Sık SorulanlarHasta Yorumları

Varisten Korunma Yolları

Varisten Korunma Yolları

Varisten korunma yolları genel olarak merak edilen bir konudur. Varis, genetik bir hastalıktır. Ailesinde varis olanlarda daha yüksek olasılıkla meydana gelir. Ancak varis, diğer genetik hastalıklardan farklı olarak korunulabilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Varisten Korunma Yolları

Varisten korunmak mümkündür. Varisten korunma yolları aslında normal hayatta uygulanabilecek şeylerdir. Kısaca başlıklar halinde bu konuyu değerlendireceğiz.

Varisten Nasıl Korunulur?

 • Bacak bacak üstüne atmayın,
 • Dar kıyafetler giymeyin,
 • Bacaklarınızı sivri yerlere vurmayın,
 • Yüksek topuklu ayakkabı giymetin,
 • Ayaklarınızı burkmayın,
 • Egzersiz yapın,
 • Sigarayı bırakın,
 • Bol su tüketin.

Bacak bacak üstüne atmayın!

Bacak bacak üstüne atmak dolaşımı engelleyeceği için varis oluşumunu arttırabilir.

Kan alınırken kola bir turnike uygulanıp dolaşım nasıl durduruluyorsa bacak bacak üstüne atmak de bu bölgedeki damarlardaki kanın yukarı gitmesine engel olur. Vücut bunu damarda bir problem olarak algılar ve bu bölgedeki kanın rahat yukarı gelebilmesi için yeni damarlanmalar oluşturur.

Diz arkasında ve yanında mavi ve kırmızı yeni kılcal damarlar oluşabilir. Ayrıca da dolaşımın önünde basınç olduğu için bu bölgedeki toplardamarlar bir miktar genişler. Bu da damar içindeki kapakçıkların yeterince çalışamamasına ve uzun dönemde kirli kanın yukarı iletilememesine neden olur.

Dar kıyafetler giymeyin!

Dar kıyafetler de bacak bacak üstüne atmak gibi etki yapar. Bacaktaki toplardamarları olumsuz etkiler ve kirli kanın yukarı çıkması sırasında zorlanmaya neden olur. Sonuç olarak bu bölgedeki kirli kanın uzaklaştırılması için vücut yeni damarlanmalar oluşturur.

Bacaklarınızı sivri yerlere vurmayın!

Özellikle kadınların telaşlı iş yapmaya çalışması, evde koşturması sırasında üst bacakta yanlar, alt bacakta ön kesimlerde vurmalara bağlı morarmalar meydana gelir. Bu çok defalar tekrarlanınca vücut bu bölgedeki morarmaları toparlayabilmek için bu alanlara damarlanmalar oluşturur. Bazen de çok şiddetli vurmalara bağlı damarlarda çatlamalar oluşabilir.

Ayaklarınızı burkmayın!

Eklemler vücut için çok kıymetlidir. Bu bölgeleri korumak için vücut hep alarm halindedir. Çünkü özellikle ayak bileği vücut hareketi açısından çok önemlidir. Bu nedenle sık sık ayak bileği burkulmaları oluyorsa bu alanda kılcal damarlanmalar oluşur.

Amaç bu alandaki iyileşmeyi hızlandırmaktır. Ancak oluşan yeni damarlanmalar fonksiyonsuz, belli bir yere ulaşmayan, anarşist damarlardır. Bu damarların kapatılması, derindeki normal damarların daha iyi fonksiyon görmesini sağlar.

Varis önlenebilir bir hastalıktır, tedavisi de mümkündür. Önemli olan varisin önlenmesidir.

Varis Çorabı Kullanımı

Özellikle gebelikte varis oluşumunu önlemek için gebelik dönemi boyunca varis çorabı giyilmesinde büyük fayta bulunmaktadır. Gebelik döneminde vücutta dolaşan kan miktarı artacağı için özellikle kılcal varislerin oluşması kaçınılmaz olabilir. 

