Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Çorapları

Varis Çorabı Nedir?

Varis çorapları 1848 yılından beri Venöz yetmezlik tedavisinde kullanılmaktadır. Varis çorapları büyük varislerin neden olduğu yorgunluk, ağrı, yanma, kramp ve ayakta şişme gibi şikayetlerin hafifletilmesi için kullanılır.

Varis Çorapları

Sürekli olarak kullanılan varis çorapları varisin ilerlemesine biraz engel olabilir.

Fakat yapılan bilimsel çalışmalar göstermektedir ki; varis çorabı varisin ortadan kalkmasına olumlu etkisinin olmadığını tespit etmiştir.

Varis ilaçla ya da varis çorabı ile tedavi edilemez.

En İyi Varis Çorabı

Varis hastalarının en sık sorduğu soru en iyi varis çorabı hangisidir? Varis çorabında varise uygulanan basınç her noktaya eşit miktarda oluşmaz. Varis çorapları ayak bileği ve çevresine en yüksek basıncı uygularken bacağın yukarısına çıktıkça basıncı kademeli olarak eksiltecek şekilde üretilmiştir. Buradaki amaç aşağıda göllenen kanın aşağıda birikmesini önlemek ve yukarıya doğru akmasını sağlamaktır. Bu sebeple varis çorabının basınç seviyesi aşamalı olarak değişir. Bu şekilde tasarlanmış bir varis çorabı en iyi varis çorabıdır.

Varis Çorabı

Varis çorabı ne işe yarar?

Varis çorabının basınç seviyesi kademeli olarak azalacak şekilde tasarlanmasının sebebi kanı aşağıdan yukarıya daha kolay akışını sağlamaktır. Bu sebeple varis çoraplarına basınç kademeli olarak değişken basınçlı çoraplar da denir.Varis çorabı ne işe yarar sorusuna bir başka cevap da varise bağlı şikayetlerin hafiflemesini sağlamasıdır.

Varis çorabı kaç saat giyilmeli?

Varis çorabı uyku saati dışındaki tüm zamanlarda giyilmelidir. Uykudan kalktıktan sonra yataktan çıkmadan varis çorabını giymek en etkili yöntem olacaktır. Ancak burada bahsi geçen kullanım süresine gece uykudan uyanmak ve tuvalete gitmek gibi veya banyoya girmek gibi günlük hayata yaptığımız şeyleri kapsamaz.

Varis Çorabı Faydaları

Varis çorapları bacaklardaki kirli kanın dokular arasında birikip kalmasının önlenmesinde iyi bir mekanik çözümdür. Bu çözüm tedaviye yönelik değildir ancak tedavi dışında varise bağlı şikayetlerin hafifletilmesinde oldukça faydalıdır. Varis Çorabı Faydaları genellikle kullanıcıları tarafından ifade edilmektedir.

Varis Çorabının faydalarını sayarken ne yazık ki varis tedavisinden bahsedilememektedir. Bu çoraplar çapı genişlemiş olan damarların çaplarının daralmasına yardımcı olamaz. Bu nedenle varis hastalarına tedavi olacakları zamana kadar varis çorabı kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Bu tedavilerden biri uygulandıktan sonra 1 ay süreyle varis çorabı giyilmesi varisli damarın bir daha açılmamak üzere kapanmasına yardımcı olacaktır.

Varis Çorabı Çeşitleri

Uzunluklarına göre;

 1. Kasığa kadar varis çorabı,
 2. Diz altı varis çorabı,
 3. Diz üstü varis çorabı,
 4. Kilotlu varis çorabı olabilir.

Varis Tedavisinden sonra hastalara genellikle kilotlu çorap giyilir. Çünkü yapılan tedavi sonrasında işlem yapılan toplardamarın yapışması için baskı uygulanması faydalı olmaktadır. Genellikle varis çorabının baskısı kasık bölgesinden itibaren gerçekleştirilir.

Varis çorapları basınçlarına göre 3 tiptir:

 1. Yüksek basınçlı varis çorabı (30-40 mmHg)
 2. Orta basınçlı varis çorabı (20-30 mmHg)
 3. Hafif basınçlı varis çorabı (15-20 mmHg)

Varis Tedavisinden sonra düşük basınçlı varis çorapları kullanılmaktadır.

Hafif basınçlı varis çorapları genellikle varis olmayan ancak ayağında şişme olanlar tarafından kullanılmaktadır. Mesleği gereği uzun süre ayakta kalan ya da kalmak zorunda olanlar ve ayak ağrıları ile şişliği olan kişiler hafif basınçlı çorap kullanmalıdır.

