Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis

Varis

Varis Nedir?

Bacaklarımızdaki kirli kanı kalbimize taşıyan toplardamarların hastalığına verilen isim varis dir.

Varis hastalığının bilinen ve en yaygın belirtisi toplardamarların kalınlaşması ve cilt yüzeyinden görülebilir hale gelmesidir. Bu belirtinin yanı sıra kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber ağrı, kaşıntı, şişlik ve yara açılması da varisin belirtileri arasındadır.

Varis hem bir sağlık sorunu hem de estetik bir sorundur.

Bu sorunu sadece estetik bir sorun olarak görmek ve tedavi ettirmemek ileri aşamada tedaviyi daha zor hale getirebilir. Bu nedenle tedavisinin ihmal edilmemesi gerekir.

Türkiye'de yaşayan kadınların %25 i ile erkeklerin %20 sinde varis görülmektedir.

Bu rahatsızlığın yukarıda bahsedilen varis belirtilerini göstermediği halde de varis olabilir. Bazı durumlarda varis hastalığının özellikle ağrı ve şişliğe ilişkin belirtileri görülmediği halde bacakta açılan yaralar ile kendisini gösterebilir. Bu nedenle varis belirtilerinin iyi takip edilmesi ve bu belirtilerden birinin görülmesi halinde tedavi öncesinde Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler'e renkli doppler ultrason eşliğinde varis muayenesi olunması gerekir.

Varis Başlangıcı

Varis başlangıcı bacak toplardamarlarının içinde bulunan kapakçıkların çalışmamasından kaynaklanır. Çalışmayan bu kapakçıklar kanın kalbe doğru akışını sağlayamaz ve bacak toplardamarlarının çapının genişlemesine neden olur. Bu genişleme zamanla damarın kirli kanı dokulara sızdırması ile sonuçlanır. Dolayısıyla damardan sızan kirli kan ağrı, şişlik, kaşıntı gibi belirtiler vermeye başlar. 

Varis Tedavi Edilmeden Önce Yapılması Gerekli Bir Tetki; Venöz Haritalama

Renkli Doppler ultrason ile yapılacak varis muayenesi esnasında bacaklardaki toplardamarların hangilerinin varis sorunu ile karşı karşıya olduğu tespit edilir ve venöz haritalama yapılır. Bu haritalama, daha sonra yapılacak olan varis tedavi yöntemini ve nereye tedavi uygulanacağını bu tetkik belirler.

Varis sorunu sadece estetik bir sorun değildir. 

Varis hastalığının tedavisi ertelenmemelidir. Varisin bacaklarımızda bulunan toplardamarları etkileyen bir hastalık olduğunu ifade etmiştik. Nasıl etkilendiğini biraz daha açık anlatmak isteriz. Şöyle ki;

Bacaklarımızdaki toplardamarların vazifesi adından da anlaşılacağı üzere bacak dokuları içindeki kirli kanı toplayıp kalbe taşımaktır. Bu nedenle de toplardamarlar içindeki kan akışının tek yönlü olarak yani kalbe doğru olması gerekir. Bu akışı düzenlemek için toplardamarlar içinde kan akışının tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar kanın yukarı doğru akışına izin verirken gerektiğinde kapanarak kirli kanın aşağı doğru kaçışına izin vermez. Böylece kalan toplardamarlar vazifesini tam yaparlar.

Kılcal Varis ve Estetik Kaygılar

Varisin oluşması ile birlikte toplardamarlar çapındaki genişlemeye bağlı olarak kapakçıkların uçları birbirini karşılayamaz hale gelir ve kapakçıkların arasından kan aşağı doğru sızmaya başlar. Böylece daha da kötüye giden bir süreç başlar. Kanın aşağı sızması damar içinde kan birikmesine ve iç basıncın artmasına neden olur. Bu durum damar çapında daha da genişlemeye ve varise neden olur. Genişleyen damarlar cilt yüzeyinden görülür hale gelir. Cilt yüzeyinden görünen bu kılcal varis yoğunluğu dokuların arasına kirli kan kaçmasına neden olur. Böylece bacaklar şişer, ağrı oluşur. Bu şikayetlerden kurtulmak için varis hastalığının tedavisi yapılmalıdır. 

Varis Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Varis bitkisel tedavi yöntemleri olarak sunulan şeyler gerçek dışıdır. Varis hastalığı fiziksel bozulmadan dolayı damarların kalıcı olarak genişlemesidir. Bitkisel hiçbir kür varis tedavi yöntemi olamaz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiye Varis Bitkisel Tedavi isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Varis Hastalığı Nasıl Geçer?

Varis hastalığı nasıl geçer sorusuna kısa bir cevap vermek gerekirse şöyle ifade edilebilir. Varis hastalığı oluştuktan sonra varisli damar işlevini yerine getiremez hale gelmiştir. Bu damarın ameliyat ile vücut dışına çıkarılması ya da kapatılmasından başka yöntemi yoktur. 

Varis Sık Sorulan sorular
 • Varis Nasıl Anlaşılır?
  Varis nasıl anlaşılır?

  Varis hastası olan kişilerin ilk sorduğu soru Varis nasıl anlaşılır. Gerçekten de varis hastalığı bir takım belirtiler vermesi dolayısıyla öncelikle hasta tarafından anlaşılabilir. Ancak varis nasıl anlaşılır sorusunun asıl cevabı radyoloji uzmanı tarafından yapılacak renkli doppler ultrason ile dir.

  Çoğu zaman varis hastaları varisin ilk belirtilerini kendileri gözlemleyerek hastalıklarını teşhis edebilirler.

  Ancak her halükarda bu belirtilerin gerçekten varis hastalığına bağlı mı olup olmadığının araştırılması gerekir. Bu araştırma kapsamında renkli doppler ultrason çok önemli bir araçtır. Renkli doppler ultrason damar içindeki kan akışının hızını ve yönünün tespit edilmesi için kullanılan bir araçtır.

