Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Tipleri

Varis Tipleri

Varis Tipleri

Varis Tipleri ve çeşitlerine, varis tedavi yöntemlerine göre farklılık gösterir.

Varis tedavisi kararı verirken göz önüne alınması gerekenler şunlardır:

 1. Varisin görünümü ve sizi rahatsız edip etmediği
 2. Sizin göremediğiniz bacağın iç kısmında kas dokusu içinde kalan büyük toplardamarların durumu
 3. Varisin sizde oluşturduğu yakınmalar
 4. Varisin gelecekte yaratabileceği sorunlar

Tüm varis türleri ameliyatsız yöntemlerle tamamen tedavi edilebilir. Ancak her varisin mutlaka tedavi edilmesi gerekmez. Varis ne zaman tedavi edilmelidir? Bunu belirlerken varis tipleri ne göre karar verilir. Varis tedavisi için varis tipleri;

1. Büyük varis

Varis Tipleri arasında Büyük varisler hemen her zaman bacaklarda görünen varislerin daha derinindeki ana toplardamarlar kapak yetmezliği nedeniyle oluşur. Bu toplardamar genellikle safen toplardamarıdır. Büyük varisler seyrek olarak safen toplardamarının dalları ya da perforan damar dediğimiz diğer toplardamar kapak yetmezliğine bağlı oluşur. Ayakta yapılan bir ultrason inceleme bunu ortaya koyar. Toplardamar yetmezliği ve buna bağlı gelişen varisler bazı insanlarda hiç şikayet oluşturmaz; ama insanların büyük çoğunluğunda ağrı, yanma, yorgunluk ve gece gelen bacak krampları gibi yakınmalar oluşturur. Varisler büyüdükçe ve hastalık ilerledikçe, varislerde ya da safen damarında pıhtı oluşturma ihtimali artar. Bacakta, ayak bileği iç kısmında renk değişklikleri, sertlikler ve yaralar oluşturabilir. Büyük varis tedavi kararı, safen toplardamar yetmezliğinin şiddetine, hastada oluşturduğu yakınmalara göre verilir. Büyük varisler sadece damar içi lazer, RF ve buhar tedavileri ya da ameliyat gibi yöntemlerle tedavi edilebilir. Varis çorabı, varis ilacı ya da egzersiz varisi tedavi etmez. Büyük varislerin bazıları cilt yüzeyinden görülmez. Bu tip varise iç varis denilir

2. Orta boy varis ya da retiküler varis

Orta boy varisler Genellikle hiç yakınma oluşturmaz. Bu nedenle sadece kozmetik bir sorundur, yani görünümü kişiyi rahatsız edebilir. İlerleyerek büyük varis oluşturamaz. Ultrason ile saptanabilen bir toplardamar yetmezliği yani kapak yetmezliği -genellikle- yoktur. Bu nedenle bir sağlık sorunu yaratmaz. Tedavi her zaman gerekmeyebilir. Ancak tedavisi çok kısa ve en kolay olan varis türüdür. Bu nedenle görüntü sizi rahatsız ediyorsa tedavi istemekten çekinmeyiniz.

3. Kılcal varis

Varis Tipleri arasındaki kılcal varisler genellikle ağrı, yorgunluk, ayaklarda yanma hissi gibi yakınma oluşturmaz. Bazı insanlarda sadece sızlama ya da kaşıntı oluşturabilir. Kılcal damarlar çok yoğunsa, büyük varislerin oluşturduğu gibi bacaklarda ağrı, yanma ve yorgunluk oluşturabilir. Bacaklarda kramp oluşturmaz. Kılcal varis hastalarında - genellikle - ultrason incelemede, altta yatan bir toplardamar yetmezliği yani kapak yetmezliği yoktur. İki tedavi yöntemi vardır. Skleroterapi (iğne tedavisi) ve deriden uygulanan lazer/RF yöntemi. Skleroterapi çok daha etkili bir tedavidir. Kılcal damarlar çok ince ise lazer yöntemi de etkilidir. 

Varis Tipleri hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Varis Tipleri Sık Sorulan sorular
 • Venöz Haritalama Nedir?
  Venöz Haritalama Nedir?

