Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varisli Damarlar

Varisli Damarlar

Varisli Damarlar Nedir?

Varisli damarlar genellikle bacakların yüzeyinde bulunan topaklı / şişkin damarlar olarak ortaya çıkarlar, ancak ayak bileği ve ayak gibi diğer bölgelerde de bulunabilirler. Varisli damarlar ayrıca koyu mor veya mavi renkte olabilir.

Varisli damarlarınız varsa, damar bölgesi çevresinde kaşıntılı bir his, uzun süre oturduktan veya ayakta durduktan sonra ağrı, bacakta sürekli ağrıyan ağrı ve alt bacaklarda yanma, şişme veya kas krampları yaşayabilirsiniz.

Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 7.000'den fazla varis tedavisi işleminde varisli damarların tedavisi için altın standart olarak EVLA yani endo venöz lazer ablasyon ve skleroterapiyi öneriyoruz. Daha fazla bilgi almak veya uzman doktorumuzdan randevu almak için iletişim sayfamıza gidiniz.

Varis Nasıl Gelişir?

Bacaklarımızdaki damarların rolü kanı kalbe doğru taşımaktır. Bunu yapmak için kanın yer çekimine karşı yukarı doğru akması gerekir, bu nedenle bir dizi kas kasılması ve tek yönlü valfler ile yardımcı olur.

Valfler zayıflarsa veya bozulursa, düzgün kapanmazlar ve kan, bir süre sonra aşağıya kaçarak bacakların şişmesine neden olacak şekilde bacaklara geri akar. Bu hasarlı damarlar hiçbir amaca hizmet etmez, yani onları çıkarmak ya da tamamen kapatmak yerinde ve güvenlidir.

Yaklaşık beş kişiden birinde yaşlandıkça varis gelişir ve kadınlar erkeklerden daha fazla varis hastalığından etkilenir. 

Risk faktörleri arasında;

  • Yaş,
  • Cinsiyet,
  • Fazla kilolu olmak,
  • Genetik en büyük nedendir.

Çoğu insan kozmetik nedenlerle tedavi olmak istemesine rağmen, varisli damarlar da ağrı, kaşıntı, bacakta ağırlık hissi ve gece kramplarına neden olabilir. Varisli damarlar iyileşme eğilimi göstermez ve tedavi edilmezse zamanla kötüleşebilir.

Özel Klinik'te, zihninizi rahatlatabilecek ve kullanabileceğiniz seçenekleri tartışabilecek, son derece deneyimli girişimsel radyoloji uzmanımız ile konuşmanızı öneririz. Size yardımcı olacak çeşitli tedaviler sunuyoruz. Bizimle iletişime geçmek ve varisli damar tedavilerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçiniz.

Varis Nerede Görünür?

Varis en sık bacaklarda ve uyluklarda görülür, ancak skrotum, pelvis ve vulvada da ortaya çıkabilir. Kliniğimizde venöz yetmezlik bulunan bacak damarlarında, kılcal varislerde ve benzeri bacak varislerinde tedavi olanakları sunmaktayız.

Tüm bölgeler için varisli tedavilerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için deneyimli girişimsel radyoloji uzmanımız ile görüşmek üzere iletişime geçin

Varis Altta Yatan Sağlık Sorunlarından Kaynaklanabilir Mi?

Altta yatan başka bir sağlık sorununun varise neden olması olası değildir. Dikkatli olmanız gereken tek şey varisli damarlarınızda pıhtı birikmemesidir. Damarlarınızın pıhtılaştığını görürseniz, pıhtılaşmaya neden olabilecek altta yatan sağlık sorunlarını dışlamak için tedavi almadan önce doktorunuzu ziyaret etmeniz kesinlikle tavsiye edilir.

Kliniğimizde yaptığımız varis muayenemizde, girişimsel radyoloji uzmanı tedaviye başlamadan önce ele alınması gereken bir sorun olup olmadığını görmesine yardımcı olacak ücretsiz bir ultrason taraması yapıyoruz.

