstüne atmak: Bacak bacak üstüne uzun süre atıldığı zaman vücut bunu damar tıkanıklığı gibi algılayıp bu alanda yeni damarlanmalar oluşturur.
  2. Uzun süre oturmalarda diz arkasını sandalyeye bastırarak oturmak:Bu durumda da vücut bacak bacak üstüne atılmasındaki gibi algılayabilir. Bu şekilde de bacak arkasında yeni damarlanma oluşabilir.
  3. Bacakları bir yerlere vurmak: Bacakları bir yerlere vurmak morarmalara neden olur. Bir süre sonra moraran yerlerin toparlanabilmesi için bu bölgelerde yeni damarlanmalar oluşur. Bu, o bölgenin iyileşmesi için vücudun oluşturduğu bir savunma mekanizmasıdır.
  4. İğne yerlerinde yeni damarlanma oluşması: Çok nadiren bazı insanların vücutları iğneli işlemlere yeni damar oluşması ile tepki verebilir. Mantığı , morarmalarda olan mantıkla aynıdır. Vücut, tepkisel olarak işlem yerlerinde yeni ince kılcal damarlanmalar oluşturabilir. Genellikle işlem sonrası beklenir, sonrasında kendiliğinden düzelir veya birkaç seans daha köpük tedavisi yapılması ile kaybolur. Tepki devam ediyorsa köpük tedavisine devam edilmez.

Sayfadaki resimde görüldüğü gibi genişlemiş olan damar içine çok ince enjektör ile köpürtülmüş ilaç uygulanır. Uygulanan bu ilaç köpük tedavisi nedir sorusunun cevabıdır.

Uygulanan ilaç, niteliği itibariyle damar iç çeperinde oluşturduğu etki ile damarın yapışarak kapanmasını sağlar.

Köpük tedavisi nedir ve hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın

Hasta Yorumları
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Beni varisten kurtardınız
Beni varisten kurtardınız 16.07.2017

Urfadan Ankaraya kadar Selam gönderiyorum Size teşekkür ediyorum Beni varisten kurtardınız Ramazanda ömrede agrısız Ve rahat vazifemizi yaptık Havalar biraz serinlesin Hanımıda getirecegim

Varıslerım ve ağrılarım kalmadı
Varıslerım ve ağrılarım kalmadı 16.07.2017

Uzun suredır varıs ağrısı çekiyordum ve bacaklarımda görünen varıslerım çok fazlaydı Rengın Hanım'a tedavı olmuş bır tanıdığım vasıtasıyla ıletışıme geçtım ve tedavı surecım başlamış oldu. Mükemmel bır insan her anlamda sızın sorularınıza cevap verebılecek kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağından aldığınız tedavıden ilgiden alakadan fazlasıyla memnun kalacaksınız

Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum
Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum 16.07.2017

Ben Ankara'nin bir ilcesinde yasıyorum.Rengin hanımı eşim internet araştırmaları sonucu tesadüfen buldu. Kendisine çok korkarak tereddütle gittim,bir dinler çıkarım ne kaybedeceğimki diye düşünüyordum. Çünkü daha önce bir lazer tedavisi olmuştum .Hem tedavi hem sonuç çok üzücüydü ve varislerimde geçmemişti. Ama Rengin hanımın güler yüzü, tatlı dili, şefkatli dokunuşu beni tadavi olmaya ikna etti ve süreç başladı. Başlayalı üç ay oldu ve daha şimdiden çok mutluyum.Varislerim henüz tamamıyla bitmedi ama beni bu yaz rahatlıkla etek giyip mutlu edecek kadar azaldı. Her fırsatta eşime ve kendisine dua ediyorum.

İyi Bir Varis Doktoru
İyi Bir Varis Doktoru 16.07.2017

Rengin Hocam ile sağlık sektöründe çalıştığım ve bir Biyolog olduğum için anneme iyi bir Varis Doktoru ararken kesişti yollarımız iyi ki tanıdık sizi iyi ki güvendik size işini severek yapan başarı bir hekim diye bana sorsalar aklıma ilk gelecek isimsiniz başarılarınızın devamını diler sonuç için çok teşekkür ederiz.

Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin
Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin 16.07.2017

Aksaray'dan araştırma sonucu Uzman Dr Rengi Türkgüler'e Ulaştım. Uzman Dr Rengin Hanıma ve Asistanı Safiye Hanıma Gönülden İlgilendikleri için Teşekkürlerimi sunuyorum. Kısa sürede çokkkkk güzel sonuç aldım. Tedavi için geldiğimde psikolojikmen iyi olacağımı düşündüm tabiki bu düşünceye Safiye hanımın desteği de olmuştur. Veeeeeeee Varistennnn Kurtuldummmmmmm Tek seansta mükemmel ötesi sonuç aldım.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314