Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Nasıl Geçer?

Varis Nasıl Geçer?

Varis nasıl geçer sorusuna burada cevap vermeye çalışacağız.

Varis; bacak toplardamarlarında bulunan ve kanın sadece yukarıya (kalbe doğru) akışına izin veren ve aşağıya kaçışı önleyen kapakçıkların artık çalışamaz hale gelmesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Bu hastalığın meydana gelmesinden sonra varis tedavi edilmediği müddetçe kendiliğinden geçmesi beklenmez. Bacakta biriken kirli kan bacakta ağrıya ve kaşıntıya neden olduğu gibi varis hastalığının ilerlemesine ne de neden olur. Bu sorunla karşı karşıya kaldığımızda ise sormaya başlarız varis nasıl geçer?

Varis hastalarının çoğu bu durumun geçici olduğunu düşünmektedirler. Ancak varis kendiliğinden ne yazık ki geçmez. Damar çapındaki genişlemeye bağlı olarak damar içinde bulunan kapakçıklar birbirini karşılayamaz. Animasyonun sol tarafındaki damar sağlıklı bir damardır. Görüldüğü gibi kan yukarıya doğru giderken kapakçıklar açılmakta kalp kanı çekmeyi bıraktığı anda ise kanın aşağıya doğru akışına izin vermemektedir. Sağda görülen genişlemiş damarda ise kapakçıklar birbiriyle karşılaşmadığı için aradan kan aşağıya doğru sızar. Bu durumda bacaktaki kan kalbe doğru gidemez.

Varis nasıl geçer sorusuna karşı aslında en güzel cevap tedavi edilmediği müddetçe mümkün değildir demektir.

Varis tedavi edilmedikçe mümkün değildir demiştik peki varis nasıl tedavi edilir? 

Varis ameliyat ile veya ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Bu yöntemlere burada kısa kısa değineceğiz. Daha ayrıntılı bilgi için ilgili linklere tıklamanız halinde tedavi yönteminin anlatıldığı sayfaya yönlendirileceksiniz.

Varis ameliyatı: Varis hastalığının bilinen en eski tedavi yöntemi varis ameliyatıdır. Bu ameliyat ile varis oluşmuş olan damar ameliyat ile vücut dışına çıkarılır. Damarın çıkarılması oldukça ağrılıdır. İyileşmesi süresi çok uzundur. Hasta konforu açısından hiç tercih edilmez. Estitek açıdan da kalıcı izler nedeniyle istenmez.

Lazerle Varis Tedavisi: Bu tedavi yöntemi ameliyatsız varis tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yöntemde varis oluşmuş olan damar ameliyat ile dışarı çıkarılacağına içine yerleştirilen lazer fiberi ile içten yakılarak kapatılır. Etkisi ameliyat ile damarın dışarı çıkarılması gibidir. Ancak avantajları fazladır. İşlem yaklaşık 1 saat sürer ve tedavi sonrasında hasta evine yürüyerek gider. Bacakta kesi yapılmadığı için estetik açıdan iz kalmaz. Hasta konforu açısından tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Köpükle Varis Tedavisi: Genellikle lazerle varis tedavisi yapılan damarın çevresindeki damarların kapatılması için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde aterosklerol isimli ilaç özel bir alet ile köpürtülür ve çok çok ince iğneler ile damar içine verilir. İlaç damarın iç cidarını yakar. Böylece damar içine doğru büzüşerek yapışır ve kapanır. Yine estetik varis tedavisi yapılmış olur. Hiçbir kalıcı iz oluşmaz.

Skleroterapi: ile Varis Tedavisi: Köpük tedavisinde kullanılan ilacın köpürtülmeden damar içine verilmesi şeklinde yapılan varis tedavisi yöntemidir. Bu yöntem genellikle çok çok ince varislerin tedavisinde kullanılır. Estetik varis tedavisi için en tercih edilen yöntemdir. Cilt yüzeyinden görülen kıl gibi damarların kapatılmasını ve görünmez hale getirilmesi için kullanılır.