  Venöz haritalama varisli damarların büyüklüğünün, genişliğinin ve yerinin Renkli Doppler Ultrason ile tespit edilmesidir. Venöz Haritalama Nedir? sorunusa en net cevap bu yazının devamında bulunmaktadır.

  Venöz haritalama Radyoloji Uzmanları tarafından renkli doppler ultrason ile yapılabilen bir inceleme sonunda hazırlanan bir rapordur. Bu inceleme ile varis hastası olması muhtemel kişilerin bacaklarında dokular içinde boylu boyunca uzanmakta olan varisli toplardamarların bacağın neresinde kaç santimenteye ulaştığı nerede daralıp ve genişlediğinin belirlendiği bir tetkiktir. Tetkikin renkli doppler ultrason yapmaya ehliyetli bir radyolog tarafından yapılması zorunludur.

  Venöz haritalama yalnızca bu konuda uzmanlaşmış radyologlar tarafından yapılmalıdır. Venöz haritalama raporunu radyolog olmayan kişilerin vermesi mümkün değildir. İyi yapılmış bir Venöz Haritalama varis tedavisi öncesinde yapılması mecburi olan bir işlemdir. Çünkü varis tedavisinin nasıl ve nerede bulunan hangi damara yapılacağı bu inceleme sonucunda tespit edilir. Gözle yapılan bir varis muayenesi sonrasında aslında varis olmayan bir damarınızın kapatılması sonucuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

  İşte burada varis hastalığının teşhis ve tedavisinde neden girişimsel radyoloji uzmanlarının avantajlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Hastalığın nerede olduğunu gören gözün nerede tedavi yapacağını bilmesi kadar büyük bir avantaj yoktur. Girişimsel Radyoloji uzmanları bu avantajı venöz haritalama yapmaları ve varisli damarın yerinin ve tipinin tespiti sonrasında tedavisinde de ultrasonu kullanarak tedaviyi gerçekleştirebilmesindedir.

  Eğer Varis hastası olduğunuzu düşünüyorsanız tedavinize geçmeden önce venöz haritalama yaptırmayı ihmal etmeyin. Venöz haritalama yapılmadan tedaviye başlanmasına müsaade etmeyin.

  Venöz haritama nedir diye soruyorsanız ve daha fazla bilgi ve randevu için bizimle iletişime geçin.
 • Varis Hastalığının Dereceleri Nelerdir?
  Varis Hastalığının Dereceleri 

  Varis, bacaktaki toplardamarların hastalığıdır. Varisin değerlendirilmesinde ve tedavi planı çıkarılmasında venöz yetersizliğin derecesi önemlidir. Bu aşamada önemli bir soru varis hastalığının dereceleri nelerdir. Çapı 5 mm ve yukarısında olan toplardamar genişlemelerinde Ayakta Renkli Doppler Ultrason ile değerlendirilir. Tetkik sırasında hasta ayaktadır, doktor Doppler  Ultrason yaparken  hasta ıkındırılır. Bu sırada meydana gelen reflü akım halk arasındaki söylemiyle kaçak değerlendirilir.

  Varis hastalığının üç derecesi vardır :

  Grade 1 venöz yetmezlik : Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasının başlangıcında 1-2 sn olan ve ıkınma devam ederken devam etmeyen reflü akım izlenir. Varis Tedavisi gerektirmez.

  Grade 2 venöz yetmezlik: Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasıyla başlayan, ıkınmanın ortasına kadar yaklaşık 3-4 sn devam eden ve sonlanan,  ıkınma devam ederken devam etmeyen reflü akım izlenir. Takip edilmesi gerekir.

  Grade 3 venöz yetmezlik: Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasının başlangıcında başlayan  ve ıkınma bitene kadar devam eden reflü akım izlenir. Tedavi edilmesi gereklidir.

  Varis Hastalığının dereceleri hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • Z
  Zehra03.04.2018

  Merhaba hocam 35 yaşında bekar biriyim ve varısle başım dertte kılcal damar varis var 3 yıl önce hem kopuk hemde lazer oldum ama buyil çok ağrılarım var şişlik oluyor ayrıca görsel olarak da fazla oldu çok üzülüyorum ne yapicam bilmiyorum. Ne olur yardım edin Erzurum dayım ve şehir disina gelip tedavi olucak durumum yok. Şimdiden teşekkür ederim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Zehra hanım geçmiş olsun, Varis hastalığı tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Bu hastalığın tedavi için bulunduğunuz şehirdeki uzmanlara başvurabilirsiniz. Ya da bizden randevu alarak bize muayene olabilirsiniz. Bunun için bir gün ayırmanız yeterli olacaktır. Aynı gün muayene ve tedaviniz yapılabilmektedir. Daha fazla bilgi ve randevu için 0 312 224 13 14 numaralı telefonu arayınız.

