Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis İlaçları

Varis İlaçları

Varis İlaçları Varis Tedavisinde İşe Yarar mı?

Bir hastalığa yakalandığımızda bu hastalıktan en basit şekilde kurtulmayı hedefleriz. Bu nedenle çocukluğumuzdan bu yana alışkanlığımız olan bir ilaç alıp hastalığı tedavi etmeye çalışırız. Böyle bir durum karşısında ilaç, krem veya bitkisel bir takım kürler ile hastalığı tedavi etmeye çalışırız. Bu şekilde tedavi olmaya çalışırken konu komşudan tavsiyeler alır hatta onların kullandıkları ilaçları dahi kullanmayı deneyebiliriz.

Fakat bu yaptığımız bize çok pahalıya patlayabilir.  İlaçla tedavi edilemeyecek hastalıkları ilaçla ya da bitkisel yöntemlerle tedavi etmeye çalışırken hastalığımızın daha da ilerlemesine neden olabiliriz. İlaçla tedavi edilemeyecek olan hastalıklardan biri de varis hastalığı olup bu hastalığın da tedavisi ameliyatla ya da ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle varis hastası iseniz ilaçlardan ve bitkisel tedavilerden medet ummayın ve varis hastalığının teşhisi ve tedavisi için mutlaka doktora başvurunuz.

Varis İlaçları İşe Yarar Mı?

Piyasadaki Varis İlaçları İşe Yarıyor Mu?

Eczanelerde ve özellikle internette pazarlaması yapılan ve mucize varis tedavileri vaad eden varis ilaçları bulunmaktadır. Bu ilaçların hiçbirinin varisi tedavi etme özelliği yoktur. Bu ilaçların en iyisi varise bağlı şikâyetleri şişlikleri ve ağrıyı hafifletmekten başka işe yaramaz. Bu ilaçlar diş ağrısı dolayısıyla ağrı kesici ilaç almaya benzer. Eğer dişinizi tedavi ettirmezseniz dişinizdeki çürük her geçen gün daha da kötüleşerek sonunda ağrı kesicilerin bile işe yaramayacağı bir durumun ortaya çıkmasına neden olur. Varis tedavisinde ilaç kullanmak da yukarıdaki örnekteki bir durumdur. İlaç almak kesin tedaviyi yaptırana kadar size yardımcı olabilir ama derdinize deva olmaz. Varis hapı işe yaramaz.

Varis ilaçları sayesinde Ağrı, Şişlikler ve Kramplar azalır.

Varise bağlı şikâyetler genellikle öğleden sonra özellikle yorgunluğa bağlı olarak ortaya çıkarlar. Bu hastalığın neden olduğu ağrı şikâyeti, şişlikler ve krampın etkilerinin hafifletilmesine varis hapları yardımcı olabilmektedir. Damar çapındaki genişlemeyi azaltması mümkün olmayan bu ilaçlar bacaklardaki ödemin azaltılmasında etkili olmaktadır. Ödemin azalması ağrıyı ve krampı da azaltmaktadır. Ancak varis hapları kalıcı sağlık sağlamaz.

Bilimsel Varis İlaçları ve Bitkisel Varis İlaçları

Varis hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan şikayetlerin azaltılmasını sağlamak için kullanılan ilaçlardan bahsetmek gerekir ise iki başlık altında toplamak faydalı olacaktır.

Bilimsel çalışmalar sonucu ortaya konulmuş olan varis ilaçlarına örnek üç marka vardır. Daflon Tablet ve Doxium Kapsül ve Venoruton Forte bu ilaçlardır. Bu ilaçların mutlak surette doktor muayenesi ve renkli Doppler ile yapılacak varis muayenesi sonrasında varis hastalığının teşhisi sonrasında kullanılması gereklidir. Bu ilaçların doktor tavsiyesi dışında kullanılması tehlikeli olabilir.

