Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Nasıl Geçer?

Varis Hastalığı Nasıl Geçer?

Varis; bacak toplardamarlarında bulunan ve kanın sadece yukarıya (kalbe doğru) akışına izin veren ve aşağıya kaçışı önleyen kapakçıkların artık çalışamaz hale gelmesinden kaynaklanan bir hastalıktır.

Varis Nasıl Geçer?

Bu hastalığın meydana gelmesinden sonra varis tedavi edilmediği müddetçe kendiliğinden geçmesi beklenmez.

Bacakta biriken kirli kan bacakta ağrıya ve kaşıntıya neden olduğu gibi varis hastalığının ilerlemesine ne de neden olur.

Bu sorunla karşı karşıya kaldığımızda ise sormaya başlarız varis nasıl geçer?

Varis hastalarının çoğu bu durumun geçici olduğunu düşünmektedirler. Ancak varis kendiliğinden ne yazık ki geçmez. Damar çapındaki genişlemeye bağlı olarak damar içinde bulunan kapakçıklar birbirini karşılayamaz. Animasyonun sol tarafındaki damar sağlıklı bir damardır.

Görüldüğü gibi kan yukarıya doğru giderken kapakçıklar açılmakta kalp kanı çekmeyi bıraktığı anda ise kanın aşağıya doğru akışına izin vermemektedir. Sağda görülen genişlemiş damarda ise kapakçıklar birbiriyle karşılaşmadığı için aradan kan aşağıya doğru sızar. Bu durumda bacaktaki kan kalbe doğru gidemez.

Varis nasıl geçer? sorusuna karşı aslında en güzel cevap tedavi edilmediği müddetçe mümkün değildir demektir.

Varis tedavi edilmedikçe mümkün değildir demiştik peki varis nasıl tedavi edilir? 

Varis ameliyat ile veya ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Bu yöntemlere burada kısa kısa değineceğiz. Daha ayrıntılı bilgi için ilgili linklere tıklamanız halinde tedavi yönteminin anlatıldığı sayfaya yönlendirileceksiniz.

Varis ameliyatı: Varis hastalığının bilinen en eski tedavi yöntemi varis ameliyatıdır. Bu ameliyat ile varis oluşmuş olan damar ameliyat ile vücut dışına çıkarılır. Damarın çıkarılması oldukça ağrılıdır. İyileşmesi süresi çok uzundur. Hasta konforu açısından hiç tercih edilmez. Estitek açıdan da kalıcı izler nedeniyle istenmez.

Lazerle Varis Tedavisi: Bu tedavi yöntemi ameliyatsız varis tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yöntemde varis oluşmuş olan damar ameliyat ile dışarı çıkarılacağına içine yerleştirilen lazer fiberi ile içten yakılarak kapatılır. Etkisi ameliyat ile damarın dışarı çıkarılması gibidir. Ancak avantajları fazladır. İşlem yaklaşık 1 saat sürer ve tedavi sonrasında hasta evine yürüyerek gider. Bacakta kesi yapılmadığı için estetik açıdan iz kalmaz. Hasta konforu açısından tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Köpükle Varis Tedavisi: Genellikle lazerle varis tedavisi yapılan damarın çevresindeki damarların kapatılması için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde aterosklerol isimli ilaç özel bir alet ile köpürtülür ve çok çok ince iğneler ile damar içine verilir. İlaç damarın iç cidarını yakar. Böylece damar içine doğru büzüşerek yapışır ve kapanır. Yine estetik varis tedavisi yapılmış olur. Hiçbir kalıcı iz oluşmaz.

Skleroterapi: ile Varis Tedavisi: Köpük tedavisinde kullanılan ilacın köpürtülmeden damar içine verilmesi şeklinde yapılan varis tedavisi yöntemidir. Bu yöntem genellikle çok çok ince varislerin tedavisinde kullanılır. Estetik varis tedavisi için en tercih edilen yöntemdir. Cilt yüzeyinden görülen kıl gibi damarların kapatılmasını ve görünmez hale getirilmesi için kullanılır.

Varis nasıl Geçer ve daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın!

Varis Nasıl Geçer? Sık Sorulan sorular
 • Varis ağrılarına ne iyi gelir?
  Varis Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Varis bacak toplardamarlarında görülen bir sağlık sorunu olduğu için bacaklarda ve ayaklarda ciddi ağrılara sebep olabilmektedir. Bu ağrı kimi zaman varis hastası olan kişilerin gece uykularını etkilediği gibi kimi zaman gündüz ayakta kalmalarına bile ciddi engeller yaratmaktadır. 

  Varis Ağrısı ile mücadele eden bir hastanın aklına gelen ilk soru varis ağrısına ne iyi gelir gelmektedir. 

  Bacak varisi ağrısına iyi gelebilecek şeyler; 
  • Ayaklarınızı soğuk su ile yıkayın
  • Ayaklarınızı kalp seviyesinden 20 - 30 cm yukarı kaldırın
  • Varis çorabı giyin
  • Dar pantolon giymemeye özen gösterin
  • Bacak bacak üstüne atarak oturmayın
  • Varis tedavisi yaptırın 
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • A
  Aleyna12.04.2024

  Hocam 23 yaşındayım ve bekarım. İki yıl önce varis başlangıcı olduğunu öğrendim. Bu iki yılda ilerleme oldu biraz ve kıl gibi damarlar çıktı. Önceden ağrı olmazdı ama son birkaç aydır ağrısını çekiyorum. Önlem olarak kalıcı, net bir yöntem var mı? Neler yapmam gerekir?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Ağrıya sebep olan kılcal orta seviye varislere Köpük Skleroterapi tedavisi uyguluyorum. Bu işlemden sonra ağrılar varislere bağlı ise geçecektir. Net konuşmam için muayene etmem daha etik olacaktır. Gelebilirseniz bakalım. Sevgiler.