Varisten Korunma Yolları hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşın!

Varisten Korunma Yolları Sık Sorulan sorular
 • Varis ağrılarına ne iyi gelir?
  Varis Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Varis bacak toplardamarlarında görülen bir sağlık sorunu olduğu için bacaklarda ve ayaklarda ciddi ağrılara sebep olabilmektedir. Bu ağrı kimi zaman varis hastası olan kişilerin gece uykularını etkilediği gibi kimi zaman gündüz ayakta kalmalarına bile ciddi engeller yaratmaktadır. 

  Varis Ağrısı ile mücadele eden bir hastanın aklına gelen ilk soru varis ağrısına ne iyi gelir gelmektedir. 

  Bacak varisi ağrısına iyi gelebilecek şeyler; 
  • Ayaklarınızı soğuk su ile yıkayın
  • Ayaklarınızı kalp seviyesinden 20 - 30 cm yukarı kaldırın
  • Varis çorabı giyin
  • Dar pantolon giymemeye özen gösterin
  • Bacak bacak üstüne atarak oturmayın
  • Varis tedavisi yaptırın 
 • Merdiven Çıkmak Varis Yapar mı?
  Merdiven Çıkmak Varis Yapar mı

  Merdiven Çıkmak Varis Yapar mı? Bacaklarımızdaki toplardamarları çevreleyen kas dokuları toplar damarın kanı yukarıya taşımasına yardımcı olurlar. Bu kaslar ne kadar güçlü ise çevreledikleri toplar damarlara da o kadar fazla baskı uygularlar. Bu nedenle bacaklardaki kasların güçlü olması varis oluşumunu önlemek için çok önemlidir.
  Merdiven kullanmak bacak kaslarını güçlendireceği için varis oluşumunu önleyeceği gibi var olan varisin de ilerlemesini durduracaktır.
  Bu nedenle varis rahatsızlığı olan kişilere temelde spor yapmayı ve merdiven çıkmayı öneriyoruz.

  Ameliyatsız Varis Tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
 • Varis İçin Yapılması Gereken Hareketler
  Varis için yapılması gereken hareketler

  Varis İçin Yapılması Gereken Hareketler için söylenecek ilk şey; Varis hastalarının bu hastalık karşısında yapabilecekleri tedaviye yönelik bir hareket yoktur şeklinde olacaktır. Ancak yapılacak hareketler varis hastalığının getirdiği ağrı ve benzeri sıkıntıları hafifletmek için kullanılabilir. Varis bacaklardaki toplardamarların görevini yapmamasından kaynaklanan bir hastalık olduğu için bacaklarda kirli kan birikmesi olur. O nedenle varis hastalarının bacak kaslarını güçlendirecek hareketler yapması tavsiye edilir.

  Bunun yanı sıra varis hastalarının dinlenme süresi içinde ayaklarını kalp seviyesinin üstünde tutması bacaklarda biriken kanın kalbe ulaşmasını kolaylaştıracağından kramp ve kaşıntı gibi yakınmaları hafifletebilir.

  Varis için yapılması gereken hareketler sorusuna verilecek en iyi cevap aslında varis hastalığının tedavi ettirilmesidir.

  Varis tedavisi için benimsenmiş en gelişmiş yöntemler lazerle varis tedavisi ve köpük tedavisidir. Bu yöntemlerden herhangi biriyle yapılacak tedavi sayesinde sağlığınıza kavuşabilir. Estetik kaygılarınızın sona ermesini sağlayabilirsiniz. Aslında Varis İçin Yapılması Gereken Hareketler sorusuna verilecek başka bir kısa cevap ise ne yaparsanız yapın hareketsiz yaşamdan uzak durum olmaktadır.

  Varis İçin Yapılması Gereken Hareketler hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
 • Varis Tekrarlarsa Ne Yapılır?
  Varis Tekrarlarsa Ne Yapılır?

  Varis tedavisi olan hastaların sıklıkla sorduğu sorulardan biri Varis Tekrarlarsa Ne Yapılır?

