Sık SorulanlarHasta Yorumları

Skleroterapi

Skleroterapi

Skleroterapi damar içine bir ilaç verilerek o damarın kapatılması işlemidir.

Skleroterapi Uygulaması

Skleroterapi için iğne tedavisi de denilir. Eğer ilaç köpürtülerek uygulanırsa buna köpük tedavisi denilir. Aslında bu da skleroterapi nin bir türevidir.

Skleroterapi sırasında ilaç damara verildiğinde damarın iç kısmını bu ilaç etkiler. Damarın kapanmasını daha sonra da yok olmasını Skleroterapi sağlar. Skleroterapi ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin en sık kullanılanlarından biridir. Bu tedavide varisin klasik tedavisi olan ameliyat yerine ameliyatsız varis tedavisi yapılır.

Skleroterapi ne zaman gereklidir?

Bacaklardaki toplardamarlar doğru çalışmadığı için artık vücuda gerekli damar değildir. Bu nedenle Skleroterapiyle kapatılmaları ya da çıkarılmaları kişiye hiç bir zarar vermez, aksine varise bağlı şikayetleri ortadan kaldırır.

Skleroterapinin etkileri nelerdir?

Skleroterapinin sonrasında varisli damar kapanır ancak görüntünün düzelmesi zaman alır. Bu süre kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bazen rahatsızlığın tümüyle yok olması birkaç aya ulaşabilir. Rahatsızlık ne kadar fazla ise yok olma o kadar uzun sürer.
Skleroterapi ya da köpük tedavisi hem kılcal, hem orta boy, hem de büyük varislere uygulanabilir. Ama ana damar varislerinin tedavisinde (safen toplardamar varislerinde) uygulaması önerilmez.

Skleroterapi nerede kullanılır?

Skleroterapiyle veya köpük tedavisiyle varis tedavisinin asıl kullanım alanı, kılcal ve orta boy varislerdir. Bu iki grubun tedavisinde uygulanan en etkili yöntem Skleroterapidir. Bu yöntem tedavide ilk seçenektir. Kılcal varislerin tedavisinde deri yüzeyinden yapılan lazer ya da RF yöntemleri de kullanılmaktadır ama bunların etkinliği Skleroterapi ve köpük tedavisine göre daha azdır. Skleroterapiyle veya köpük tedavisiyle orta boyların tedavisinde kullanılabilen tek tekniktir. Tedavi mükemmel sonuç verir. Skleroterapinin hasta konforuha katkısı çok büyüktür. Skleroterapide ve köpük tedavisinde büyük varislerin tedavisinde damar içi lazer veya Radyofrekans yöntemiyle ana damarlar tedavi edildikten sonra kalan büyük varislerin tedavisine yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Skleroterapi uygulaması öncesinde ne yapılmalıdır?

Skleroterapi uygulamasına geçilmeden önce muhakkak renkli doppler ultrason ile yüzeyde görülen ve Skleroterapiyle kapatılabilecek büyüklükteki varislerin nedeni araştırılır. Bu araştırma yapılmadan yani renkli doppler ultrason ile iç varis olup olmadığı kontrol edilmeden yapılacak Skleroterapi başarılı sonuç vermez. Zira Skleroterapiyle kapatılan damarları besleyen varisli iç damarlar kapatılmadığı müddetçe yüzeyde yeni varislerin oluşması kaçınılmazdır. Bu nedenle renkli doppler ultrason yapmadan yüzeyden gözle yapılan muayene sonrası Skleroterapi yaptırılması tarafımca kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Varislere iğne ya da skleroterapi yapılışı:

 1. Ultrason ile hedeflenen varise iğne ile girişim yapılır,
 2. İğne ile varis ilacı damara verilir,
 3. Verilen ilaç damarı içten kapatır,
 4. Belli bir zaman sonra varisli damar yok olur.
Skleroterapi Sık Sorulan sorular
 • Varis Tedavisinin Riskleri Nelerdir?
  Varis Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

  Varis Tedavisinin Riskleri Nelerdir sorusuna karşı verilecek cevaplar çeşitli olmakla birlikte özellikle Lazerle varis tedavisi sırasında oluşabilecek riskler;

  Lazerle varis tedavisinden sonra, işlem yapılan damar boyunca damar çevresinde çeşitli oluşumlar meydana gelebilir. Meydana gelen bu sıkıntılar tamamen geçici olup hastadan hastaya değişmekle birlikte bu riskler farklılık gösterir.

