Sık SorulanlarHasta Yorumları
Sık Sorulan Sorular
Varis Nasıl Anlaşılır?

Varis Nasıl Anlaşılır?

Varis nedir, nasıl anlaşılır?

Varis hastası olan kişilerin ilk sorduğu soru Varis nasıl anlaşılır. Gerçekten de varis hastalığı bir takım belirtiler vermesi dolayısıyla öncelikle hasta tarafından anlaşılabilir. Ancak varis nasıl anlaşılır sorusunun asıl cevabı radyoloji uzmanı tarafından yapılacak renkli doppler ultrason ile dir.

Çoğu zaman varis hastaları varisin ilk belirtilerini kendileri gözlemleyerek hastalıklarını teşhis edebilirler.

Ancak her halükarda bu belirtilerin gerçekten varis hastalığına bağlı mı olup olmadığının araştırılması gerekir. Bu araştırma kapsamında renkli doppler ultrason çok önemli bir araçtır. Renkli doppler ultrason damar içindeki kan akışının hızını ve yönünün tespit edilmesi için kullanılan bir araçtır.

Varis; bacak toplardamarlarındaki genişlemeye bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık dolayısıyla bacaklardaki toplardamarlar kanı kalbe taşıyamaz ve yukarı yani kalbe doğru gitmesi gereken kanı aşağı kaçırmaya başlarlar. Bu nedenle de bu damarların çapları çok genişler ve dışarıdan görülür hale de gelirler. Ancak her zaman varisli damarlar dışarıdan gözle görülmeyebilir. Bu durum iç varis olarak da bilinir ve ağrı ve şişliğin yanı sıra kramp ve yorgunlukta artış olarak da kendisini gösterebilir.

Varis belirtilerinin gözle görülebilenlerinin yanı sıra gözle görülemeyen belirtilerin araştırılmasına renkli doppler ultrasonun yardımcı olduğunu daha önce ifade etmiştik. Bu nedenle bu aracı kullanmaya ehliyetli Radyoloji Uzmanları tarafından düzenlenecek renkli doppler ultrason raporu olmadan varis teşhisinin kesin olarak konulması mümkün olamamaktadır.

Varis Belirtileri

  1. Kaşıntı,
  2. Ağrı,
  3. Şişlik,
  4. Dolgunluk hissi,
  5. Huzursuz bacak,
  6. acakta şekil bozukluğu,
  7. Bacakta renk değişikliği,
  8. Kılcal damar yoğunluğunda artış, şeklinde sayılabilir.

Her halükarda varis nasıl anlaşılır diye sorduğunuzda bu sorunuzun cevabının bir radyoloji uzmanı tarafından yapılacak renkli doppler ultrason incelemesi ile olduğunu unutmamanız gerekir. Unutmayın ki varis tedavi edilebilir medikal ve estetik bir sorundur.

Varis Teşhisi Gözle mi Yapılır?

Aslında bütün hastalıklar genellikle bazı belirtiler ve şikâyetleri ile kendisini göstermektedir. Örneğin gündelik hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız karın ağrısı veya baş ağrısı gibi belirtiler başkaca ciddi hastalıkların belirtisi de olabilmektedir.

Bizler genellikle yaşadığımız bu sorunları ağrı kesici ilaçlar ile geçiştirmeyi tercih ederek hastalıklarımızı ikinci plana atmayı tercih ediyoruz. Bu tercihimiz hastalığımızın ilerlemesinin önünü açarak ilerleyen hastalığın tedavisinin daha zor olmasına neden olmaktadır. Çünkü tedavi edilmesi gereken bir hastalığın tedavisinin geç kalınması şikâyetlerin daha da artmasına neden olduğu gibi tedaviyi de zorlaştırmaktadır.

Başlangıçta belirti ve şikâyetleriniz olmayabilir!