Varis tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve varis tedavisine uygun olup olmadığınızı görmek için deneyimli doktorumuzda görüşebilirsiniz.

Varis Oluşumunu Nasıl Durdurabilirim?

Ne yazık ki varis oluşumundan kaçınmanın garanti edilen bir yolu yoktur. Genellikle genetik bir konudur, bu nedenle ailenizin üyeleri varisten muzdaripse, muhtemelen siz de öyle olacaksınız.

Egzersiz her zaman sadece kilonuzu kontrol etmek için değil aynı zamanda bacak kaslarınızı aktif ve zinde tutmak için harika bir yoldur. Varise eğilimliyseniz, bisiklet ve yüzme gibi düşük etkili aktiviteleri deneyin.

Ayrıca, baldır kaslarınızın tamamen kasılmasına izin vereceğinden, yüksek topuklu ayakkabılara nazaran düz ayakkabılar giymenizi öneririz. Tamamen topuksuz babet tarzı ayakkabılardan da kaçınınız. Bacaklarınızın ağrıdığını fark ederseniz, kanın birikmesini önlemeye yardımcı olabileceğinden mümkün olduğunca basınçlı varis çorapları giymeyi deneyin.

Varis Tedavisi İçin Çok Mu Yaşlıyım?

Varis tedavisi için yaş sınırı yoktur, 18 yaşın üzerindeki ve sağlıklı olan herkese tedavi uygulayabiliriz.

Tedavi ettiğimiz yaşları karışık olan hastalarımız var ve hepsi tedavinin neredeyse yaşamlarını değiştirdiğini gördü ve birçoğu neden bu kadar uzun süre beklediklerini merak ediyor. En iyi seçenek, varislerinizi tedavi ettirmek için bize başvurunuz.

Hangi Varis Tedavilerini Sunuyorsunuz?

EVLA (Endovenöz Lazer Ablasyonu)

EVLA minimal invaziv ve oldukça etkili bir varis tedavisi olup, uluslararası yayınlarda en iyi varis tedavisi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Varisleri yaratan bozuk kapakçıktaki reflüyü ortadan kaldırır ve sadece semptomlardan ziyade sorunun nedenini giderir.

Lezarle varis tedavisi (EVLA) sırasında, ultrason taraması, bölgeye lokal anestezik enjekte edilmeden önce damarın konumunu işaretleyecek ve genellikle diz yakınında küçük bir insizyondan ince bir kateter sokulacaktır. Lazer enerjisi, hatalı valfi kapatmak için kısa darbelerde prob aracılığıyla iletilir, böylece kan akmaz ve damar duvarları çöker. Bacak daha sonra şişmeyi ve morarmayı azaltmak ve iyileşmeye yardımcı olmak için bandajlanır.

Skleroterapi

Küçük damarlar için sorun skleroterapi ile giderilebilir. Tedavi, varisli damarınıza zarar veren ve kapanmasına neden olan bir salin çözeltisi enjekte etmeyi içerir. Sıvı skleroterapi genellikle daha küçük varisler ve örümcek damarlarını tedavi etmek için kullanılır. Daha büyük damarlar için bazen köpük skleroterapi kullanılır.

Cildin altında görünen ince dilate işaretlerle karakterize edilen kılcal damarlarınız (veya örümcek damarlarınız) olabilir - bunlar çok ince kırmızı veya mavi çizgilerden oluşan bir ağ gibi görünebilir ve ağrıya ve kaşıntıya neden olabilir. Bunlar köpük skleroterapisine benzer, ancak çok daha küçük bir ölçekte mikroskleroterapi ile giderilebilir.

İşlemler 30 dakikadan az sürer ve ağrısızdır.

VenaSeal

VenaSeal, varisli damarları kapatmak için bir tür tıbbi yapışkan tutkal kullanan minimal invaziv, ağrısız bir prosedürdür.