Varis nasıl Geçer ve daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Varis Nasıl Geçer? Sık Sorulan sorular
 • Varis ağrılarına ne iyi gelir
  Varis Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Varis bacak toplardamarlarında görülen bir sağlık sorunu olduğu için bacaklarda ve ayaklarda ciddi ağrılara sebep olabilmektedir. Bu ağrı kimi zaman varis hastası olan kişilerin gece uykularını etkilediği gibi kimi zaman gündüz ayakta kalmalarına bile ciddi engeller yaratmaktadır. 

  Varis Ağrısı ile mücadele eden bir hastanın aklına gelen ilk soru varis ağrısına ne iyi gelir gelmektedir. 

  Bacak varisi ağrısına iyi gelebilecek şeyler; 
  • Ayaklarınızı soğuk su ile yıkayın
  • Ayaklarınızı kalp seviyesinden 20 - 30 cm yukarı kaldırın
  • Varis çorabı giyin
  • Dar pantolon giymemeye özen gösterin
  • Bacak bacak üstüne atarak oturmayın
  • Varis tedavisi yaptırın 
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Hasta Yorumları
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Beni varisten kurtardınız
Beni varisten kurtardınız 16.07.2017

Urfadan Ankaraya kadar Selam gönderiyorum Size teşekkür ediyorum Beni varisten kurtardınız Ramazanda ömrede agrısız Ve rahat vazifemizi yaptık Havalar biraz serinlesin Hanımıda getirecegim

Varıslerım ve ağrılarım kalmadı
Varıslerım ve ağrılarım kalmadı 16.07.2017

Uzun suredır varıs ağrısı çekiyordum ve bacaklarımda görünen varıslerım çok fazlaydı Rengın Hanım'a tedavı olmuş bır tanıdığım vasıtasıyla ıletışıme geçtım ve tedavı surecım başlamış oldu. Mükemmel bır insan her anlamda sızın sorularınıza cevap verebılecek kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağından aldığınız tedavıden ilgiden alakadan fazlasıyla memnun kalacaksınız

Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum
Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum 16.07.2017

Ben Ankara'nin bir ilcesinde yasıyorum.Rengin hanımı eşim internet araştırmaları sonucu tesadüfen buldu. Kendisine çok korkarak tereddütle gittim,bir dinler çıkarım ne kaybedeceğimki diye düşünüyordum. Çünkü daha önce bir lazer tedavisi olmuştum .Hem tedavi hem sonuç çok üzücüydü ve varislerimde geçmemişti. Ama Rengin hanımın güler yüzü, tatlı dili, şefkatli dokunuşu beni tadavi olmaya ikna etti ve süreç başladı. Başlayalı üç ay oldu ve daha şimdiden çok mutluyum.Varislerim henüz tamamıyla bitmedi ama beni bu yaz rahatlıkla etek giyip mutlu edecek kadar azaldı. Her fırsatta eşime ve kendisine dua ediyorum.

İyi Bir Varis Doktoru
İyi Bir Varis Doktoru 16.07.2017

Rengin Hocam ile sağlık sektöründe çalıştığım ve bir Biyolog olduğum için anneme iyi bir Varis Doktoru ararken kesişti yollarımız iyi ki tanıdık sizi iyi ki güvendik size işini severek yapan başarı bir hekim diye bana sorsalar aklıma ilk gelecek isimsiniz başarılarınızın devamını diler sonuç için çok teşekkür ederiz.

Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin
Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin 16.07.2017

Aksaray'dan araştırma sonucu Uzman Dr Rengi Türkgüler'e Ulaştım. Uzman Dr Rengin Hanıma ve Asistanı Safiye Hanıma Gönülden İlgilendikleri için Teşekkürlerimi sunuyorum. Kısa sürede çokkkkk güzel sonuç aldım. Tedavi için geldiğimde psikolojikmen iyi olacağımı düşündüm tabiki bu düşünceye Safiye hanımın desteği de olmuştur. Veeeeeeee Varistennnn Kurtuldummmmmmm Tek seansta mükemmel ötesi sonuç aldım.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314