  Varis tedavisi sonrasında tedavi edilen damarlarda varisin tekrarlaması mümkün değildir. Ancak bacakta bulunan diğer toplardamarlarda ve varis bulunmayan başka kılcal damarlarda varis oluşması mümkündür.

  Aslında bu durum varisin tekrarlaması olarak kabul edilmez. Zira varis oluşmuş olan damar tedavi edilmiş ve kapatılmıştır. Kapatılan damarın yeniden açılması mümkün değildir. Ancak daha önce varis bulunmayan bir damarın varis olmasını önlemek mümkün değildir. Varis tekrarlarsa bunun asıl sebebi tedavi edilen damar değildir.

  Böyle bir durumun ortaya çıkması halinde varis oluşan damarlara da daha önce yapıldığı gibi varis tedavisi uygulanması gereklidir. Varis tedavisinin uygulanmamasının riskleri yeni oluşan varisler için de vardır.

  Endo venöz lazer ablasyon ile yani iç varislerin lazerle yakılarak kapatılması sonrasında aynı damarın tekrar varis olması ya da açılması mümkün olmadığından bir bacağa lazerle varis tedavisi uygulandıktan sonra aynı bacakta yeniden EVLA yapılması gerekmez. Ancak oluşabilecek kılcal varislerin tedavisi için köpük tedavisi ya da skleroterapi yapılması gerekebilir. Varis tekrarlarsa bu yöntemlerden hangisine başvurulacağını muayene sonucunda doktor tarafından belirlenir.

  Varis tekrarlar mı? Varis Tekrarlarsa Ne Yapılır? sorunuza daha ayrıntılı cevap ve randevu için bize ulaşın.
 • Kabızlık Varis Yapar mı?
  Kabızlık Varis Yapar mı?

  Bize sıkça sorulan bir soru; Kabızlık Varis Yapar mı?

   Basurda bu toplardamar genişlemesi makat bölgesinde olurken variste bacak damarlarında meydana gelmektedir. Genişleme, toplardamardaki kirli kanın o bölgede göllenmesine neden olur. Basurda makat bölgesinde ağrı olurken variste bacaklarda ağrı olur. İnce kılcal damarlar bile bir yerde lokal olarak fazla bulunuyorsa göllenmeye bağlı ağrı, kaşıntı, ısı artışı yapabilir.

  Bacakta ağrı şikâyeti ile başvuran hastalarda, varisli damarlar her zaman dışarıdan görülmeyebilir. Bacaklarda ağrı, şişlik, yorgunluk hissi, kaşıntı, yanma yapabilir. Dışarıdan görülmeyen bu damarlardaki problem, Renkli Doppler Ultrasonla görülebilir. Radyoloji Uzmanı tarafından yapılacak Ayakta Bilateral Venöz Renkli Doppler Ultrason ile hastanın hangi damarlarında venöz yetersizlik yani varis olduğu anlaşılır. Hangi damarlarda varis var, bu damarlardaki venöz yetersizliğin derecesi nedir, bu damarlarla ilişkili yan dallar var mı? Tüm bu sorular, yapılacak uygun bir Venöz Doppler Ultrason ile cevaplanabilir. Sonrasında yapılan venöz haritalama ile yapılacak işlemin tipi belirlenir. Öncelikle EVLA (Endo Venöz Lazer Ablasyon)  yapılmalı mı, ardından köpük skleroterapi yapılmalı mı, yoksa tek başına köpük skleroterapi yetecek mi karar verilir. Hasta, yapılacak işlem ile ilgili bilgilendirilir. İşlemin aşamaları anlatılır, ne kadar süreceği ve sonrasında yapması gerekenler ile ilgili hasta bilgilendirilir. Hangi işlemin yapılacağı belirlendikten sonra hastaya işlem ücreti ile ilgili de bilgi verilir.

