Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Çorapları

Varis Çorabı Nedir?

Varis çorapları 1848 yılından beri Venöz yetmezlik tedavisinde kullanılmaktadır. Varis çorapları büyük varislerin neden olduğu yorgunluk, ağrı, yanma, kramp ve ayakta şişme gibi şikayetlerin hafifletilmesi için kullanılır.

Varis Çorapları

Sürekli olarak kullanılan varis çorapları varisin ilerlemesine biraz engel olabilir.

Fakat yapılan bilimsel çalışmalar göstermektedir ki; varis çorabı varisin ortadan kalkmasına olumlu etkisinin olmadığını tespit etmiştir.

Varis ilaçla ya da varis çorabı ile tedavi edilemez.

En İyi Varis Çorabı

Varis hastalarının en sık sorduğu soru en iyi varis çorabı hangisidir? Varis çorabında varise uygulanan basınç her noktaya eşit miktarda oluşmaz. Varis çorapları ayak bileği ve çevresine en yüksek basıncı uygularken bacağın yukarısına çıktıkça basıncı kademeli olarak eksiltecek şekilde üretilmiştir. Buradaki amaç aşağıda göllenen kanın aşağıda birikmesini önlemek ve yukarıya doğru akmasını sağlamaktır. Bu sebeple varis çorabının basınç seviyesi aşamalı olarak değişir. Bu şekilde tasarlanmış bir varis çorabı en iyi varis çorabıdır.

Varis Çorabı

Varis çorabı ne işe yarar?

Varis çorabının basınç seviyesi kademeli olarak azalacak şekilde tasarlanmasının sebebi kanı aşağıdan yukarıya daha kolay akışını sağlamaktır. Bu sebeple varis çoraplarına basınç kademeli olarak değişken basınçlı çoraplar da denir.Varis çorabı ne işe yarar sorusuna bir başka cevap da varise bağlı şikayetlerin hafiflemesini sağlamasıdır.

Varis çorabı kaç saat giyilmeli?

Varis çorabı uyku saati dışındaki tüm zamanlarda giyilmelidir. Uykudan kalktıktan sonra yataktan çıkmadan varis çorabını giymek en etkili yöntem olacaktır. Ancak burada bahsi geçen kullanım süresine gece uykudan uyanmak ve tuvalete gitmek gibi veya banyoya girmek gibi günlük hayata yaptığımız şeyleri kapsamaz.

Varis Çorabı Faydaları

Varis çorapları bacaklardaki kirli kanın dokular arasında birikip kalmasının önlenmesinde iyi bir mekanik çözümdür. Bu çözüm tedaviye yönelik değildir ancak tedavi dışında varise bağlı şikayetlerin hafifletilmesinde oldukça faydalıdır. Varis Çorabı Faydaları genellikle kullanıcıları tarafından ifade edilmektedir.

Varis Çorabının faydalarını sayarken ne yazık ki varis tedavisinden bahsedilememektedir. Bu çoraplar çapı genişlemiş olan damarların çaplarının daralmasına yardımcı olamaz. Bu nedenle varis hastalarına tedavi olacakları zamana kadar varis çorabı kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Bu tedavilerden biri uygulandıktan sonra 1 ay süreyle varis çorabı giyilmesi varisli damarın bir daha açılmamak üzere kapanmasına yardımcı olacaktır.

Varis Çorabı Çeşitleri

Uzunluklarına göre;

 1. Kasığa kadar varis çorabı,
 2. Diz altı varis çorabı,
 3. Diz üstü varis çorabı,
 4. Kilotlu varis çorabı olabilir.

Varis Tedavisinden sonra hastalara genellikle kilotlu çorap giyilir. Çünkü yapılan tedavi sonrasında işlem yapılan toplardamarın yapışması için baskı uygulanması faydalı olmaktadır. Genellikle varis çorabının baskısı kasık bölgesinden itibaren gerçekleştirilir.

Varis çorapları basınçlarına göre 3 tiptir:

 1. Yüksek basınçlı varis çorabı (30-40 mmHg)
 2. Orta basınçlı varis çorabı (20-30 mmHg)
 3. Hafif basınçlı varis çorabı (15-20 mmHg)

Varis Tedavisinden sonra düşük basınçlı varis çorapları kullanılmaktadır.

