Sık SorulanlarHasta Yorumları

Sülük Varis Tedavisi

Sülük Varis Tedavisi

Sülük Varis Tedavisi Mümkün mü?

Sülük Varis Tedavisi mi kesinlikle hayır!!

Variste ağrı iki nedenle oluşur:

Yerçekimi nedeni ile yukarıya çıkamayan kirli kanın bacaklarda birikmesi, içindeki temizlenemeyen artık maddelerin ağrı yapması
Genişlemiş varisli damarlarda pıhtı oluşması.

Sülük denilen solucan, iyilik için değil, sadece beslenmek için deriye yapışır, yapıştığı yerdeki kanı emer, kanı rahat emebilmek için kanı sıvılaştıran bir madde salgılar. Pıhtı nedeniyle ağrı varsa oradaki pıhtıyı alır ve hastada geçici bir rahatlama olabilir. Kirli kanı veya pıhtılaşmış kanı alması ise 3-4 dakikalık bir rahatlama sağlar, sonrasındaysa kalp kan pompalamaya devam ettiği için aynı alanda tekrar kirli kan birikir.

Sülükle ilgili iki konudan bahsedeceğim:

Sülükler Temiz midir?

Sülük denilen solucan, her ne kadar temiz olduğu söylense de sonuçta bir solucandır. Sterilizasyon için kullanılan yöntemler:

Fiziksel Yöntemler:

Isı: 

  1. a.Kuru ısı
  2. b.Nemli ısı (1.Buhar: Basınçlı veya Basınçsız 2. Sıcak su: Kaynatma veya Tindalizasyon)
  3. c.Yakma

Işınlama

  1. a. UV ışını
  2. b. X ışını
  3. c. & ışını

Filtrasyon(Süzme)

Kimyasal Yöntemler

  1. 1.Sıvılar
  2. 2.Gazlar

Yukarıda anlatılan sterilizasyon yöntemlerinin tamamında, vücutta işlem sırasında kullanılacak malzemelerdeki canlı mikroorganizmaları yok etmek için kullanılan yöntemlerdir. Kuru ısı içlerinde en basit sterilizasyon yöntemidir, en az 120 derecede 8 saat tutmakla sterilizasyon sağlanabilir. Bir solucanın bu kadar saat ısıya maruziyeti sonrası ne olabileceğini düşünecek olursak, o canlının canlı kalmayacağı aşikardır.
Sülük yani solucan sterilize edilemez. Bu nedenle en iyi ihtimalle o bölgede bir enfeksiyon oluşabilir, en kötü ihtimalle Hepatit B , Hepatit C, AIDS gibi hastalıkları bulaştırabilir.

Sülükler Tedavi Edebilir mi?

Sülükler belli bir bölgedeki kanı emer, bunu yaparken de o bölgede kanın sıvılaşmasını sağlayacak bir madde salgılar. Bu kısa bir süre o bölgede rahatlama hissi sağlar ancak olan hastalığın iyileşmesini sağlamaz. Varisli damarı büzemez, fonksiyon görmesini sağlayamaz. Dolayısıyla varis tedavisi yapamaz. Aksine bacakta iltihaplanmaya ve selülit dediğimiz bacağın dokularının iltihabına neden olur. Yani tedavi olmaya gidip daha sıkıntılı dönebilirsiniz.
Varis, damarın genişlemesi ve fonksiyon gösterememesidir. Konusunda uzman doktorlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi gereklidir. Sülük gibi solucanlar yerine uygun tedaviyi yaptırmak güzel sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Sülük varis tedavisi için kesinlikle yanlış bir tercihtir. Modern ve son teknolojik imkanlar ile varis tedavisi imkanları hakkında bize ulaşınç

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Hasta Yorumları
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Beni varisten kurtardınız
Beni varisten kurtardınız 16.07.2017

Urfadan Ankaraya kadar Selam gönderiyorum Size teşekkür ediyorum Beni varisten kurtardınız Ramazanda ömrede agrısız Ve rahat vazifemizi yaptık Havalar biraz serinlesin Hanımıda getirecegim

Varıslerım ve ağrılarım kalmadı
Varıslerım ve ağrılarım kalmadı 16.07.2017

Uzun suredır varıs ağrısı çekiyordum ve bacaklarımda görünen varıslerım çok fazlaydı Rengın Hanım'a tedavı olmuş bır tanıdığım vasıtasıyla ıletışıme geçtım ve tedavı surecım başlamış oldu. Mükemmel bır insan her anlamda sızın sorularınıza cevap verebılecek kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağından aldığınız tedavıden ilgiden alakadan fazlasıyla memnun kalacaksınız

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314