  Varis; bacak toplardamarlarındaki genişlemeye bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık dolayısıyla bacaklardaki toplardamarlar kanı kalbe taşıyamaz ve yukarı yani kalbe doğru gitmesi gereken kanı aşağı kaçırmaya başlarlar. Bu nedenle de bu damarların çapları çok genişler ve dışarıdan görülür hale de gelirler. Ancak her zaman varisli damarlar dışarıdan gözle görülmeyebilir. Bu durum iç varis olarak da bilinir ve ağrı ve şişliğin yanı sıra kramp ve yorgunlukta artış olarak da kendisini gösterebilir.

  Varis belirtilerinin gözle görülebilenlerinin yanı sıra gözle görülemeyen belirtilerin araştırılmasına renkli doppler ultrasonun yardımcı olduğunu daha önce ifade etmiştik. Bu nedenle bu aracı kullanmaya ehliyetli Radyoloji Uzmanları tarafından düzenlenecek renkli doppler ultrason raporu olmadan varis teşhisinin kesin olarak konulması mümkün olamamaktadır.

  1.- Kaşıntı, 2.- Ağrı, 3.- Şişlik, 4.- Dolgunluk hissi, 5.- Huzursuz bacak, 6.- Bacakta şekil bozukluğu, 7.- Bacakta renk değişikliği, 8.- Kılcal damar yoğunluğunda artış, şeklinde sayılabilir.

  Her halükarda varis nasıl anlaşılır diye sorduğunuzda bu sorunuzun cevabının bir radyoloji uzmanı tarafından yapılacak renkli doppler ultrason incelemesi ile olduğunu unutmamanız gerekir.

  Unutmayın ki varis tedavi edilebilir medikal ve estetik bir sorundur.

  Varis Teşhisi Gözle mi Yapılır

  Aslında bütün hastalıklar genellikle bazı belirtiler ve şikâyetleri ile kendisini göstermektedir. Örneğin gündelik hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız karın ağrısı veya baş ağrısı gibi belirtiler başkaca ciddi hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Bizler genellikle yaşadığımız bu sorunları ağrı kesici ilaçlar ile geçiştirmeyi tercih ederek hastalıklarımızı ikinci plana atmayı tercih ediyoruz. Bu tercihimiz hastalığımızın ilerlemesinin önünü açarak ilerleyen hastalığın tedavisinin daha zor olmasına neden olmaktadır. Çünkü tedavi edilmesi gereken bir hastalığın tedavisinin geç kalınması şikâyetlerin daha da artmasına neden olduğu gibi tedaviyi de zorlaştırmaktadır.

  Başlangıçta belirti ve şikâyetleriniz olmayabilir.

  Bazı sağlık sorunlarının belli bir aşamaya kadar kayda değer belirti veya şikâyetleri olmayabilir. Bunlardan biri de varis hastalığı olup, genellikle orta boy seviyesine gelene kadar kişiye huzursuzluk veren bir şikâyet ortaya çıkmayabilir. Fakat belirtiler arasında damarların kalınlaşarak gözle görülür hale gelmesi ile birlikte dikkat çekici hal alabilir. Bu damarların çapı 1 mm ile 2,5 mm arasında değişim gösterir. Bu tip kılcal damar problemi de varis problemi olmakla birlikte varisin diğer belirtileri olmaksızın sızlama şeklinde kendisini gösterebilir. Bacaklardaki bu kılcal damarlardaki artış estetik olarak kötü görünürken üstüne bir de sızlama eklenince hasta tedavi yollarını aramaya başlar.

  Sonradan Ortaya Çıkan Belirtiler

  İnsanlar genellikle vücutlarında olan biteni incelemeyi ihmal ederler. Çoğu zaman vücutlarındaki değişiklikleri inceleme gereği bile hissetmezler. Ancak bacaklarımızda olup bitenleri takip etmemiz ve bizi bütün gün üstünde taşıyan bu organımızı ihmal etmemiz gerekir. Bacaklarımızda biriken kirli kanı kalbe taşıyan toplardamarların sağlıklı şekilde işlemesi bu damarların sayesinde bacaklardaki kirli kanın uzaklaştırılması bacak sağlığı açısından çok önemlidir. Bu damarların çalışmadığını ise çoğu zaman ağrılar ve şişliklerin artması ile fark edebiliriz. Bu durumda bir doktora görünerek muayene olmamız ve varis olup olmadığımızın tespitini sağlamamız gerekir. Bu işlem ağrısız ve kolaydır.

  Sürekli Yorgunluk Hissi Varis Belirtisi Olabilir

  Varis belirtileri arasında en dikkat çekici olanlarından biri sürekli yorgunluk hissidir. Özellikle kısa süre ayakta duran kişilerin bile hemen oturacak bir yer aramaya başlaması aslında önemli bir belirtidir. Sabahleyin canlı şekilde başladığınız günün sonuna gelmeden yorgunluğun baş göstermesi ve bitkinliğin erkenden gelmesi en önemli varis belirtilerinden biridir. Özellikle sürekli oturma isteği oluşması ve bu isteğe karşı gelinemeyerek oturmak ve ayakları yüksek bir yere koymak gayet normal bir varis hastalığı belirtisi ve durumudur.

  Bacaklarda Ağrı

  Gün içinde kısa süre içinde yorulan ve bitkinleşen hastalar öğlenden sonralarında ise ağrı şikâyetiyle karşı karşıya kalırlar. Daha çok dizler ve bacaklar arasında kalan kısımlarda ortaya çıkmakta olan varis ağrısı daha çok hareketsiz yaşam sürdüren insanlarda ortaya çıkmaktadır. Varis bacak toplardamarlarındaki kanın kalbe gidememesi sonucu ortaya çıktığını ifade etmiştik. Ancak hareketli bir yaşam sürdürmeniz halinde bacaklarınızın hareketinin artamı halinde bu hareket bacak kaslarının çalışmasını sağlayacak ve kasların içindeki damarlara yapacağı masaj sayesinde damarların kirli kanı kalbe taşımasına yardımcı olacaktır. Böylece varis hastası olunmasına rağmen bacak ağrılarının daha geç ortaya çıkmasına neden olabilecektir.