  Varis tedavisinin riskleri;

  1. Ağrı,
  2. Kızarma,
  3. Morarma ve
  4. Hafif şişlik

  gibi sıkıntılar olmakla birlikte bu durum herhangi bir risk yaratmaz. Zamana bağlı olarak geçer. Tedavisi sırasında ve sonrası damarda pıhtı oluşumu ve bu pıhtının akciğere ulaşması da istatistik olarak çok düşüktür. Bu olasılık ameliyatta daha yüksek kabul edilmektedir.

  Varis Tedavisi Riskleri

  Varis tedavisi, insana uygulanan tüm işlemlerde olduğu gibi belli Varis Tedavisi Riskleri taşımaktadır.  Bu riskler ister köpük tedavisinde ister lazer tedavisinde belirli ölçüde bulunmaktadır.

  Ancak bahsi geçen varis tedavisi yöntemlerinin her ikisi de cerrahi yöntemlere göre çok daha az risklidir. Zira işlem esnasında cerrahi uygulamaya göre çok daha az girişim gerçekleşir.

  Lazerle varis tedavisi (Buharla varis tedavisi veya Radyofrekans yönetimi için de benzerdir) sonrası riskler:

  Lazerle ya da Radyofrekans ile varis tedavisi sonrasında işlem yapılan damarın çevresinde ağrı, kızarıklık, morarma ve hafif şişlik görülebilir. Ancak bu belirtiler her hangi risk taşımaz. Zamanla düzelir.

  Lazer tedavisi ve Radyofrekans tedavisi bacak ön yüzünde diz altına da yapılırsa uyuşukluk, karıncalanma ve hissizlik oluşabilir. Bu belirtilerin geçmesi 3-6 ay ve nadiren daha uzun sürebilir. Kişiye zarar vermez. Lazer varis tedavisi esnasında ve sonrası damarda pıhtılaşması ve akciğere atması bilimsel olarak son derece seyrek görülmektedir. Bu tedavi dışında ameliyatta da aynı risk vardır.

  Skleroterapi (köpük tedavisi ya da iğne tedavisi) sonrası olabilecek riskler:

  Skleroterapi uygulanan kılcal, orta boy ya da büyük varislerde %10 oranda (on kişide bir) kahverengi bir lekelenme oluşabilir. Bu durum tamamen geçici olup, ancak vücudun bunu geçirmesi bazı kişilerde hızlı bazı kişilerde yavaş olur ve bazen birkaç ay sürebilir.

  Skleroterapi esnasında kullanılan ilaç yakıcı bir ilaçtır. Köpük şeklinde uygulandığında daha da etkili olur. Varisli damara verilen bu ilaç bazen iğne giriş deliğinden çıkarak deride küçük yaraların oluşmasına sebep olabilir. Çok sık görülmez (%1 civarı). Genel olarak varis tedavisi sonrası izlenen sorunlar geçicidir ve zamanla kendiliğinden ortadan kaybolur.

  Varis Tedavisi Riskleri hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
 • Emzirirken Varis Tedavisi Olabilir mi?
  Emzirme Döneminde  Varis Tedavisi

  Hamilelikte olan kilo ve basınç artışı sebebiyle bacaklarda varis oluşabilmektedir. Varisler, hamilelik süresince görüntü olarak rahatsız ettiği gibi ağırlık hissi, kaşıntı, ağrı, yanma, kramp gibi şikâyetlere de neden olmaktadır.

  Hamilelik süresince karın içinde basınç artışı sürdüğünden ve asıl mesele evladınızın sağlam ve hastalıksız olarak dünyaya gelmesi olduğundan bu problemler önemsenmemekte ama evladınızı elinize aldıktan ve hastalıksız olduğunu gördükten sonra kendi şikayetleriniz ön plana çıkmaktadır.

  Varisleri olan bir anne gelince;

  1. Varis muayenesi ile bacaklar değerlendirilir.
  2. Ayakta yapılan Bilateral Alt Ekstremite Venöz Doppler Ultrason ile damarlar incelenir, hastalıklı damarlar belirlenir.
  3. Venöz haritalama yapılır, varisli damarlar belirtilir, EVLA ya da köpük skleroterapi, hangisinin yapılacağına karar verilir.

