Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Nedir

Varis Nedir

Varis Ne Demek?

Varis nedir sorusu genellikle bacağındaki sorunun varis olduğunu düşünen hastalar tarafından bize sorulur. Varis bacaklarımızda bulunan toplardamarlardan birinin veya birkaçının çapının genişleyerek işlevini yerine getiremez hale gelmesidir.

Toplardamarlar içindeki kan hücreleri kalbe doğru giderken açılan kapakçıklar tek taraflı valf gibi çalışır ve kanın yukarıya geçmesine izin verirken aşağıya kaçmasını önler. Varisli damarların ise çapı genişlemiştir ve kapakçıklar karşı karşıya gelip kapanamadığı için kan akışını durduramaz ve kan aşağıya doğru kaçmaya başlar.

Varis Nedir, Nasıl Oluşur?

Bu durumun ortaya çıkması sonrasında bacak dokularındaki kirli kan miktarı istenen şekilde azaltılamaz ve bacak dokuları içinde kan göllenmeye başlar. Bu göllenmenin etkisi ile bacak çapı genişler damarların çapı genişlediği için damarlar cilt yüzeyinden görünür hale gelirler.

Varis nedir sorusunun cevabı çoğu zaman cilt yüzeyinden görünen kalın damarlar denilebilir.

Ancak cilt yüzeyinden görünen her damar varis olmayabilir. Bu nedenle varis hastalığının olup olmadığının anlaşılması için Girişimsel Radyoloji Uzmanları tarafından ayakta renkli doppler ultrason yapılarak toplardamar haritasının çıkarılması gerekir. Kesin teşhis bu renkli doppler ultrason sayesinde konulur.

Varisin Ne Olduğu Bilinmiyor

Ülkemizde ve dünyada gittikçe yaygınlaşan varis hastalığına dair varis nedir gibi bir soru yöneltildiğinde net cevaplar verilememektedir.

Varis; kılcal damarlarda biriken pis kanın kalbe taşınamaması sonucunda bacakta şişkinlik, morarma, kabarıklık ve kaşıntılı bir şekilde kendisini gösteren bir hastalıktır. Bu şekilde tanımladığımız takdirde varis nedir adlı soruya net bir cevap verebildiğimize inanmaktayız. Modern tıbbın sağladığı en son teknolojik yöntemlerimizi kullanarak bu hastalıktan hastalarımızı en kısa süre içerisinde kurtarmayı amaçlamaktayız.

Ameliyatsız Şekilde Varisten Kurtulmak Mümkün

Ameliyatsız olarak uyguladığımız bu yöntemler sonucunda hastalarımızın bizlere minnetle bakan gözleri başarımızı göstermektedir. Kaşıntılardan, kızarıklık ve morarmalardan, kabarıklıktan kurtulmanın en son teknolojik yollarını uygulamakta ve sürekli olarak da inceleme ve araştırmalarımıza devam etmekteyiz.

Varis

Bacakların belirli kısımlarının ya da hatırı sayılı ölçüde olan büyük bir kısmının toplardamar genişlemesine maruz kalarak bazı dolaşım sıkıntılarıyla karşı karşıya kalması durumuna varis adı verilmektedir. Genel olarak bacaklardaki olumsuz görüntüsüyle hastaların göz estetiğini rahatsız eden fakat müdahale edilmediği zaman da uzun dönemlerde yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen varisler, bacaklarda sızlama, kaşıntı ve ağır ağrılarla kişilere gündelik hayatı son derece zorlaştırmaktadır.

Bayanlarda Varis Estetik Bir Sorun Olarak Görülmektedir.

Özellikle bayanlarda sıklıkla rastlanılan bu rahatsızlık hem fiziki acıyla yaşam kalitesini düşürür hem de görüntü anlamında bayan hastaların aşırı derecede rahatsızlık hissetmesine sebebiyet verir. Bu gibi durumlarla karşılaşan hastalar bu görüntüden kurtulmak adına birçok farklı yöntem ve yola başvururlar ve maalesef ki bu yöntemlerden çoğu da kulaktan dolma yanlış yöntemler olmaktan başka bir anlam ifade etmez.

