Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Ameliyatı

Varis Ameliyatı

Varis Ameliyatı Artık Gerekmiyor ama!!

Varis ameliyatı 2000 li yılların başına kadar dünyada çok sık kullanılan bir varis tedavisi yöntemiydi. 90 lı yılların sonlarında Amerikalı bir Girişimsel Radyoloji Uzmanı olan Dr. Robert Min ve ekibi tarafından damar içi işlem ile varisin tedavisi için alternatif tedavi yöntemleri araştırılırken lazerle varis tedavisi nin bulmasıyla varis ameliyatının yerini ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri almıştır. Günümüzde ve kliniğimizde de Girişimsel Radyoloji uzmanları tarafından uygulanmakta olan bu yöntemler ile varis ameliyatı olmaya gerek kalmamış kansız dikişsiz ve ağrısız varis tedavisi uygulanmaya başlanmıştır. Böylece varis ameliyatı  gün geçtikçe daha az yapılmaya başlanmıştır.

Varis Ameliyatı için iki yöntem uygulanmaktadır:

Bunlardan ilk yöntem büyük varisleri oluşturan safen toplardamarına yapılan varis ameliyatı dır. Burada amaç kan dolaşımına karşı çalışan ve görevini yerine getirmeyerek zarar veren bu damarı varis ameliyatı ile çıkarmaktır. Bu işleme safenektomi varis ameliyatı ya da safen toplardamarının bacaktan çıkarılması denir.

İkinci yöntem ise cilt yüzeyinden görünen varislere yapılan flebektomidir. Flebektomi varis ameliyatı sadece cilt yüzeyinde görünen varisin çıkartılması demektir. Burada büyük varis olan alanlara küçük (yarım santimetre kadar) kesiler açılarak varisli damarlar varis ameliyatı ile çıkarılır.

Varis ameliyatı kalp damar cerrahları ya da genel cerrahi uzmanları tarafından yapılabilmektedir.

Varis ameliyatı esnasında bacakta bulunan ve çalışmayan toplar damar yukarıdan aşağıya kadar bacak dokuları içinden çıkarılması gerekir. Varis ameliyatı sırasında kasıktan kesi yapılır. Safen damar bağlanır ve koparılarak çıkarılır. Bu nedenle varis ameliyatı esnasında bu damara bağlı yan damarların uçları açık kalır. Bunun sonucu olarak varis ameliyatı sonrasında bacaklarda önemli ölçüde morarma ve kan toplanması olur. Bu nedenle varis ameliyatı sonrasında bacaklar çok sıkı biçimde bandajlanır. Hasta varis ameliyatı sonrasında en az 15 gün boyunca istirahat etmek zorundadır.

Bu nedenlerle varis ameliyatı sonrasında köpük tedavisi için bacakların toparlanması beklenir. Varis ameliyatı sonrası tedavi oldukça uzundur.

Lazerle varis tedavisi varis ameliyatı gibi değildir. Varis ameliyatı sonrası uzun süreli yatak istirahati gerekirken lazerle varis tedavisinde hasta hemen işbaşı yapabilmektedir. Varis ameliyatı artık terk edilmeye başlanmıştır.

Kalp damar cerrahisi ihtisasım esnasında çok sayıda varis ameliyatı yapmak zorunda kaldım. Varis ameliyatı o dönemde bu şekilde yapılmaktaydı. Varis ameliyatı sonrası bir çok hastada yatak istirahati gerekliliği varis ameliyatı nın ertelenmesine neden olmuştur. Artık varis ameliyatı yapmıyorum. Lazerle varis tedavisini öneriyorum.

Varis Ameliyatı hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
  • O
    Osman Karlıdağ17.10.2018

    Doktor benim bacaklarımı muayene etti ve ameliyat olmam gerektiğini bana söyledi. Araştırmalarım sırasında sizin sitenizi gördüm. Varisi ameliyatsız şekilde hallettiğnizi yazmışsınız. Acaba benim büyük boy varislerimi de ameliyatsız şekilde tedavi edebilir misiniz. ?

    Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

    Osman bey öncelikle geçmiş olsun.Ameliyatsız varis tedavisi değimiz Endovenöz Lazer Ablasyon çok kolay ve kesin çözümü olan bir yöntemdir.Ameliyatı hastalarıma kesinlikle önermiyorum.Damarı koparıp çıkardıkları için yan dallara zarar veriyor ve varis bir süre sonra tekrarlıyor. EVLA ile kesi,dikiş,anestezi almadan yürüyerek gelip gideceğiniz bir tedavi yöntemi ile sizi varis hastalığınızdan kurtarıyorum.Muayene sonrası eğer ki venöz yetmezlik,damar genişlemesi varsa bu işlemi yapıyorum.Teşekkürler.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Beni varisten kurtardınız
Beni varisten kurtardınız 16.07.2017

Urfadan Ankaraya kadar Selam gönderiyorum Size teşekkür ediyorum Beni varisten kurtardınız Ramazanda ömrede agrısız Ve rahat vazifemizi yaptık Havalar biraz serinlesin Hanımıda getirecegim

Varıslerım ve ağrılarım kalmadı
Varıslerım ve ağrılarım kalmadı 16.07.2017

Uzun suredır varıs ağrısı çekiyordum ve bacaklarımda görünen varıslerım çok fazlaydı Rengın Hanım'a tedavı olmuş bır tanıdığım vasıtasıyla ıletışıme geçtım ve tedavı surecım başlamış oldu. Mükemmel bır insan her anlamda sızın sorularınıza cevap verebılecek kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağından aldığınız tedavıden ilgiden alakadan fazlasıyla memnun kalacaksınız

Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum
Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum 16.07.2017

Ben Ankara'nin bir ilcesinde yasıyorum.Rengin hanımı eşim internet araştırmaları sonucu tesadüfen buldu. Kendisine çok korkarak tereddütle gittim,bir dinler çıkarım ne kaybedeceğimki diye düşünüyordum. Çünkü daha önce bir lazer tedavisi olmuştum .Hem tedavi hem sonuç çok üzücüydü ve varislerimde geçmemişti. Ama Rengin hanımın güler yüzü, tatlı dili, şefkatli dokunuşu beni tadavi olmaya ikna etti ve süreç başladı. Başlayalı üç ay oldu ve daha şimdiden çok mutluyum.Varislerim henüz tamamıyla bitmedi ama beni bu yaz rahatlıkla etek giyip mutlu edecek kadar azaldı. Her fırsatta eşime ve kendisine dua ediyorum.

İyi Bir Varis Doktoru
İyi Bir Varis Doktoru 16.07.2017

Rengin Hocam ile sağlık sektöründe çalıştığım ve bir Biyolog olduğum için anneme iyi bir Varis Doktoru ararken kesişti yollarımız iyi ki tanıdık sizi iyi ki güvendik size işini severek yapan başarı bir hekim diye bana sorsalar aklıma ilk gelecek isimsiniz başarılarınızın devamını diler sonuç için çok teşekkür ederiz.

Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin
Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin 16.07.2017

Aksaray'dan araştırma sonucu Uzman Dr Rengi Türkgüler'e Ulaştım. Uzman Dr Rengin Hanıma ve Asistanı Safiye Hanıma Gönülden İlgilendikleri için Teşekkürlerimi sunuyorum. Kısa sürede çokkkkk güzel sonuç aldım. Tedavi için geldiğimde psikolojikmen iyi olacağımı düşündüm tabiki bu düşünceye Safiye hanımın desteği de olmuştur. Veeeeeeee Varistennnn Kurtuldummmmmmm Tek seansta mükemmel ötesi sonuç aldım.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314