Sık SorulanlarHasta Yorumları

Sülük Varis Tedavisi

Sülük Varis Tedavisi

Sülük Varis Tedavisi Mümkün mü?

Sülük Varis Tedavisi mi kesinlikle hayır!!

Variste ağrı iki nedenle oluşur:

Yerçekimi nedeni ile yukarıya çıkamayan kirli kanın bacaklarda birikmesi, içindeki temizlenemeyen artık maddelerin ağrı yapması
Genişlemiş varisli damarlarda pıhtı oluşması.

Sülük denilen solucan, iyilik için değil, sadece beslenmek için deriye yapışır, yapıştığı yerdeki kanı emer, kanı rahat emebilmek için kanı sıvılaştıran bir madde salgılar. Pıhtı nedeniyle ağrı varsa oradaki pıhtıyı alır ve hastada geçici bir rahatlama olabilir. Kirli kanı veya pıhtılaşmış kanı alması ise 3-4 dakikalık bir rahatlama sağlar, sonrasındaysa kalp kan pompalamaya devam ettiği için aynı alanda tekrar kirli kan birikir.

Sülükle ilgili iki konudan bahsedeceğim:

Sülükler Temiz midir?

Sülük denilen solucan, her ne kadar temiz olduğu söylense de sonuçta bir solucandır. Sterilizasyon için kullanılan yöntemler:

Fiziksel Yöntemler:

Isı: 

  1. a.Kuru ısı
  2. b.Nemli ısı (1.Buhar: Basınçlı veya Basınçsız 2. Sıcak su: Kaynatma veya Tindalizasyon)
  3. c.Yakma

Işınlama

  1. a. UV ışını
  2. b. X ışını
  3. c. & ışını

Filtrasyon(Süzme)

Kimyasal Yöntemler

  1. 1.Sıvılar
  2. 2.Gazlar

Yukarıda anlatılan sterilizasyon yöntemlerinin tamamında, vücutta işlem sırasında kullanılacak malzemelerdeki canlı mikroorganizmaları yok etmek için kullanılan yöntemlerdir. Kuru ısı içlerinde en basit sterilizasyon yöntemidir, en az 120 derecede 8 saat tutmakla sterilizasyon sağlanabilir. Bir solucanın bu kadar saat ısıya maruziyeti sonrası ne olabileceğini düşünecek olursak, o canlının canlı kalmayacağı aşikardır.
Sülük yani solucan sterilize edilemez. Bu nedenle en iyi ihtimalle o bölgede bir enfeksiyon oluşabilir, en kötü ihtimalle Hepatit B , Hepatit C, AIDS gibi hastalıkları bulaştırabilir.

Sülükler Tedavi Edebilir mi?

Sülükler belli bir bölgedeki kanı emer, bunu yaparken de o bölgede kanın sıvılaşmasını sağlayacak bir madde salgılar. Bu kısa bir süre o bölgede rahatlama hissi sağlar ancak olan hastalığın iyileşmesini sağlamaz. Varisli damarı büzemez, fonksiyon görmesini sağlayamaz. Dolayısıyla varis tedavisi yapamaz. Aksine bacakta iltihaplanmaya ve selülit dediğimiz bacağın dokularının iltihabına neden olur. Yani tedavi olmaya gidip daha sıkıntılı dönebilirsiniz.
Varis, damarın genişlemesi ve fonksiyon gösterememesidir. Konusunda uzman doktorlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi gereklidir. Sülük gibi solucanlar yerine uygun tedaviyi yaptırmak güzel sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Sülük varis tedavisi için kesinlikle yanlış bir tercihtir. Modern ve son teknolojik imkanlar ile varis tedavisi imkanları hakkında bize ulaşınç

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Hasta Yorumları
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Beni varisten kurtardınız
Beni varisten kurtardınız 16.07.2017

Urfadan Ankaraya kadar Selam gönderiyorum Size teşekkür ediyorum Beni varisten kurtardınız Ramazanda ömrede agrısız Ve rahat vazifemizi yaptık Havalar biraz serinlesin Hanımıda getirecegim

Varıslerım ve ağrılarım kalmadı
Varıslerım ve ağrılarım kalmadı 16.07.2017

Uzun suredır varıs ağrısı çekiyordum ve bacaklarımda görünen varıslerım çok fazlaydı Rengın Hanım'a tedavı olmuş bır tanıdığım vasıtasıyla ıletışıme geçtım ve tedavı surecım başlamış oldu. Mükemmel bır insan her anlamda sızın sorularınıza cevap verebılecek kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağından aldığınız tedavıden ilgiden alakadan fazlasıyla memnun kalacaksınız

Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum
Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum 16.07.2017

Ben Ankara'nin bir ilcesinde yasıyorum.Rengin hanımı eşim internet araştırmaları sonucu tesadüfen buldu. Kendisine çok korkarak tereddütle gittim,bir dinler çıkarım ne kaybedeceğimki diye düşünüyordum. Çünkü daha önce bir lazer tedavisi olmuştum .Hem tedavi hem sonuç çok üzücüydü ve varislerimde geçmemişti. Ama Rengin hanımın güler yüzü, tatlı dili, şefkatli dokunuşu beni tadavi olmaya ikna etti ve süreç başladı. Başlayalı üç ay oldu ve daha şimdiden çok mutluyum.Varislerim henüz tamamıyla bitmedi ama beni bu yaz rahatlıkla etek giyip mutlu edecek kadar azaldı. Her fırsatta eşime ve kendisine dua ediyorum.

İyi Bir Varis Doktoru
İyi Bir Varis Doktoru 16.07.2017

Rengin Hocam ile sağlık sektöründe çalıştığım ve bir Biyolog olduğum için anneme iyi bir Varis Doktoru ararken kesişti yollarımız iyi ki tanıdık sizi iyi ki güvendik size işini severek yapan başarı bir hekim diye bana sorsalar aklıma ilk gelecek isimsiniz başarılarınızın devamını diler sonuç için çok teşekkür ederiz.

Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin
Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin 16.07.2017

Aksaray'dan araştırma sonucu Uzman Dr Rengi Türkgüler'e Ulaştım. Uzman Dr Rengin Hanıma ve Asistanı Safiye Hanıma Gönülden İlgilendikleri için Teşekkürlerimi sunuyorum. Kısa sürede çokkkkk güzel sonuç aldım. Tedavi için geldiğimde psikolojikmen iyi olacağımı düşündüm tabiki bu düşünceye Safiye hanımın desteği de olmuştur. Veeeeeeee Varistennnn Kurtuldummmmmmm Tek seansta mükemmel ötesi sonuç aldım.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314