Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Çorapları

Varis Çorapları

Varis Çorabı

Varis Çorapları 1848 yılından beri Venöz yetmezlik tedavisinde kullanılmaktadır. Varis çorapları büyük varislerin neden olduğu yorgunluk, ağrı, yanma, kramp ve ayakta şişme gibi şikayetlerin hafifletilmesi için kullanılır. Sürekli olarak kullanılan varis çorapları varisin ilerlemesine biraz engel olabilir. Fakat yapılan bilimsel çalışmalar göstermektedir ki; varis çorabı varisin ortadan kalkmasına olumlu etkisinin olmadığını tespit etmiştir. Varis ne yazık ki ilaçla ya da varis çorabı ile tedavi edilemez.

En İyi Varis Çorabı

Varis hastalarının en sık sorduğu soru en iyi varis çorabı hangisidir? Varis çorabında varise uygulanan basınç her noktaya eşit miktarda oluşmaz. Varis çorapları ayak bileği ve çevresine en yüksek basıncı uygularken bacağın yukarısına çıktıkça basıncı kademeli olarak eksiltecek şekilde üretilmiştir. Buradaki amaç aşağıda göllenen kanın aşağıda birikmesini önlemek ve yukarıya doğru akmasını sağlamaktır. Bu sebeple varis çorabının basınç seviyesi aşamalı olarak değişir. Bu şekilde tasarlanmış bir varis çorabı en iyi varis çorabıdır

Varis Çorabı Ne İşe Yarar

Varis çorabının basınç seviyesi kademeli olarak azalacak şekilde tasarlanmasının sebebi kanı aşağıdan yukarıya daha kolay akışını sağlamaktır. Bu sebeple varis çoraplarına basınç kademeli olarak değişken basınçlı çoraplar da denir.Varis çorabı ne işe yarar sorusuna bir başka cevap da varise bağlı şikayetlerin hafiflemesini sağlamasıdır.

Varis Çorabı Nasıl Kullanılır

Varis Çorabı Kaç Saat Giyilmeli

Varis çorabı uyku saati dışındaki tüm zamanlarda giyilmelidir. Uykudan kalktıktan sonra yataktan çıkmadan varis çorabını giymek en etkili yöntem olacaktır. Ancak burada bahsi geçen kullanım süresine gece uykudan uyanmak ve tuvalete gitmek gibi veya banyoya girmek gibi günlük hayata yaptığımız şeyleri kapsamaz.

Varis Çorabı Faydaları

Varis çorapları bacaklardaki kirli kanın dokular arasında birikip kalmasının önlenmesinde iyi bir mekanik çözümdür. Bu çözüm tedaviye yönelik değildir ancak tedavi dışında varise bağlı şikayetlerin hafifletilmesinde oldukça faydalıdır. Varis Çorabı Faydaları genellikle kullanıcıları tarafından ifade edilmektedir.

Varis Çorabının Faydaları

Varis Çorabının faydalarını sayarken ne yazık ki varis tedavisinden bahsedilememektedir. Bu çoraplar çapı genişlemiş olan damarların çaplarının daralmasına yardımcı olamaz. Bu nedenle varis hastalarına tedavi olacakları zamana kadar varis çorabı kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Bu tedavilerden biri uygulandıktan sonra 1 ay süreyle varis çorabı giyilmesi varisli damarın bir daha açılmamak üzere kapanmasına yardımcı olacaktır.

Varis Çorabı Çeşitleri

Uzunluklarına göre;

 1. Kasığa kadar varis çorabı
 2. Diz altı varis çorabı
 3. Diz üstü varis çorabı
 4. Kilotlu varis çorabı olabilir.

Varis Tedavisinden sonra hastalara genellikle kilotlu çorap giyilir. Çünkü yapılan tedavi sonrasında işlem yapılan toplardamarın yapışması için baskı uygulanması faydalı olmaktadır. Genellikle varis çorabının baskısı kasık bölgesinden itibaren gerçekleştirilir.

Varis çorapları basınçlarına göre 3 tiptir:

 1. Yüksek basınçlı varis çorabı (30-40 mmHg)
 2. Orta basınçlı varis çorabı (20-30 mmHg)
 3. Hafif basınçlı varis çorabı (15-20 mmHg)

Varis Tedavisinden sonra düşük basınçlı varis çorapları kullanılmaktadır.

Hafif basınçlı varis çorapları genellikle varis olmayan ancak ayağında şişme olanlar tarafından kullanılmaktadır. Mesleği gereği uzun süre ayakta kalan ya da kalmak zorunda olanlar ve ayak ağrıları ile şişliği olan kişiler hafif basınçlı çorap kullanmalıdır.

Varis çorabı

Varis çorabının basınç seviyesi yukarıdaki resimdeki gibi aşağıdan yukarıya doğru düşer.

1848 yılından beri Venöz yetmezlik tedavisinde kullanılmaktadır. Varis çorabı büyük varislerin neden olduğu yorgunluk, ağrı, yanma, kramp ve ayakta şişme gibi şikayetlerin hafifletilmesi için kullanılır. Sürekli olarak kullanılan varis çorapları varisin ilerlemesine biraz engel olabilir. Fakat yapılan bilimsel çalışmalar göstermektedir ki; varis çorabının varisin ortadan kalkmasına olumlu etkisinin olmadığını tespit etmiştir. Varis ne yazık ki ilaçla ya da varis çorapları ile tedavi edilemez.