  Her Bacak Ağrısı Varis Olmayabilir

  Varis nasıl anlaşılır. Bacaklarda ortaya çıkan ağrıların tümü varise bağlanamaz. Bacak ağrıları çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Örneğin ayağınıza tam oturmayan bir ayakkabı nedeniyle dahi bacak ağrısı yaşayabilirsiniz veya başka bir sağlık sorunu olan siyatik nedeniyle de bacak ağrısı yaşayabilirsiniz. Aynı şekilde diz eklemlerindeki sağlık sorunlarından dolayı da varis ağrısına benzeyen ağrılar çekebilirsiniz. Örneğin bize başvuran bir hastamızın şiddetli bacak ağrıları dolayısıyla yıllardır DAFLON kullandığını söylemesi üzerine kendisine yaptığımız renkli Doppler ultrason sonrasında varis hastası olmadığı tespit edilmiştir. Hastanın hastalığının aslında Ankilozan Spondilit isimli bir hastalık olduğunu teşhis etmemizden sonra yıllardır kullandığı varis ilacı olan DAFLON’u kullanmayı bırakmasına ve tedavi olmasına gerek olmadığını öğrenmesine neden olmuşuzdur. Bu nedenle bacaklarınız ağrıyorsa hemen varis olduğunuz söylenemez. Varis belirtileri başka hastalıkların belirtileri ile karıştırılabilir. Bu nedenle renkli Doppler ultrason yaparak varis olup olmadığınız kesin olarak tespit edilebilir.

  Bir Tavsiye Bacaklarınızı Yukarıda Tutun veya Yürüyüş Yapın

  Varis belirtileri olan ağrı ve şişliğin hafiflemesi için iki şey yapabilirsiniz. Bacaklarınızda şişlik oluştuğunda yatın ve ayaklarınızı yaklaşık olarak 30 cm yukarıda tutacak şekilde ayaklarınızın altına yastık veya yükselteç koyun böylece bacaklarınızda biriken kirli kanın kalbe kendiliğinden akmasını sağlayarak bir rahatlama sağlayabilirsiniz. Bu ağrılarınızın da hafiflemesini sağlayacaktır.

  İkincisi bacak kaslarınızın çalışmasını sağlamak için hafif tempolu olarak yürüyüş yapın. Damarlarınızdaki genişmeye bağlı olarak damarlar içinde kan birikmesini yoğun hareket ile azaltabilirsiniz. Böylece damarların çevresindeki kasların kasılıp gevşemesi sayesinde damar içindeki kanın yukarı doğru akışını sağlayabilirsiniz. Bu da size rahatlama sağlayacaktır.

  Variste Kaşıntı Sorunu

  Varis hastalarının en sık karşılaştığı sorunlardan biri de kaşıntıdır. Kaşıntıya neden olan olay bacakta biriken kirli kandır. Kirli kan cilt yüzeyinde kaşıntıya neden olmaktadır. Çoğu hasta bu durum karşısında o kadar yoğun kaşınır ki kanamalara dahi neden olabilir. Bunu önlemek için kullanılan ilaçlar geçici çözümler sunmakta ancak ayakların ya da bacakların yıkanmasından sonra kaşıntı yeniden başlamaktadır.

  Varis ve Kramp İlişkisi

  Varis hastaların en büyük çilesidir gece uykularında oluşan kramp. Kramp’ın nedeni tam olarak tespit edilememekle birlikte pek çok neden bulunmaktadır. Ancak varis hastalarının kramp sorunu ile uğraştıkları bilinmektedir. Kanımızca kramp bacakta biriken kirli kanın tahliye edilememesi nedeniyle kasların vermiş olduğu bir tepkidir. Böylece kasılan kaslar damarların çevresinde ciddi bir sıkmaya neden olmakta böylece kan akışını artırarak taze ve temiz kanın bacak kaslarına gelmesini sağlamaktadırlar. Varis hastaların yatarken sabah dinlenmiş olarak kalkmak istemelerine rağmen dinlenememiş olarak ve yorgun kalkmaları çok olağan bir durumdur.

  Ciltte Renk Değişimi / Sertleşme

  Varis hastalığı ilerledikçe şikâyetler git gide artmakta ve belirtileri de ilerlemektedir. Varis nasıl anlaşılır Bacakta biriken kirli kan daha fazla birikerek cilt yüzeyinden de görülür hale gelir. Kan miktarındaki bu artış bir müddet sonra ciltte renk değişimine neden olmaya başlar.  Cilt renginde koyu renk önce kırmızı sonradan koyu kahverengi bir görünüm almaya başlar. Toplardamarlardaki kanın bacak dokuları arasında yayılarak burada bekleyerek pıhtılaşması ile birlikte ortaya çıkan bu durum varis hastalığının ciddi anlamda ilerlediğini ortaya koymaktadır. Bir müddet daha tedavi olunmaması halinde bacak cildinde kanalar görülmeye başlar.

  Varisli Bacakta Kanama

  Bir aşamadan sonra daha korkutucu bir hal alan varis hastalığında kanama ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durum toplardamarlarda çok fazla basınç olmadığı için sızıntı şeklinde kanama olur. Bu kanamayı önlemek için tampon ile kanayan bölgeye baskı yapılması gerekir. Bir aşamadan sonra baskı kaldırıldığında kanama durmuş olacaktır.

  Varis Belirtilerinin Görülmesi Halinde Ne Yapalım?