Bazı sağlık sorunlarının belli bir aşamaya kadar kayda değer belirti veya şikâyetleri olmayabilir. Bunlardan biri de varis hastalığı olup, genellikle orta boy seviyesine gelene kadar kişiye huzursuzluk veren bir şikâyet ortaya çıkmayabilir.

Fakat belirtiler arasında damarların kalınlaşarak gözle görülür hale gelmesi ile birlikte dikkat çekici hal alabilir. Bu damarların çapı 1 mm ile 2,5 mm arasında değişim gösterir. Bu tip kılcal damar problemi de varis problemi olmakla birlikte varisin diğer belirtileri olmaksızın sızlama şeklinde kendisini gösterebilir. Bacaklardaki bu kılcal damarlardaki artış estetik olarak kötü görünürken üstüne bir de sızlama eklenince hasta tedavi yollarını aramaya başlar.

Sonradan Ortaya Çıkan Varis Belirtileri

İnsanlar genellikle vücutlarında olan biteni incelemeyi ihmal ederler. Çoğu zaman vücutlarındaki değişiklikleri inceleme gereği bile hissetmezler. Ancak bacaklarımızda olup bitenleri takip etmemiz ve bizi bütün gün üstünde taşıyan bu organımızı ihmal etmemiz gerekir.

Bacaklarımızda biriken kirli kanı kalbe taşıyan toplardamarların sağlıklı şekilde işlemesi bu damarların sayesinde bacaklardaki kirli kanın uzaklaştırılması bacak sağlığı açısından çok önemlidir. Bu damarların çalışmadığını ise çoğu zaman ağrılar ve şişliklerin artması ile fark edebiliriz. Bu durumda bir doktora görünerek muayene olmamız ve varis olup olmadığımızın tespitini sağlamamız gerekir. Bu işlem ağrısız ve kolaydır.

Sürekli Yorgunluk Hissi Varis Belirtisi Olabilir

Varis belirtileri arasında en dikkat çekici olanlarından biri sürekli yorgunluk hissidir. Özellikle kısa süre ayakta duran kişilerin bile hemen oturacak bir yer aramaya başlaması aslında önemli bir belirtidir.

Sabahleyin canlı şekilde başladığınız günün sonuna gelmeden yorgunluğun baş göstermesi ve bitkinliğin erkenden gelmesi en önemli varis belirtilerinden biridir. Özellikle sürekli oturma isteği oluşması ve bu isteğe karşı gelinemeyerek oturmak ve ayakları yüksek bir yere koymak gayet normal bir varis hastalığı belirtisi ve durumudur.

Bacaklarda Ağrı

Gün içinde kısa süre içinde yorulan ve bitkinleşen hastalar öğlenden sonralarında ise ağrı şikâyetiyle karşı karşıya kalırlar. Daha çok dizler ve bacaklar arasında kalan kısımlarda ortaya çıkmakta olan varis ağrısı daha çok hareketsiz yaşam sürdüren insanlarda ortaya çıkmaktadır.

Varis bacak toplardamarlarındaki kanın kalbe gidememesi sonucu ortaya çıktığını ifade etmiştik. Ancak hareketli bir yaşam sürdürmeniz halinde bacaklarınızın hareketinin artamı halinde bu hareket bacak kaslarının çalışmasını sağlayacak ve kasların içindeki damarlara yapacağı masaj sayesinde damarların kirli kanı kalbe taşımasına yardımcı olacaktır. Böylece varis hastası olunmasına rağmen bacak ağrılarının daha geç ortaya çıkmasına neden olabilecektir.

Her Bacak Ağrısı Varis Olmayabilir

Varis nasıl anlaşılır. Bacaklarda ortaya çıkan ağrıların tümü varise bağlanamaz. Bacak ağrıları çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Örneğin ayağınıza tam oturmayan bir ayakkabı nedeniyle dahi bacak ağrısı yaşayabilirsiniz veya başka bir sağlık sorunu olan siyatik nedeniyle de bacak ağrısı yaşayabilirsiniz. Aynı şekilde diz eklemlerindeki sağlık sorunlarından dolayı da varis ağrısına benzeyen ağrılar çekebilirsiniz.