Prosedür anestezi olmaksızın yapılır ve hızlı bir iyileşme süresine sahiptir ve tedaviden sonra kompresyon çorapları giymeniz gerekmez. Ancak kliniğimizde tercih edilmemektedir.

VenaSeal, iğne fobisi olan veya sadece hızlı bir iyileşme süresi arayanlar için tasarlanmıştır. Ancak tedavi sonrasında kapatılan damarların sertleşmesi ve uzun süre orada izinin kalması dolayısıyla kliniğimizde tercih edilmez.

Flebektomi 

Flebektomi, bacak yüzeyinde varisli damarları ve örümcek damarlarını çıkarmak için bir yöntemdir. Adı Yunanca damar anlamına gelen “balgam” ve çıkarılması anlamına gelen “ektomi” terimlerinden gelmektedir.

Prosedür lokal anestezi altında yapılır ve varisli damarların çıkarıldığı küçük delikler veya insizyonlar yapılmasını içerir. Kesiler o kadar küçüktür ki dikiş gerekmez ve toparlanma hızlıdır.

Koparma işlemi olduğu için işlem ağrılıdır ve iyileşme süreci uzundur. Ayrıca sonuçlar estetik açıdan hiç iyi değildir. Kliniğimizde tercih edilmez. Ayrıca bu işlem cerrahi bir işlem olduğundan sadece kalp damar cerrahları tarafından yapılmalıdır. Eski bir varis tedavisi yöntemidir.

Ultrason Taraması Nedir?

Ultrason taraması tıbbi ortamda yaygın olarak kullanılır ve en çok hamilelik sırasında fetusu görmek için kullanılır, ancak ultrason taraması varisli damarlarınız için doğru tedaviyi almanızı sağlamak için çok önemli bir adımdır. Muayene için geldiğinizde ücretsiz bir Doppler Ultrason taraması olacaksınız. Doppler ultrason taraması, sadece gri tonlamalı bir resmin görüldüğü geleneksel bir ultrason taramasına biraz farklıdır. Doppler ultrason taraması resme ikincil bir katman ekler ve doktorunuzun sadece damarlarınızın konumunu değil, kanın nerede olduğunu da görmesini sağlar.

Ultrason Taramamı Kim Yapacak?

Kliniğimizdeki girişimsel radyoloji uzmanı hem ultrason taraması yapmak için son derece yetenekli ve eğitimli hem de varislerin tedavisinde yeterli bilgi ve deneyime sahip bir doktordur. Girişimsel radyoloji sadece tetkik ve raporlama yapmaz. Tetkik ve raporladığı hastalığın tedavisine girişimsel yöntemlerle çözüm bulur.

Muayene ile Aynı Gün Varis Tedavisi Görmek Mümkün Mü?

Kliniğimizde hastalarımızın sadece tedavi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir muayeneye katılmasını isteriz, aynı zamanda uzman doktorumuz sizi değerlendirmesine ve sizin için en iyi tedavinin ne olacağına karar vermesine izin verir. Bu aşamada, tedaviye devam etmeye karar vermeden önce gidip düşünebilir ve herhangi bir ek araştırma yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, bazı hastaların uzun bir mesafe katettiğini anlıyoruz, bu nedenle bazı durumlarda aynı gün tedavi düzenlemeye bakabiliriz,

Tüm damarlarım bir oturuşta tedavi edilebilir Mi?

Aynı gün tedavi edilebilecek damar miktarında bir sınır yoktur; ancak bir oturuşta güvenle kullanılabilecek lokal anestezik ve ilaç miktarında bir sınır vardır. Ayrıca, duruş sürelerini azaltmak için her seferinde sadece bir bacağını tedavi etmeyi tercih eden hastalarımız var. Danışmanlığınızdaki en iyi prosedür planı size bildirilecektir. 

Neden EVLA'yı daha ucuz alternatiflere tercih edesiniz?

