Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varis Tipleri

Varis Tipleri

Varis tipleri ve çeşitlerine, varis tedavi yöntemlerine göre farklılık gösterir. Varis tedavisi kararı verirken göz önüne alınması gerekenler şunlardır;

 1. Varisin görünümü ve sizi rahatsız edip etmediği,
 2. Sizin göremediğiniz bacağın iç kısmında kas dokusu içinde kalan büyük toplardamarların durumu,
 3. Varisin sizde oluşturduğu yakınmalar,
 4. Varisin gelecekte yaratabileceği sorunlar.
Varis Tipleri

Tüm varis türleri ameliyatsız yöntemlerle tamamen tedavi edilebilir. Ancak her varisin mutlaka tedavi edilmesi gerekmez.

Varis ne zaman tedavi edilmelidir? Bunu belirlerken varis tipleri ne göre karar verilir.

Varis Tipleri Nelerdir?

 • Büyük varis,
 • Orta boy varis ya da retiküler varis,
 • Kılcal varis,
 • İç varis,
 • Dış varis.

Büyük Varis

Varis tipleri arasında büyük varisler hemen her zaman bacaklarda görünen varislerin daha derinindeki ana toplardamarlar kapak yetmezliği nedeniyle oluşur. Bu toplardamar genellikle safen toplardamarıdır. Büyük varisler seyrek olarak safen toplardamarının dalları ya da perforan damar dediğimiz diğer toplardamar kapak yetmezliğine bağlı oluşur.

Ayakta yapılan bir ultrason inceleme bunu ortaya koyar. Toplardamar yetmezliği ve buna bağlı gelişen varisler bazı insanlarda hiç şikayet oluşturmaz; ama insanların büyük çoğunluğunda ağrı, yanma, yorgunluk ve gece gelen bacak krampları gibi yakınmalar oluşturur.

Varisler büyüdükçe ve hastalık ilerledikçe, varislerde ya da safen damarında pıhtı oluşturma ihtimali artar. Bacakta, ayak bileği iç kısmında renk değişklikleri, sertlikler ve yaralar oluşturabilir. Büyük varis tedavi kararı, safen toplardamar yetmezliğinin şiddetine, hastada oluşturduğu yakınmalara göre verilir.

Büyük varisler sadece damar içi lazer, RF ve buhar tedavileri ya da ameliyat gibi yöntemlerle tedavi edilebilir. Varis çorabı, varis ilacı ya da egzersiz varisi tedavi etmez.

Büyük varislerin bazıları cilt yüzeyinden görülmez. Bu tip varise iç varis denilir

Orta Boy Varis ya da Retiküler Varis

Orta boy varisler Genellikle hiç yakınma oluşturmaz. Bu nedenle sadece kozmetik bir sorundur, yani görünümü kişiyi rahatsız edebilir.

İlerleyerek büyük varis oluşturamaz. Ultrason ile saptanabilen bir toplardamar yetmezliği yani kapak yetmezliği -genellikle- yoktur. Bu nedenle bir sağlık sorunu yaratmaz. Tedavi her zaman gerekmeyebilir. Ancak tedavisi çok kısa ve en kolay olan varis türüdür. Bu nedenle görüntü sizi rahatsız ediyorsa tedavi istemekten çekinmeyiniz.

Kılcal Varis

Varis Tipleri arasındaki kılcal varisler genellikle ağrı, yorgunluk, ayaklarda yanma hissi gibi yakınma oluşturmaz. Bazı insanlarda sadece sızlama ya da kaşıntı oluşturabilir. Kılcal damarlar çok yoğunsa, büyük varislerin oluşturduğu gibi bacaklarda ağrı, yanma ve yorgunluk oluşturabilir.

Bacaklarda kramp oluşturmaz. Kılcal varis hastalarında - genellikle - ultrason incelemede, altta yatan bir toplardamar yetmezliği yani kapak yetmezliği yoktur. İki tedavi yöntemi vardır. Skleroterapi (iğne tedavisi) ve deriden uygulanan lazer/RF yöntemi. Skleroterapi çok daha etkili bir tedavidir. Kılcal damarlar çok ince ise lazer yöntemi de etkilidir. 

Varis Tipleri Sık Sorulan sorular
 • Venöz Haritalama Nedir?
  Venöz Haritalama Nedir?

  Venöz haritalama varisli damarların büyüklüğünün, genişliğinin ve yerinin Renkli Doppler Ultrason ile tespit edilmesidir. Venöz Haritalama Nedir? sorunusa en net cevap bu yazının devamında bulunmaktadır.