 • G
  Gulsah21.02.2024

  Hocam bacaklarımda varis var ve ödemlerimde var doktora gitmedim kendim varis çorabı aldım acaba etkisi olurmu

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba sadece varis çorabı tedavi etmez ancak kirli kan birikmesini engeller, ağrılarınıza az da olsa etki eder. Kullanmanız fayda sağlayabilir azda olsa. Geçmiş olsun.

 • Ş
  Şeval15.09.2023

  17 yaşındayım bizim ailede genetik hocam sürekli ağrısını çekiyorum 1 saat yürüsem o gece katlanılmaz oluyor yapabileceğim birşey var mı bilmiyorum.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Şeval hanım merhaba. Muayene etmeden maalesef şefkatleriniz üzerine buradan neler yapabileceğim hakkında bilgi vermem pek etik olmaz. bırakmış olduğunuz telefon numaranızdan detaylı bilgi vermek için sizi aradılar, fakat ulaşamadılar. 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

 • A
  Abdulaziz Yıldırım04.08.2023

  Merhaba hocam bende uyuşma yanma ve bacaklarda güçsüzlük nedeniyle doktora gittim bana varis olduğumu söyledi ama benim bacaklarda dış taraftan gözüken bir damar yok varis hastalarında bacağın dış tarafında genellikle damarlar şişkin gözükür ama bende gözükmüyor varismiyim değil miyim hocam ?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba, iç varis dediğimiz derin damarlarda varis olabilir. Bu damarlar gözle görülmez, ultrasonla tespit edilir. Ancak muayene eden hekim ben olmadığım için kesin konuşmam doğru olmaz. Sağlıklı günler dilerim.

 • M
  Murat Mert23.06.2023

  Merhabalar annemde varis var ve ilerlemiş damarları genişlemiş lazer ile tedavi uygun mudur? köpük ile tedaviye uygun değilmiş damarlar genişlediği için . Sizden en yakın zaman da bilgi bekliyorum .Bir tedavi yöntemine başlamamız lazım acil çünkü.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Murat bey. İlerlemiş varislere EVLA, orta seviye ve kılcal varislere Skleroterapi Köpük tedavisi uyguluyorum. Hastayı muayene etmem gerekir tanı ve tedavi için. Yetkili personelime telefon numaranızı ilettim. Detaylı bilgi için gün içinde sizi arayacak. Sağlıklı günler dilerim.

 • E
  Eda02.06.2023

  Hocam merhaba 40 yaşındayım.2013 te sağ 2022 de de sol bacağından varis ameliyatı oldum. Köpük tedavisi de yapıldı. Ancak bir türlü kalıcı bir çözüm olmuyor. Sürekli tekrarlıyor varisler. Ailemizde ırsi evet ama çok dikkat te etmeye çalışıyorum. 178 boyum ve 60 kiloyum. Gerçi 16 yıl yoğun bir masa başı isindeydim ama son 2 yıldır çalışmıyorum. Yeni varislerin önlenmesi için alınabilecek bir ilaç veya tavsiye edeceğiniz bir takfiye var mıdır

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba sizi gün içinde arayacağız. Sağlıklı günler dilerim.

 • Z
  Zehra22.04.2023

  Hocam ben 23 yaşında ve bekarım. Varis ırsi bizde varislerim var ve artıyor. Sürekli ağrısını çekiyorum. Önlem olarak kalıcı, net bir yöntem var mı? Neler yapmam gerekir.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Zehra hanım bırakmış olduğunuz telefon numarasından detaylı bilgi vermek için sizi aradık fakat ulaşamadık 0532 385 3193 numaralı hattımızı arasanız yardımcı olacak personelim.

 • C
  Ceren24.07.2022

  Hocam bana doppler yapildi ve geri kacma sozkonusu ancak bacaklarimda surekli bir agri vs yok.safen ven capi solda 7.2mm sagda 6.8mm olculdu.solda 2.5sn sagda 1.5sn geri akim var diyor..korkmali miyim ki korkuyorum ne yapmaliyim?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ceren hanım merhaba, varisler başlangıç aşamasındaysa, ileride sorun yaratabilecek durumdaysa hekimler tedaviyi uygun görebilirler. Korkulacak bir durum yoktur. Tedavi edilebilen genetik bir hastalıktır varis. Doktorunuza güveniyorsanız ve tedaviler içinize siniyorsa yaptırmak yada yaptırmamak sizin tercihinizdir. Damarlarınızı muayene etmeden de buradan maalesef ki sizi yönlendirmem pek etik olmaz. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu 18.12.2019

Ben Çiğdem Resuloğlu, Ordu'dan geliyorum. Üç çocuk annesiyim, üç normal doğum yaptım. Topuklu ayakkanı giymeyi giymeyi çok seviyorum. Rengin hanım'ı bir doktor arkadaşım tavsiye etti. Onun da varis problemleri vardır ve mutlu sonuçlar almıştı. Bende 2 seans sonucu çok mutlu sonuçlar aldım. Görüntü değişti ve ağrılarım kayboldu. Dr. Rengin hocamın'a teşekkür ediyor, Allah yolunu daima açık etsin diyorum. Sevgiler, saygılar...

Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi
Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019

Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim. Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim. Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti. Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz. Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim. Emekli İngilizce Öğretmeni Aylin ÇAKIREL

Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314