Köpük skleroterapi Varis için bir seçenek olmasına rağmen lazer tedavisi kadar etkili değildir. Bu nedenle sadece az miktarda hastamız için birincil tedavi olarak uygun olacaktır. EVLA tedavisi yerine sadece köpük skleroterapiye uygun olup olmadığınızı belirlemek için tam bir konsültasyona ihtiyaç duyulacaktır.

Varis Tedavisi Ağrılı mıdır?

EVLA, Skleroterapi, VenaSeal ve Flebektomi prosedürleri lokal anestezi altında yapılır, böylece işlem sırasında rahatsızlık hissetmezsiniz. Bazı hastalar daha sonra biraz rahatsızlık hissedebilir, ancak minimaldir.

Varis tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için telefonla danışma alabilirsiniz.

Varis Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kliniğimizde büyük varisler ve kılcal / örümcek damarlarını tedavi etmek için profesyonel sonuçlarımızdan gurur duyuyoruz. Genellikle EVLA yaklaşık 45 dakika sürer. Skleroterapi 30 dakikadan az sürebilir. 

Varis Tedavisinin Sonuçları Ne Kadar Sürede Göreceğim?

Çoğu varis, tedaviden hemen sonra bir fark görebilirsiniz, ancak en az bir hafta boyunca kompresyon çorabı giymeniz gerektiğinden bacağınızı göremeyeceksiniz.

Çorabı çıkardığınızda, tedavi edilen bacağınızın görünümünde büyük bir fark göreceksiniz, biraz morarma olacak, ancak görünür varisli damarlar ortadan kalkmış olacaktır. İşlemden 6 hafta sonra genellikle tedavinizin nihai sonuçlarını görebileceğinizi söyleyebiliriz.

Variköz Damarlar Tedaviden Sonra Geri Dönebilir Mi?

Kliniğimizde yapılan tedavilerden sonra damarların geri gelme şansının % 10'dan daha az olduğu EVLA tedavisinden sonra görülmediğine inanıyoruz, çünkü EVLA yöntemi damarın sızdırmazlığında çok kapsamlıdır.

Aynı damarın tedaviden sonra tekrar ortaya çıkması olasılığı yoktur. Ancak farklı yerden yeni damarların ortaya çıktığını ve bazen yıllardır sahip olduğunuz normal görünümlü damarların bile varisli damarlara dönüşebileceğini görebilirsiniz, bu yüzden onlara yakından bakmak en iyisidir.

Tedaviden sonra her yıl % 1 yeni damar gelişme şansı vardır.

Varisli Damarlar Kapatıldıktan Sonra Bacaklarımdaki Kan Akışına Ne Olur?

Bacağınızda iki tür damar vardır, yüzeysel damarlar ve derin damarlar. Derin damarlar, yüzeysel damarlarınıza kıyasla çok miktarda kanınızı kalbinize geri taşıyan damarlardır. Varisli damarlar sadece yüzeysel damarlarınızda meydana gelir, bu nedenle çıkarıldıklarında kan akışı sadece derin damarlarınıza geri döner ve bu da dolaşımınızı ve kan akışınızı iyileştirir.

Varis Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Her tıbbi tedavi veya prosedürde olduğu gibi, varis tedavisi görürken hastaların bilmesi gereken her zaman belirli riskler veya yan etkiler vardır.

EVLA ve Köpük Skleroterapisinin yaygın yan etkileri arasında şişme ve morarma vardır, ancak bu durum ilerleyen haftalarda azalmalıdır.

Tedaviden Sonra Ne Zaman Normal Aktivitelere Devam Edebileceğim?

Kliniğimizde yapılan varis tedavisi, hastaların çoğunun günlük aktivitelere hemen geri dönebildiği işlemlerdir.

En az 5 gün boyunca yorucu egzersizlerden kaçınılmasını ve kademeli olarak ara verilmesi gerektiğini tavsiye ediyoruz. Bu, gereksiz yaralanmaları önlemek içindir, ancak düzenli yürüyüşler yaparak aktif kalmanız önerilir.