  Venöz haritalama Radyoloji Uzmanları tarafından renkli doppler ultrason ile yapılabilen bir inceleme sonunda hazırlanan bir rapordur. Bu inceleme ile varis hastası olması muhtemel kişilerin bacaklarında dokular içinde boylu boyunca uzanmakta olan varisli toplardamarların bacağın neresinde kaç santimenteye ulaştığı nerede daralıp ve genişlediğinin belirlendiği bir tetkiktir. Tetkikin renkli doppler ultrason yapmaya ehliyetli bir radyolog tarafından yapılması zorunludur.

  Venöz haritalama yalnızca bu konuda uzmanlaşmış radyologlar tarafından yapılmalıdır. Venöz haritalama raporunu radyolog olmayan kişilerin vermesi mümkün değildir. İyi yapılmış bir Venöz Haritalama varis tedavisi öncesinde yapılması mecburi olan bir işlemdir. Çünkü varis tedavisinin nasıl ve nerede bulunan hangi damara yapılacağı bu inceleme sonucunda tespit edilir. Gözle yapılan bir varis muayenesi sonrasında aslında varis olmayan bir damarınızın kapatılması sonucuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

  İşte burada varis hastalığının teşhis ve tedavisinde neden girişimsel radyoloji uzmanlarının avantajlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Hastalığın nerede olduğunu gören gözün nerede tedavi yapacağını bilmesi kadar büyük bir avantaj yoktur. Girişimsel Radyoloji uzmanları bu avantajı venöz haritalama yapmaları ve varisli damarın yerinin ve tipinin tespiti sonrasında tedavisinde de ultrasonu kullanarak tedaviyi gerçekleştirebilmesindedir.

  Eğer Varis hastası olduğunuzu düşünüyorsanız tedavinize geçmeden önce venöz haritalama yaptırmayı ihmal etmeyin. Venöz haritalama yapılmadan tedaviye başlanmasına müsaade etmeyin.

  Venöz haritama nedir diye soruyorsanız ve daha fazla bilgi ve randevu için bizimle iletişime geçin.
 • Varis Hastalığının Dereceleri Nelerdir?
  Varis Hastalığının Dereceleri 

  Varis, bacaktaki toplardamarların hastalığıdır. Varisin değerlendirilmesinde ve tedavi planı çıkarılmasında venöz yetersizliğin derecesi önemlidir. Bu aşamada önemli bir soru varis hastalığının dereceleri nelerdir. Çapı 5 mm ve yukarısında olan toplardamar genişlemelerinde Ayakta Renkli Doppler Ultrason ile değerlendirilir. Tetkik sırasında hasta ayaktadır, doktor Doppler  Ultrason yaparken  hasta ıkındırılır. Bu sırada meydana gelen reflü akım halk arasındaki söylemiyle kaçak değerlendirilir.

  Varis hastalığının üç derecesi vardır :

  Grade 1 venöz yetmezlik : Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasının başlangıcında 1-2 sn olan ve ıkınma devam ederken devam etmeyen reflü akım izlenir. Varis Tedavisi gerektirmez.

  Grade 2 venöz yetmezlik: Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasıyla başlayan, ıkınmanın ortasına kadar yaklaşık 3-4 sn devam eden ve sonlanan,  ıkınma devam ederken devam etmeyen reflü akım izlenir. Takip edilmesi gerekir.

  Grade 3 venöz yetmezlik: Yapılan tetkik sırasında hastanın ıkınmasının başlangıcında başlayan  ve ıkınma bitene kadar devam eden reflü akım izlenir. Tedavi edilmesi gereklidir.

  Varis Hastalığının dereceleri hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • B
  Burcu17.07.2023

  Merhabalar, 35 yaşındayım. 28 yaşında doğum yaptıktan sonrasında sol kolumun dirsek üstündeki yumuşak kısmında varis olduğunu düşündüğüm mavi renkli bir çıkıntı meydana geldi. Herhangi bir ağrı ve şikayetim yok. Elimle yokladığımda hafif bir sertlik mevcut sadece. Zaman zaman rengi koyulaşıyor, zaman zaman açılıyor. Herhangi bir tehlike teşkil eder mi? Teşekkür ederim.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Burcu hanım. Ultrasonla bakılmasını öneririm. Buradan tehlikelidir yada değildir demem sizi yanlış yönlendirmeye sebebiyet verebilir. Doğruya ulaşmak için meslektaşlarımın muayenesi önemlidir. En yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız iyi olur. Sevgiler.