  Yukarıda varis belirtilerini ve bu belirtilerin nasıl ortadan kalktığını aktardır. Gelelim teşhis ve tedaviye. Eğer yukarıda bahsettiğimiz belirtilerin bir veya bir kaçı sizde var ise bu durumda bize başvurmanızı ve renkli Doppler ultrason eşliğinde varis muayenesi olmanızı tavsiye ederiz. Zira varis sadece gözle dışarıdan yapılacak bir muayene ile teşhis edilemez. Her bacak ağrısı varis ağrısı değildir. Bunun ayrımı ancak Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler tarafından yapılmaktadır.

  Varis Nasıl ve Kim Tarafından Tedavi Edilmelidir.

  Varis hastalığının tedavisi geçmişte kalp damar cerrahisinin inceleme alanında iken girişimsel radyoloji uzmanları tarafından bulunan ve geliştirilen ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin yaygınlaşması ile birlikte girişimsel radyolojinin alanına kaymış bir hastalık tipidir. Bu hastalığın ameliyat ile tedavisini halen kalp damar cerrahları cerrahi işlem ile yapmaktadırlar. Ancak hasta konforu açısından ameliyatsız varis tedavisi tekniğinin ilk uygulayanlarının da girişimsel radyoloji uzmanları olduğu unutulmamalıdır. Tedavinizin her aşamasında işlemin aşamalarını ultrason ile takip ederek nereye ne kadar işlem yapılması gerektiğini görerek tedavi yapabilecek girişimsel radyoloji uzmanlarına başvurmaktan çekinmeyin.

  Varisten 15 dakikada kurtulun

  Varis hastalığının tedavisinde artık ameliyat yöntemine başvurulmuyor ve girişimsel radyoloji uzmanları varisli damarları ultrason ile cilt yüzeyinden tespit ederek damar içine girişimsel işlemler ile tedavi edebiliyorlar. Köpükle varis tedavisi 15 dakika gibi kısa sürede bitebiliyor ve hasta tedaviden hemen sonra işe gidebiliyor normal yaşamını sürdürebiliyor.

 • Varis Nasıl Teşhis Edilir?
  Varis Nasıl Teşhis Edilir?

  Hasta önce Radyoloji uzmanı tarafından muayene edilir, bacak fotoğrafları çekilir, daha sonra hasta ayakta dururken Doppler ultrason yapılır. Bu sayede Radyoloji uzmanı tarafından hasta toplardamarlarının haritalandırılması yapılır. Varis Tedavisi için planlama yapılır. Bu haritalama işlemi daha sonra Radyoloji uzmanı tarafından yapılan varis tedavisinin başarısına doğrudan etki eder.

  Renkli Doppler Ultrasonun Önemi 

  Varisler çıplak gözle rahatlıkla görülebilir hele hele büyükse kabarıklığı el ile bile hissedilebilecek düzeylere ulaşır. Ancak bu gözle görünenler rahatsızlığın ana nedeni olan kapak yetmezliği gösteren toplardamarın ana durumunu göstermez. Bu ince ayrıntı ancak doppler ultrasonografi ile görülebilir. Bu tetkiki de yapacak olan kişi varis konusunda deneyimli bir radyoloji uzmanıdır. Varis hastaları maalesef ki başlarda belirtileri dikkate almayarak, aşamasını hızlandırdıkları bu rahatsızlığı teşhis konulduktan sonra bile yine önemsemeyerek, konusunda ilgisiz doktorlara giderek tedaviyi aksatma yolunda ilerlerler. Oysa şu bilinç yer etmelidir ki, her hastalığın tedavisini ve takibini yapacak bir hekim vardır. Branşlar boşuna yoktur. Mesela varis hastalığının tedavisinde dahiliye ne yapabilir?

  Varis muayenesi esnasında ayakta doppler ultrason gereklidir

  Sağlıklı tedavi için bilinçli adımlar atmak ilk önce hastanın görevidir. Doğru yerde olduğunuzda zaten doğru tedavinizin adım adım ilerlediğini siz de göreceksiniz. Doppler Ultrasonografi işlemiyle birlikte varis tedavisiniz başlayacaktır. Ve bu hastalığın tekrarlamaması adına doppler takipleri yapılması hekiminiz tarafından size bizzat iletilecektir. Ve böylelikle konusunda uzman bir radyoloji uzmanı ile tanışarak incelemeleriniz başlayacaktır. Varis muayenesinde doppler incelemesini sadece yatarak yapmamalıdır. Doppler hem yatarak hem ayakta yapılması gereken bir tetkiktir. Varis tedavisinde ayakta yapılan renkli doppler hastalığın gidişatının durumunu net olarak gösteren bir değerlendirmedir. Bu sebeple kullanımı şarttır. Yaklaşık 30 dk süren bu ince detaylı değerlendirme sonrasında toplardamarların durumu ve yapısı hakkında bilgi sahibi olunabilir ve bununla paralel olarak tedavi süreci başlatılır. Özellikle varisler büyükse renkli ultrasonun yapılması da şarttır. Çünkü amaç kapak yetmezliği olan damarları ortaya çıkarmaktır. Birinin yapılmaması demek eksik teşhis demektir. Atlanılan bir nokta ile tedavi planına yansıyan aksaklık tümevarımla bütün tedaviyi  olumsuz etkileyen bir faktördür. İnceleme tüm detayıyla ve titizliğiyle yapılmalıdır. Varis tedavisinde bu hastalığın teşhisi, tedavisi ve takibi sıralamasını tek bir hekim yapmalıdır. Bu hekim grubuna girişimsel radyoloji uzmanları denir. Girişimsel radyoloji uzmanları varis tedavisini ameliyatsız yapabilen uzmanlardır. Tedavi sırasında her an ultrason kullanarak toplardamarların durumuyla beraber tedaviyi sürdürürler. Girişimsel radyoloji uzmanların bu şekilde eğitim almışlardır ve tedaviyi sonuna kadar yürütürler. Bu uzmanlar toplardamarların anatomisini, fizyolojisini, oluş ve kaçış nedenlerini, hasar sebeplerini en ince ayrıntısına kadar bildiğinden tedavide başarılı olmamak olası değildir. Profesyonel ellerde varis hastalığı kurtulma imkanı olan bir hastalıktır.