Tedaviden sonra kendimi eve götürebilecek miyim?

Kliniğimizde yapılan varis tedavisi sonrasında kendi başınıza eve dönmenizi önermiyoruz. Bacaklarınız bandajlı olacak ve yürüme yeteneğinizi etkilememesine rağmen, güvenli bir şekilde araç kullanma ve örneğin acil durdurma yapma yeteneğinizi etkileyebilecek bir işlem yapılmış olacaktır. Tedavinizden sonraki gün bandajı çıkarabileceksiniz, ancak çorabı giymeye devam edeceksiniz, rahat hissediyorsanız ve arabanızın kontrolünüzde olduğunuzu düşünüyorsanız sürebilirsiniz.

Ne Kadar Süreyle Kompresyon Çorapları Giymem Gerekecek?

Özel Klinik'teki varis tedavisi sonrası iki hafta boyunca bir kompresyon çorabı giymeniz gereklidir. Bu tedavinin başarısı için çok önemlidir. Bu, günlük hayatınızın çok fazla önüne geçmeyecektir ve duş ve banyo için çıkarabilirsiniz.

Tedaviden Sonra İşten Ayrılmam Gerekir Mi?

Yorucu olmayan bir işiniz varsa, hastaların EVLA ve Köpük Skleroterapi tedavilerinden sonraki gün işe dönebilmelerini öneririz. 

Tedavimden Hemen Sonra Uçakla Seyahat Edebilir miyim?

Vakaların çoğunda, varis tedavisinden sonraki en az 3 hafta boyunca bir uçakta seyahat etmemenizi öneririz.

Tedaviden sonra, DVT (Derin ven trombozu) geliştirme riskiniz artar ve 3 saat boyunca uzun mesafe uçuşlarında seyahat etmek riski daha da artırabilir.

Tedaviniz sonrasında tedavinizi yapan doktor mutlaka bu konuda daha net bir cevap verecektir.

Hamilelik Varislere Neden Olabilir mi?

Varis oluşumu hamile kadınlar için çok yaygındır. Rahim büyümeye başladığında ve bacaklarınızdaki damarlardaki basıncı arttırdıkça ortaya çıkabilirler.

Hamileyken vücudunuzdaki kan miktarı artar, bu da damarlarınızı daha fazla baskı altına alır ve vücudunuzdaki progesteron miktarı arttıkça, bu sonuç olarak kan damarlarınızın duvarlarını gevşetir.

Ailenizde varis hastalığı öykünüz varsa, bu onları geliştirmeye daha yatkın hale getirecektir. Hamilelikten önce varisli damarlarınız yoksa, doğum yaptıktan sonra iyileşme olasılığı yüksektir, ancak bu her zaman böyle değildir.

Hamilelik ve varis varsa, dolaşımı iyileştirmek, iyi bir kiloda kalmak, dinlenirken ayaklarınızı veya bacaklarınızı yükseltmek ve uzun süre ayakta durmamak için düzenli olarak yürümenizi öneririz.

Kliniğimizde şu anda hamile olan herkesi tedavi edemiyoruz, ancak doğum yaptıktan sonra tedavi seçeneklerinizi tartışmaktan mutluluk duyarız.

Gebelerde Varis Tedavisi Uygulanabilir mi?

Kliniğimizde gebe olan hastaları tedavi etmiyoruz ve riskleri minimum olmasına rağmen bebeğe hiçbir şekilde zarar verme riskini almak istemiyoruz. Tedavi seçeneğine bağlı olarak doğum yaptıktan sonra varislerinizi tedavi ettirebileceksiniz.

Hamileliğinizden önce varisiniz olmadıysa, doğumdan 3-4 ay sonra bir iyileşme görebilirsiniz, hamile kalmadan önce varisleriniz varsa, herhangi bir değişiklik görmeniz olası değildir ve gelecekte kötüleşir.

Tedaviden Sonra Emzirebilir Miyim?