Varis Çorabı Kullanımı

Varis çorabının basınç seviyesi yukarıdaki resimdeki gibi aşağıdan yukarıya doğru düşer. 1848 yılından beri Venöz yetmezlik tedavisinde kullanılmaktadır. Varis çorabı büyük varislerin neden olduğu yorgunluk, ağrı, yanma, kramp ve ayakta şişme gibi şikayetlerin hafifletilmesi için kullanılır.

Sürekli olarak kullanılan varis çorapları varisin ilerlemesine biraz engel olabilir. Fakat yapılan bilimsel çalışmalar göstermektedir ki; varis çorabının varisin ortadan kalkmasına olumlu etkisinin olmadığını tespit etmiştir. Varis ne yazık ki ilaçla ya da varis çorapları ile tedavi edilemez.

Varis çorabında varise uygulanan basınç her noktaya eşit miktarda oluşmaz. Varis çorapları ayak bileği ve çevresine en yüksek basıncı uygularken bacağın yukarısına çıktıkça basıncı kademeli olarak eksiltecek şekilde üretilmiştir. Buradaki amaç aşağıda göllenen kanın aşağıda birikmesini önlemek ve yukarıya doğru akmasını sağlamaktır. Bu sebeple varis çorabının basınç seviyesi aşamalı olarak değişir.

Varis çorabının basınç seviyesi kademeli olarak azalır. Bunun sebebi kanı aşağıdan yukarıya daha kolay akışını sağlamaktır. Bu sebeple varis çoraplarına basınç kademeli olarak değişken basınçlı çoraplar da denir.

Varis çorapları ne zaman giyilip, ne zaman çıkartılmalıdır? 

Varis çorabı uyku saati dışındaki tüm zamanlarda giyilmelidir. Uykudan kalktıktan sonra yataktan çıkmadan varis çorabını giymek en etkili yöntem olacaktır. Ancak burada bahsi geçen kullanım süresine gece uykudan uyanmak ve tuvalete gitmek gibi veya banyoya girmek gibi günlük hayata yaptığımız şeyleri kapsamaz.

Varis çorabı kullanmaktan kurtulmak için bize ulaşın!

Varis Çorapları Sık Sorulan sorular
 • Varis çorapları tedavide etkili midir?
  Varis Çorapları Tedavide Etkili midir?

  Varis Çorapları Tedavide Etkili midir? Evvela venöz basıncı ortadan kaldırmalıyız ve varisi tedavi etmeliyiz.

  Bu oldukça çok değişik metod olabilmektedir. Kalp Damar cerrahları cerrahi işlem yapabilir ya da hastaya müsait ise ve cerrahi işlem istemiyor ise Girişimsel Radyoloji ile ameliyatsız şekilde tedavi edilebilmektedir, Lazerle varis tedavisi yapılabilir, Skleroterapi yapılabilir, köpük uygulanabilirradyofrekans uygulanabilir. Bu yöntemlerden hastaya müsait olan tercih edilir. Bazen bu yöntemlerden birkaçı bir arada da planlanabilir ve kombine bir tedavi uygulanabilir.

  Bu tedavilerden biri uygulandıktan sonra 1 ay süreyle varis çorabı giyilmesi varisli damarın bir daha açılmamak üzere kapanmasına yardımcı olacaktır.

  Varis Çorapları Tedavide Etkili midir? daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • S
  Selen17.09.2020

  Merhaba annem romatoid artrit hastası ayaklarında şişlik ve ağrı oluyor. Ayrıca kemik erimesi var hafif basınçlı dizüstü varis çorabı kullansak ağrı ve şişlikler için faydası olur mu?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Selen hanım merhaba. Bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi arayarak detaylı bilgi vereceğiz.

 • G
  Gökçe Özcan09.07.2019

  Ayak parmakları kesik varis çorabı giyiyor annem fakat ayaktaki üst kısmında gün içerisinde şişme oluşmuş bu durum normal mi giydikçe düzelir mi hocam

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Gökçe hanım geçmiş olsun. Varis tedavisi olmazsa varisler ilerlemeye ve ödem yapmaya devam edecektir. Varislerin çorapla tedaviis yoktu. Kaşıntı yapabilir ve bir süre sonra varis ülseri bile gelişebilir.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu 18.12.2019

Ben Çiğdem Resuloğlu, Ordu'dan geliyorum. Üç çocuk annesiyim, üç normal doğum yaptım. Topuklu ayakkanı giymeyi giymeyi çok seviyorum. Rengin hanım'ı bir doktor arkadaşım tavsiye etti. Onun da varis problemleri vardır ve mutlu sonuçlar almıştı. Bende 2 seans sonucu çok mutlu sonuçlar aldım. Görüntü değişti ve ağrılarım kayboldu. Dr. Rengin hocamın'a teşekkür ediyor, Allah yolunu daima açık etsin diyorum. Sevgiler, saygılar...

Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi
Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019

Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim. Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim. Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti. Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz. Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim. Emekli İngilizce Öğretmeni Aylin ÇAKIREL

Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314