  Varis Hastalığı Nedir?

  Bacaklarda derinin altındaki toplardamar genişlemesi varis rahatsızlığı adı altında birleşir. Toplardamarlar bacaklardaki kirli kanı temizlenmesi açısından akciğerlere ve kalbe taşıyan damarlardır. Kanın toplanmasını engellemek açısından kapaklar mevcuttur. İşte bu kapaklarda hasar oluştuğunda sistem durur ve hastalık oluşmaya başlar. Çünkü damarların içinde basınç oluşmuştur ve bu basınçla birlikte hastada başlarda düşük seviyelerde daha sonra şiddeti giderek artarak devam eden sıkıntılar baş gösterir. Ayakta uzun süre durmak ya da devamlı oturmak, ailede bu hastalığın olması, fazla kilo sebepleri arasında gösterilebilir. Kadınlarda erkeklere oranla görünme olasılığı çok daha yüksektir. Tanı konulmayan ancak ağrılar yaşayan bir hasta bacaklarını havaya dikerek dinlendirmede bir nebze rahatladığını hisseder. Ancak bunlar geçici çözümlerdir. Tedavi tam teşekküllü yapılmalıdır aksi takdirde sorun pıhtı oluşumlarına kadar devam eder. Bu da ciddi sorunlar doğurur. Mutlaka tedavisi ihmal edilmeden yapılmalıdır.

  Varis Nasıl Oluşur?

  Varis sebepleri olarak çok ayakta kalmak ya da çok hareketsiz oturmak, ilk üzerinde durulması gereken konudur. Bu iş sebebi ile olabilir. Şayet ayakta durmanız gereken bir işteyseniz mutlaka aralarda oturup dinlenmelisiniz, diğer yandan oturan bir işe sahipseniz kalkıp yürümek bacakları çalıştırmak gereklidir. Spor ya da egzersiz yapmak varisin önlenmesinde çok büyük yarar sağlar. En azından yürüyüş yapılmalıdır. Çok fazla sıcak banyo yapılmamalıdır. Sauna, hamam, kaplıcalar çok fazla kullanılmamalıdır. Sigara ve alkol tüketimine dikkat edilmelidir. Aileden gelen kalıtsal durumlar varis oluşumunda en önemli etkendir aslında. Ve kadınları en çok etkileyen dönem hormonal değişikli birlikte hamilelik dönemi. Bu dönemde alınan kilolarla birlikte sistem karmakarışık bir hal alır. Ve varis oluşumuna davetiye hazırlar.

  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır

  Varis tedavisi yıllardır ameliyat yöntemi ile tedavi edilen bir rahatsızlıktı. Ancak zamanla bunun birtakım ciddi komplikasyonlarının oluşması sebebiyle tercih sıralarında altlara inmeye başladı. Artık ameliyatsız tedavi yöntemleri artmaktadır. Bunun yanı sıra eğer rahatsızlık 2. ya da 3. evredeyse yine kullanıldığı durumlar da vardır. Varis rahatsızlığının ilaçla tedavisi yoktur. Sadece yaşanılan sıkıntıları ağrıları bir nebze olsun azaltır. Hastalığı yok etmez ancak destek tedavi adı altındadır. Varis tedavisinde kullanılan lazer, radyo frekans, ilaçla kurutma ve köpük tedavisi gibi çağdaş ameliyatsız yöntemlerle çok daha kolay ve risksiz bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Ameliyatsız varis tedavi yöntemlerinin en önemli avantajı; hasta günlük yaşamını sürdürürken tedavisini olabilmektedir. Varis çorapları tedavide önemli bir yeri vardır. Doktor kontrolünde verilen hastaya uygun ölçü ve basınçta verilmiş reçeteye istinaden eczane ya da medikal firmalardan alınan çoraplar olmalıdır ve kesinlikle kullanımda doktor tavsiyesine uyulmalıdır. Ameliyat yönteminde ise varisli damara kesi atılarak alınması durumunda komplikasyon olarak doku zedelenmeleri ve daha sonrasında bir cerrahi işlem geçirildiği için istirahat süresinin diğer yöntemlere göre çok daha uzun olması durumları mevcuttur.

  Varis tedavi yöntemlerinde etkili olan iğne tedavisinde, enjektör ile ilaç ilgili damara verilir. Küçük çaplı varis tedavilerinde hayli başarılı olunmuştur. İğne tedavisi 65 yaş üstüne, gebelere, obezitelere, alerjisi olanlara uygulanamaz. Lazer tedavisi varis rahatsızlıklarında bir numaralı tedavi sistemi olup başarı oranları hayli yüksektir. Lazer enerjisi ile hasarlı damarın içeriden kapatılması esası söz konusu olduğundan yinelenme olmaz. Bu da başarı oranlarında yükselme sağlar. Bu aşamada tedavig sonrasında kaybolmayan damarlar söz konusu olduğuğu durumlarda köpük tedaviye geçilir. Hastalıklı damara enjekte edilen köpük ile varislerin çoğu küçülerek yok olur. Lazer ile tedavide işlem 40 dakika kadar sürer ve hasta günlük yaşamına rahatlıkla devam eder. Hiçbir cerrahi iz taşımaz ya da ağrı çekilmez.

  Varis tedavi edilmeli midir?