  Yapılacak tedavilere göre açıklarsak;

  EVLA sırasında;

  1. Lokal anestezi uygulanır, etkisi maksimum 15-20 dakikada geçer. Yani işlem biter bitmez lokal anestezinin etkinliği kaybolur, hem ağrısız bir işlem gerçekleşir, hem de işlem sonrası hastaya çorabı giydirilirken lokal anestezinin etkisi geçmiş olur.
  2. EVLA (Endo Venöz Lazer Ablasyon) ince, kan alma iğnesi gibi bir iğne ile yapılır. Lazer fiberi damar içine yerleştirilir, ultrason eşliğinde damar çevresine koruyucu-lokal anestezikli sıvı enjekte edilir, böylece damar yakılırken çevre dokular korunmuş olur.
  3. İşlem sırasında damar içine lazer enerjisi verilir, damarın içini yakarak etki eder, dolayısıyla dolaşıma geçen herhangi bir ilaç yoktur, sadece lokal olarak etki etmesi istenen damarı kapatır. Emzirmeyi etkilemez, dolaşıma ve dolayısıyla süte geçen herhangi bir şey yoktur.
  4. İşlem maksimum 1-1,5 saat sürer. Böylece hem anne bebeğinden ayrı kalmamış olur, hem de bir sonraki emzirme periyoduna anne yetişir
  5. Genel anestezi yapılmadığı için annenin ayılma süreci de olmayacaktır, ayrıca vücudunda kalan bir anestezik madde olmayacağından süte geçmesi ihtimali de yoktur. İşlem sonrası hasta çorabı giydirilir giydirilmez bebeğini emzirebilir.
  6. İşlem sonrası hastanın yatması gerekmez, yürüyebilir, evine gidebilir.

  Köpük tedavisi sırasında;

  1. Verilen ilaç, damarlarda küçülme ve yapışmaya neden olur, dolayısıyla etkisi lokal olarak kalır.
  2. İşlem maksimum 1-1,5 saat sürer.
  3. İşlem sonrası hastaya yürüyerek evine gidebilir.

  Yani hem kullanılan ilaçlar süte geçmez, hem de anne bebeğinden uzun süre ayrı kalmamış olur.

  Emzirme dönemi, annelerinin bebekleriyle ilgilendiği kadar kendileriyle de ilgilendikleri bir dönem olabilir. Bebeğinizi mutlu etmek ne kadar önemliyse kendinizi mutlu etmeniz de o kadar önemli.

  Mutlu anne= Mutlu bebek. Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum...

 • Skleroterapi Nedir?
  Skleroterapi Nedir?

  Varisin görevini yapamaz hale gelmiş olan toplardamar hastalığı olduğunu varis nedir isimli yazımızda ayrıntılı olarak açıklamıştık. Bu hastalığın köklü tedavi yöntemi geçmişte varis oluşmuş olan damarın ameliyat ile koparılarak çıkarılmasıydı. Bu tedavi yöntemi yerine uygulanan skleroterapinin artmasıyla birlikte hastalar arasında yaygın şekilde Skleroterapi nedir? Sorusu sorulmaya başlanmıştır.

  Gelişen teknoloji ve ilaçlar sayesinde varis oluşmuş olan damarların ameliyat ile çıkarılmasına gerek kalmadan çözüm arayışları sonunda bir takım ilaçlar bulunmuş ve skleroterapi uygulanmaya başlanmıştır. Bu tedavinin uygulanması ile birlikte skleroterapi nedir sorusu da gündeme gelmiştir. Bu çalışmalar ile damarların ameliyatsız kapatılması amaçlanmıştır.

  Bu yöntem ile tedavi sırasında kullanılan sklerozan madde damar içine uygulandığında damarın iç çeperini yanmakta ve yanan damar içi yapışmakta daha sonra da kalıcı olarak kapanmaktadır.

  Kapanan damarlar sayesinde varis ameliyatı ile çıkarılması gibi bir sonuç ortaya çıkarmaktır. Bu şekilde tedavi tamamlanmaktadır. Skleroterapi nedir? sorusuna verilecek en kısa ve net cevap budur.