Daflon Tablet

Bu ilaç bilinen varis ilaçlarının en sık kullanılanıdır. Bu ilaç varis hastalığının teşhisi sonrasında hastaların rahatlamasını sağlamak için verilir. İlaca veren doktorlar da bu ilacı tedavi amacıyla vermemektedir. Bu ilacın etken maddesi Diosmin ve Hesperidin dir. Bu ilaç bir Fransız firması tarafından geliştirilmiş olup, Türkiye’deki yetkili firması Abdi İbrahim İlaç Sanayii A.Ş. dir. İlacın amacı hastalarda görülen şişlik, ağrı ve kramp problemine yönelik olarak rahatlatıcı etkisi nedeniyle kullanılmaktadır. Hamile kadınların kullanımı önerilmemektedir. İlacın doktor kontrolünde ve reçeteyle kullanılması gerekir.

Doxium Kapsül

Kılcal varisler genel olarak tedavi edilmesi gereken varis tipleri değildir. Ancak kılcal varislerde sızlama olabilmektedir. Bu nedenle daha çok kılcal varislerin yarattığı sızlamayı hafifletmek için kullanılan bu ilaç da Abdi İbrahim A.Ş. firması tarafından Türkiye’de satılmaktadır. Bu ilaç DOXIUM 500 mg kapsül olarak piyasaya sürülmektedir. İlaç İsviçre’li bir firma tarafından geliştirilmiş olup estetik varis tedavisi yapılana kadar kılcal varislerin yarattığı sızlamayı hafifletmektedir. İlacın doktor kontrolünde ve reçeteyle kullanılması gerekir.

Venoruton Forte

Varis hastalığına kullanabilecek diğer bir bilimsel varis ilacı ise Venoruton Forte Tablettir. Bu ilacın diğerlerinden tek farkı ambalaj içindeki ilaç sayısıdır. Hemen hemen aynı etkiyi gösteren bu ürünler ile bacaktaki ağrılarından, ödemden ve krampdan geçici kurtulma imkanınız olabilmektedir. Ruhsat sahibi ve üretici firması Novartis Sağlık Ticaret A.Ş. olup, Türkiye’de eczanelerde bulabilirsiniz. İlacın doktor kontrolünde ve reçeteyle kullanılması gerekir.

Bacak Ağrılarından Doğal Yöntemlerle Kurtulun diyorlar

Başlangıçta hiçbir önemli belirti vermeyen ve yavaş yavaş ilerleyen bir hastalık olan varis ilk belirtilerinin de yavaş yavaş ortaya çıkmasından dolayı hemen doktora gidilmesini gerektirecek şekilde ortaya çıkmaz. Bacaklarda başlayan hafif ağrılar dolayısıyla doktora gitmeyen hastalar çevrelerindeki insanlara yavaş yavaş durumu açmakta ve bitkisel bir takım tedavi önerileri almaktadırlar ve bu önerileri uygulamaktadırlar. Bu önerilerin tamamını deneyen hastalar bu sırada önemli miktarda bir süreyi geçirir ve tedaviyi erteler. Ancak bitkisel varis tedavisi yöntemleri yerine varisin ilk evrelerinde bol bol yürüyüş yaparak ve ayaklarınızı yukarıya kaldırarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ve şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

Varise Bağlı Şikayetlerden Kurtulmak İçin Tedavi Olmalısınız

Varis dolayısıyla ortaya çıkan ağrı, şişlik ve kramp gibi sorunlardan ve varis hastalığından tamamen kurtulmak için ve huzurlu bir hayat yaşamak için bilimsel tedavi yöntemleri ile varis tedavisi olmanızı tavsiye ediyoruz. Varis Klinik olarak kliniğimizde yalnızca ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile varis tedavisi yapılmaktadır. Sadece 15 dakika gibi kısa bir sürede damar genişlemesi ve varis şikâyetinizden temelli kurtulabilirsiniz.

