Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Ameliyatı

Varis ameliyatı hangi durumlarda gerekli olur?

Varis Ameliyatı

Varis ameliyatı 2000 li yılların başına kadar dünyada çok sık kullanılan bir varis tedavisi yöntemiydi.

Doksanlı yılların sonlarında Amerikalı bir Girişimsel Radyoloji Uzmanı olan Dr. Robert Min ve ekibi tarafından damar içi işlem ile varisin tedavisi için alternatif tedavi yöntemleri araştırılırken lazerle varis tedavisi nin bulmasıyla varis ameliyatının yerini ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri almıştır.

Günümüzde ve kliniğimizde de Girişimsel Radyoloji uzmanları tarafından uygulanmakta olan bu yöntemler ile varis ameliyatı olmaya gerek kalmamış kansız dikişsiz ve ağrısız varis tedavisi uygulanmaya başlanmıştır. Böylece varis ameliyatı  gün geçtikçe daha az yapılmaya başlanmıştır.

Varis Ameliyatında 2 Yöntem Kullanılır!

İlk yöntem büyük varisleri oluşturan safen toplardamarına yapılan varis ameliyatı dır. Burada amaç kan dolaşımına karşı çalışan ve görevini yerine getirmeyerek zarar veren bu damarı varis ameliyatı ile çıkarmaktır. Bu işleme safenektomi varis ameliyatı ya da safen toplardamarının bacaktan çıkarılması denir.

İkinci yöntem ise cilt yüzeyinden görünen varislere yapılan flebektomidir. Flebektomi varis ameliyatı sadece cilt yüzeyinde görünen varisin çıkartılması demektir. Burada büyük varis olan alanlara küçük (yarım santimetre kadar) kesiler açılarak varisli damarlar varis ameliyatı ile çıkarılır.

Varis ameliyatı kalp damar cerrahları ya da genel cerrahi uzmanları tarafından yapılabilmektedir!

Varis ameliyatı esnasında bacakta bulunan ve çalışmayan toplar damar yukarıdan aşağıya kadar bacak dokuları içinden çıkarılması gerekir. Varis ameliyatı sırasında kasıktan kesi yapılır.

Safen damar bağlanır ve koparılarak çıkarılır. Bu nedenle varis ameliyatı esnasında bu damara bağlı yan damarların uçları açık kalır. Bunun sonucu olarak varis ameliyatı sonrasında bacaklarda önemli ölçüde morarma ve kan toplanması olur. Bu nedenle varis ameliyatı sonrasında bacaklar çok sıkı biçimde bandajlanır. Hasta varis ameliyatı sonrasında en az 15 gün boyunca istirahat etmek zorundadır.

Bu nedenlerle varis ameliyatı sonrasında köpük tedavisi için bacakların toparlanması beklenir. Varis ameliyatı sonrası tedavi oldukça uzundur.

Lazerle varis tedavisi varis ameliyatı gibi değildir. Varis ameliyatı sonrası uzun süreli yatak istirahati gerekirken lazerle varis tedavisinde hasta hemen işbaşı yapabilmektedir. Varis ameliyatı artık terk edilmeye başlanmıştır.

Kalp damar cerrahisi ihtisasım esnasında çok sayıda varis ameliyatı yapmak zorunda kaldım. Varis ameliyatı o dönemde bu şekilde yapılmaktaydı. Varis ameliyatı sonrası bir çok hastada yatak istirahati gerekliliği varis ameliyatı nın ertelenmesine neden olmuştur. Artık varis ameliyatı yapmıyorum. Lazerle varis tedavisini öneriyorum.

Varis Ameliyatı hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın!

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
  • O
    Osman Karlıdağ17.10.2018

    Doktor benim bacaklarımı muayene etti ve ameliyat olmam gerektiğini bana söyledi. Araştırmalarım sırasında sizin sitenizi gördüm. Varisi ameliyatsız şekilde hallettiğnizi yazmışsınız. Acaba benim büyük boy varislerimi de ameliyatsız şekilde tedavi edebilir misiniz. ?

    Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

    Osman bey öncelikle geçmiş olsun.Ameliyatsız varis tedavisi değimiz Endovenöz Lazer Ablasyon çok kolay ve kesin çözümü olan bir yöntemdir.Ameliyatı hastalarıma kesinlikle önermiyorum.Damarı koparıp çıkardıkları için yan dallara zarar veriyor ve varis bir süre sonra tekrarlıyor. EVLA ile kesi,dikiş,anestezi almadan yürüyerek gelip gideceğiniz bir tedavi yöntemi ile sizi varis hastalığınızdan kurtarıyorum.Muayene sonrası eğer ki venöz yetmezlik,damar genişlemesi varsa bu işlemi yapıyorum.Teşekkürler.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu 18.12.2019

Ben Çiğdem Resuloğlu, Ordu'dan geliyorum. Üç çocuk annesiyim, üç normal doğum yaptım. Topuklu ayakkanı giymeyi giymeyi çok seviyorum. Rengin hanım'ı bir doktor arkadaşım tavsiye etti. Onun da varis problemleri vardır ve mutlu sonuçlar almıştı. Bende 2 seans sonucu çok mutlu sonuçlar aldım. Görüntü değişti ve ağrılarım kayboldu. Dr. Rengin hocamın'a teşekkür ediyor, Allah yolunu daima açık etsin diyorum. Sevgiler, saygılar...

Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi
Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019

Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim. Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim. Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti. Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz. Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim. Emekli İngilizce Öğretmeni Aylin ÇAKIREL

Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314