Sık SorulanlarHasta Yorumları

Spor ve Varis Tedavisi

Spor ve Varis Tedavisi

Spor ve Varis Tedavisi arasında doğrudan bir bağ yoktur. Ancak tedavi sonrasında bazı sporların yapılması sakıncalı olabilir. Nihayetinde varis tedavisinde kapatılan damarın yeniden açılması damar içi basıncın aşırı artmasından dolayı olabilir. Bu nedenle damar içi basıncı artıracak sporların "halter" yapılmaması gerekir.

Spor ve Varis Tedavisi

Sporun varis hastalığının oluşmasını engellediğine dair genel bir inanış vardır.

Oysa ki varis, genetik bir hastalıktır. Hiç spor yapmayanlarda olabileceği gibi çok spor yapanlarda da olabilir. Özellikle ağır spor yapan insanlarda, ya da ağır yük taşımaya sebep olan işleri yapan kişilerde varis oluşumu daha hızlı bile olabilir.

Özellikle ağırlık kaldırma, vücut geliştirme gibi karın içi basıncını arttıran sporlarda varis oluşumu artabilir.

Varis tedavisi sonrası, özellikle büyük damarlara uygulanan tedavilerden sonra en az 1 ay karın içi basıncını arttıracak hareketlerden kaçınmak, ağır sporlar yapmamak, pilates gibi bacak gerici hareketler yapılan sporları ertelemek önerilmektedir. Ancak yürüyüş, yüzme, bisiklet sürme gibi sporlara tedaviden hemen sonra bile başlanabilir.

Spor ve Varis Tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın!

Spor ve Varis Tedavisi Sık Sorulan sorular
 • Varis ağrılarına ne iyi gelir?
  Varis Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Varis bacak toplardamarlarında görülen bir sağlık sorunu olduğu için bacaklarda ve ayaklarda ciddi ağrılara sebep olabilmektedir. Bu ağrı kimi zaman varis hastası olan kişilerin gece uykularını etkilediği gibi kimi zaman gündüz ayakta kalmalarına bile ciddi engeller yaratmaktadır. 

  Varis Ağrısı ile mücadele eden bir hastanın aklına gelen ilk soru varis ağrısına ne iyi gelir gelmektedir. 

  Bacak varisi ağrısına iyi gelebilecek şeyler; 
  • Ayaklarınızı soğuk su ile yıkayın
  • Ayaklarınızı kalp seviyesinden 20 - 30 cm yukarı kaldırın
  • Varis çorabı giyin
  • Dar pantolon giymemeye özen gösterin
  • Bacak bacak üstüne atarak oturmayın
  • Varis tedavisi yaptırın 
 • Varis İçin Yapılması Gereken Hareketler
  Varis için yapılması gereken hareketler

  Varis İçin Yapılması Gereken Hareketler için söylenecek ilk şey; Varis hastalarının bu hastalık karşısında yapabilecekleri tedaviye yönelik bir hareket yoktur şeklinde olacaktır. Ancak yapılacak hareketler varis hastalığının getirdiği ağrı ve benzeri sıkıntıları hafifletmek için kullanılabilir. Varis bacaklardaki toplardamarların görevini yapmamasından kaynaklanan bir hastalık olduğu için bacaklarda kirli kan birikmesi olur. O nedenle varis hastalarının bacak kaslarını güçlendirecek hareketler yapması tavsiye edilir.

  Bunun yanı sıra varis hastalarının dinlenme süresi içinde ayaklarını kalp seviyesinin üstünde tutması bacaklarda biriken kanın kalbe ulaşmasını kolaylaştıracağından kramp ve kaşıntı gibi yakınmaları hafifletebilir.

  Varis için yapılması gereken hareketler sorusuna verilecek en iyi cevap aslında varis hastalığının tedavi ettirilmesidir.

  Varis tedavisi için benimsenmiş en gelişmiş yöntemler lazerle varis tedavisi ve köpük tedavisidir. Bu yöntemlerden herhangi biriyle yapılacak tedavi sayesinde sağlığınıza kavuşabilir. Estetik kaygılarınızın sona ermesini sağlayabilirsiniz. Aslında Varis İçin Yapılması Gereken Hareketler sorusuna verilecek başka bir kısa cevap ise ne yaparsanız yapın hareketsiz yaşamdan uzak durum olmaktadır.