Varis çorabında varise uygulanan basınç her noktaya eşit miktarda oluşmaz. Varis çorapları ayak bileği ve çevresine en yüksek basıncı uygularken bacağın yukarısına çıktıkça basıncı kademeli olarak eksiltecek şekilde üretilmiştir. Buradaki amaç aşağıda göllenen kanın aşağıda birikmesini önlemek ve yukarıya doğru akmasını sağlamaktır. Bu sebeple varis çorabının basınç seviyesi aşamalı olarak değişir.

Varis çorabı nın basınç seviyesi kademeli olarak azalır. Bunun sebebi kanı aşağıdan yukarıya daha kolay akışını sağlamaktır. Bu sebeple varis çoraplarına basınç kademeli olarak değişken basınçlı çoraplar da denir.

Varis çorapları ne zaman giyilip, ne zaman çıkartılmalıdır? 

Varis çorabı uyku saati dışındaki tüm zamanlarda giyilmelidir. Uykudan kalktıktan sonra yataktan çıkmadan varis çorabını giymek en etkili yöntem olacaktır.

Ancak burada bahsi geçen kullanım süresine gece uykudan uyanmak ve tuvalete gitmek gibi veya banyoya girmek gibi günlük hayata yaptığımız şeyleri kapsamaz.

Varis çorabı kullanmaktan kurtulmak için bize ulaşın.

Varis Çorapları Sık Sorulan sorular
 • Varis Çorapları Tedavide Etkili midir?
  Varis Çorapları Tedavide Etkili midir?

  Varis Çorapları Tedavide Etkili midir? Evvela venöz basıncı ortadan kaldırmalıyız ve varisi tedavi etmeliyiz.

  Bu oldukça çok değişik metod olabilmektedir. Kalp Damar cerrahları cerrahi işlem yapabilir ya da hastaya müsait ise ve cerrahi işlem istemiyor ise Girişimsel Radyoloji ile ameliyatsız şekilde tedavi edilebilmektedir, Lazerle varis tedavisi yapılabilir, Skleroterapi yapılabilir, köpük uygulanabilirradyofrekans uygulanabilir. Bu yöntemlerden hastaya müsait olan tercih edilir. Bazen bu yöntemlerden birkaçı bir arada da planlanabilir ve kombine bir tedavi uygulanabilir.

  Bu tedavilerden biri uygulandıktan sonra 1 ay süreyle varis çorabı giyilmesi varisli damarın bir daha açılmamak üzere kapanmasına yardımcı olacaktır.

  Varis Çorapları Tedavide Etkili midir? daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Hasta Yorumları
Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Beni varisten kurtardınız
Beni varisten kurtardınız 16.07.2017

Urfadan Ankaraya kadar Selam gönderiyorum Size teşekkür ediyorum Beni varisten kurtardınız Ramazanda ömrede agrısız Ve rahat vazifemizi yaptık Havalar biraz serinlesin Hanımıda getirecegim

Varıslerım ve ağrılarım kalmadı
Varıslerım ve ağrılarım kalmadı 16.07.2017

Uzun suredır varıs ağrısı çekiyordum ve bacaklarımda görünen varıslerım çok fazlaydı Rengın Hanım'a tedavı olmuş bır tanıdığım vasıtasıyla ıletışıme geçtım ve tedavı surecım başlamış oldu. Mükemmel bır insan her anlamda sızın sorularınıza cevap verebılecek kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağından aldığınız tedavıden ilgiden alakadan fazlasıyla memnun kalacaksınız

Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum
Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum 16.07.2017

Ben Ankara'nin bir ilcesinde yasıyorum.Rengin hanımı eşim internet araştırmaları sonucu tesadüfen buldu.Kendisine çok korkarak tereddütle gittim,bir dinler çıkarım ne kaybedeceğimki diye düşünüyordum. Çünkü daha önce bir lazer tedavisi olmuştum .Hem tedavi hem sonuç çok üzücüydü ve varislerimde geçmemişti. Ama Rengin hanımın güler yüzü, tatlı dili, şefkatli dokunuşu beni tadavi olmaya ikna etti ve süreç başladı. Başlayalı üç ay oldu ve daha şimdiden çok mutluyum.Varislerim henüz tamamıyla bitmedi ama beni bu yaz rahatlıkla etek giyip mutlu edecek kadar azaldı. Her fırsatta eşime ve kendisine dua ediyorum.

İyi Bir Varis Doktoru
İyi Bir Varis Doktoru 16.07.2017

Rengin Hocam ile sağlık sektöründe çalıştığım ve bir Biyolog olduğum için anneme iyi bir Varis Doktoru ararken kesişti yollarımız iyi ki tanıdık sizi iyi ki güvendik size işini severek yapan başarı bir hekim diye bana sorsalar aklıma ilk gelecek isimsiniz başarılarınızın devamını diler sonuç için çok teşekkür ederiz.

Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin
Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin 16.07.2017

Aksaray'dan araştırma sonucu Uzman Dr Rengi Türkgüler'e Ulaştım. Uzman Dr Rengin Hanıma ve Asistanı Safiye Hanıma Gönülden İlgilendikleri için Teşekkürlerimi sunuyorum. Kısa sürede çokkkkk güzel sonuç aldım. Tedavi için geldiğimde psikolojikmen iyi olacağımı düşündüm tabiki bu düşünceye Safiye hanımın desteği de olmuştur. Veeeeeeee Varistennnn Kurtuldummmmmmm Tek seansta mükemmel ötesi sonuç aldım.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314