Varis tedavisinden hemen sonra emzirmenizi önermiyoruz. EVLA'nın emzirme üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı bildirilmiştir, ancak skleroterapi gibi diğer prosedürlerde kullanılan tedavi ilaçlarının anne sütünü kontamine etme olasılığı vardır.

Hastalara varis tedavisine başlamadan önce emzirmeyi bırakana kadar beklemelerini tavsiye ediyoruz.

Egzamam Var, Hala Tedavi Edebilir Miyim?

Egzama aslında bazen varise bağlı bir semptomdur ve tedavi yapılması iyi olacaktır. Egzama varisten kaynaklanıyorsa, damarlar tedavi edildikten sonra azaldığını görebilirsiniz. 

İşlem Sonrası Morarma Şansı Var Mı?

Köpük Skleroterapi tedavisinden sonra % 10 morarma riski vardır ve çoğu durumda morarma birkaç ay içinde kaybolsa da bunu garanti edemeyiz.

Variköz Damar Semptomlarımı Tedavi Olmadan Azaltmak Mümkün Mü?

Semptomları hafifletmek ve daha fazla varisin ortaya çıkmasını önlemek için yapabileceğiniz birkaç yaşam tarzı değişikliği vardır. Bunlar; düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı bir kilo vermek, dengeli bir diyet yemek, dinlenirken ayaklarınızı kaldırmak, bel ve uyluk etrafındaki dar kıyafetlerden kaçınmak ve uzun süre ayakta durmak veya oturmaktan kaçınmak.

Bununla birlikte, çoğu varis vakasında altta yatan bir neden vardır ve semptomları azaltmanın tek yolu, damarların zamanla kötüleşmesini önlemek için tedavi aramaktır. 

Varis Ameliyatı Nedir?

Kliniğimizde varis ameliyatı yapılmamaktadır. Varis ameliyatı yapılmasını da tavsiye etmiyoruz. Varis ameliyatı istisnai durumlar dışında yapılmaması gerektiği düşüncesindeyiz.

Varis ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılan büyük bir cerrahi işlemdir. İnsizyonlar, kasıkta veya diz arkasında, damarın tüm uzunluğunu tersine çevirmek ve çıkarmak için bir aletin geçtiği şekilde yapılır.

Prosedür sadece ağrılı olmakla kalmaz, aynı zamanda (14-21 gün arasında herhangi bir yerde) zorunlu istirahat süresi gerektirir ve uzun bir iyileşme süresi ile kapsamlı morarmaya neden olabilir.

Buna rağmen, Varis hastalarının % 67'si hala varis ameliyatı ile tedavi edilmektedir. Yerel sağlık yetkilileri varisli damarların kozmetik bir sorun olduğunu iddia etmektedir, ancak varisli hastaların en az % 40'ı önemli rahatsızlık yaşamaktadır. Türkiye’de varis tedavisi büyük ölçüde flebit ve ülser gibi daha ciddi komplikasyonları olan hastalarla sınırlıdır, ancak bu durumlarda bile minimal invaziv tedaviler varis ameliyatı işleminden daha iyi bir seçenek olabilir.

Daha Önce Varis Ameliyatı Olduysam EVLA Tedavisi Alabilir Miyim?

Kliniğimizde geçmişte varis ameliyatı geçirmiş olan hastalara sıklıkla EVLA tedavileri uygularız. 

Varis ameliyatı ile ilişkili yüksek bir nüks oranı vardır, bu nedenle birçok hasta alternatif bir tedavi denemek için bize gelir. Varislere bağlı bulguların tedavisi için Altın Standart, EVLA için beş yıl sonraki başarı oranının % 95.4 olduğunu göstermektedir.

'Altın Standart' Ne Anlama Geliyor?

'Altın Standart', farklı prosedürleri derecelendirmek için uluslararası tıp litaretüründe kabul edilen bir sistemin bir parçasıdır ve bir tedavinin söz konusu durum için önerilen en iyi seçeneklerden biri olduğu anlamına gelir. 