  Varis rahatsızlığı kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Hastalığın derecesi ile eşdeğer alternatif tedavi yöntemleri olan varis rahatsızlığında önemli olan yakalanılan başarı ve bunun devamlılığıdır. Bunu da her insan sorumlu olduğu vücudu için yapmak zorundadır. Yaşam tarzındaki ufak değişikliklerle bunu başarmak mümkün. Bol hareket, beslenmeye dikkat, giyim tarzlarında sıkı kıyafetlerden uzak durmak, çok sıcak yerlerde sauna kaplıca gibi bulunmama şeklinde sıralanabilir. Bir saatten fazla ayakta durmak ya da oturmak bacaklar için zararlıdır. Varis tedavisi her zaman yapılabilecek olan bir tedavidir. Kişiyi hem ağrı hem de görüntüsü itibari ile psikolojik etkileyen bir durumdur. Genelde yaz aylarına kadar özellikle görüntüde sonuç alınması için kış-bahar ayları arasında tercih fazladır. Önemli olan zamanı ertelemek değil zamanı yaratmaktır.

  Varisli damarların büyük bir bölümü iyi huylu olmasına rağmen ciddi olan varislerde olduğundan bacakta dolaşım bozukluğuna kadar problemler baş gösterebilir. Yürüyememe, ayakta kalamama, geçmeyen ağrılar, iş ve sosyal hayatında aksamalar, kendinden uzaklaşma ve sonrasında depresyon yaşanılan durumlardır. Renk değişimleri, ilerleyen dönemlerde varis yaraları ve en son aşama olan kanamalar. Bu tedavilerden size hangisinin uygulanacağı, doktorunuzun koşullarınızı ve hastalığınızı değerlendirerek vereceği karara bağlıdır. Tedavi yöntemleri içerisinde hangisinin uygulanacağına doktorunuz doğrultusunda karar vermek ve hastalığınızı değerlendirmek ve en önemlisi kendinize verdiğiniz değeri ölçmek adına varisle savaşabilir, dünyanızdan uzak tutabilirsiniz.

  Varis nasıl teşhis edilir hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu için bize ulaşın.
 • Varis Nasıl Tedavi Edilir?
  Varis hastası olan kişilerin aklına gelen ilk soru varis nasıl tedavi edilir ?

  Varis Nasıl Tedavi Edilir ? Varis genel olarak bir toplardamar hastalığı olduğundan bu hastalığın tedavisi geçmişte hastalıklı damarın ameliyat ile  vücut dışına koparılarak çıkarılması olarak kabul ediliyordu.

  Ancak gelişen teknoloji ve tıbbın bu teknolojiyi kullanmaya başlamasıyla beraber varis nasıl tedavi edilir sorusu tekrar sorulmaya başlandı. Varis hastalığının tedavisinde ameliyat yöntemi artık terk edildi. Bunun yerine varisli damarı ameliyat ile vücudun dışına çıkarmak yerine damarı olduğu yerde kapatmak tercih edildi.

  Variste tedavisinde ameliyatsız varis tedavisi yöntemi olan lazer le varis tedavisi yöntemi ilk kez 1999 yılında Amerikalı bir Girişimsel Radyoloji uzmanı tarafından bulmuş ve kullanmıştır. Bu sayede ameliyatsız varis tedavisi dönemi başlamıştır. Aradan geçen dönemde her geçen gün yeni bir teknik girişimsel radyoloji uzmanları tarafından uygulanmaya başlanmış ve ameliyatsız varis tedavisine girişimsel radyoloji hakim olmuştur.

  Ameliyatsız Varis Tedavisinde varisli damar bir kaç şekilde kapatılabilir.
  1. Lazerle varis tedavisi
  2. Buharla varis tedavisi
  3. Radyofrekans ile varis tedavisi
  4. Köpükle varis tedavisi
  5. Skleroterapi

  Kullanılan tüm yöntemlerin ortak özelliği ultrason yardımıyla tespit edilen yerden damar içine iğne deliği kadar bir yerden girişim yapılması yine ultrason yardımıyla damar çevresinin yanmasının önlenmesi için sıvı ile yastıklanmasından sonra damar içine uygulanan ısı ya da ilaç ile damarın bir daha açılmayacak şekilde kapatılması şeklinde ifade edilebilir.

  Varis nasıl tedavi edilir sorusunun ilk cevabı olan; Lazer, Buhar yada Radyofrekans yönteminde damar içine gönderilen malzeme damar içini yakar böylece damar yapışır ve bir daha açılmaz. Yapılan bu işlem de ameliyat ile damarın dışarıya alınması ile aynı sonucu yani kan akışını durduran bir işlemdir.

  Varis nasıl tedavi edilir sorusunun ikinci cevabı olan; Köpük ve skleroterapi de ise damar içine verilen ilaç damar içinde damar cidarında yaptığı tahribattan sonra damarın yapışarak kapanmasına daha sonra da ortadan kalkmasına olanak vermektedir.

  Varis nasıl tedavi edilir diye soruyorsanız hala ve yeterli cevabı bulamadıysanız lütfen bize ulaşın.
 • Varis Kremi Nedir İşe Yarar mı?
  Varis Kremi Nedir? İşe Yarar mı?

  Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, varis kremlerinin ağrıları anlık yok ettiğini belirtirken, merak edilen birçok soruya da cevapladı! ‘’Varis kremi işe yarar mı?’’

  İyice bir düşünün! Cildin üstüne süreceğiniz bir krem, cildin altındaki genişlemiş bir damarı nasıl daraltabilir? Damardaki kirli kan göllenmesini, damarlardaki kıvrılma ve genişlemeyi düzeltmesi mümkün müdür? Varis, kremle tedavi edilebilir mi?  Hayır, varis kremle tedavi edilemez! Edilemez, edilebilseydi eğer Girişimsel Radyoloji Uzmanları reçeteye varis kremi yazarlardı.

  EVLA (lazer tedavisi),Skleroterapi gibi teknolojilerin gelişmesine gerek kalmazdı.  Krem ne işe yarar? Tedavi edemez ancak ne işe yarar bir bakalım. Güvendiğiniz markalardan alırsanız ağrı, sızlama ve yanma gibi sorunların anlık olarak giderilmesini sağlayabilir. Şu söylenebilir! Sürüldüğünde anlık rahatlama sağlayabilir ancak birkaç saat sonra o rahatlığınız yerini huzursuzluğa bırakabilir. Çatıda bir hasar varsa yağmurda yerleri kurulamak geçici olarak çözüm gibi görünebilir. Ancak çatıdaki hasarı onarmadan yerleri kurularsanız her yağmur yağdığında yerler yeniden ıslanır. Yani varisli damarları tedavi etmediğiniz sürece üstten süreceğiniz şeyler geçici rahatlama dışında bir çözüm sağlamaz.