Hafif basınçlı varis çorapları genellikle varis olmayan ancak ayağında şişme olanlar tarafından kullanılmaktadır. Mesleği gereği uzun süre ayakta kalan ya da kalmak zorunda olanlar ve ayak ağrıları ile şişliği olan kişiler hafif basınçlı çorap kullanmalıdır.

Varis Çorabı Kullanımı

Varis çorabının basınç seviyesi yukarıdaki resimdeki gibi aşağıdan yukarıya doğru düşer. 1848 yılından beri Venöz yetmezlik tedavisinde kullanılmaktadır. Varis çorabı büyük varislerin neden olduğu yorgunluk, ağrı, yanma, kramp ve ayakta şişme gibi şikayetlerin hafifletilmesi için kullanılır.

Sürekli olarak kullanılan varis çorapları varisin ilerlemesine biraz engel olabilir. Fakat yapılan bilimsel çalışmalar göstermektedir ki; varis çorabının varisin ortadan kalkmasına olumlu etkisinin olmadığını tespit etmiştir. Varis ne yazık ki ilaçla ya da varis çorapları ile tedavi edilemez.

Varis çorabında varise uygulanan basınç her noktaya eşit miktarda oluşmaz. Varis çorapları ayak bileği ve çevresine en yüksek basıncı uygularken bacağın yukarısına çıktıkça basıncı kademeli olarak eksiltecek şekilde üretilmiştir. Buradaki amaç aşağıda göllenen kanın aşağıda birikmesini önlemek ve yukarıya doğru akmasını sağlamaktır. Bu sebeple varis çorabının basınç seviyesi aşamalı olarak değişir.

Varis çorabının basınç seviyesi kademeli olarak azalır. Bunun sebebi kanı aşağıdan yukarıya daha kolay akışını sağlamaktır. Bu sebeple varis çoraplarına basınç kademeli olarak değişken basınçlı çoraplar da denir.

Varis çorapları ne zaman giyilip, ne zaman çıkartılmalıdır? 

Varis çorabı uyku saati dışındaki tüm zamanlarda giyilmelidir. Uykudan kalktıktan sonra yataktan çıkmadan varis çorabını giymek en etkili yöntem olacaktır. Ancak burada bahsi geçen kullanım süresine gece uykudan uyanmak ve tuvalete gitmek gibi veya banyoya girmek gibi günlük hayata yaptığımız şeyleri kapsamaz.

Varis çorabı kullanmaktan kurtulmak için bize ulaşın!

Varis Çorapları Sık Sorulan sorular
 • Varis çorapları tedavide etkili midir?
  Varis Çorapları Tedavide Etkili midir?

  Varis Çorapları Tedavide Etkili midir? Evvela venöz basıncı ortadan kaldırmalıyız ve varisi tedavi etmeliyiz.

  Bu oldukça çok değişik metod olabilmektedir. Kalp Damar cerrahları cerrahi işlem yapabilir ya da hastaya müsait ise ve cerrahi işlem istemiyor ise Girişimsel Radyoloji ile ameliyatsız şekilde tedavi edilebilmektedir, Lazerle varis tedavisi yapılabilir, Skleroterapi yapılabilir, köpük uygulanabilirradyofrekans uygulanabilir. Bu yöntemlerden hastaya müsait olan tercih edilir. Bazen bu yöntemlerden birkaçı bir arada da planlanabilir ve kombine bir tedavi uygulanabilir.

  Bu tedavilerden biri uygulandıktan sonra 1 ay süreyle varis çorabı giyilmesi varisli damarın bir daha açılmamak üzere kapanmasına yardımcı olacaktır.

  Varis Çorapları Tedavide Etkili midir? daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • V
  Vildan25.05.2023

  Merhaba benim sol bacağım ağrıyo..ama sağ bacagimda da damarlar var. Ağrı yok sagda....sadece sol bacağıma çorap giymem yeterli mi

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Vildan hanım şikâyetiniz üzerine size buradan muayene etmeden herhangi bir konuda öneride bulunmam yasal değil. Muayene için gelebilirseniz varise yönelik tanı ve değerlendirmeyi yapabilirim. Sevgiler.