  Skleroterapi nedir? diye soruyor veya skleroterapi yaptırmak istiyorsanız bize ulaşın.
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • Z
  Zehra Özgüner03.12.2018

  Rengin hanım merhaba skleroterapi yaptırmak istiyorum. Ancak bu tedavinin öncesinde yaptırmam gereken her hangi bir hazırlık var mıdır?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Zehra Hanım öncelikle geçmiş olsun. Çok kolay bir işlem olduğu için herhangi bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur.Sadece orta derece basınçlı varis çorabı temin etmeniz yeterlidir.Detaylı bilgi ve randevu için bize 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.

 • E
  Emir Artuk17.10.2018

  Hocam bu skleroterapi ilacının damarı yaktığını ve kapattığını yazmışsınız. peki bu ilacı damara verdiğinizde ilaç başka bir yere giderse ne olur. istemeden başka damar kapanmaz mı?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Emir bey merhabalar. Bu ilacın akışkan bir özelliği olmadığı için varisli damara verildiği anda hemen o damarı kapatarak akımı engelliyor. Skleroterapi ince,kılcal varislere uygulanıyor. Damarların yapısınıda hesap edersek yapışkan bir özelliği olan bu ilaç damarlardan kolayda geçemez. Teşekkürler

Soru Sor
Hasta Yorumları
Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Beni varisten kurtardınız
Beni varisten kurtardınız 16.07.2017

Urfadan Ankaraya kadar Selam gönderiyorum Size teşekkür ediyorum Beni varisten kurtardınız Ramazanda ömrede agrısız Ve rahat vazifemizi yaptık Havalar biraz serinlesin Hanımıda getirecegim

Varıslerım ve ağrılarım kalmadı
Varıslerım ve ağrılarım kalmadı 16.07.2017

Uzun suredır varıs ağrısı çekiyordum ve bacaklarımda görünen varıslerım çok fazlaydı Rengın Hanım'a tedavı olmuş bır tanıdığım vasıtasıyla ıletışıme geçtım ve tedavı surecım başlamış oldu. Mükemmel bır insan her anlamda sızın sorularınıza cevap verebılecek kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağından aldığınız tedavıden ilgiden alakadan fazlasıyla memnun kalacaksınız

Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum
Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum 16.07.2017

Ben Ankara'nin bir ilcesinde yasıyorum.Rengin hanımı eşim internet araştırmaları sonucu tesadüfen buldu.Kendisine çok korkarak tereddütle gittim,bir dinler çıkarım ne kaybedeceğimki diye düşünüyordum. Çünkü daha önce bir lazer tedavisi olmuştum .Hem tedavi hem sonuç çok üzücüydü ve varislerimde geçmemişti. Ama Rengin hanımın güler yüzü, tatlı dili, şefkatli dokunuşu beni tadavi olmaya ikna etti ve süreç başladı. Başlayalı üç ay oldu ve daha şimdiden çok mutluyum.Varislerim henüz tamamıyla bitmedi ama beni bu yaz rahatlıkla etek giyip mutlu edecek kadar azaldı. Her fırsatta eşime ve kendisine dua ediyorum.

İyi Bir Varis Doktoru
İyi Bir Varis Doktoru 16.07.2017

Rengin Hocam ile sağlık sektöründe çalıştığım ve bir Biyolog olduğum için anneme iyi bir Varis Doktoru ararken kesişti yollarımız iyi ki tanıdık sizi iyi ki güvendik size işini severek yapan başarı bir hekim diye bana sorsalar aklıma ilk gelecek isimsiniz başarılarınızın devamını diler sonuç için çok teşekkür ederiz.

Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin
Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin 16.07.2017

Aksaray'dan araştırma sonucu Uzman Dr Rengi Türkgüler'e Ulaştım. Uzman Dr Rengin Hanıma ve Asistanı Safiye Hanıma Gönülden İlgilendikleri için Teşekkürlerimi sunuyorum. Kısa sürede çokkkkk güzel sonuç aldım. Tedavi için geldiğimde psikolojikmen iyi olacağımı düşündüm tabiki bu düşünceye Safiye hanımın desteği de olmuştur. Veeeeeeee Varistennnn Kurtuldummmmmmm Tek seansta mükemmel ötesi sonuç aldım.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314