  Varis Kremi İşe Yarar mı? ne yazık ki hayır. Ancak varis tedavisi için bize ulaşın.
 • Varis Neden Olur Nasıl Geçer?
  Varis neden olur nasıl geçer

  Varis Neden Olur Nasıl Geçer? Varis bacak toplardamarlarının görevini yapamaması dolayısıyla oluşur. Bacak toplardamarları görevlerini damar içinde bulunan ve kanın sadece yukarıya doğru akmasını sağlayan kapakçıklar sayesinde yaparlar.

  Bu kapakçıkların kanı aşağı kaçırması ile birlikte toplardamar görevini yapamaz hale gelir ve içindeki kanın oluşturduğu basınç ile genişlemeye başlar. Genişleyen damar içindeki kapakçıklar daha da bozularak artık hiç işlev göremez hale gelir.

  Varis herhangi ilaç ile bitkisel tedavi ile ya da kremle geçmez. Varis olmuş damarın çapının daralması fiziken mümkün değildir. Kullanılacak kremler ilaçlar ve bitkisel kürler tedavi etmez, şikayetleri geçici olarak hafifletebilir.

  Bu nedenle varis ya eski yöntem olan ameliyatla varis tedavisi, ya da ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile tedavi edilir.

  Ameliyatsı varis tedavisi yöntemleri; 
  1. Lazerle varis tedavisi 
  2. Buharla varis tedavisi 
  3. Radyofrekans ile varis tedavisi
  4. Köpükle varis tedavisi 
  5. Skleroterapidir. 

  Zamk ile varis tedavisi de son zamanlarda ülkemizde uygulanmakla birlikte klinik sonuçları halen çok netleşmemiş olduğundan ve kullanılan malzemenin dolaşıma geçmesi riskinden dolayı kliniğimizde tercih edilmemektedir.

  Varis neden olur nasıl geçer hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
 • Varis İçin Yapılması Gereken Hareketler
  Varis için yapılması gereken hareketler

  Varis İçin Yapılması Gereken Hareketler için söylenecek ilk şey; Varis hastalarının bu hastalık karşısında yapabilecekleri tedaviye yönelik bir hareket yoktur şeklinde olacaktır. Ancak yapılacak hareketler varis hastalığının getirdiği ağrı ve benzeri sıkıntıları hafifletmek için kullanılabilir. Varis bacaklardaki toplardamarların görevini yapmamasından kaynaklanan bir hastalık olduğu için bacaklarda kirli kan birikmesi olur. O nedenle varis hastalarının bacak kaslarını güçlendirecek hareketler yapması tavsiye edilir.

  Bunun yanı sıra varis hastalarının dinlenme süresi içinde ayaklarını kalp seviyesinin üstünde tutması bacaklarda biriken kanın kalbe ulaşmasını kolaylaştıracağından kramp ve kaşıntı gibi yakınmaları hafifletebilir.

  Varis için yapılması gereken hareketler sorusuna verilecek en iyi cevap aslında varis hastalığının tedavi ettirilmesidir.

  Varis tedavisi için benimsenmiş en gelişmiş yöntemler lazerle varis tedavisi ve köpük tedavisidir. Bu yöntemlerden herhangi biriyle yapılacak tedavi sayesinde sağlığınıza kavuşabilir. Estetik kaygılarınızın sona ermesini sağlayabilirsiniz. Aslında Varis İçin Yapılması Gereken Hareketler sorusuna verilecek başka bir kısa cevap ise ne yaparsanız yapın hareketsiz yaşamdan uzak durum olmaktadır.

  Varis İçin Yapılması Gereken Hareketler hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
 • Varise Ne İyi Gelir?
  Varise Ne İyi Gelir?

  Varise Ne İyi Gelir sorusuna verilecek ilk cevap aslında genel olarak varis tedavi edilmediği sürece kendiliğinden geçmesi beklenmeyen bir hastalıktır şeklinde olacaktır. Ancak tedavi kararı verilene kadar varis dolayısıyla ortaya çıkan sorunları hafifletici bir takım önlemler alınabilir.

  Bunlar;
  1. Hareketsiz ayakta durmaktan veya devamlı oturmaktan kaçınmak,
  2. Otururken ayakları nispeten yüksek bir yere koymak,
  3. Akşamları bacakları soğuk suyla yıkamak,
  4. Eve gelince bacakları kalp seviyesinin üzerine kaldırmak,
  5. Ayak bileğinden yukarıya doğru masaj yaptırmak,
  6. Yüzmek ve Yürüyüş yapmak,
  7. Gün içinde varis çorabı giymek

  Bu soru için verilen bu öneriler geçici bir rahatlama yaratacaktır ancak köklü bir çözüm ve varis tedavisi yöntemleri hakkında bilgi almak için bize ulaşın.

  Varis artık 10 dakikada çözülebilen bir hastalıktır.

  Varise ne iyi gelir sorunuza daha ayrıntılı cevaplar ve randevu için bize ulaşın.
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • G
  Gizem Saygılı08.11.2018

  Merhabalar,daha önce bir yakınım sizde köpük tedavisi olmuş,çok memnun kalmış sizi önerdi. Bende araştırdım yorumları okudum. Ben iğneden,ameliyattan çok korkuyorum size gelmek istiyorum ama kılcallarımda olmaya bilir bana bilgi verebilirseniz mutlu olurum birde fiyat alabilirmiyim teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Gizem hanım öncelikle geçmiş olsun. Varislerinizin durumunu öğrenmek amacıyla size ayakta doppler us çekmem gerekmektedir. Kılcal varisleriniz varsa köpük skleroterapi,genişlemiş bir damarınız veya venöz yetmezliğiniz yada ameliyatlık bir damarınız varsa ameliyatsız varis tedavi yöntemi olan endovenöz lazer ablasyon tedavisi uygulamam gerekir. Ağrısız ve acısız olan bu işlem sizi hiç korkutmasın. 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan fiyat bilgisi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz.