 • G
  Gönül21.01.2023

  Hocam bende varis var dr bana kisa çorap verdi ama kısa çorap bana uzun geldiği için katlamak zorunda kaliyorum ama canımı çok acıtıyor. Çoraplar standart mı yoksa degilmi katlayincada cok sıkıyor. Canım daha cok yakıyor teşekkür ederim. Hocam

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Çoraplar boya ve kiloya göre verilir. Tam olması gerekir. Muhtemelen çorap bedeninize göre değil. Aldığınız firmayla iletişime geçin daha iyi olur. Sevgiler.

 • G
  Gülistan Tüfenk15.01.2023

  Merhaba hocam ben 24 yaşındayım bir kaç hafta önce ayak parmaklarım da şişme kızarıklık kaşıntı ve yanma oldu kızarıklık geçti ama şişlik ve morluk olarak kaldı geceleri yanma ve kaşıntı çok zorluyor bacağımda varis ve reynaud sendromu tanısı konuldu şu anda çorap giydim ve çok acıtıyor doktorum 6 ay sonra kontrole gel dedi doxiumdiye bir ilaç verdi çok korkuyorum bacak ağrım çok var özellikle uyluk kemiği civarı ve baş parmaklarım ne yapmam lazım lütfen yanıtlarsanız çok teşekkür ederim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Gülistan hanım. Muayene etmeden, damarları görmeden buradan ne yapılacağı ile ilgili sizi yönlendirmem pek etik değil. Muayene için gelebilirseniz tanı ve tedavi belirleye bilirim. 0532 385 31 93 numaralı hattımızı ararsanız yetkili personelim size yardımcı olacaktır. Sevgiler.

 • I
  Ismail Seymen27.12.2022

  Kılcal damar yetmezliği nedeniyle ayağım da yara oluştu yaklaşık 15 yıldır sıkıntım var ameliyat tane korktuğum için ameliyat olmadım lazerle ameliyat yapıyor musunuz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba İsmail bey. Ameliyatsız varis tedavisi ile yaralara sebep olan damarların tedavisi mümkün. Beraberinde de yara tedavisi uyguluyorum ve şikayetleriniz ortadan kalkıyor. 0532 385 31 39 numaralı hattımıza mesaj atarsanız tedavi ettiğim hastaların fotoğraflarını, tedaviler hakkında detaylı bilgiyi sizinle paylaşalım. Sevgiler.

 • A
  Aykut26.12.2022

  Köpük tedavisi sonrası varis çorabını ne kadar giymek gereklidir? Varisin başka yerde çıkması yada iç varis oluşmaması için faydası çok mudur?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba damarların yapısına göre çorap süresi değişkenlik gösterir. Varis çorabı da giyesiniz varis oluşacaksa oluşur. Tam bir fayda sağlamaz. Sevgiler.

 • S
  Simin10.11.2022

  Varis çorabı tek bacakta kullanılır mı

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba, evet kullanılır.

 • E
  Elifnur26.06.2022

  Varis çorabını bırakıp varislerin tekrardan yenilememesi için nasil bir yöntem uyguluyorsunuz. 1 hafta önce açık varis ameliyatı oldum ama doktorum artık varis çorabıyla yaşamam gerektigini aksi halde varislerimin tekrardan genisleme yapabilecegini söyledi. Corabsız kesin bir tedavi yöntemi varmi

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba, benim yaptığım tedavilerde maksimum 1 ay varis çorabı giymesi yeterli oluyor hastalarımın. Sıcak havalarda ömür boyu varis çorabıyla yaşamak zor. Giymeye de gerek yok. Ayrıca varis çorabı varisleri maalesef tedavi etmez. Sadece süreci uzatır. Varis çorabını bir süre sonra hasta giymiyor maalesef. Ameliyat olduğunuz için varis çorabını doktorunuz kontrolünde giyebilirsiniz. Ancak yeni bir tedavi yöntemi belirlenmesi için 6-9 ay arasında muayeneye gelirseniz bakar, tedavi ve tanı koyabilirim.

 • S
  Sümeyra22.11.2021

  Merhaba sol bacağımda hamilelikten kalma varislerim var lakin normal kılcal damar olarak feğil hocam bildiğiniz şişler damarlar artık baş parmak kalınlığında tam baldır kısmında aşağı doğru iniyor ben %100 doğal takviye kullanıyorum c vitamini ve omega biraz faydasını gördüm hala kullanıyorum lakin tedavi olmak istiyorum artık damarlar çok şiş giyimide sağlığımıda zorluyor bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?teşekkürler sevgiler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Sümeyra hanım merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Tedavileri belirlemek için muayene etmem şart. Tedavi sonrası bu şikayetleriniz ortadan kalkacaktır. C vitaminleri ve omegalar hastalıklı, varisli damarları maalesef tedavi etmiyor. Detaylı bilgi için gün içinde personelim sizi arayacak. Sağlıklı günler dilerim.