Varisin tedavisi için istatistikler, EVLA için beş yıl sonra başarı oranının, varis ameliyatına nazaran % 75.7'ye kıyasla % 95.4 olduğunu ortaya koymaktadır.

Varisin Lazerle ya da Köpük Tedavisi ile Kapatılması Güvenli Midir?

Varisli damarların kapatılması çok güvenlidir, bu damarlar olması gerektiği gibi çalışmaz ve sonuç olarak kan dolaşımınızı etkiler. Varisli damarlar, kirli kanı kalbe götürmek yerine bacakta birikmesine neden olan damarlardır, böylece düzgün performans göstermedikleri için gerekli değildirler ve onları tutmak potansiyel olarak onları kapatmaktan daha fazla risk oluşturabilir.

Kapatıldıktan sonra bölgedeki diğer damarlar, sıkı çalışmalarını tersine çeviren düşük performanslı damarların yükü olmadan kanınızı daha etkili bir şekilde hareket ettirebilecektir.

EVLA Ve EVLT Arasındaki Fark Nedir?

EVLA, Endo Venous Lazer Ablasyonu anlamına gelir. Varisli damarları hedeflemek ve parçalamak için lazer ısı enerjisi kullanan herhangi bir varisli damar tedavisidir. EVLT, Endo Venous Lazer Tedavisi anlamına gelir. 2000 yılında, varisli damarları kapatmak için lazerden ısıyı kullanan yeni ve etkili bir tedaviydi. Daha sonra tedavinin popülaritesi arttıkça ve diğerleri etkili tedaviyi sunmak istedikçe: EVLA, EVLT gibi lazer ablasyon tedavilerini tanımlamak için popüler bir genel terim haline geldi.

EVLA, basitçe, değişen dalga boylarında lazerler (940 nm, 1064 nm ve 1320 nm dahil) ve ekipmanı kullanan, ancak benzer bir yöntem ve sonuç içeren bir tedavi koleksiyonu anlamına gelir. Bugün, EVLT'nin piyasaya sürülmesinden sonra, EVLT dahil birçok EVLA prosedürü mevcuttur.

SGK Varis Tedavisini Karşılar Mı?

SGK üzerindeki maliyet kısıtlamaları nedeniyle, SGK Varis Tedavisi semptomlarınızın ciddiyetine göre tedavi şekli belirlenir. Varisinizin ne kadar ciddi olduğunu belirlemek için genellikle bir derecelendirme sistemi kullanılır, ancak çoğu durumda semptomları hafifletmek için kompresyon çorapları gibi cerrahi olmayan seçenekleri denemeniz tavsiye edilir.

Varisiniz ağrılı değilse veya size çok fazla rahatsızlık veriyorsa, belirtileriniz kozmetik olarak kabul edilir ve SGK ile tedavi olamazsınız.

Kliniğimizde aldığınız hizmet seviyesi için fiyatlarımızı makul fiyatlı tutarak varis tedavisi varis hastalığından etkilenen herkese kaliteli tedavi sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Tüm görüşmelerimiz ücretsiz olmakla birlikte muayene ücretlidir. Muayene sırasında yapılan doppler ultrason kontrolü içerir ve tüm tedaviler son derece deneyimli girişimsel radyoloji uzmanı tarafından gerçekleştirilir.

VenaSeal İle Ne Yapılır?

VenaSeal yapıştırıcı, genellikle 'Siyanoakrilat' olarak adlandırılan özel bir tıbbi sınıf süper yapıştırıcı türüdür. Siyanoakrilatlar 1950'lerde tıbbi olarak kullanılmıştır ve genellikle yaraları ve cilt insizyonlarını onarmak için kullanılır. Ayrıca diş hekimliği, oftalmik cerrahi, kozmetik prosedürler ve venöz tedavilerde yaygın olarak kullanılırlar.