 • M
  Meftune22.07.2018

  İyi günler hocam.Oğlum 13 yaşında ve sağ bacağının arkasında damarları belirgin bir şekilde görünmekte.Doktora gösterdim ama ultrason bile çekmedi.çocuk olduğu için bişey yapılamayacağını söyledi.Oğlum için ne önerebilirsiniz. Nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim...

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Öncelikle geçmiş olsun Meftune hanım. Dr.Rengin hocanın kliniğimizde Doppler US çekip tanısını koyması gerekir. Buradan vereceğimiz bilgiler çocuğumuzu göremeden yanlış bir yol göstermeye sebebiyet kılar. Kliniğimize gelerek tanısı konması bacaklarındaki damarların nedenine saptanılması daha doğru olacaktır. Sizlere bu şekilde daha iyi yardımcı olabiliriz. Bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi arayarak bilgilendirmek bizi mutlu eder.Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 • A
  Ayça Eren06.07.2018

  hocam merhaba, varis hastalığımı tedavi ettirmek istiyorum. Konya da yaşıyorum gelsem aynı gün işim biter mi? bir de fiyat ne olur acaba

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Öncelikle geçmiş olsun Ayça hanım.Kliniğimizde kesi tanı için Dr. Rengin hocamızın size ayakta Doppler US çekmesi gerekir. Daha sonra bir venöz haritalama oluşturuluyor. Sizin için uygun olan tedavi planı Skleroterapi ( Köpük Tedavisi) mi ? yoksa Endovenöz Lazer Ablasyon mu ? buna karar veriliyor.Geldiğiniz gün tedaviye başlama olasılığınız yüksektir efendim. Skleroterapi (Köpük tedavisi) Genelde kılcal varislerde ve orta derece varislerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. 1-2 senansa biter ama nadirde olsa 4-5 seans süren hastalarımızda oluyor. Bunun sebebi varislerin azlığına ya da çokluğuna bağlıdır. Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) ; venöz yetmezlik,damar genişlemesi ve ameliyat olması gereken damarlarda uyguladığımız ikinci bir tedavi yöntemidir.Ameliyatsız tedavimiz bu EVLA sayesinde hastalarımızın sağlığına hemen kavuşmasını ve yaşamına olumlu devam etmesinde en büyük etkendir. Kesi yok, dikiş yok ve anestezi almadan tedavilerinize yürüyerek gelip gideceğiniz bu tedavi yöntemlerimizde tekrarlama, herhangi bir sorun yaşamadan varislerinizden kurtulmanız mümkündür.Bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi arayacağız. Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Beni varisten kurtardınız
Beni varisten kurtardınız 16.07.2017

Urfadan Ankaraya kadar Selam gönderiyorum Size teşekkür ediyorum Beni varisten kurtardınız Ramazanda ömrede agrısız Ve rahat vazifemizi yaptık Havalar biraz serinlesin Hanımıda getirecegim

Varıslerım ve ağrılarım kalmadı
Varıslerım ve ağrılarım kalmadı 16.07.2017

Uzun suredır varıs ağrısı çekiyordum ve bacaklarımda görünen varıslerım çok fazlaydı Rengın Hanım'a tedavı olmuş bır tanıdığım vasıtasıyla ıletışıme geçtım ve tedavı surecım başlamış oldu. Mükemmel bır insan her anlamda sızın sorularınıza cevap verebılecek kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağından aldığınız tedavıden ilgiden alakadan fazlasıyla memnun kalacaksınız

Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum
Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum 16.07.2017

Ben Ankara'nin bir ilcesinde yasıyorum.Rengin hanımı eşim internet araştırmaları sonucu tesadüfen buldu.Kendisine çok korkarak tereddütle gittim,bir dinler çıkarım ne kaybedeceğimki diye düşünüyordum. Çünkü daha önce bir lazer tedavisi olmuştum .Hem tedavi hem sonuç çok üzücüydü ve varislerimde geçmemişti. Ama Rengin hanımın güler yüzü, tatlı dili, şefkatli dokunuşu beni tadavi olmaya ikna etti ve süreç başladı. Başlayalı üç ay oldu ve daha şimdiden çok mutluyum.Varislerim henüz tamamıyla bitmedi ama beni bu yaz rahatlıkla etek giyip mutlu edecek kadar azaldı. Her fırsatta eşime ve kendisine dua ediyorum.

İyi Bir Varis Doktoru
İyi Bir Varis Doktoru 16.07.2017

Rengin Hocam ile sağlık sektöründe çalıştığım ve bir Biyolog olduğum için anneme iyi bir Varis Doktoru ararken kesişti yollarımız iyi ki tanıdık sizi iyi ki güvendik size işini severek yapan başarı bir hekim diye bana sorsalar aklıma ilk gelecek isimsiniz başarılarınızın devamını diler sonuç için çok teşekkür ederiz.

Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin
Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin 16.07.2017

Aksaray'dan araştırma sonucu Uzman Dr Rengi Türkgüler'e Ulaştım. Uzman Dr Rengin Hanıma ve Asistanı Safiye Hanıma Gönülden İlgilendikleri için Teşekkürlerimi sunuyorum. Kısa sürede çokkkkk güzel sonuç aldım. Tedavi için geldiğimde psikolojikmen iyi olacağımı düşündüm tabiki bu düşünceye Safiye hanımın desteği de olmuştur. Veeeeeeee Varistennnn Kurtuldummmmmmm Tek seansta mükemmel ötesi sonuç aldım.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314