 • Ö
  Özge20.10.2022

  25 yaşındayım bacaklarım varis dolu sol alt bacağımda şiş bir damarım var dar bir kıyafet giydiğimde bile şişliği belli oluyor tip4 varis tipim şuan için devlette ki doktor varis çorabı verdi zayıflaman gerek dedi ama hem sağlık olarak hem görünüm olarak çok mutsuzum fiyatlarınız ve tedavileriniz hakkında bilgi alabilir miyim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Özge hanım öncelikle sizi bir muayene etmem gerekir. Damar yapınızı analiz etmem için. Randevu ve detaylı bilgi için sizi arayacaklar. Sevgiler.

 • Ö
  Özge Özdil14.07.2021

  Merhaba 30 yaşındayım 2 kez kılcal damar tedavisi oldum lazer ve köpük tedavisi fakat tekrarladı hatta çok daha arttı altta yatan bir problem olabileceğini düşünmemiştim bir hafta önce ultrasonla bakıldı bacak reflüsü olduğunu öğrendim bacağımda özellikle dizlerimin arkasın ağrı var ayak altlarımda damarlarda şişlik sürekli ısı artışı ve yukarı kaldırma ihtiyacı duyuyorum ultrasonda sekonder derece yazıyor fakat hem ağrılar hem de görsel olarak hayat kalitemi çok etkiliyor doktor müdahale için erken dedi varis çorabı ve 2*1 daflon yazdı erken müdahale yapılması mümkün mü tavsiyeniz ne olur ?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Özge hanım gün içerisinde detaylı bilgi için bırakmış olduğunuz telefon numaranızdan sizi arayacaklar. Teşekkürler.

 • B
  Burak18.07.2019

  Babam Varisten ameliyat olacak ve doktor varisin 13mm'ye ulaştığını ve riskli olduğunu söyledi Riskleri nelerdir

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Burak bey öncelikle geçmiş olsun. Geniş damarlar giderek genişlemeye devam eder ve yan dal oluştura bilir. İçerisinde pıhtı oluşabilir. Bunlar istemediğimiz hususlardır.

 • Z
  Zehra03.04.2018

  Merhaba hocam 35 yaşında bekar biriyim ve varısle başım dertte kılcal damar varis var 3 yıl önce hem kopuk hemde lazer oldum ama buyil çok ağrılarım var şişlik oluyor ayrıca görsel olarak da fazla oldu çok üzülüyorum ne yapicam bilmiyorum. Ne olur yardım edin Erzurum dayım ve şehir disina gelip tedavi olucak durumum yok. Şimdiden teşekkür ederim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Zehra hanım geçmiş olsun, Varis hastalığı tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Bu hastalığın tedavi için bulunduğunuz şehirdeki uzmanlara başvurabilirsiniz. Ya da bizden randevu alarak bize muayene olabilirsiniz. Bunun için bir gün ayırmanız yeterli olacaktır. Aynı gün muayene ve tedaviniz yapılabilmektedir. Daha fazla bilgi ve randevu için 0 312 224 13 14 numaralı telefonu arayınız.

 • M
  Melike24.03.2018

  Bacaklarım üst kısmında fazlaca, sırtımın ise belli yerlerinde kılcal varisler bulunuyor. Bacağımın küçük bir bölgesindeki dışında bulunan kılcal varisler ağrı yapmıyor. Ancak görsel olarak rahatsız ediyorlar. Tedavisinin ücreti hakkında bilgi almak adına yazıyorum. Teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Melike hanım geçmiş olsun, Bacak varisi ve kılcal varisle ilgili tedavi ücretleri mutlaka varis muayenesi sonrasında tedavi planlamasından sonra ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle muayene randevusu almanızı tavsiye ediyoruz. 0 312 224 13 14

Soru Sor
Hasta Yorumları
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu 18.12.2019

Ben Çiğdem Resuloğlu, Ordu'dan geliyorum. Üç çocuk annesiyim, üç normal doğum yaptım. Topuklu ayakkanı giymeyi giymeyi çok seviyorum. Rengin hanım'ı bir doktor arkadaşım tavsiye etti. Onun da varis problemleri vardır ve mutlu sonuçlar almıştı. Bende 2 seans sonucu çok mutlu sonuçlar aldım. Görüntü değişti ve ağrılarım kayboldu. Dr. Rengin hocamın'a teşekkür ediyor, Allah yolunu daima açık etsin diyorum. Sevgiler, saygılar...

Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi
Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019

Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim. Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim. Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti. Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz. Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim. Emekli İngilizce Öğretmeni Aylin ÇAKIREL

Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314