VenaSeal, varisli damarların kapatılmasında çok etkilidir ve diğer varisli damar tedavilerinden daha az enjeksiyon gerektiren nispeten hızlı bir prosedürdür. Ancak işlem sonrasında damarların içinde birikip kaldığı için sertlik ve şişlik devam ettiğinden tarafımızca tercih edilmemektedir. Estetik sonuçları iyi değildir.

VenaSeal nasıl çalışır?

VenaSeal varisli damarları azaltmak için çok etkili bir tedavidir. VenaSeal yapıştırıcısı damar duvarı içindeki kanla temas ettiğinde, uygulama sonrasında damarın kapanması hızlı bir şekilde gerçekleşir. 

VenaSeal tedavisinin başarı oranları% 94-% 98.9 arasındadır, bu da birçok hastanın işlem sonrası varissiz bir hayat yaşamaya devam ettiği anlamına gelir.

Prosedür çok hızlıdır ve kompresyon giysilerine ihtiyaç duymadan minimum iyileşme süresine sahiptir.

Varis Tedavisi Fiyatları Nedir?

Uzman doktor ile varis hakkında görüşme ücrete tabi değildir. Ancak doppler ultrason içeren bir varis muayenesi ücretlerinin internet üzerinden açıklanması yasaktır. Bu konuda bilgiyi telefon ile alabilirsiniz.

Varis tedavisi fiyatları hakkında en iyi fiyatları size sağlamaya çalışacağız. Bunun için muayene olmanız ve varisinizin durumu ve uygulanacak tedavi şeklinin belirlenmesi gereklidir.

Takip danışmanlık maliyeti

Kliniğimizde, herhangi bir takip konsültasyonu için ücret almıyoruz, bu her zaman fiyatımıza dahildir. Gerekli olduğunu düşündüğünüz kadar soru sorabilirsiniz.

Varis Tedavisi Merkezi Nasıl Araştırılır?

Varis tedavisi olmak için araştırma yaparken çoğu zaman varis tedavisi fiyatları sorulur ancak bu sizi doğru yere götürmez. Zira telefonla verilen varis tedavisi ücretleri en az işlem ücreti olup sizin işleminizin bu tutarla yapılmasının mümkün olup olmadığına bağlı olarak değişecektir. Bu nedenle araştırma yaparken sadece fiyat odaklı araştırma yapmamanızı tavsiye ederiz. Varis tedavisi ücretleri varis hastalığının tedavisinde ana kriter değildir. Çoklu varis tedavisi seçeneklerini, köpük tedavisini seans sayısını, varis tedavisi seansının nasıl tespit edildiğini, ne kadar ilaç kullanıldığını, ayrıca sormanızda yarar vardır.

Özel Sağlık Sigortaları Varis Tedavisini Kapsıyor mu?

SGK’nın maliyet kısıtlamaları, varis tedavisi için önemli kısıtlamalar getirmektedir. Bu nedenle özel sağlık sigortalarının bu kısıtlamalara tabi olup olmadığını sigorta firmanızdan sormanız gerekmektedir. Kliniğimizde tedavi olarak ödedikleri varis tedavisi ücretini özel sağlık sigortasından tahsil eden hastalarımız olmuştur.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Hasta Yorumları
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu 18.12.2019

Ben Çiğdem Resuloğlu, Ordu'dan geliyorum. Üç çocuk annesiyim, üç normal doğum yaptım. Topuklu ayakkanı giymeyi giymeyi çok seviyorum. Rengin hanım'ı bir doktor arkadaşım tavsiye etti. Onun da varis problemleri vardır ve mutlu sonuçlar almıştı. Bende 2 seans sonucu çok mutlu sonuçlar aldım. Görüntü değişti ve ağrılarım kayboldu. Dr. Rengin hocamın'a teşekkür ediyor, Allah yolunu daima açık etsin diyorum. Sevgiler, saygılar...

Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi
Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019

Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim. Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim. Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti. Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz. Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim. Emekli İngilizce Öğretmeni Aylin ÇAKIREL

Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314