  Tedavi sonrası tanımlanan şikâyetlerin bazıları hemen, bazıları 1 ile 3 ay içinde kaybolur. Yapılan işlem sonrası hastanın 3 gün sonra 1 hafta sonra yakın kontrolleri ve gerekiyorsa skleroterapi seansları yapılır; 1. Ve 3. Ay kontrolleri ile hasta takip edilir.

  Varis, öncesinde sıkıntı veren bir hastalık olduğu gibi tedavisi de yüz güldürücü bir hastalıktır. Varis tedavisi sonrası hastaların şikayetleri önemli ölçüde azalmaktadır.

  Kabızlık varis yapar mı diye soruyorsanız ve daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Hasta Yorumları
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu
Görüntü değişti ve ağrılarım kaboldu 18.12.2019

Ben Çiğdem Resuloğlu, Ordu'dan geliyorum. Üç çocuk annesiyim, üç normal doğum yaptım. Topuklu ayakkanı giymeyi giymeyi çok seviyorum. Rengin hanım'ı bir doktor arkadaşım tavsiye etti. Onun da varis problemleri vardır ve mutlu sonuçlar almıştı. Bende 2 seans sonucu çok mutlu sonuçlar aldım. Görüntü değişti ve ağrılarım kayboldu. Dr. Rengin hocamın'a teşekkür ediyor, Allah yolunu daima açık etsin diyorum. Sevgiler, saygılar...

Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi
Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019

Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim. Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim. Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti. Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz. Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim. Emekli İngilizce Öğretmeni Aylin ÇAKIREL

Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım
Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım 10.06.2019

İnstagram da vakit geçirirken Dr. Rengin Türkgüler 'in sayfası dikkatimi çekti. Varis şikayetim olduğu içinde hemen arayıp öğrenmek istedim. Aradım çok samimi ve güler yüzle karşılandım. Randevu aldım ve muayeneye geldim. Başta çok tedirgindim ama Rengin hanım ve Beril hanımın güler yüzü ve samimi oluşu beni çok rahatlattı. Tedavimi oldum çok çok iyi bir sonuç aldım. Başta Dr. Rengin Türkgüler Hanıma, hemşiresi Beril hanıma ve Şengül hanıma samimiyetlerinden ve güler yüzlerinden dolayı ayrıca çok çok teşekkür ederim. Sanki yıllardır tanışıyor gibi hissettim kendimi. Hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler Sündüz Çiğdem Sevgiler Sündüz Çiğdem

Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı
Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı 04.06.2019

Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve

Kısa ve acısız
Kısa ve acısız 04.06.2019

Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum..

Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz
Bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

Varis Ağrılarımdan Kurtuldum
Varis Ağrılarımdan Kurtuldum 16.07.2017

Doktor Rengin Hanım'ın sayesinde uzun zamandır sıkıntı yaşadığım varislerimden ve ağrılarımdan kurtuldum. ... Sevinç Kalın

Ağrısız Bir Yaz Geçirdik
Ağrısız Bir Yaz Geçirdik 16.07.2017

Ağrısız bir yaz geçirdik çok şükür, güler yüzlü karşılamanız ve samimiyetiniz için eşim Levent Özarslan ve kendi adıma çok teşekkür ederim.

O kadar çok işlem yaptırdım ki
O kadar çok işlem yaptırdım ki 16.07.2017

O kadar cok işlem yaptırdım ki yaptırmam dediğim şeyleri bile yaptım ama hiçbirinde fayda bulamadım. Taki Rengin hanımı tanıyana kadar size çok teşekkür ederim. Rengin hanım siz bana bir söz vermiştiniz.

Bacaklarım çok iyi durumda
Bacaklarım çok iyi durumda 16.07.2017

Merhaba Rengin hanım, bir aylık tatilden sonra Avustralya'ya döndüm. Size teşekkür etmek istiyorum. Ankara'nın temmuz ayı sıcağında olsada varislerimden kurtulmama yardım ettiniz. Sizi tercih ettiğim için çok mutluyum. Bacaklarım çok iyi durumda. Teşekkür ederim.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314