Varis ilaçları ve varis hapları hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Varis İlaçları Sık Sorulan sorular
 • Varis Hastalığının Dereceleri Nelerdir?
  Varis Hastalığının Dereceleri 

  Varis, bacaktaki toplardamarların hastalığıdır. Varisin değerlendirilmesinde ve tedavi planı çıkarılmasında venöz yetersizliğin derecesi önemlidir. Bu aşamada önemli bir soru varis hastalığının dereceleri nelerdir. Çapı 5 mm ve yukarısında olan toplardamar genişlemelerinde Ayakta Renkli Doppler Ultrason ile değerlendirilir. Tetkik sırasında hasta ayaktadır, doktor Doppler  Ultrason yaparken  hasta ıkındırılır. Bu sırada meydana gelen reflü akım halk arasındaki söylemiyle kaçak değerlendirilir.

  Varis hastalığının üç derecesi vardır :

  Grade 1 venöz yetmezlik : Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasının başlangıcında 1-2 sn olan ve ıkınma devam ederken devam etmeyen reflü akım izlenir. Varis Tedavisi gerektirmez.

  Grade 2 venöz yetmezlik: Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasıyla başlayan, ıkınmanın ortasına kadar yaklaşık 3-4 sn devam eden ve sonlanan,  ıkınma devam ederken devam etmeyen reflü akım izlenir. Takip edilmesi gerekir.

  Grade 3 venöz yetmezlik: Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasının başlangıcında başlayan  ve ıkınma bitene kadar devam eden reflü akım izlenir. Tedavi edilmesi gereklidir.

  Varis Hastalığının dereceleri hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • H
  Hatice13.03.2019

  İyi akşamlar hocam bana modet verdiler ama varis için acaba etkili olur mu

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hatice hanım merhabalar. Varisler için verilen ilaçların varisli damarlara hiç bir tedavisi olmaz. Sadece sizi bir süre rahatlatır. Ama varisli damarlar sinsi bir şekilde ilerlemeye devam eder.Daha detaylı bilgi için 0532 385 31 93 ve (0312)224 13 14 numaralarımızı arayabilirsiniz.Teşekkürler.

 • N
  Neval20.02.2019

  Bu hizmetiniz için teşekkür ederim.Ben 6 sene önce varis ameliyatı oldum. Doktora her gidişimde haplar veriyor kullanıyorum ama bitiyor. Bu ilaçları sürekli mi kullanmalıyım?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Neval hanım merhabalar.Güzel dilekleriniz için teşekkür ediyorum. Ne yazık ki varislerin ilaç veya bitkisel yoldan bir tedavisi yoktur. Pıhtı oluşumunu engellemek amacı ile kan sulandırıcı verilebilir fakat varisler genişlemeye ve sıkıntı vermeye devam edecektir. Varis ameliyatından sonra varis oluşumu,sağlıklı damar ve doku hasarı beklenebilecek durumdadır. Size daha detaylı bilgi için arayacaklar.İyi günler.

 • F
  Fatma24.01.2019

  varis venöz yetmezliği genişleyen mor damarlar ve hemoroid hangisi daha etkili daflon doxium500 venotrex

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Fatma Hanım geçmiş olsun. Muayene etmeden herhangi bir ilaç önerisinde bulunmam etik değildir. Varisli damarların ilaçla bir tedavisi yoktur. Detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

 • B
  Burcu25.11.2018

  merhaba hocam ben 30 yasindayim ve varislerim icin doktora gittim.bana ilac yazdi ve uc ay kullanmami soyledi.uc ay sonra tekrar gidicem. ilaclari daha almadim . acaba ne ilaci olanilir. yani neden uc ay ilac kullanmak zorundayim ve bu ilaclar kilo aldirir mi. orda sormak aklima gelmedi.simdiden tesekkur ederim.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Burcu hanım öncelikle geçmiş olsun. Sizi muayene etmediğim için ilacı neden yazdığını bilemem. Hangi ilaç olduğunu bilmeden bir şey söylemem pek doğru olmaz. Fakat önereceğim tek şey varislerin ilaçla herhangi bir tedavisi yoktur. Varislerin ilerlememesi ve ciddi problemler yaratmaması adına tedavi olmanız sizin için daha iyi olacaktır. Teşekkürler.