 • M
  Melike24.03.2018

  Bacaklarım üst kısmında fazlaca, sırtımın ise belli yerlerinde kılcal varisler bulunuyor. Bacağımın küçük bir bölgesindeki dışında bulunan kılcal varisler ağrı yapmıyor. Ancak görsel olarak rahatsız ediyorlar. Tedavisinin ücreti hakkında bilgi almak adına yazıyorum. Teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Melike hanım geçmiş olsun, Bacak varisi ve kılcal varisle ilgili tedavi ücretleri mutlaka varis muayenesi sonrasında tedavi planlamasından sonra ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle muayene randevusu almanızı tavsiye ediyoruz. 0 312 224 13 14

Soru Sor
Hasta Yorumları
Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Beni varisten kurtardınız
Beni varisten kurtardınız 16.07.2017

Urfadan Ankaraya kadar Selam gönderiyorum Size teşekkür ediyorum Beni varisten kurtardınız Ramazanda ömrede agrısız Ve rahat vazifemizi yaptık Havalar biraz serinlesin Hanımıda getirecegim

Varıslerım ve ağrılarım kalmadı
Varıslerım ve ağrılarım kalmadı 16.07.2017

Uzun suredır varıs ağrısı çekiyordum ve bacaklarımda görünen varıslerım çok fazlaydı Rengın Hanım'a tedavı olmuş bır tanıdığım vasıtasıyla ıletışıme geçtım ve tedavı surecım başlamış oldu. Mükemmel bır insan her anlamda sızın sorularınıza cevap verebılecek kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağından aldığınız tedavıden ilgiden alakadan fazlasıyla memnun kalacaksınız

Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum
Daha önce bir lazer tedavisi olmuştum 16.07.2017

Ben Ankara'nin bir ilcesinde yasıyorum.Rengin hanımı eşim internet araştırmaları sonucu tesadüfen buldu.Kendisine çok korkarak tereddütle gittim,bir dinler çıkarım ne kaybedeceğimki diye düşünüyordum. Çünkü daha önce bir lazer tedavisi olmuştum .Hem tedavi hem sonuç çok üzücüydü ve varislerimde geçmemişti. Ama Rengin hanımın güler yüzü, tatlı dili, şefkatli dokunuşu beni tadavi olmaya ikna etti ve süreç başladı. Başlayalı üç ay oldu ve daha şimdiden çok mutluyum.Varislerim henüz tamamıyla bitmedi ama beni bu yaz rahatlıkla etek giyip mutlu edecek kadar azaldı. Her fırsatta eşime ve kendisine dua ediyorum.

İyi Bir Varis Doktoru
İyi Bir Varis Doktoru 16.07.2017

Rengin Hocam ile sağlık sektöründe çalıştığım ve bir Biyolog olduğum için anneme iyi bir Varis Doktoru ararken kesişti yollarımız iyi ki tanıdık sizi iyi ki güvendik size işini severek yapan başarı bir hekim diye bana sorsalar aklıma ilk gelecek isimsiniz başarılarınızın devamını diler sonuç için çok teşekkür ederiz.

Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin
Varis sıkıntınız varsa hiçççç beklemeyin 16.07.2017

Aksaray'dan araştırma sonucu Uzman Dr Rengi Türkgüler'e Ulaştım. Uzman Dr Rengin Hanıma ve Asistanı Safiye Hanıma Gönülden İlgilendikleri için Teşekkürlerimi sunuyorum. Kısa sürede çokkkkk güzel sonuç aldım. Tedavi için geldiğimde psikolojikmen iyi olacağımı düşündüm tabiki bu düşünceye Safiye hanımın desteği de olmuştur. Veeeeeeee Varistennnn Kurtuldummmmmmm Tek seansta mükemmel ötesi sonuç aldım.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314