 • S
  Sevda Yılmaz08.11.2021

  Merhaba ultrason sonucumda içde tıkanıklık olmadığını söyledi dr.ve köpük tedevisi başlandı bir kere gittim varis çorabı aldım diz üstü Orta basınçlı fakat ayakta çalışıyorum bütün gün çok rahatsız oldum 3 gündür sabretmeye çalıştım ama yapamıyorum varis çorabını giymesem iğne tedevime bu şekilde devam etmes nolur bilgi verieseniz sevinirim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Sevda hanım merhaba tedavinizi ben uygulamadığım için sizi yönlendirmem çok doğru olmaz. Yapılan işlem durumuna göre doktorunuz karar vermelidir. Kendisinden kontrol randevusu talep edip bu durumu iletirseniz eminim yardımcı olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

 • S
  Samil Cucu07.11.2021

  Benı ararmısınız

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba sizi aradılar ulaşamadılar. 0532 385 31 93 numaralı hattımızı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • D
  Deniz Baş24.10.2021

  Merhaba. 35 yaşındayım. Sol bacagimda varis var. Külotlu varis çorabı giymemi önerdi doktor. Hayatının bir parçası olacak dedi. Ben bu durumdan nasıl kurtulabiliriz. Kesin tedavi yöntemi yok mu?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba. Gün içinde sizi arayacağız. İyi günler dilerim.

 • O
  Okan Keskinalemdağ10.09.2021

  Emboli geçirdim tedavim devam ediyor varis çorabını gece yatarken giymek gereklimidir teşekkür ederim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba, takipli doktorunuza danışmanız daha iyi olur. Şuan damarlar, dolaşım ne durumda olduğunu bilmediğim için bir şey demem çok doğru olmaz. Sağlıklı günler dilerim.

 • B
  Betül Tekerek21.08.2021

  Tek bacağımda varis var çorabı her iki bacağıma mı giyeceğim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba. Varislerin çorapla bir tedavisi olmaz. Sadece desteklemek amacı vardır. Varisler ilerlemeye devam eder. Ömür boyu varis çorabı ile yaşamak oldukça zordur. Kısa sürece varislerinizi tedavi ettirmenizi öneririz. Hangi bacağınızda varis varsa o bacağa çorap giymek doğru olur. Sağlıklı günler dilerim.

 • S
  Selen17.09.2020

  Merhaba annem romatoid artrit hastası ayaklarında şişlik ve ağrı oluyor. Ayrıca kemik erimesi var hafif basınçlı dizüstü varis çorabı kullansak ağrı ve şişlikler için faydası olur mu?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Selen hanım merhaba. Bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi arayarak detaylı bilgi vereceğiz.

 • G
  Gökçe Özcan09.07.2019

  Ayak parmakları kesik varis çorabı giyiyor annem fakat ayaktaki üst kısmında gün içerisinde şişme oluşmuş bu durum normal mi giydikçe düzelir mi hocam

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Gökçe hanım geçmiş olsun. Varis tedavisi olmazsa varisler ilerlemeye ve ödem yapmaya devam edecektir. Varislerin çorapla tedaviis yoktu. Kaşıntı yapabilir ve bir süre sonra varis ülseri bile gelişebilir.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu 18.12.2019

Ben Çiğdem Resuloğlu, Ordu'dan geliyorum. Üç çocuk annesiyim, üç normal doğum yaptım. Topuklu ayakkanı giymeyi giymeyi çok seviyorum. Rengin hanım'ı bir doktor arkadaşım tavsiye etti. Onun da varis problemleri vardır ve mutlu sonuçlar almıştı. Bende 2 seans sonucu çok mutlu sonuçlar aldım. Görüntü değişti ve ağrılarım kayboldu. Dr. Rengin hocamın'a teşekkür ediyor, Allah yolunu daima açık etsin diyorum. Sevgiler, saygılar...

Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi
Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019

Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim. Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim. Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti. Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz. Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim. Emekli İngilizce Öğretmeni Aylin ÇAKIREL

Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314