  Varis İçin Yapılması Gereken Hareketler hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • S
  Serhat Erken03.08.2023

  Hocam merhaba 58 yaşındayım. Benim varisim Sol ayağımda diz altında 7-8 cm. dışarıdan pek fark edilmeyen damar çıkıntısı internette fotoğraflarda gösterilen yaralı bereli ayaklardan değil çok şükür. Günlük düzenli tempolu yürüyüş yapıyorum. Bacağım Geceleri yattığımda hafif huysuzluk , huzursuzluk yapsa da uyuyabiliyorum. Varisim Şimdilik yaşam kalitemi çok etkilemiyor. Henüz büyük ağrılara sebep olmayan ve ilerlemesi olmayan hafif derecedeki varıslı damarı iptal etmeye yönelik bir tedavi doğrusu beni korkutuyor. Ameliyat olmadan önce Kliniğinize gelerek Tıbbi görüntüleme ile bacağımın öncelikle damar haritasını ve varıslı damarlarımın ne kadarlık bir bölümünün ne kadar genişlediğini öğrenmek, duruma ilişkin görüntülü sonuç raporunu almak ve tavsiyelerinizi dinlemek istiyorum. Bu işlemin ücretini öğrenebilir miyim. Saygılarımla. Serhat Erken

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Serhat bey merhaba detaylı bilgi için gün içinde sizi arayacağız. Sevgiler.

 • H
  Hakan26.09.2022

  Dizimin altindaki baldirima dogru olan yerde damar belirginliği hissettim ve poliklinikte, Ka Damar Cerrahisinde Venöz yetersizlik Okronik) periferik teshisi koyukdu. Ameliyat olman gerekir denildi. İnternette ise, akciger embolisi olma riskinden bahsediliyor. Bu ameliyati ertelemek mumkun mu? Poliklinikten sonra agrilarimi daha da hisseder oldum. Cok belirgin damar yok ama, boyle dikusal sislikler var gibi.. emboli olmaktan korkmalimiyim..ameliyat acil midir? Baska ne yapabilirim? Tesekkur ederim.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hakan bey merhaba. Varis ameliyatında maalesef işlem yapılan damarlarda tekrarlama görüyoruz. Bu sebeple Girişimsel Radyoloji uzmanları olarak ameliyatsız tedavilerini öneriyoruz. Ultrason eşliğinde yapılan, alanında uzman hekimlerin uyguladığı bu tedaviler daha başarılı sonuçlar veriyor. Bu tedaviler hakkında detaylı bilgi sayfamda yazmaktadır. Ayrıca Youtube videolarıma da göz atabilirsiniz. Tedavi olmazsa elbette pıhtı akciğere atabilir. Sağlıklı günler dilerim.

 • E
  Enes Celik17.07.2022

  Hocam bacaarimda varis gibi damarlar cikmaya başladı ve ben fitness yapıyorum fitness varisi tetiklermi

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Enes bey. Maalesef bacaklara gereğinden fazla yük bindirmek, ağırlıklı yapılan sporlarda damarlara yüklenilmesi durumu varise sebebiyet verebilir.

 • I
  Ilker10.07.2022

  Hocam fitness sporu yapıyorum bacak antremanlarında ağır kilolarla çalışmam yüzünden damarlanmalar çok arttı 21 yaşında olamam rağmen varis gibi damarlar oluştu daha kötüye gitmemesi için ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemem gerekir.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba İlker bey. Bacaklara fazla yük binmesi durumunda damarların genişlemesi çoğu sporcuda gördüğümüz bir durumdur. Tedavi edilir evet ama yine bacağa yüklenmeye bağlı başka yerlerden yeni varisler oluşabilir.

 • Z
  Zühal Ceylan01.06.2022

  Hocam 2 gün önce lazerle varis ameliyatı oldum ,spora ne zaman dönmem uygun olur ? Aktif spor yapan biriyim haftanın 4 -5 günü reformlar plates ve trambolin yapıyorum.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Zühal hanım merhaba tedavi olduğunuz doktorunuza danışmanız daha iyi olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

 • S
  Sedat06.01.2022

  Hocam fitness sporuyla uğraşıyorum bacakların da varis var sizce birakmalimiyim ilerlermi devam etsem nasıl bi yol izlemeyelim bana yardımcı olursanız sevirim tesekurrler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba, ilerler ve yaş ilerledikçe büyük problemler yaratabilir. Ağırlığı bacağa vermeden daha hafif spor yapabilirsiniz.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu 18.12.2019

Ben Çiğdem Resuloğlu, Ordu'dan geliyorum. Üç çocuk annesiyim, üç normal doğum yaptım. Topuklu ayakkanı giymeyi giymeyi çok seviyorum. Rengin hanım'ı bir doktor arkadaşım tavsiye etti. Onun da varis problemleri vardır ve mutlu sonuçlar almıştı. Bende 2 seans sonucu çok mutlu sonuçlar aldım. Görüntü değişti ve ağrılarım kayboldu. Dr. Rengin hocamın'a teşekkür ediyor, Allah yolunu daima açık etsin diyorum. Sevgiler, saygılar...

Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi
Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019

Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim. Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim. Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti. Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz. Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim. Emekli İngilizce Öğretmeni Aylin ÇAKIREL

Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314