Örneğin bize başvuran bir hastamızın şiddetli bacak ağrıları dolayısıyla yıllardır DAFLON kullandığını söylemesi üzerine kendisine yaptığımız renkli Doppler ultrason sonrasında varis hastası olmadığı tespit edilmiştir.

Hastanın hastalığının aslında Ankilozan Spondilit isimli bir hastalık olduğunu teşhis etmemizden sonra yıllardır kullandığı varis ilacı olan DAFLON’u kullanmayı bırakmasına ve tedavi olmasına gerek olmadığını öğrenmesine neden olmuşuzdur. Bu nedenle bacaklarınız ağrıyorsa hemen varis olduğunuz söylenemez.

Varis belirtileri başka hastalıkların belirtileri ile karıştırılabilir. Bu nedenle renkli Doppler ultrason yaparak varis olup olmadığınız kesin olarak tespit edilebilir.

Bir Tavsiye Bacaklarınızı Yukarıda Tutun veya Yürüyüş Yapın

Varis belirtileri olan ağrı ve şişliğin hafiflemesi için iki şey yapabilirsiniz. Bacaklarınızda şişlik oluştuğunda yatın ve ayaklarınızı yaklaşık olarak 30 cm yukarıda tutacak şekilde ayaklarınızın altına yastık veya yükselteç koyun böylece bacaklarınızda biriken kirli kanın kalbe kendiliğinden akmasını sağlayarak bir rahatlama sağlayabilirsiniz. Bu ağrılarınızın da hafiflemesini sağlayacaktır.

İkincisi bacak kaslarınızın çalışmasını sağlamak için hafif tempolu olarak yürüyüş yapın. Damarlarınızdaki genişmeye bağlı olarak damarlar içinde kan birikmesini yoğun hareket ile azaltabilirsiniz. Böylece damarların çevresindeki kasların kasılıp gevşemesi sayesinde damar içindeki kanın yukarı doğru akışını sağlayabilirsiniz. Bu da size rahatlama sağlayacaktır.

Variste Kaşıntı Sorunu

Varis hastalarının en sık karşılaştığı sorunlardan biri de kaşıntıdır. Kaşıntıya neden olan olay bacakta biriken kirli kandır. Kirli kan cilt yüzeyinde kaşıntıya neden olmaktadır. Çoğu hasta bu durum karşısında o kadar yoğun kaşınır ki kanamalara dahi neden olabilir. Bunu önlemek için kullanılan ilaçlar geçici çözümler sunmakta ancak ayakların ya da bacakların yıkanmasından sonra kaşıntı yeniden başlamaktadır.

Varis ve Kramp İlişkisi

Varis hastaların en büyük çilesidir gece uykularında oluşan kramp. Kramp’ın nedeni tam olarak tespit edilememekle birlikte pek çok neden bulunmaktadır. Ancak varis hastalarının kramp sorunu ile uğraştıkları bilinmektedir.

Kanımızca kramp bacakta biriken kirli kanın tahliye edilememesi nedeniyle kasların vermiş olduğu bir tepkidir. Böylece kasılan kaslar damarların çevresinde ciddi bir sıkmaya neden olmakta böylece kan akışını artırarak taze ve temiz kanın bacak kaslarına gelmesini sağlamaktadırlar. Varis hastaların yatarken sabah dinlenmiş olarak kalkmak istemelerine rağmen dinlenememiş olarak ve yorgun kalkmaları çok olağan bir durumdur.

Ciltte Renk Değişimi / Sertleşme

Varis hastalığı ilerledikçe şikâyetler git gide artmakta ve belirtileri de ilerlemektedir. Varis nasıl anlaşılır Bacakta biriken kirli kan daha fazla birikerek cilt yüzeyinden de görülür hale gelir. Kan miktarındaki bu artış bir müddet sonra ciltte renk değişimine neden olmaya başlar.