 • I
  Iskender Zeren17.10.2018

  Hocam benim bu güne kadar denemediğim ilaç ve denemediğim varis kremi kalmadı. Hiçbiri benim bu varislerime fayda etmedi. Bildiğiniz ilaçlar hakkında bilgi verir misiniz? Doğru varis ilacı nedir?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  İlaçla varislerin bir tedavisi yoktur. Varislerden kurtulmanın tek yolu tedavi olmaktır.Kılcal varisler için skleroterapi (Köpük tedavisi),genişlemiş damarlar,venöz yetmezliği ve ameliyatlık damarlar içinde Endovenöz Lazer Ablasyon .

Soru Sor
Hasta Yorumları
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Beni varisten kurtardınız
Beni varisten kurtardınız 16.07.2017

Urfadan Ankaraya kadar Selam gönderiyorum Size teşekkür ediyorum Beni varisten kurtardınız Ramazanda ömrede agrısız Ve rahat vazifemizi yaptık Havalar biraz serinlesin Hanımıda getirecegim

Varıslerım ve ağrılarım kalmadı
Varıslerım ve ağrılarım kalmadı 16.07.2017

Uzun suredır varıs ağrısı çekiyordum ve bacaklarımda görünen varıslerım çok fazlaydı Rengın Hanım'a tedavı olmuş bır tanıdığım vasıtasıyla ıletışıme geçtım ve tedavı surecım başlamış oldu. Mükemmel bır insan her anlamda sızın sorularınıza cevap verebılecek kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağından aldığınız tedavıden ilgiden alakadan fazlasıyla memnun kalacaksınız

Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum
Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum 16.07.2017

Ben Ankara'nin bir ilcesinde yasıyorum.Rengin hanımı eşim internet araştırmaları sonucu tesadüfen buldu. Kendisine çok korkarak tereddütle gittim,bir dinler çıkarım ne kaybedeceğimki diye düşünüyordum. Çünkü daha önce bir lazer tedavisi olmuştum .Hem tedavi hem sonuç çok üzücüydü ve varislerimde geçmemişti. Ama Rengin hanımın güler yüzü, tatlı dili, şefkatli dokunuşu beni tadavi olmaya ikna etti ve süreç başladı. Başlayalı üç ay oldu ve daha şimdiden çok mutluyum.Varislerim henüz tamamıyla bitmedi ama beni bu yaz rahatlıkla etek giyip mutlu edecek kadar azaldı. Her fırsatta eşime ve kendisine dua ediyorum.

İyi Bir Varis Doktoru
İyi Bir Varis Doktoru 16.07.2017

Rengin Hocam ile sağlık sektöründe çalıştığım ve bir Biyolog olduğum için anneme iyi bir Varis Doktoru ararken kesişti yollarımız iyi ki tanıdık sizi iyi ki güvendik size işini severek yapan başarı bir hekim diye bana sorsalar aklıma ilk gelecek isimsiniz başarılarınızın devamını diler sonuç için çok teşekkür ederiz.

Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin
Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin 16.07.2017

Aksaray'dan araştırma sonucu Uzman Dr Rengi Türkgüler'e Ulaştım. Uzman Dr Rengin Hanıma ve Asistanı Safiye Hanıma Gönülden İlgilendikleri için Teşekkürlerimi sunuyorum. Kısa sürede çokkkkk güzel sonuç aldım. Tedavi için geldiğimde psikolojikmen iyi olacağımı düşündüm tabiki bu düşünceye Safiye hanımın desteği de olmuştur. Veeeeeeee Varistennnn Kurtuldummmmmmm Tek seansta mükemmel ötesi sonuç aldım.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314