Varis Nedir ? Sorusuna Son Olarak Tekrar Bakarsak 

Varis, bacaklardaki kirli kanın temizlenmesini sağlayan ve vücuttaki dolaşım sisteminin baş yardımcılarından olan toplardamarın genişlemesi ve hastaya hem dolaşım bozukluğu hem de farklı sıkıntılar yaratan bir çeşit dolaşım rahatsızlığıdır.

Toplardamarların başlıca görevi;

Vücudun içerisinde bulunan kirli kanın, temizlenebilmesi için kalbe ve akciğerlere doğru taşınmasını sağlamaktır. Bu dolaşım türü yerçekiminin zıttı yönde gerçekleşmektedir. Bunu sağlayan ise bacaklardaki kaslar ve toplardamarların içerisinde bulunan kapakçıklardır. Toplardamarların içerisinde oluşan ani basınç değişimi bu kapakların işlev göstermesini olanaksız hale getirebilir.

Kapakçıklar kanı yukarıya doğru, yerçekiminin zıttı yönde çekmekte zorlandığı zamanda daha fazla kuvvet ve basınç uygular. Bu durumun sonucu olarak da bahsi geçen toplardamarlar içerisinde ciddi boyutlarda genişlemeler meydana gelir. Bu genişlemeler bazı durumlarda hastanın teninde rahatlıkla gözle görülebilir ölçülerde olmaktadır. Bu durum bacakta belirli başlı varisli bölge oluşumuna neden olur.

Varis Tek Bir Noktada Kalmayabilir

Toplardamarlar da gerçekleşen bu durum çoğu zaman sadece bir arter üzerinde sınırlı olarak kalmaz. Bu genişleme aynı anda birden fazla yerde gerçekleşebilir ve toplardamarın etrafındaki diğer kılcal damarlara da sıçrayabilir. Böylelikle rahatsızlık daha fazla genişler ve etraftaki damarları da etkileyerek büyük problemler ve sorunlar ortaya çıkartır.

Varis Nedir Sık Sorulan sorular
 • Varis Muayenesi Nedir?
  Varis Muayenesi

  Varis muayenesi nedir? Bu tetkik tek başına gözle yapılabilen bir kontrol değildir, kompleks bir işlemdir.

  Varis, bacaktaki toplardamarların genişlemesi, kanı yukarıya yani kalbe götürememesi dolayısıyla görevini yapamaması sonucu gelişir. Toplardamarda kirli kanın birikmesine bağlı olarak damarlar belirginleşir, mavi-mor damarlar ve kılcal damarlar oluşur. Bazen bu damarlarda pıhtı gelişebilir, bunun sonucunda damarlar sertleşir ve ağrı oluşur. Bunların yanı sıra bacakta biriken kirli kan sonucunda bacakta uyuşma, yanma ve ilerledikçe ısı artışına meydana gelir. Varis Muayenesi  bu belirtilerin görüldüğü hastalarda yapılabilir.

  Varis muayenesinin yapıldığı sırasında gözle muayene ile damarların yoğunluğu ve tipi, bacakta kızarıklık olup olmadığı değerlendirilir.  Varis muayenesi sırasında elle muayene ile damarların sertlikleri incelenir, ısı artışı olup olmadığı değerlendirilir.

  Varis hastalığının teşhisi için en önemli olan hastalığın sınıflandırılması, varisin derecelendirilmesi,  varisli damarın hangi damarlarla ilişkili olduğunun anlaşılmasıdır. Bunlar; iyi bir varis muayenesinin ve muayeneye eşlik eden Ayakta Bilateral Venöz Doppler US nin yapılması ile değerlendirilebilir.  Muayene sırasında Doppler US ve sonrasında yapılan venöz haritalama oldukça önemlidir. Varis muayenesi sırasında ısı artışı olması ya da damarlarda ele gelen sertlik, hastaya yapılacak müdahalenin daha hızlı yapılması gerektiğini düşündürür.