Cilt renginde koyu renk önce kırmızı sonradan koyu kahverengi bir görünüm almaya başlar. Toplardamarlardaki kanın bacak dokuları arasında yayılarak burada bekleyerek pıhtılaşması ile birlikte ortaya çıkan bu durum varis hastalığının ciddi anlamda ilerlediğini ortaya koymaktadır. Bir müddet daha tedavi olunmaması halinde bacak cildinde kanalar görülmeye başlar.

Varisli Bacakta Kanama

Bir aşamadan sonra daha korkutucu bir hal alan varis hastalığında kanama ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durum toplardamarlarda çok fazla basınç olmadığı için sızıntı şeklinde kanama olur. Bu kanamayı önlemek için tampon ile kanayan bölgeye baskı yapılması gerekir. Bir aşamadan sonra baskı kaldırıldığında kanama durmuş olacaktır.

Varis Belirtilerinin Görülmesi Halinde Ne Yapalım?

Yukarıda varis belirtilerini ve bu belirtilerin nasıl ortadan kalktığını aktardır. Gelelim teşhis ve tedaviye. Eğer yukarıda bahsettiğimiz belirtilerin bir veya bir kaçı sizde var ise bu durumda bize başvurmanızı ve renkli Doppler ultrason eşliğinde varis muayenesi olmanızı tavsiye ederiz.

Zira varis sadece gözle dışarıdan yapılacak bir muayene ile teşhis edilemez. Her bacak ağrısı varis ağrısı değildir. Bunun ayrımı ancak Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler tarafından yapılmaktadır.

Varis Nasıl ve Kim Tarafından Tedavi Edilmelidir!

Varis hastalığının tedavisi geçmişte kalp damar cerrahisinin inceleme alanında iken girişimsel radyoloji uzmanları tarafından bulunan ve geliştirilen ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin yaygınlaşması ile birlikte girişimsel radyolojinin alanına kaymış bir hastalık tipidir. Bu hastalığın ameliyat ile tedavisini halen kalp damar cerrahları cerrahi işlem ile yapmaktadırlar. Ancak hasta konforu açısından ameliyatsız varis tedavisi tekniğinin ilk uygulayanlarının da girişimsel radyoloji uzmanları olduğu unutulmamalıdır.

Tedavinizin her aşamasında işlemin aşamalarını ultrason ile takip ederek nereye ne kadar işlem yapılması gerektiğini görerek tedavi yapabilecek girişimsel radyoloji uzmanlarına başvurmaktan çekinmeyin.

Varisten 15 dakikada kurtulun!

Varis hastalığının tedavisinde artık ameliyat yöntemine başvurulmuyor ve girişimsel radyoloji uzmanları varisli damarları ultrason ile cilt yüzeyinden tespit ederek damar içine girişimsel işlemler ile tedavi edebiliyorlar. Köpükle varis tedavisi 15 dakika gibi kısa sürede bitebiliyor ve hasta tedaviden hemen sonra işe gidebiliyor normal yaşamını sürdürebiliyor.

Hasta Yorumları
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu 18.12.2019

Ben Çiğdem Resuloğlu, Ordu'dan geliyorum. Üç çocuk annesiyim, üç normal doğum yaptım. Topuklu ayakkanı giymeyi giymeyi çok seviyorum. Rengin hanım'ı bir doktor arkadaşım tavsiye etti. Onun da varis problemleri vardır ve mutlu sonuçlar almıştı. Bende 2 seans sonucu çok mutlu sonuçlar aldım. Görüntü değişti ve ağrılarım kayboldu. Dr. Rengin hocamın'a teşekkür ediyor, Allah yolunu daima açık etsin diyorum. Sevgiler, saygılar...

Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi
Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019

Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim. Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim. Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti. Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz. Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim. Emekli İngilizce Öğretmeni Aylin ÇAKIREL

Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314