  Varis muayenesi nedir ve varis nasıl anlaşılır. Muayene randevusu için bize ulaşın
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • K
  Kamile Değiştiren16.02.2018

  Hocam merhaba, bacaklarımda kalın kalın damarlar oluşmuş durumda. Bu damarların görünmeye başlaması yeni değil. Çok uzun zamandır var. Acaba bunlar varis midir. Hiç ağrım yok.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun. Varis hastalığı her zaman ağrılı olmaz. Bazı durumlarda ağrı duyulmaz. Ancak genişlemiş damarların içinde kan dolaşımı bozulduğu için pıhtı oluşabilir. Bu da başka ciddi sorunlara neden olabileceği için tedavi ettirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Soru Sor
Hasta Yorumları
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Beni varisten kurtardınız
Beni varisten kurtardınız 16.07.2017

Urfadan Ankaraya kadar Selam gönderiyorum Size teşekkür ediyorum Beni varisten kurtardınız Ramazanda ömrede agrısız Ve rahat vazifemizi yaptık Havalar biraz serinlesin Hanımıda getirecegim

Varıslerım ve ağrılarım kalmadı
Varıslerım ve ağrılarım kalmadı 16.07.2017

Uzun suredır varıs ağrısı çekiyordum ve bacaklarımda görünen varıslerım çok fazlaydı Rengın Hanım'a tedavı olmuş bır tanıdığım vasıtasıyla ıletışıme geçtım ve tedavı surecım başlamış oldu. Mükemmel bır insan her anlamda sızın sorularınıza cevap verebılecek kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağından aldığınız tedavıden ilgiden alakadan fazlasıyla memnun kalacaksınız

Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum
Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum 16.07.2017

Ben Ankara'nin bir ilcesinde yasıyorum.Rengin hanımı eşim internet araştırmaları sonucu tesadüfen buldu. Kendisine çok korkarak tereddütle gittim,bir dinler çıkarım ne kaybedeceğimki diye düşünüyordum. Çünkü daha önce bir lazer tedavisi olmuştum .Hem tedavi hem sonuç çok üzücüydü ve varislerimde geçmemişti. Ama Rengin hanımın güler yüzü, tatlı dili, şefkatli dokunuşu beni tadavi olmaya ikna etti ve süreç başladı. Başlayalı üç ay oldu ve daha şimdiden çok mutluyum.Varislerim henüz tamamıyla bitmedi ama beni bu yaz rahatlıkla etek giyip mutlu edecek kadar azaldı. Her fırsatta eşime ve kendisine dua ediyorum.

İyi Bir Varis Doktoru
İyi Bir Varis Doktoru 16.07.2017

Rengin Hocam ile sağlık sektöründe çalıştığım ve bir Biyolog olduğum için anneme iyi bir Varis Doktoru ararken kesişti yollarımız iyi ki tanıdık sizi iyi ki güvendik size işini severek yapan başarı bir hekim diye bana sorsalar aklıma ilk gelecek isimsiniz başarılarınızın devamını diler sonuç için çok teşekkür ederiz.

Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin
Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin 16.07.2017

Aksaray'dan araştırma sonucu Uzman Dr Rengi Türkgüler'e Ulaştım. Uzman Dr Rengin Hanıma ve Asistanı Safiye Hanıma Gönülden İlgilendikleri için Teşekkürlerimi sunuyorum. Kısa sürede çokkkkk güzel sonuç aldım. Tedavi için geldiğimde psikolojikmen iyi olacağımı düşündüm tabiki bu düşünceye Safiye hanımın desteği de olmuştur. Veeeeeeee Varistennnn Kurtuldummmmmmm Tek seansta mükemmel ötesi sonuç aldım.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314